Pinned DAB prijem

• Počelo gašenje FM u Norveškoj

Norveška je danas počela proces gašenja analognih radio-stanica i time postala prva država na svijetu koja će postupno ukinuti tehnologiju modulacije radio-frekvencije (FM - UKV) za nacionalne i neke regionalne radio-emitere.

FM signal je ugašen u regiji Arctic-Nordland, a nastavit će se postupno prebacivanje signala radija na standard digitalnog audio-emitiranja, DAB+.

U javnoj knjižnici u Bodou, na sjeveru Norveške, uz zvuke bubnjeva i odbrojavanje publike, prebacivanje s FM na DAB+ izvela je, povlačenjem poluge, slušateljica Bertih Pauline Olderskog, koja bila vjerna FM-u više od 70 godina.

Prisutni norveški i europski dužnosnici ocijenili su da je taj događaj, prenošen na internetu, „povijesni trenutak“ koji pokazuje da se mediji „mogu obnoviti za moderan svijet“.

Odluku o procesu gašenja koje bi trebao se završiti do 13.12.2017., Parlament je donio još u 5. mjesecu 2011. godine. Bit će primjenjeno samo na nacionalne i pojedine regionalne radio-stanice, dok će većina lokalnih radio-stanica nastaviti emitirati FM program.

Vlada je ocijenila da je FM radio-mreža jako skupa za održavanje zbog topografije Norveške – dubokih fjordova, visokih planina i rasutih naselja. Po službenim podacima, ušteda će iznositi 22,2 miliona eura.

The post was edited 1 time, last by b83 ().

• Samo da se pohvalim da sam kupio DAB / FM prijemnik .
      Što se tiče DAB prijema to će pričekati do Kolovoza , a radio prijemnik sam kupio sad jer sljedeći tjedan idem na ST.Martin na Karibe pa me zanima što se može primati na FM izvan otoka ST.Martin na kojem bi trebalo biti šest FM stanica .
      U kući sam na brzinu isprobao prijem stanica kojim su odašiljači udaljeni oko 100 milja i prijem u kvaliteti nije ništa odstupao od prijema sa auto radiom , znači da nije kanta za FM .
      Prijemnik sam kupio na Amazon.de , a cijena mu je bila 60€ + 15€ za dostavu .

Par sličica i usporedba veličine sa iPhone 5 .
      Images
      • IMG_20170112_163640456-2672x2004.jpg

899.07 kB, 2,672×2,004, viewed 46 times
      • IMG-20170112-WA0000-3240x1824.jpeg

854.48 kB, 3,240×1,824, viewed 46 times
      • IMG-1484247386542-V-2672x2004.jpg

884.91 kB, 2,672×2,004, viewed 47 times
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • U mux-u EuroDAB Italia počeo je s emitiranjem Radio Kiss Kiss, tako da od talijanskih stanica s nacionalnim pokrivanjem jedino još RMC ne emitira u DAB-u, što mi je čudno jer njihov kanal s chill muzikom RMC 2 ide već neko vrijeme u DAB-u, možda pokrenu svoj vlastiti mux kao RTL
      Images
      • Kiss Kiss.jpg

170.8 kB, 581×1,032, viewed 30 times
    • U Austriji objavljen natjecaj za tri DAB+ pokrivanja. Nama zanimljive frekvencije su:

MUX I nacionalni

Schöckl 11D
      Dobratsch 11B

MUX I nacionalni/regionalni

Schöckl 8A
      Dobratsch 6A

MUX II lokalni/regionalni
      Schöckl 10B
      Dobratsch 10C

Sa Schockla ce ici snagom 10 kw, puno jace od Slovenaca.

Izvor:
      rtr.at/uploads/media/35341_KOA%20MUX%20I%20Merkblatt.pdf
      rtr.at/uploads/media/35342_KOA%20MUX%20II%20Merkblatt.pdf

U HAKOM-u su nedavno izjavili da ne planiraju uvodjenje DAB-a dok se susjedne zemlje poput Austrije na to ne odluce. Sto ce sada pronaci kao izgovor? :D
    • Inače su ÖRF i Kronehit izjavili da oni neće emitirati u DAB muxevima. Ni u Mađarskoj nema nikakvog pomaka: postoji pokusni MUX koji pokriva Peštansku županiju s programima Mađarskog radija (samo Kossuth, Petőfi i Bartók, ostali programi ne), Katoličkog radija i tri info kanala i to je to. Pomaka ni ovdje nema, niti vjerujem da će uskoro biti.

The post was edited 1 time, last by franjo1986 ().

• Viktor wrote:

U HAKOM-u su nedavno izjavili da ne planiraju uvodjenje DAB-a dok se susjedne zemlje poput Austrije na to ne odluce. Sto ce sada pronaci kao izgovor? :D
      Zna se, bosansku analogiju na VHF-u. To ima smisla.

Sada malo informacija iz Istre.
      Prijem na Tićanu, pored nove višnjanske zvjezdarnice; prijemnik Sangean DPR-65 sa štap antenom, vrijeme oblačno s malo kiše:

10C ? - 1 kockica
      10D Multiplex R1 (Slo) - puni signal 15 kockica
      12A EuroDAB Italia - puni signal 15 k.
      12B DAB+ RAI - 4 kockice
      12C * DAB Italia * - 12-13 kockica
      12D DAB+ RAI - puni signal 15 k.

Kod automatskog skeniranja prijemnik je na gore navedenim kanalima (bez 10C) memorirao 64 programa, 13+13+10+18+10.