Pinned DAB prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Da, ipak razvoj mora krenuti naprijed i da se konačno ostvare svi uvjeti za objavu tog dugo očekivanog natječaja za DAB+ sa nacionalnom pokrivenošću. Dosta je više bilo gnjavaže i "maltretiranja" sa moje strane :P . Imam dojam, da sa druge strane nije bilo ni snage ni volje, da tijekom odašiljanja pokušaju popraviti neke stvari. A odašiljali su navodno redovno, dakle nije bio testni signal u zraku.
      Signala više nema, ali ja još uvijek nemam bilo kakvu službenu informaciju, što se za pravo zbivalo na Krvavcu i zašto DAB odašiljač nisu ugasili sa danom prestanka važenja dozvole. Ali, pošto već nekoliko godina pratim događanja na toj sceni, a i povjerili su mi u međuvremenu neke stvari, usudio bih se prognozirati. ;)
    • DAB prijem ostvaren ovog ljeta u kampu Lanterna u Taru, mjestu blizu Poreca u Istri.

home.kpn.nl/rabrand/vakantielogboek2013.html

Iz prilozenih slika se vidi da je najbolji prijem DAB RAI mux-a na kanalu 12D, zatim EURO DAB mux-a na kanalu 12A. Hvata se i CLUB DAB Italia mux na kanalu 12C i RAI MUX na kanalu 12B. Na najvisem vrhu Paga sam uhvatio sve navedeno osim RAI MUX-a na 12B ali to je mozda zbog sukoba sa signalom sa Krvavca. Uskoro cu provjeriti da li se nakon gasenja signala sa Krvavca na Sljemenu hvata talijanski signal na kanalu 12B.

Stalan prijem je potvrdjen na sljedecim lokacijama

Murter
      12A EURO DAB Italia
      12C Club DAB Italia

Pag
      10A Trentino DAB1
      12A EURO DAB Italia
      12C Club DAB Italia
      12D DAB RAI

Zagreb
      12A Euro DAB Italia

Sljeme
      12C CLUB DAB Italia

I jedna zanimljivost. DAB prijem ostvaren u avionu na relaciji Frankfurt- Sofija. Da ovih dana nije ugasen mux sa Krvavca mozda bi i njega bilo na slikama ;)
      youtube.com/watch?v=09l0GSbXLy…=UUhrnjk6CaF0xiFMLLtDSPdQ

The post was edited 1 time, last by Viktor ().

• Novosti sa Sljemena. Na kanalu 12B nakon gasenja Krvavca nisam uhvatio nista iz smjera Italije osim povremenih tragova vrlo slabog signala, ali sam zato na kanalu 12A uhvatio DAB+ RAI mux sa nepoznatog odasiljaca. Prijem je ostvaren sa cetiri kvadratica, dakle radi se o granicnom ali stabilnom signalu.

E sada problem je otkriti o kojem je odasiljacu rijec zbog konfuznih informacija. Na stranicama FMlist pise da RAI mux na kanalu 12A ide sa dvije lokacije, ali samo jedna dolazi u obzir i to Bologna/Colle Barbiano (druga je udaljena preko 700 km).

fmlist.org/sendertabelle/dab-st.php?inputLand=I

No opet Bologna bi se prije trebala hvatati na juznoj strani, a ovaj signal sam uhvatio na zapadnoj strani. ?(

Na stranicama RAI-ja pise da ce signal sa lokacije Castaldia tek biti pusten na kanalu 12A
      raiway.it/index.php?lang=IT&cat=140&PHPSESSID=

dok na stranicama FMlist pise da je signal sa lokacije Castaldia vec prisutan na kanalu 12B ?(

Ili je Castaldia vec prebacena na kanal 12A ili su pustili signal sa nekog drugog odasiljaca.

Uglavnom, identifikacija mux-a je DAB+ RAI a programa ima 7:

Radio1+ (Rai Radio1+)
      Radio2+ (Rai Radio2+)
      Radio3+ (Rai Radio3+)
      GRPR+
      fd4+ (Rai radiofd4+)
      fd5+ (Rai radiofd5+)
      isorad+ (Rai isoradio+)

Stvarno je zanimljivo da se u gradu na kanalu 12A hvata EuroDAB Italia mux, a na Sljemenu na istom kanalu RAI mux :thumbsup:
      Ispricavam se na losim snimkama.
    • U bliskoj buducnosti nista od DAB-a u Hrvatskoj. Meni su odgovorili da do gasenja analogije u Bosni zbog nedostatka frekvencija ne razmisljaju o tome. U Sloveniji su nesto pokusali, ali buduci da jos nisu objavili natjecaj, vjerovatno nije bilo zainteresiranih za odasiljanje u toj tehnologiji.

RAI DAB+ mux koji sam uhvatio na Sljemenu na kanalu 12A sigurno ne ide iz Bologne. Pronasao sam potvrdu da je taj odasiljac presao na kanal 12B

September 2nd
      In Italy, the RAI transmitter serving Bologna from Barbiano is reported to have migrated from Block 12A to 12B. This move should eliminate previous interference with EuroDAB on 12A.

Na FMscan-u pise da Castaldia vec ide na 12B, a ovdje sam pronasao informaciju da se RAI u regiji Friuli seli sa kanala 12A na kanal 12B. Castaldia se nalazi u regiji Friuli.

Die RAI wird in Friaul von 12A auf 12B wechseln, damit EuroDAB nicht gestört wird.

andimik.bplaced.net/dvbt03.php

Otkuda onda signal RAI-a na 12A??
    • Evo, na talijanskom forumu sam pronasao informaciju da je Castaldia krenula na frekvenciji 12B

Attivato sul blocco 12B dalla postazione di Aviano-Castaldia (PN) il bouquet DAB RAI (in tecnica DAB+) per il Friuli.

digital-forum.it/showthread.ph…86&viewfull=1#post3717486

Dakle na 12A vise ne bi trebalo biti RAI mux-a niti sa jedne lokacije a danas je uhvacen na Sljemenu ?(

Inace Talijani su krenuli sa DAB promo kampanjom
      youtube.com/watch?v=z3O-xPAkYCk
    • Jacina signala DAB Club-a Italia na Sljemenu sada po zimi je ista kao i u ljetnim mjesecima, a EURO DAB Italia u Zagrebu na 12A i dalje prolazi na mikrolokacijama iako je signal nesto slabiji.

Mozda su te promjene najizrazenije na obali, a ne toliko i u unutrasnjosti zemlje iako je cudno da signal nije drasticno slabiji i na kontinentu ?(
    • Ne mogu znati sa kojeg odasiljaca hvatam signal, samo znam da signal dolazi iz smjera cistog zapada, a M. Stoze se nalazi jugozapadno od lokacije prijema. Da sa lokacije M. Stoze idu jos neki mux-evi, onda bi po rasprostiranju signala bio siguran da i ovaj na 12C ide bas sa te lokacije. Eventualno u obzir dolazi lokacija Monte Finonchio. Lokacije Penegal i Paganella nisu u igri jer bih inace hvatao i druge mux-eve.
    • Viktor wrote:

U bliskoj buducnosti nista od DAB-a u Hrvatskoj. Meni su odgovorili da do gasenja analogije u Bosni zbog nedostatka frekvencija ne razmisljaju o tome. U Sloveniji su nesto pokusali, ali buduci da jos nisu objavili natjecaj, vjerovatno nije bilo zainteresiranih za odasiljanje u toj tehnologiji.

Glede Hrvatske – ako se dobro sjećam, nakon gašenja DAB odašiljača na Sljemenu 2011. godine je imenovana nekakva komisija, zadužena za razvoj digitanog radija u Hrvatskoj. Toj komisiji se je vrlo brzo izgubio svaki trag. A da je problem sa Bosnom – to stoji.

Glede Slovenije – ne odobravam, da se piše na pamet. Nije u pitanju nezainteresiranost. Slovenija je odabrala DAB+. Natječaj za nacionalni multipleks bi po nekakvom planu s početka godine, trebao biti objavljen krajem ove godine. Barem su mene tako uvjeravali. Ali, kako je već nagoviješteno gore sa strane RTV-a, stvari se prebacuju na slijedeću godinu.

APEK mi je to potvrdio.

Spoštovani,

sporočamo vam, da namerava Agencija v bližnji prihodnosti (naslednje leto) objaviti javni razpis za nacionalno DAB+ omrežje.

Očito su u nekom tihom dosluhu sa RTV-om.

Nedvojbeno je, da RTV želi upravljati tim novim DAB+ multipleksom na nacionalnoj razini. Glede na njihovu važeću strategiju 2011-2015, za DAB+ je u planu postaviti tri odašiljače: Nanos, Krvavec i Pohorje.

Digitalni način v DAB tehnologiji že oddajamo nekaj let z oddajnega centra Krvavec. V letu 2012 bomo tehnologijo zamenjali v naprednejšo DAB+ in omrežje razširili še na Pohorje in Nanos. Pokritost bo s tem narasla na približno 70 %. Nadaljnje širitve pa bomo izvajali predvsem na podlagi večanja števila DAB sprejemnikov pri poslušalcih. Poslušalci bodo zainteresirani za nabavo digitalnih sprejemnikov predvsem z večanjem programske ponudbe. Oddajniško omrežje DAB+ bomo širili v letih 2013 do 2015.

Međutim, imam informaciju, da neki na RTV ipak žele za početnu varijantu postaviti od 7-8 odašiljača i to na onim nižim lokacijama, kao npr. Šance, Slavnik, Kum, …. Od većih bi navodno ostalo samo Pohorje zbog svojih specifičnosti. DAB oprema sa Krvavca se po toj varijanti seli na neku drugu lokaciju, a nekima to nikako nije po volji. Pa majku im, nadam se, da se neće potući zbog njega.Sa lokacije Šance će se barem bolje pokrivati Ljubljana i unutar zgrada. ^^

Viktor wrote:

Jacina signala DAB Club-a Italia na Sljemenu sada po zimi je ista kao i u ljetnim mjesecima,

Potvrđujem. I kod mene gotovo da i nema neke razlike. ;)

Signal je kod mene još i bolji, ali ne da mi se dizati antenu na 3-4 m visine. Lokacija je naravno nekoliko km zračne linije istočno od Boča, a za prijem ClubDAB Italija moram antenu usmjeriti desno prema onim planinanama na donjoj slici. Nadmorska visina na ovoj lokaciji je 488 m.

• Do sada potvrdjen DAB prijem u Hrvatskoj i Sloveniji na povoljnim mikrolokacijama. DAB signal sa Krvavca je ugasen pa zato te frekvencije nema na popisu.

Kanal (mjesto prijema)

programi

10A Trentino DAB1 (otok Pag)

NBC Rete Regione
      Radio Anaunia
      Radio Digi-One
      Radio Dolomiti
      Radio Gamma
      Radio Primiero
      Radio Tirol
      R.Italia Anni 60
      RTT La Radio
      S-Tirol 1
      Trentino Inblu

11D Mux A (istočna Slovenija)

Kossuth Radio 1
      Petofi Radio 2
      Bartok Radio 3
      Katolikus R Tesz
      InfoRadio Teszt
      Klubradio Teszt
      Lanchid R Teszt

12A EuroDAB Italia (srednja Dalmacija- od Sibenika do Zadra, otok Pag, Istra, Zagreb)

RVaticana Ita +
      RTL 102.5 +
      Radio Italia SMI
      Radio Padania
      RTL 102.5 Rock
      RTL ViaRadio
      RTL 102.5 Cool
      RTL Groove
      RTL Classic
      RTL ItalianStyle
      RTL Guardia Cost

12A DAB+ RAI (Sljeme)

Rai Radio1+
      Rai Radio2+
      Rai Radio3+
      Rai radiofd4+
      Rai radiofd5+
      GRPR+
      Rai isoradio+

12B DAB+ RAI (Istra)

Rai Radio1+
      Rai Radio2+
      Rai Radio3+
      Rai radiofd4+
      Rai radiofd5+
      GRPR+
      Rai isoradio+

12C Club DAB Italia
      (srednja Dalmacija- od Sibenika do Zadra, otok Pag, Istra, Sljeme, istočna Slovenija)

Radio Radicale
      R 101
      Radio Deejay
      Radio Capital
      M DUE O
      Radio 24
      * RDS *
      Radio Maria
      Kc1Test
      Kc2Test
      Kc3Test

12D DAB+ RAI (otok Pag, Istra, središnja Slovenija)

Rai Radio1+
      Rai Radio2+
      Rai Radio3+
      Rai radiofd4+
      Rai radiofd5+
      GRPR+
      Rai isoradio+
    • Imamo ih u šahu. ;)

Iz radnog i financijskog plana AKOS-a (APEK-a) za 2014. godinu …

·Digitalni radio (DAB)
      agencija je v letu 2013 izvedla javno posvetovanje glede možnosti razvoja prizemnega digitalnega radia v Republiki Sloveniji. V letu 2014 bo agencija dokončala pripravo podlag za pripravo strategije razvoja digitalnega prizemnega radia in sodelovala pri sistematični vseslovenski promocijski kampanji o novi radijski platformi ter morebitni spremembi zakonodaje. Agencija bo izvedla tudi vse potrebne postopke za pripravo razpisne dokumentacije in predvidoma izpeljala javni razpis za en DAB multipleks.
      .

Baš me zanima, kakva li će biti promocijska kampanja. :rolleyes:
    • Da malo obnovimo sjećanje. Mail dobiven u proljeće 2011, nakon gašenja DAB i DRM odašiljača na Sljemenu. Ipak sam ga od nekud uspio isčeprkati. ;)

Poštovani,Ciljevi pokusnog odašiljanja DAB signala s odašiljača Sljeme bili su ispitivanje novih tehnologija za odašiljanje radijskih programa, te utvrđivanje interesa slušatelja i nakladnika za takvim oblikom radijskog odašiljanja. Tijekom pokusnog odašiljanja utvrđeno je da je moguće ostvariti prijam DAB signala na širem zagrebačkom području, no da ne postoji veći interes slušatelja za tim oblikom radijskog odašiljanja, prvenstveno zbog relativno visokih cijena prijamnika i nedostatkom dodatnih radijskih sadržaja u vrijeme pokusnog DAB odašiljanja. Slična situacija je utvrđena i u slučaju pokusnog DRM odašiljanja za područje Republike Hrvatske.

Radi ispitivanja budućnosti digitalizacije odašiljanja radijskih programa, između ostalog i odabira potencijalnog budućeg standarda odašiljanja (DAB, DAB+, DRM, DRM+, T-DMB,...), odnosno strategije razvoja digitalnog odašiljanja radijskih programa, oformljen je i Forum o digitalnom radiju, s predstavnicima državnih institucija i regulatornih tijela (Ministarstva, HAKOM, AEM), HRT-a i OiV-a.

S poštovanjem,

zg
      Problemi prijam
      Tel: +385 1 6186657 (7:30 - 15:30 radnim danom)
      Fax: +385 1 6186012
      E-mail: Problemi_prijam@oiv.hr

Može li netko od vas stupiti u kontakt sa nekim od članova spomenutog oformljenog Foruma o digitalnim radiu (koji su to uopće ljudi?) i pozanimati se za njihovo zdravlje te ih priupitati, što trenutno rade (i zašto ih plaćate)? :|