Pinned DAB prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Naravno. Za Evropu je to sasvim normalno.

Sa AKOS-a mi opet malo pišu (i uvjeravaju), da se ja i ovaj moj kolega u Zagrebu još malo strpimo (valjda su mislili na Viktora :rolleyes: ) i da će natječaj za DAB+ multipleks za područje cijele Slovenije biti objavljen još ove godine.

U međuvremenu sam se raspitao kod nekoliko većih radio postaja o mogućem njihovom uključenju u ovaj projekt. Skoro da sam kod svih dobio jedinstven odgovor, a to je, da su dobro upoznati sa digitalizacijom radija i da će sigurno biti prisutni, uz uvjet, ako će i većina drugih ne-RTV programa učiniti tako ^^ . Jedna radio postaja ima čak izrađen plan za uvedbu dodatnog tematskog (specijaliziranog programa :thumbup: ;) . Ono što je svima zajedničko je, da trenutno ni jedna radio postaja nema još izrađenu financijsku konstrukciju za tu vrstu emitiranja. Sudeći po prijedlogu AKOS-a, radio postaje bi plaćale tek manji iznos za korištenje radiofrekvencijskog spektra.

Za podporo uvedbe nove tehnologije bi agencija tako predlagala le manjši znesek nadomestila za učinkovito rabo radiofrekvenčnega spektra (predlog mora potrditi vlada), zahteve po pokritosti in dinamiki izgradnje omrežja pa bi bile milejše.

Da, višegodišnje paralelno emitiranje (FM-DAB+) će za većinu radio postaja i taj manji iznos biti veliki trošak. Takva je sveopća gospodarska situacija u SLO. Vidjeti ćemo tko će opstati. I da se na DAB+ ne budu ponavljali ulasci i izlasci, kao što se je u zadnje vrijeme dešavalo sa nekim programima u SLO muxu C na DVB-T X/ .
    • Zanimljivo je na VHF III podrucju u Zagrebu primati portugalski (tocnije- lokalni lisabonski) Radio Orbital sa radio-textom na portugalskom jeziku :thumbup:
      Rádio Orbital

Na snimci se vidi kako to izgleda.

Prijem odlican u sobi, par metara dalje na balkonu koji gleda prema jugu nema signala. Prijem se ostvaruje sa odasiljaca Monte Conero sa kojeg se u Zagrebu prima samo RTL 102,5 na 102,4 mhz sa ocjenom 2. Odasiljac je smjesten na 409 m nadmorske visine.

Nadam se da ce uskoro RAI ili ClubDAB Italia aktivirati neki odasiljac u regiji Marche kako bi se i druge DAB radio-postaje cule u Zagrebu. Sporo im to ide :thumbdown:
    • Pretpostavljam da je to novi program u muxu EuroDAB Italia na kanalu 12A, u odnosu na tvoju listu od 18.12.2013?

Usput da spomenem da sam u muxu Club DAB Italia na kanalu 12C nedavno na Puntijarki (blizu one DX-lokacije u šumi) uočio 3 nova programa u odnosu na spomenutu listu:
      RMALB.IA
      Radio Capital Music
      * RDS + *
      Sada u tom muxu ima 14 programa. Prijem je nestalan, a signala na samoj Puntijarki tog dana nije bilo, odnosno bilo je samo u tragovima.
    • Prijem je nestalan, a signala na samoj Puntijarki tog dana nije bilo, odnosno bilo je samo u tragovima.

Vec sam pisao o zanimljivostima prijema talijanskih signala na Sljemenu. Na lokacijama na kojima najbolje prolazi talijanski DVB-T signal nema uopce DAB signala, a na lokacijama na kojima je talijanski DVB-T signal vrlo slab ili ga nema, DAB signal je vrlo jak.

Najjaci prijem DAB signala ostvaruje se zapadno od Supekove livade pa sve do pansiona Medvednica. Tu prolazi vrlo jak signal Club DAB Italia na 12C i slab signal RAI mux-a na 12A.

Na tom dijelu juzne strane kod pansiona Medvednica ne prolazi nista, ali je zato kod kapelice Sv. Jakoba na juznoj strani opet vrlo jak prijem Club DAB-a Italia.

Na Sljemenu niti jednom nisam uhvatio signal EuroDAB-a na 12A ali je zato na mikrolokacijama u gradu signal stalan.

The post was edited 2 times, last by Viktor ().

• Ispitao sam prijem DAB signala na otoku Rabu. Najjaci je signal EURODAB Italia mux-a na kanalu 12A, zatim DAB Club-a Italia na 12C pa onda RAI DAB mux-a na kanalu 12B. Na vrhu otoka (Kamenjak- 408 m) prisutan je i signal RAI mux-a na kanalu 12D.

EuroDAB se hvata na najvise lokacija (signal je najcesce full), DAB Club se hvata vrlo dobro ali prijem vise ovisi o mikrolokaciji, Rai DAB na kanalu 12 B se hvata samo na nekim dijelovima uz obalu sa zadovoljavajucim signalom, dok se RAI mux na 12 D hvata samo iznad 200 m nadmorske visine.

Nisam uspio uhvatiti Trentino mux koji se hvata na najvisem vrhu otoka Paga.

Iznad Senja se u voznji hvata dobro samo EuroDAB mux na kanalu 12A.
    • Za softver ne znam, a mislim da se u Splitu sigurno moze uhvatiti EuroDAB mux na kanalu 12A, na mikrolokacijama sa odlicnim signalom. Znam da na Murteru prolazi i DAB Club Italia na kanalu 12C ali mislim da je Split prejuzno pa se to ne hvata jer DAB Club Italia ima odasiljace samo po sjevernoj i sredisnjoj Italiji.

Tko zna, na Kozjaku i Vidovoj gori mozda prolazi i DAB sa rimskog odasiljaca na kanalu 12B (Rai) i CRDAB na kanalu 13F.

Za DX-anje laptop nije najbolje rjesenje jer prijem udaljenih signala jako ovisi o mikrolokaciji. Vise se isplati nabaviti neki od sljedecih DAB+ prijemnika
      DAB Radio und DAB+ Radio bei Conrad Electronic.
    • Bili smo zajedno. Ja sa Sailorom, on sa Philipsom.

Iza pansiona Medvednica na pješačkoj stazi se na par mikrolokacija da dobiti signal na 12A, ali je baš slab, ali uspije skenirati mux tj.listu programa. No neslušljivo od prevelikog trokiranja. Isto tako na stazi prema kapelici sv.Jakoba.

Dok 12C na obje lokacije ide tako da se može dosta hodati s prijemnikom a da prijem bude skoro idealno stabilan. Povremeno i po 6 kockica signala.
    • Ja nisam uspio dobiti 12A ni na jednoj od te dvije lokacije, ali to je bilo sredinom lipnja. Možda je sada u srpnju bolji prijem, pa pitam. Inače sam uspijevao dobiti 8 kockica za 12C. Još samo usporedi ta dva prijemnika po osjetljivosti, jer taj Philips je na dobrom glasu. Zna Viktor znanje...

Što se tiče bitrate-a (kbps), dobro se čuje razlika u kvaliteti zvuka kada je 72 kbps u odnosu na 48 kbps. To se može čuti na RDS i RDS+ kada emitiraju isti sadržaj. Zvuk na 72 kbps je puniji, više je basa, stereo je širi.

The post was edited 1 time, last by viz11 ().

• I u muxu DAB Club-a Italia i u muxu RAI-ja doslo je do promjena. RDS + je postao RDS 2 a RAI je dodao programe RAI WR6, RAI WR7 i RAI WR8.

Razlika izmedju Sailora i Philipsa je ta sto Sailor prikazuje malo nize razine signala, a po osjetljivosti su tu negdje. No ipak, velika prednost Philipsa je ta sto mu baterije drze puno duze nego kod Sailora.

Viktor je prije pisao da nije uspijevao na Sljemenu uhvatiti 12A (nisam ni ja).

RAI mux na kanalu 12A sam uhvatio jos prosle godine na Sljemenu sa cetiri kockice signala ali samo na jednoj mikrolokaciji na planinarskoj stazi iza pansiona Medvednica. Mucio sam se dugo vremena dok mi nije skenirao mux. Signala na 12A uvijek ima ali je vrlo nestabilan za razliku od signala DAB Club-a koji je prilicno jak i stabilan.

DAB prijem

Novost je da smo prvi put kod kapelice Sv. Jakoba uhvatili granican ali nestabilan signal RAI mux-a (signala je bilo dovoljno za ucitavanje liste programa). Kod skretanja za PP Risnjak sa Sljemenske ceste bilo je nesto slabog signala i na kanalu 12B. Mene najvise cudi to sto se u samom Zagrebu na 6. katu zgrade hvata EURO DAB Italia mux na kanalu 12A a na Sljemenu (pa i na juznoj strani) RAI mux i to na istom kanalu ?( Fascinantno

Tracci signala na drugim DAB kanalima su se pojavljivali na planinarskoj stazi iza Supekove livade prema zapadu. Cini se da je to zanimljiva lokacija za signale sa nekih drugih odasiljaca. Sada u subotu nismo istrazivali na toj lokaciji, ali kad budes gore svakako provjeri, mozda bude iznenadjenja.
    • Ok, probat ću svojim primjerkom Scansonic DA88 (Dantax DAB88+), a i laptopom. (O Dantaxu [DAB] Scansonic DANTAX DAB88+ - der Empfangsprofi )
      Nešto sam uočio što moram još jednom provjeriti. Na liniji je tvog neobičnog prijema na 12A gore i u gradu. Meni se čini da kod kapelice postoje lokacije gdje se isti mux 12C prima s dva različita odašiljača. Razina signala nije ista. Primijetio sam pri skeniranju i memoriranju na dvije razne lokacije da redoslijed programa nije isti, a mislim da ni radio-tekst nije bio isti. Dakle, ovo je zasad samo špekulacija, morat ću provjeriti. Redosljed programa sigurno nije bio isti, ali ne znam kako funkcionira upisivanje u memoriju i što uopće određuje redosljed u nekom muxu, te da li je baš isti stream na svakom odašiljaču ?( . Možda dobijem više informacija pomoću laptopa, stika i odličnog programa DAB Player Nijemca Andreasa Gsinna.
    • Koliko znam stream u DAB mrezi ako se emitira na istom kanalu u SFN-u sa drugim odasiljacima mora biti identican, a Club DAB Italia siri SFN mrezu, za razliku od RAI-ja koji planira (barem za sada) MFN mrezu.

Nekada softver zna sam ispremijesati skenirane radio-kanale, a u mux-evima svako malo nesto mijenjaju, posebno radio-text.
    • Na putu od Zadra prema tunelu Sv. Rok preko izlaza Zadar I isprobao sam danas DAB prijem na nekoliko točaka. U samom Zadru nisam bio, a u zaleđu Zadra se počeo pojavljivati signal talijanskog muxa na kanalu 12A, kasnije na većim visinama 12B, dok 12C nisam dobio. Detaljnije:

Murvica, Murvica Gornja (mjesta na brežuljcima) - nema signala
      Poličnik - učitan 12A = Euro DAB Italia, 12 programa, ali nema zvuka (signal 1 kockica od 16)
      benzinska prije naplatne (Auto gas) - 12A svira (2 kockice)
      odmorište Jasenice - 12A svira stabilno (4 kockice)
      pred tunelom Ledenik - 12A jak (9 kockica)
      - 12B = DAB+ RAI, 10 programa (7 kockica)
      odmorište Marune prije tunela Sv.Rok - 12A stabilan (5-6 kockica), 12B - nema signala.

Poslije tunela Sv. Rok na ličkoj strani na odmorištu Zir više nije bilo prijema talijanskih signala.
    • Jutros oko 8 sati sam s Puntijarke (drugi vrh zagrebačke Medvednice) uhvatio mađarski DAB+ mux A o kojem je opširno pisao herdarko.
      Signal je bio od 2 do 4 kockice pa je osim lock-a išlo i slušanje 7 programa, s manjim prekidima.
      Prijemnik je Scansonic DA88, antena VHF 3013 u vertikalnoj polarizaciji, s pojačalom i na rotatoru, spojena dugim kablom na uvučenu štap antenu prijemnika.
      Smjer antene je bio prema Budimpešti odakle najvjerojatnije dolazi ovaj propagacijski signal. Signal je s vremenom postajao sve slabiji da bi već prije podne nestao.
      Pojedini programi idu s 112 kbps što je jako dobro za sam zvuk.
    • Snimci jučerašnjih DAB prijema koje smo ostvarili kolega Viktor i ja kod kapelice sv.Jakoba i šetnici iza pansiona Medvednica.

12A RAI DAB mux, prijem kod kapelice sv.Jakoba Medvednica Zagreb

DAB prijem 12C CLUBDAB mux kod kapelice sv.Jakoba Medvednica Zagreb

DAB prijem 12C CLUBDAB mux na šetnici iza pansiona Medvednica Zagreb