Pinned DAB prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ja sam ostao dužan neke slike DAB prijema u Sabunikama kod Nina.
      Tamo sam velikom VHF antenom i rotatorom uspijevao dobiti u nakim razdobljima istovremeni prijem 4 talijanska muxa. Ovdje kao ilustraciju prijema prilažem slike s laptopa dobivene programom DAB Player. Četiri muxa sam primao na prijenosni DAB prijemnik Scansonic DA88, i to nažalost nisam fotodokumentirao, a s laptopom nisam memorirao taj četvrti mux DAB+ RAI na kanalu 12D.

VHF antena (donja) je poboljšana prošlogodišnja, s dodana dva direktora, pojačanim boomom od 3,1 m, te mehanizmom za izmjenu polarizacije sa zemlje. S dvije špagice mogu brzo promijeniti polarizaciju iz horizontalne (za tv-dx na VHF području), u vertikalnu (DAB prijem). Ovako dobra antena, s pojačanjem 13-14 dBd na k12, zaslužila je ovakav mehanizam pa već smišljam napredniju verziju mehanizma s motorom. O njoj će biti riječi i na drugim temama foruma.

Ukupno je Scansonic registrirao 47 programa (12+10+15+10), s tim da se zadnjih 10 zapravo ponavlja jer je to mux DAB+ RAI na kanalu 12D, isti kao na 12B.
      Na laptopu je sken pokazao 37 audio i 6 data kanala:

Novost je program M DUE O DANCE u muxu Club DAB Italia na 12C. On je nov i još nema SlideShow:

S ovom antenom i rotatorom ima smisla koristiti opciju Antenna alignment za podešavanje smjera antene praćenjem odnosa signal/šum, što sam tek djelomice koristio:

Evo nekoliko snimaka za razne programe:

• Prije par dana sam na Puntijarki (drugi vrh Zagrebačke gore, Medvednice) prvi put koristio veliku VHF antenu, pune dužine 5,2 m, za prijem DAB signala. U mom prethodnom postu radi se o skraćenoj verziji ove Rothammelove antene koju sam napravio za more, a ovdje na kontinentu povremeno koristim punu verziju napravljenu još prije 20-ak godina.
      Rezultat? Odličan već prve večeri.
      Antenu sam stavio u vertikalnu polarizaciju i okrenuo na zapad. Zapravo rotirao sam je oko azimuta 260-270 zbog talijanskih DAB muxeva koji se mogu hvatati na pojedinim lokacijama po Medvednici. Na antenu sam spojio prijenosni prijemnik Scansonic; srednji vodič suosnika (koaksijalnog kabela) spojio sam na uvučenu štap antenu, jer prijemnik nema priključak za vanjsku antenu. Skenirao sam nekoliko puta automatski i uočio da hvata različit broj programa pri različitim skenovima, pa sam prešao na ručno skeniranje da vidim detaljnije što se dešava jer signali očito nisu bili stabilni.

Da skratim priču, uz nešto truda i malo strpljenja, s jednim položajem antene dobivao sam prijem na 4 kanala - 11D, 12A, 12C, djelomično 12D - a još i tragove slabih signala na 12B i 13A !!

Sređujem foto i video snimke o ovome pa ću ih uskoro ovdje staviti. Iznenađenje je i koje sam muxeve dobio. O tome drugi put (neka bude napeto do nastavka :thumbup: ).

Pokazalo se po tko zna koji put da je dobra antena zakon za DX prijem. Mikrolokacije i njihovo nalaženje znaju ugodno iznenaditi (i zbunjivati), ali kod izvrsnih antena nema iznenađenja - daju izvrsne rezultate.

The post was edited 1 time, last by viz11 ().

• Cestitam na rezultatu :thumbsup:

Mozemo samo pretpostaviti sto bi se jos sve ulovilo da sa tom antenom seces po Medvednici. Nazalost preglomazna je za takvu vrstu "setackog" eksperimentiranja.

Nadam se da si na 11D uhvatio Nijemce, a na nekom drugom kanalu Svicarce, to bi bilo veliko otkrice. I nadam se da necemo predugo cekati da saznamo :D
    • Ma ne, nisu tako velika iznenađenja, to bih odmah objavio. Malo sam se poigrao riječima da post i tema budu zanimljiviji - u zadnje vrijeme cijeli mi je forum malo posustao. Doduše, slabo pratim satelite i neke druge teme pa možda imam krivi dojam. Htio sam ići s videom u postu, a nikako da uhvatim vremena da to sredim, slično kao izvještaj o ljetošnjem tv-dx-u s mora.
      Na kanalu 11D su naravno Mađari, a i ja sam prvo pomislio da je nešto sa zapada jer je antena stalno bila okrenuta tamo. Mislim da dolazi do neke refleksije mađarskog signala od armirano-betonskih stupova radara koji mi inače smetaju za prijem dijela sjeverozapadnih azimuta za DAB, a još više za TV jer su mi tv antene skoro između stupova. Ova Viktorova opaska o šetanju s ovom antenom navodi me na ideju da probam staviti antenu na drugu poziciju, što će biti vrlo teško, kako bih ispitao eventualni prijem cijelog sjeverozapada.
      Malo me iznenadilo da na 12A sada hvatam DAB+ RAI s obzirom da je antena usmjerena otprilike prema Monte Vendi, a od tamo sam kod Zadra na 12A hvatao mux EuroDAB Italia. Imao sam u memoriji prijemnika programe iz muxa EuroDAB Italia na 12A, pa je sada došlo do miješanja ta dva muxa i problema u prijemu, kao kod kolege b83. I dalje imam u memorijama za 12A i jednih I drugih! Ipak kada je signal narastao na 4 kockice mogao sam slušati programe DAB+ RAI na 12A. Ovo je zanimljiva pojava, dakle u memoriji se nalaze za 12A i jedni i drugi, pa ću to malo proučiti idući put. Ali prijemnik definitivno jeste zbunjen, pa za slabe signale na 12A (2-3 kockice) ili čudno pišti ili šuti, dok za ostale kanale s 2-3 kockice svira s manjim prekidima.
      Na 13A sam u par navrata dobio signal od 1 kockice, možda i više, a to nisam snimio, kao ni 12B. Pojma nemam koji je to mux na 13A, nisam još istraživao po internetu i to je izazov za sljedeće odlaske gore.
    • viz11 wrote:

DAB+ tehnika omogućava uz zvuk emitiranje tzv. SlideShowa - podataka/slika kao što su logo programa, omot CD-a, slika izvođača, itd. Ako emitirani program ima SlideShow (nemaju svi) onda postoji u lijevom donjem kutu okvir, pa se može pokrenuti download preko etera.

Da ne otvaram novu temu.
      I ne samo DAB+ tehnika. I FM je u toj igri, ali samo na prijemnicima sa većim zaslonom, koji podržavaju praćenje dodatnog sadržaja: prikaz loga, slike iz studija, slika spikera, naslov tekuće pjesme, omoti CD-ja, EPG, … Doduše ne mogu vidjeti slike, koje si postavio, ali pretpostavljam, da se radi o tzv. hibridnom radiju. Postoji i termin "radioDNS".

Na donjem linku se mogu vidjeti države, koje su uključene u to. Za nas trenutno zanimljive: Mađarska, Italija i Slovenija. U Austriji rade na tome 2 programa, ali samo na području Beča. Hrvatske, BiH i Srbije, naravno, još nema. Kod nekih država je izričito navedeno, da stvar djeluje samo na DAB/DAB+. Ali gle, Slovenija, jao, tko im je to podvalio? Logo - Prvi radio Novi Sad! X/

RadioDNS-Global-Coverage-2014-4.pdf

Ova slika je nastala početkom godine, kada su na RTVSLO počeli eksperimentirati.

Kakvo je trenutno stanje? Radi li "radioDNS" na SLO programima ili ne? Naziva odašiljača (Krvavec, Pohorje, Trdinov vrh, Plešivec, Kum, ...) od pred koji tjedan više nema. Samo RTV Slovenija.
    • Već neko vrijeme traje koordinacija odašiljačkih lokacija za DAB/DAB+ na širem europskom području. Sljemena i Kozare ne vidim. :whistling:

Bundesnetzagentur - Startseite

Iz ovoga je moguće razabrati, da će odašiljači za SLO DAB+ emitirati na kanalu 10D.

U Sloveniji je izgleda sve pripremljeno za natječaj. Ostale su još neke finese. Ne znam, da li je u međuvremenu slovenska Vlada potvrdila ovo …

Dopis_AKOS_VHF.PDF

Na RTVSLO kažu, da se uveliko spremaju na taj događaj. Stvar bi mogla zaživjeti u drugoj polovici slijedeće godine, ako ne bude kakvih pritužbi na natječaju. Nakon natječaja slijedi nabavka opreme, montaža i usklađivanje … A vrijeme ide …

U 1. fazi će, kao što sam već pisao, krenuti signal sa 7 odašiljačkih lokacija. Ali i tu je u međuvremenu došlo do nekih promjena. Pohorje i Trdinov vrh su naravno u paketu tih predviđenih odašiljača. Boča nema, ali tu je jedno novo ime, koje se do sada nije spominjalo – Laško 1.
    • I u Hrvatskoj ima interesa

Pripreme za DAB

Osim radijske frekvencije, Antena Digital je u procesu izgradnje infrastrukture kako bi dolaskom DAB-a na tržište Hrvatske (Digital Audio Broadcasting) ponudio cijeli paket specijaliziranih radijskih kanala.

Tako bi na području cijele Dalmacije, Antena Digital pružala uslugu digitalne radijske platforme s 24 sata specijalizirane glazbe, bez reklama ili voditeljskih upadica.

– Za početak ćemo realizirati četiri digitalna kanala uz Antenu Zadar FM. To će biti kanali sa najnovijim hitovima, rock glazbom, urbanom hrvatskom glazbom te kanal na kojem će se tematski po vremenskim razdobljima izmjenjivati ostali glazbeni žanrovi, doznajemo od uprave Antene Digital.

Kao i Antena Zadar FM i ovi radijski kanali bit će besplatno dostupni na internetskoj platformi Antene Digital.

Izvor: HAKOM za Antenu Digital pokrenuo postupak usklađivanja frekvencije 88,20 MHz

Sudeci po ovome platforma za digitalni radio ce biti DVB-T2

Rukovoditelj odjela kontrole spektra Danijel Vidaković sudjeluje na okruglom stolu o budućnosti radiofrekvencijskog spektra i naknadama za emitiranje, a stručnjak Srećko Mimica će održati prezentaciju s temom DVB-T2 kao platforma za digitalni radio.

HAKOM Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti - HAKOM na 7. Danima elektroničkih medija
    • herdarko wrote:

Kakvo je trenutno stanje? Radi li "radioDNS" na SLO programima ili ne?

Pošto mi ovdje nitko nije odgovorio, poslao sam pitanje na RTVSLO, a usput ih malo priupitao i o DAB+-u. Evo što su mi odgovorili.

Spoštovani!

Veseli me, da poslušalci tudi samoiniciativno spremljate razvoj na področju radia v Sloveniji, prav tako me veseli, ko vidim, da si je vsaj kdo že priskrbel digitalni sprejemnik.

Radio Slovenija je že dalj časa vključen v dogajanje na področju razvoja digitalnega oddajanja. Trenutno čakamo, da slovenski regulator AKOS izda razpis za multipleks za digitalno radijsko mrežo, ki bo omogoočil digitalno (DAB+) oddajanje radijskih programov. Pričakujemo, da bomo z gradnjo DAB+ mreže v letu 2015 že lahko pričeli.
      Do takrat nas s sprejemnikom lahko spremljate preko FM mreže in internetnega radija. Pričeli smo z oddajanjem vizualnih vsebin, za enkrat samo logotipe programov, vendar bomo vsebine v kratkem nadgradili.
      Vi verjetno vizualnih vsebin ne morete sprejemati, ker v tabeli frekvenc radijskih oddajnikov v storitvi RadioDNS trenutno še ni vpisanih vseh frekvenc. Ravno pripravljamo posodobitev (za vse naše programe Radio Prvi, VAL 202, ARS, Radio Koper, Radio Maribor, Radio SI), tako da bo še v tem tednu objavljena. V priponki je fotografija naših testnih sprejemnikov, na katerih se vidijo vizualne vsebine.

Zelo sem Vam hvaležen za obvestilo o napaki, bom takoj posredoval pri RadioDNS, s katerimi sicer zelo dobro sodelujemo.

V primeru, da Vas še kaj zanima, se lahko obrnete direktno name in Vam bom z veseljem odgovoril.

Vesele praznike in srečno ter uspešno 2015!

Evo tih par slika. Ima i jedna zajednička, ali je vrlo loše kvalitete.

A da li netko zna, o kojem je logu ovdje riječ? Radio je baš za pet – radio za bolji svijet. Dobar radio za dobre ljude (i za one, koji će to tek postati). ^^

Sliku sam minimizirao, da malo zakompliciram. Zašto je ovaj logo ovdje završio?