Britanski kanali na Astra 2A/2E/2F at 28.2°E

• UHD4K wrote:

Kad vidim protok na arenama na 16E, 1080 od 6 Mbps
      Commando,
      dok ti antena ne bude ''malo narasla'' pa budes imao prijem na 27.5W, evo ti par snimaka za prvu pomoc:

BBC HD - Overall bit rate : 6 362 Kbps

mediafire.com/file/zggd6tzrh2jnl1q/BBC+HD.ts

mediafire.com/file/yjc8da72a2az87c/CBeebies.ts
      Files
    • Meni snimci ne trebaju i antena je odlicno nastelovana od 66 e do 30w

Ocigledno da masis o cemu sam pricao protok je na slikama kao poredjenje "nasih" jakih i kvalitetnih HD kanala
      i nekih drugih na drugim sdatelitima a za uk sam objasnio da je 20 ko ne razume o cemu pricah njegov problem

Prostudiraj malo protok pa ce valjda biti i tebi nesto jasno. pozz
      Images
      • arena 3 hd 5.0.jpg

184.65 kB, 931×482, viewed 84 times
      • eurosport de hd 10.3.jpg

152.83 kB, 926×476, viewed 72 times
      • hbo 4-5.5.jpg

203.33 kB, 926×479, viewed 63 times
      • fox hd 10.jpg

181.48 kB, 933×481, viewed 64 times
      • hrt 1.8.jpg

184.3 kB, 915×472, viewed 66 times
      • sk1 hd 5.5.jpg

177.52 kB, 926×478, viewed 70 times
      • digi madjari 9.8.jpg

206.01 kB, 938×470, viewed 69 times
      • digi rumuni 9.9.jpg

170.78 kB, 936×468, viewed 71 times
      WeTek Play, E2 Mnigma 0.3 final + Kodi 16.1.0 pzc
      SkyStar S2, Aeromax T/T2/C, DVBViewer pro (licensed)
      Super Jack 12"/42e-30w, Moteck-DiSEqC 1.2 - 60 position
      Al/1.25m, Black Premium Ultra - single 0.2dB
    • Evo da podijelim svoje najnovije iskustvo u vezi prijema UK snopa sa 2F satelita.. Ja sa antenom 2,4m odavno hvatam 5 od 7 frekvencija koje emitiraju sa 2F ali uz jako velike promjene signala.. Promjene su tako velike da povremeno vidim samo jednu frekvenciju a nekad bez vidljive logike idu svih 5 uz solidnu rezervu signala. Nikako mi to nije bilo jasno, novi satelit a pojavljuju se tako velike oscilacije.. Ali, samo sam razmišljao o tome i nisam ništa poduzimao, najviše iz razloga što sam uvijek imao dobar prijem frekvencije 11307 V gdje gledam omiljene muzičke kanale..

Nedavno mi se pojavila želja da konačno napravim kvalitetan razvod s jednog lnb-a na dva prijemnika.. Znam da postoji twin lnb i imam više kablova da odvojeno spojim Dreambox i TBS prijemnik ali u mom slučaju za DX u Ku području najbolje radi singl lnb i zato se ovakva kombinacija meni osobno pokazala bolja od lnb-a sa više izlaza. Ionako nikada ne koristim oba prijemnika u isto vrijeme..

Ne vezano uz temu, usput sam prema staroj i nikad realiziranoj ideji konačno odvojio 22KHz signal od RF signala.. Sad nema apsolutno nikakvog utjecaja loop prolaza pozicionera na RF signal a cijeli sustav ipak radi automatski preko diseqc komandi prijemnika...

I konačno dolazim do onog glavnog, sat RF razdjelnik koji sam koristio za tu prepravku ima gušenje nebitnih 6-7dB.. Više puta sam o tome pisao, svađao se sa nekima koji to ne znaju pa sad opet ponavljam... Nebitnih 6-7dB zato jer je svaki satelitski sustav koncipiran tako da može kompenzirati znatno veće gubitke kabela.. Dakle, LNB jako pojača signale a prijemnik na svom ulazu oslabi prema potrebi. Sve to iz razloga jer sat antena prema željama ili potrebama korisnika može od prijemnika biti udaljena sa svega nekoliko pa i do više od 100 metara kabela... Ali taj AGC ipak ima svoja ograničenja, pogotovo ako imate kombinaciju velike antene, jakog pojačala u LNB-u i 35m kvalitetnog kabela kao ja...

Dakle, nebitnih 6-7dB se u mojem slučaju pokazalo bitnih jer sam igrom slučaja prijemnik zadržao na frekvenciji 11307V.. Nakon što sam otpojio stari razdjelnik bez gušenja i spojio novi s transformatorom primjetio sam značajan porast signala na toj frekvenciji... Probam preostale frekvencije i vidim još veči porast i na njima.. Zbrajam da je 2+2=5 ;) , spajam promjenjivi atenuator na ulaz prijemnika.. Gledanjem signala uz precizno podešavanje potenciometra dolazim do besprijekornog prijema na svih 5 frekvencija :P ..
      Nakon toga, danima promatram signal i vidim, satelit 2F ipak radi besprijekorno, signal vrlo stabilan čak i pri lošim vremenskim uvjetima.. Problem je bio lokalne prirode :D

Naravno, gušenje nema nikakvog negativnog utjecaja na ostale jake pa niti slabe signale, radi se o tome da je zbog prejakog signala EU snopa dolazilo do toga da automatska regulacija tunera nije bila u stanju dovoljno prigušiti signal, dolazilo je do osilacija koje su prigušivale određene frekvencije.. Jednostavno, preciznim oslabljivanjem signala na ulazu prijemnika sam doveo njegovu automatsku regulaciju (AGC) u radno područje čime se povečala njegova selektivnost. Na nekim satelitima ovaj postupak nema nikakvog utjecaja, efekat je vidljiv samo gdje postoji velika razlika jačine snopova pokrivanja kao 28,2E, 28,5E, 39E, 4W...

Ako želite ovo isprobati i imate promijenjivi attenuator, stavite prijemnik na neki jako slab signal koji ipak hvatate, okrečite potenciometar u lijevo dok signal ne počne smanjivati pa ga onda malo vratite nazad dok se ne pokaže najbolji signal... Kod podešavanja na mjeraču treba gledati SNR skalu.

U mojem slučaju gledano na spektralnom analizatoru signal je za najbolji dobitak potrebno oslabiti za cca 11dB. Interesantna stvar je da Dreambox i TBS5927 nemaju iste karakteristike, za TBS moram još malo više oslabiti signal, dakle sve zavisi od samog prijemnika...

Prilažem slike na kojima je vidljivo o kakvim konkretnim promjenama je riječ i kratki video gdje se sve vidi realtime...

Obratite pažnju na AGC vrijednost koja je nakon podešavanja na svim frekvencijama 100%

youtube.com/watch?v=QgYHGK7CKSQ
      2,7m Laminas offset
      1,2m Channel Master offset
      90cm FIBO two reflector gregorian offset (93,5E-58W)
      90cm Tele system offset (93,5E-58W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• E, to, to ti je ista tema ko ova ovdje, samo možda sa malo drugčijeg aspekta. Zahvaljujuči ovome postu sjetio sam se mog atenuatora kojeg sam nabavio kada je bila lansirana Astra 1D (mislim da 1994). Tada je prvi put koriščen pas 10.700-10.950.Sječam se kako su svi kanali sa Astre 1D bili snjegoviti. Razbijali smo glavu zašto, i onda slučajno kao ti putem drugog prijemnika otkrili da problem leži u tuneru. Jednostavno je nova snažna Astra bila prejaka za tada aktualne receivere.
      Ne mogu se sjetiti odakle mi ovaj atenuator ali eto, poslije 23 godine možda če opet praviti posao. 8o
      Kad opet pronadjem nekoliko vremena, isprobat ču situaciju kod mene sa Turkey beamom.
      Images
      • DSCN8374.JPG

242.21 kB, 1,263×865, viewed 34 times
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Nema garancije ali treba probati... Još slabiji signali sa 2E satelita atenuacijom se ne pojačavaju ali bitno je naglasiti i ne oslabljuju.. Očito sve ovisi o jačini i frekvencijama jakih i slabih sugnala.. Znači nema loše strane oslabljivanja, kad se precizno podesi max. ulazni nivo može takav ostati na svim satelitima, prijemnik će uredno pronaći i najslabije signale a prema mojim testiranjima i neke koje inače nećete dobiti nikako drugačije
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Ne razumijem komentar, jel meni mala antena ili Ferdi? Nakon ove prepravke ja sa 2,4m imam 24/7 te 4 frekvencija koje su baš taj spomenuti UK snop, znači tvoja konstatacija ne stoji.. Uskoro, zapravo kad nađem volje, isprobati ću 2,7m Laminas koja će sigurno dati još bolji rezultat..
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Evo i ostatak UK snopa koji hvatam sa 2E satelita.. Nekad ih je bilo znatno više ali čak 6 frekvencija iz 2E UK snopa je potpuno ugašeno otkad je proradio 2G... Znači, trenutno sa 2,4m hvatam 14 UK frekvencija:

2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • 11508 V - SR 23000 - FEC 2/3 - DVB-S2/8PSK - HD
      FreeSports HD
      ID: 55278

Trenutno ide FTA iako je flagovan da je kodiran. Signal je baš dobre jačine.
      Audio PID 2306 (hex 902) treba ručno dodati nekim editorom ako se gleda preko Enigma2 pa tek onda učitati listu u sat-prijemnik.
      Sa DVB-S2 karticama je još jednostavnije ^^
      Images
      • FreeSports HD.jpg

367.55 kB, 1,920×1,080, viewed 55 times
      AZBOX Premium HD ● WTK . play Android DVB-S2 STB
      Dish 1.80m Prime focus
    • dvlajkovic wrote:

11508 V - SR 23000 - FEC 2/3 - DVB-S2/8PSK - HD
      FreeSports HD
      ID: 55278

Trenutno ide FTA iako je flagovan da je kodiran. Signal je baš dobre jačine.
      Audio PID 2306 (hex 902) treba ručno dodati nekim editorom ako se gleda preko Enigma2 pa tek onda učitati listu u sat-prijemnik.
      Sa DVB-S2 karticama je još jednostavnije ^^
      Jer je ovo još aktualno ? Trenutačno meni ne uspeva dobiti signala...
      Laminas 120 cm 75°E-45°W
      ClarkTech Diseqc HH390
      IBU Single LNB white mod
      Octagon SF4008 4K (OpenAtv 6.1)