Pinned Testiranja i usporedba kvalitete Lnb-a

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• LambdaKt wrote:

Miro wrote:

Ja bih volio da vidim temu gdje je mjerilo vidim ne vidim
      a ti dB ili procenti ne predstavljaju gotovo nista

Ne razumijem te uopće, pa upravo takvo mjerenje je ovo moje. Sve su to signali sa vrlo malom rezervom signala i vidljivo je da pojedini lnb-i nisu uspjeli prijeći prag prijema i imaju ''nolock'' status dok na istoj frekvenciji drugi lnb ima npr. 6% jači signal tj. 1 dB rezerve signala do negledljivosti i kockanja. Kako može biti realnije od ovoga prikazano ja stvarno ne znam, jer mene baš uopće ne zanimaju nikakvi drugi rezultati nego dali imam sliku ili ne... Jedino što mogu editirati listu sa vrijednosti iz koje bi bilo vidljivo na kojem nivou prestaje prijem pa bi bilo vidljivo koliko ima rezerve. Pogledaj npr. mjerenje na 10964 H gdje se vidi da Ultra jedva ima lock, prag prijema za fec 5/6 je 32% a QDF ima 17% jači signal ili skoro 3 dB veći S/n što odgovara upotrebi dvostruko veće antene. Stvarno mi nije jasno kako bi se još ta razlika mogla realnije definirati pa pojasni šta si mislio

Nisam bas komentarisao tvoje rezultate niti tebe ponaosob.
      Vec sam dao uopcenu ocjenu mnogih testova koje sam vidjao na nasem i stranim forumima.

Kao sto znas testiranje uzivo sa satelitskim signalima je dosta mukotrpan posao i ima dosta nepravilnosti
      zbog nemogucnosti momentalnog testa pod istim uslovima.

Sa druge strane preciznost pokazivanja na SAT prijemnicima cak i ona relativna je daleko od potrebne kvalitete
      za takva mjerenja.

No ako stavimo sve to na stranu najrelevantnije je kakav je odnos signala i suma na ulazu LNB konvertora
      i od toga u mnogome zavisi sveukupan rezultat.

Poznato je da ako netko ima vrlo dug kabal LNBovi sa vecim pojacanjem daju cesto bolje rezultate nego oni sa manjim izlaznim pojacanjem
      sa druge strane tko ima kraci kabal moze imati bolje rezultate sa nekim LNB sa manjim izlaznim pojacanjem
      jer obicno vece izlazno pojacalo unosi i vise suma (noise) u signal itd itd.

Sve u svemu ne vidim ja nista lose u tvojim testovima i sigurno su oni poucni
      ali bez stvarnog testiranja u elktronickoj labaratoriji vrlo je tesko dobiti stvarno dobre uporedne karakteristike
      Osim toga kao sto si i sam u praksi uvidio da linearitet i gapovi (rupe) u karakteristici isto tako otezavaju
      dobivanje kompletne slike o nekom LNB.
      Tako da neki ide bolje na visim a drugi na nizim frekvencijama.
      Ili cak ide dobro i gore i dolje a samo na nekoj ili nekima ne.

Idealno bi naravno bilo da je karakteristika ravna odnosno linearna.
      Duga prica.

Samo vi nastavite sa uporedbama tu nije nista lose niti je moj cilj pisanja bio zlonamjeran
      samo sam zelio naglasiti cinjenicu da kvalitet u praksi odredjuje samo jedna stvar a to je da li
      se sa nekim LNB nesto vidi sto se sa drugim ne vidi a to je ono bitno
      jer na raznoraznim forumima vidim testove u kojima pise da je neki LNB navodno dao 5% jaci signal
      pa oni koji se u to bas dobro ne razumiju misle da ce sa njime da vide ono sto do sada nisu vidjeli
      pa po kupovini istoga ispade corak,jer jaci signal za 5 ili 10% nije garancija da ce biti prijema
      na dnu ljestvice na slabom transponderu cak mozda i onaj za laika losiji LNB da bolje rezultate na dnu
      kad je signal slab.To je ono sto sam zelio da naglasim.

Pozdr Miro
      vuplus-community.net

The post was edited 1 time, last by Miro ().

• Evo sad sam malo pogledao test rezultate i slazem se da se da zakljuciti da Ultra daje bolje rezultate
      po tvom mjerenju u gornjem djelu.

Medjutim ipak tu vidim neke nepravilnosti o kojima sam gore pisao da je tesko dobiti rezultat ako mogucnost mjerenja
      nije momentalan bez ostalih faktora koji utjecu na mjerenje.

Pa da pogledamo

28,2E 10964 H: Pro=49% QDF=50% Ultra=33%
      28,2E 10993 H: Pro=45% QDF=50% Ultra=NoLock
      28,2E 11023 H: Pro=44% QDF=48% Ultra=NoLock
      28,2E 11052 H: Pro=49% QDF=49% Ultra=NoLock
      28,2E 11126 V: Pro=43% QDF=45% Ultra=NoLock
      52,5E 11881 V: Pro=47% QDF=47% Ultra=55%
      52,5E 12034 V: Pro=41% QDF=40% Ultra=46%
      8,0W 11075 V: Pro=49% QDF=49% Ultra=54%
      8,0W 10972 H: Pro=43% QDF=42% Ultra=41%
      7,0W 11785 V: Pro=39% QDF=43% Ultra=48%
      7,0W 11957 H: Pro=36% QDF=38% Ultra=42%
      26,0E 12379 H: Pro=44% QDF=44% Ultra=52%
      26,0E 12341 H: Pro=41% QDF=41% Ultra=47%

Izdvojio sam samo ova dva mjerenja na relativno bliskoj frekvenciji a razlicitim satelitima.
      Sada ja tu ipak imam pitanje
      kako je moguce da na 28.2 imamo NoLock dok na 8.0 W razlika u signalu je svega 1 odnosno 2% razlike ?
      Dakle tu nesto ne stima ? jer to sto je drugi satelit u principu za LNB nije bitno.
      vuplus-community.net
    • Miro wrote:

kako je moguce da na 28.2 imamo NoLock dok na 8.0 W razlika u signalu je svega 1 odnosno 2% razlike ?
      Dakle tu nesto ne stima ? jer to sto je drugi satelit u principu za LNB nije bitno.

NHF kolega, ali naravno da je moguće i naravno da je bitno jer neki lnb može bolje odvojit korisni signal od smetnje koja dolazi sa druge polarizacije npr 28e, a tog problema nema na npr 8w.
      Vjerujem više u ove praktične testove na koje smo na žalost " primorani " jer mogu pomoći kao dobra orijentacija pri odabiru lnb-a nego neki laboratorijski podaci frizirani od strane proizvođača.

Pozdrav :smilie9:
      " NO COMMERCIAL BREAK DURING COMMERCIALS "
    • @Miro šta ti tu nije jasno, signal sa 28,2 ima Fec 5/6 i prag prijema je 33%, znači na 32% nema više lock-a a na 8W je Fec 3/4 i sa 40% imamo veliku rezervu signala jer je prag prijema na 26%...
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...........
      ..........................................DM8000 + TBS5922SE
      .................................................
    • Pa sta nije jasno je ogromna razlika kod relativno bliskih frekvencija

28,2E 10964 H: Pro=49% QDF=50% Ultra=33% >> Razlika 16% i 17 %
      8,0W 10972 H: Pro=43% QDF=42% Ultra=41% >> Razlika 1% i 2%

Naravno ne iskljucujem mogucnosti koje bi mogle utjecati na to kao sto kolega napomenu krosmodulacije,harmonicne frekvencije,rupu u karakteristici itd itd

No ne izbacujem ni prakticnu gresku pod utjecajem faktora uporedbe.
      Ja to ne znam ali ta razlika je drasticna.

No da nebismo usli u kilometarsku diskusiju
      najbitnije je da li je netko poslije duzeg testiranja dosao do zakljucka da mu neki LNB daje bolje rezultate od drugog kada su u pitanju slabi signali.
      Ostalo za prakticnu upotrebu fakticki nije ni bitno.
      vuplus-community.net
    • sunny wrote:

Miro wrote:

NHF kolega, ali naravno da je moguće i naravno da je bitno jer neki lnb može bolje odvojit korisni signal od smetnje koja dolazi sa druge polarizacije npr 28e, a tog problema nema na npr 8w.
      Vjerujem više u ove praktične testove na koje smo na žalost " primorani " jer mogu pomoći kao dobra orijentacija pri odabiru lnb-a nego neki laboratorijski podaci frizirani od strane proizvođača.

Pozdrav :smilie9:

Slazem se da fabricke specifikacije treba uzeti samo orjentaciono.

Nazalost ja ne radim u segmentu SAT TV i Lnb ali moguce je tko ima mogucnost napraviti dobre testove sa preciznim instrumentima
      cak i uz simulaciju smetnji sto bi dalo veliku stabilnost mjerenjima.
      Prakticna mjerenja su dosta teska posebno ako nemas makar dvije da ne kazem iste SAT instalacije pod istim uslovima i mogucnost momentalne usporedbe.
      vuplus-community.net
    • Ponoviti ču mjerenje sa istom opremom kad se vrijeme popravi pa ćemo vidjeti dali je ljudski faktor u pitanju...
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...........
      ..........................................DM8000 + TBS5922SE
      .................................................
    • Evo danas sam testirao Lnb-ove Na T 90 anteni.

Satelit - HOTBIRD 13E.
      Frekvenca: 10719 27500 V FEC 5/6 DVB-S

Rezultati testova:

LNB-Nytrobox 01.db rezultat (9.0 Db)

LNB-Inverto White tech 0.4db rezultat (11.59Db)

LNB-Sti model EHFK O.3 Db rezultat (12.23Db)

LNB-Opticum Gold micro 0.1db rezultat (13.35 db )

LNB-Inverto Eco 0.1 db rezultat (9.16Db)

LNB-Sti super slim 0.1 db rezultat (11.22db )

LNB-Inverto Black ultra 0.2db rezultat (7.93 db ) !!!!

Tu frekvencu sam izabral zato jer LNB Inverto black ultra ima jako loše rezultate u opsegu 10,7-11,2 Ghz.

Pa sad gledajte

Napomena iz svakog Lnb-a je izvucen maximum na toj frekvenci,brez diranja nosaca-na svakom lnb uredno odrađen skew lnb-a.

Definitivno ne preporucam inverto black ultra stavljat na 13E,jer se meni pokazuje najkvalitetniji opticum gold micro na tom satelitu na t 90 anteni.
      Dreambox7020
      Dreambox 800se

Neotionbox501
      Samsung DSR9500Viaci2x-u penziji

Motor Strong HH120
      Tanjur90-lnb-Humax0.3
      Wave Frontier T90 42E,39E,31E,28.2.E,26E,25.5E,23E,19E,16E,13E,10E,9E,7E,4.8E,3.0E,0.8W,4W,5W,8W
    • stanbran wrote:

Beli1910 wrote:

Evo danas sam testirao Lnb-ove Na T 90 anteni.

Satelit - HOTBIRD 13E.
      Frekvenca: 10719 27500 V FEC 5/6 DVB-S
      ...
      Definitivno ne preporucam inverto black ultra stavljat na 13E,jer se meni pokazuje najkvalitetniji opticum gold micro na tom satelitu na t 90 anteni.

Da li testiras samo sa single LNB-om, ili takoder twin ili quad ?

Ovo su sve single LNB-i
      Dreambox7020
      Dreambox 800se

Neotionbox501
      Samsung DSR9500Viaci2x-u penziji

Motor Strong HH120
      Tanjur90-lnb-Humax0.3
      Wave Frontier T90 42E,39E,31E,28.2.E,26E,25.5E,23E,19E,16E,13E,10E,9E,7E,4.8E,3.0E,0.8W,4W,5W,8W