Pinned DAB prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Uhvacen odlican slovenski DAB+ signal na Petrovom vrhu iznad Daruvara. Udaljenost Trdinov vrh - Petrov vrh 156 km (auto-radio od kolege b83 i Philips).

Zanimljivo je to da je DAB+ signal u Zagrebu tijekom voznje u vecem dijelu grada neslusljiv. U zatvorenim prostorima prijem je znacajno losiji u odnosu na FM.

Talijanski signal je na kanalu 12A u Zagrebu i dalje prisutan na mikrolokacijama.

Sadasnja iskustva pokazuju da je DAB+ signal moguce uhvatiti na vecim udaljenostima u odnosu na FM signal ali je prijem DAB+ signala puno losiji tijekom voznje i u zatvorenim prostorima. Mozda je ta prednost DX prijema na mikrolokacijama iskljuciva posljedica toga sto DAB+ frekvencije jos uvijek nisu toliko zagusene kao FM. Vidjet cemo...
    • Odašiljači i veze organiziraju „Forum o uvođenju digitalnog radija DAB+ u Hrvatskoj“ koji će se održati u četvrtak, 4. svibnja 2017. godine, u kongresnoj dvorani Hotela Double Tree by Hilton u Zagrebu.

Na forumu će kao govornici sudjelovati ugledni stručnjaci iz zemlje i inozemstva, a sve u svrhu poticanja rasprave o mogućnostima i izazovima digitalizacije radija koja slijedi.

Izvor: oiv.hr/tvrtka/vijesti/vijest_hr.aspx?id=2237
    • Baš me zanima kako bi po sadržaju izgledao jedan Hr DAB+ mux i koliko bi bilo regija .
      Naprimjer pošto sam iz zadra onda mislim da bi DAB+ mux mogao izgledati ovako :
      HR1
      HR2
      HR3
      HR Zadar
      Šibenik
      HR Knin
      Novi radio
      HKR
      Otvoreni
      Dalmacija

I još ima mista za dva ako se ne varam
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • Ne veselim se tome. U autu slušam "obični" fm radio, kao i doma na glazbenoj liniji redovno svaki dan. Mislim da je to samo trend pre$eravanja tko će prije, pa moramo i mi biti među vodećima. Ipak, postojat će prijelazni period sa odašiljanjem na vhf-2 (fm) i vhf-3 (dab) paralelno.
      U ovom slučaju sa radiom treba imati na umu da se prelazi na "novi" pojas pa će trebati zamijeniti antene (što nije bio slučaj sa dvb-t).
      Ali ima i nekih prednosti: za vrijeme ljetnih propagacija više ćemo uloviti ako naše fm stanice budu ugašene! Dakle, očekujem booom u temi propagacije.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • Za nacionalne kao Hrvatski Radio sigurno je da je DAB emitiranje isplativije jer neće trebati više odašiljačkih uređaja plačati nego samo jedan kao i kod TV u DVB-T .
      Mišljenja sam da kad DAB jednom zapravo krene da će se FM ugasiti kroz 10/15 godina , a privatne lokalne stanice i dalje odašiljati u FM ako im regulator to dozvoli .
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • viz11 wrote:

arminicos1986 wrote:

... :) a i kvalitetniji ton cemo imati
      Ovo je jedna od najvećih zabluda oko DAB-a, a vidim da su i na ovom gore spomenutom Forumu u Zagrebu neki propagatori pokušali ovu tezu prodavati kao nepobitnu činjenicu.To je istina jednako koliko i tvrdnja da je MP3 snimka kvalitetnija od npr. zvuka s vinilne ploče.
      Druga je stvar šum u signalu FM-a, tu je DAB u prednosti.
      Trazim neku analogiju u odnosu na DTT.Kad smo imali analognu tv znamo koju smo imali maksimalnu rezoluciju slike i kvalitet zvuka.Sa uvodjenjem DTT dobili smo mogucnost da imamo HD.
      Moje pitanje,da li kad se iz neke radio stanice(koja emituje u DAB ili nekom drugom digitalnom predajnickom standardu)pusti neka muzika sa ploce,da li ce kvalitet biti isti(u odnosu sta igla sa gramofona prosledjuje pojacivacu u studiu) kad to slusamo na digitalnom radio prijemniku?Da li digitalni radio moze tehnicki to da ostvari,ili smo osudjeni na "mp3" varijante gde nema pola tonova!?
    • Istina je da DAB+ standard daje mogućnost vrlo visoke kvalitete zvuka koju zagovornici uvođenja DAB-a stalno ističu. To bi bio slučaj kada bi se emitiralo u AAC (HE-AAC) s visokim bitrate-om, recimo 160 kbps ili većim (improviziram, govorim otprilike). U odnosu na MP3 to bi bilo kao 320 kbps MP3, dakle kvalitetno "skoro kao CD" kako to neki opisuju, iako to baš i nije neka referenca.

Problemi nastupaju U PRAKSI. U želji da u MUX utrpaju što više servisa (programa), dobijemo bitrate u rasponu 32-128 kbps, a tek izuzetno 144 kbps (neke njemačke DAB+ stanice specijalizirane za klasičnu glazbu). Kod talijanskih muxeva vidim prosjek 48-72 kbps, što bi odgovaralo poznatom zvuku MP3 od 128 kbps. Tko se razumije u ovo, zna o čemu pričam. Tu nema ni naznaka Hi-Fi zvuka. S druge strane, neke FM (UKV) stanice u UK ili Njemačkoj poznate su po visokom standardu što se audiofilskog pristupa zvuku tiče, i njihov zvuk znalci opisuju kao audiofilski. Na dobroj kućnoj opremi to se dobro čuje. Imam kvalitetnu hi-fi opremu i mogu reći da i kod nas na FM-u neke stanice imaju prilično dobar zvuk, npr. HR 3, HR 2, te nekada prije Radio101 (više ne od kada sve ide s PC-a, a mislim da su uveli i kompresiju koju koristi većina komercijalnih FM stanica). Trenutno slušam slovenski DAB - neke stanice imaju visok bitrate i dobar zvuk, ali to nije to, bolje mi zvuči HR 2 ili HR 3 na FM-u.
      Nešto slično se desilo na DTT-u (DVB-T) koji @hertzoje spominje. Naš EvoTV je najbolji primjer - natrpao je previše programa u T2 mux (neki to vole) pa je prosjek po programu u SD 1-1,5 Mbps, dok je u svijetu nepisano pravilo da se za mpeg-4 ne ide ispod 2 Mbps po SD programu, da se očuva kvaliteta slike. Ali u odnosu na analognu TV, digitalna TV je ipak veliki skok u kvaliteti, pogotovo HD ili UHD, jer su standardi slike u svim parametrima bitno poboljšani.

Moj odgovor @hertzoju na njegovo pitanje: neće - upravo iz opisanih razloga. AAC kompresijom se dosta toga iz zvuka izgubi na bitrate-u koji se u praksi koristi. Prednost DAB-a s druge strane je puno manji šum, te niz ekonomskih ušteda za nakladnike.