Pinned DAB prijem

• viz11 wrote:

Istina je da DAB+ standard daje mogućnost vrlo visoke kvalitete zvuka koju zagovornici uvođenja DAB-a stalno ističu. To bi bio slučaj kada bi se emitiralo u AAC (HE-AAC) s visokim bitrate-om, recimo 160 kbps ili većim (improviziram, govorim otprilike). U odnosu na MP3 to bi bilo kao 320 kbps MP3, dakle kvalitetno "skoro kao CD" kako to neki opisuju, iako to baš i nije neka referenca.

Problemi nastupaju U PRAKSI. U želji da u MUX utrpaju što više servisa (programa), dobijemo bitrate u rasponu 32-128 kbps, a tek izuzetno 144 kbps (neke njemačke DAB+ stanice specijalizirane za klasičnu glazbu). Kod talijanskih muxeva vidim prosjek 48-72 kbps, što bi odgovaralo poznatom zvuku MP3 od 128 kbps. Tko se razumije u ovo, zna o čemu pričam. Tu nema ni naznaka Hi-Fi zvuka. S druge strane, neke FM (UKV) stanice u UK ili Njemačkoj poznate su po visokom standardu što se audiofilskog pristupa zvuku tiče, i njihov zvuk znalci opisuju kao audiofilski. Na dobroj kućnoj opremi to se dobro čuje. Imam kvalitetnu hi-fi opremu i mogu reći da i kod nas na FM-u neke stanice imaju prilično dobar zvuk, npr. HR 3, HR 2, te nekada prije Radio101 (više ne od kada sve ide s PC-a, a mislim da su uveli i kompresiju koju koristi većina komercijalnih FM stanica). Trenutno slušam slovenski DAB - neke stanice imaju visok bitrate i dobar zvuk, ali to nije to, bolje mi zvuči HR 2 ili HR 3 na FM-u.
      Nešto slično se desilo na DTT-u (DVB-T) koji @hertzoje spominje. Naš EvoTV je najbolji primjer - natrpao je previše programa u T2 mux (neki to vole) pa je prosjek po programu u SD 1-1,5 Mbps, dok je u svijetu nepisano pravilo da se za mpeg-4 ne ide ispod 2 Mbps po SD programu, da se očuva kvaliteta slike. Ali u odnosu na analognu TV, digitalna TV je ipak veliki skok u kvaliteti, pogotovo HD ili UHD, jer su standardi slike u svim parametrima bitno poboljšani.

Moj odgovor @hertzoju na njegovo pitanje: neće - upravo iz opisanih razloga. AAC kompresijom se dosta toga iz zvuka izgubi na bitrate-u koji se u praksi koristi. Prednost DAB-a s druge strane je puno manji šum, te niz ekonomskih ušteda za nakladnike.
      Hvala @viz11 na trudu da pojasnis neke nedoumice oko digitalnog emitovanja radio stanica. :)
      Nazalost,ne spadam u kategoriju ovih malobrojnih sto se razumeju,pa mi nisu jasne neke stvari koje navodis.
      Koliki je maksimalni protok(Mbps-kbps) u jednom VHF DAB+ muxu(ne znam sta znaci ona podela,recimo 12.VHF kanala na 12A,12B..,jel to znaci da je 7MHz-ni raniji tv kanal sad podeljen,pa u okviru njega DAB emituje vise muxeva sirine 1-3 MHz?)

Evo mog konkretnog pitanja.Kad bi krenuo, recimo HR1 s Belja/Borinaca u DAB+ standardu i da primam signal kod mene u Arandjelovcu na DAB prijemniku,i recimo da su pustili muziku iz filma Haloa-Praznik kurvi kompozitora Igora Savina,sa nekog najkvalitetnijeg "snimka"-studijske magnetofonske trake ili gramofonske ploce(koliko sam cuo CD Audio je losiji u odnosu na ove klasicne analogne nosace zvuka)koliki bi trebao da bude protok u kbps(i ostali parametri u tom muxu za taj program)da bih mogao da uzivam u slusanju kao i oni u studiu HR1(istim kvalitetom,mislim na kompletnost tonova)
    • @hertzoje
      Ukratko i pojednostavljeno:
      svaki VHF kanal od 2 do 12 (širine 7 MHz) podijeljen je na 4 DAB podkanala (od A do D), a dodan je i tzv. kanal 13 (10 MHz) sa 6 podkanala. Podkanal = MUX.

Svakom DAB muxu na raspolaganju je oko 1,7 MHz korisne širine u koju stane više programa ili stanica. Uglavnom se ne prelazi 15-16 programa po muxu. Tu su i razni data servisi, ne samo zvuk. Ne bih znao koliko ukupno otpada na zvuk po jednom muxu. Mislim da je Hrv. radio u eksperimentalnoj DAB fazi imao protok preko 200 kbps po programu (bila su 3 ili 4). Znači, može se kada se hoće. Bitrate za zvuk nije limitiran u DAB specifikacijama, koliko znam.
      Što se vjernosti zvuka tiče, postoje procjene da je za prosječno uho 160 kbps (AAC = DAB+) ili 320 kbps (MP3) dovoljno da ne čuje bitnu razliku od CD verzije snimke. Ovdje ulazimo u subjektivnu sferu, ne bih dalje.
    • New

viz11 wrote:

@hertzoje
      Ukratko i pojednostavljeno:
      svaki VHF kanal od 2 do 12 (širine 7 MHz) podijeljen je na 4 DAB podkanala (od A do D), a dodan je i tzv. kanal 13 (10 MHz) sa 6 podkanala. Podkanal = MUX.

Svakom DAB muxu na raspolaganju je oko 1,7 MHz korisne širine u koju stane više programa ili stanica. Uglavnom se ne prelazi 15-16 programa po muxu. Tu su i razni data servisi, ne samo zvuk. Ne bih znao koliko ukupno otpada na zvuk po jednom muxu. Mislim da je Hrv. radio u eksperimentalnoj DAB fazi imao protok preko 200 kbps po programu (bila su 3 ili 4). Znači, može se kada se hoće. Bitrate za zvuk nije limitiran u DAB specifikacijama, koliko znam.
      Što se vjernosti zvuka tiče, postoje procjene da je za prosječno uho 160 kbps (AAC = DAB+) ili 320 kbps (MP3) dovoljno da ne čuje bitnu razliku od CD verzije snimke. Ovdje ulazimo u subjektivnu sferu, ne bih dalje.
      Hvala na pojasnjenju.Pozdrav :)
    • New

en.wikipedia.org/wiki/High-Efficiency_Advanced_Audio_Coding

Već godinama postoji takozvani HE-AAC v2, dakle "verzija dva"
      Na bitrejtu od 48 kbps za stereo daje neviđene rezultate. Ja sam ripao neke originale koje imam doma u taj format i slušao na glazbenoj liniji (mosfet izlaz) i mogu reći da neviđeno dobro zvuči. Preko 48 kilobita/s ni ne treba ići.

Pitanje: da li dab+ podržava "verziju 2", i ako da onda bi i radio postaje trebale sve pjesme imat u tom formatu (ekstenzija je isto .mp4 ili .m4a) da bi to sve imalo smisla. Ali to vjerojatno ne bude tako.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • New

membrana wrote:

Na bitrejtu od 48 kbps za stereo daje neviđene rezultate. Ja sam ripao neke originale koje imam doma u taj format i slušao na glazbenoj liniji (mosfet izlaz) i mogu reći da neviđeno dobro zvuči. Preko 48 kilobita/s ni ne treba ići.
      Ovo je stav generacije koja je odrasla na mp3-cama i streamingu, ne zna što je hi-res FLAC, a gramofon je vidjela samo na slikama. Mosfet tu ne pomaže.
    • New

Teške rječi kolega viz11,
      ako ćemo glumit audiofile onda ni 44,1 kHz uzorkovanja nije dovoljno.
      Govorio sam isključivo za verziju 2 (HE-AAC v2). Uzmi original audio CD i ripaj ga u aac v2 format i ako čuješ razliku platim ti gajbu pive!
      Gramofone sam slušao na hi-fi druženjima pod nazivom "triode festival", odlično zvuče ali nikad ne bih dao toliko novaca za nešto što nema previous i next dugme za šaltanje pjesama.
      Pitanje mi je ostalo neodgovoreno, da li se u dab+ može emitirati aac v2 ?
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • New

Ulazimo u vječne rasprave o hi-fi-ju, pa smo malo OT, ispričavam se. Čitao sam dosta stranih, vjerojatno ima i naših, forumskih rasprava o DAB i FM zvuku. Slučajno imam link s Amazon.de gdje raspravljaju o tome, pogledaj što kaže očito znalac Radiowaves (nije sve meni u prilog):
      amazon.de/review/R2C5ME8O7S11S…tore=ce-de#wasThisHelpful

DAB+ koristi AAC-v2, odnosno HE-AAC v2, na njega sam i mislio kada sam gore pisao, ali sam koristio kraći izraz AAC jer time pokrivam sve varijante u upotrebi. Svaki dan slušam slovenski DAB i, već sam pisao, neke stanice ne zvuče loše, ali meni bolje zvuči HR-2 na FM-u. Uspoređujem dojam gdje oboje dolazi s PC-a gdje koristim kvalitetne playere Andreasa Gsinna za DAB i FM, pa na eksterni DAC, pa na moj kućni audio sustav. Što bi tek bilo kada bih za FM koristio high-end tuner...
      Za pravi test bitno je i što se sluša - najzahtjevniji su klasika (orkestri, klavir, solo vokali, pljesak publike(!)) i jazz, po mogućnosti uživo radi ocjene prostornosti.

Naravno da 44,1 kHz uzorkovanje nije dovoljno... :)

Potpuno si u pravu za previous i next dugme :thumbup: !
    • New

Audiofili više nisu ciljna grupa radio stanicama. Važno je da servis radi pouzdano, bez prekida i da se čuje "dobro".

Mislim da je fer da porediš prijem jedne iste stanice preko oba sistema, na istom prijemniku.

edit:

worlddab.org wrote:

DAB Digital Radio across Europe

DAB Digital Radio across Europe

Hosted by: Radio Belgrade, Serbia

8 June 2017

Venue: Radio Belgrade, Stone Room, Street Hilandarska No 2, Belgrade, Serbia.

The purpose of this one-day workshop is the popularisation of digital radio and the exchange of views of all stakeholders in the radio market in Serbia as well as the presentation of information from Europe on the introduction of digital radio. The aim is to initiate discussion about the possibilities and challenges in the process of deployment of digital radio (DAB+) in Serbia.
    • New

dvbt-manijak wrote:

Mislim da je fer da porediš prijem jedne iste stanice preko oba sistema, na istom prijemniku.
      Sta da poredi?Pa covek je jasno napisao.Po meni jedino poredjene bi moglo da se uradi ako bi jedna radio stanica emitovala paralelno i u FM-u i u DAB-u,i da oba signala primas sa dovoljnim nivoom na prijemnoj lokaciji(FM na primer na 89MHz,a DAB na 225MHz).Imas dva radio prijemnika,jedan analogni FM,drugi DAB.Pretpostavimo da oba imaju digitalni audio opticki izlaz za povezivanje sa pojacalom.Naravno da bi nesto culi,trebaju nam i zvucnici povezani na to pojacalo.
      I pusti ta radio stanica sa sve "full" opremom,sa gramofonske ploce(ili CD-a)nesto od Mike Oldfielda.
      Sta cemo cuti sa tih zvucnika,hoce li biti isti kvalitet zvuka(u smislu punoce tonova)i sa FM i DAB prijemnika?
      (mp3 varijante za totalnu debilizaciju nebi ni spominjao,dal ga pustali preko "telefaxa",FM-a,DRM-a,DAB-a,HEVC-a..isto nam se vata)

viz11 wrote:

Svaki dan slušam slovenski DAB i, već sam pisao, neke stanice ne zvuče loše, ali meni bolje zvuči HR-2 na FM-u. Uspoređujem dojam gdje oboje dolazi s PC-a gdje koristim kvalitetne playere Andreasa Gsinna za DAB i FM, pa na eksterni DAC, pa na moj kućni audio sustav. Što bi tek bilo kada bih za FM koristio high-end tuner...

• New

Sarađujem samo sa jednom radio stanicom. Oni imaju vrlo jasnu želju kako treba da se čuje njihov program. Ciljna grupa su im ljudi koji slušaju radio na poslu, kao i oni u kolima. Rađeni su mnogi testovi, pogotovo u vezi dinamike zvuka. Zahtevnija je ona grupa koja sluša po kancelarijama. Tu mora biti tiho, a opet da se čuju reklame i najave. Slušanje u kolima je manje zahtevno. Posebni testovi su rađeni u pogledu stereo slike i kompatibilnosti sa mono prijemom, jer ljudi u kolima traže raširenu sliku a ljudi na poslu slušaju mono?!
      Ali, iako dosta vode računa o zvuku njima apsolutno nije bitan HiFi aspekt zvuka. Samo je važno da se "dobro" čuje.

Što se tiče FM vs. DAB poređenja ista je priča kao CD vs. LP ili analogne satelitske TV vs. DVB.
      Ako je kod FM-a čitav lanac analogni i imaš idealne uslove prijema zvuk će biti bolji od DAB-a.
      Za Srbiju znam situaciju, pa ću napisati, za ostale države ne znam. Radio stanice sa nacionalnim porivanjem imaju digitalne režije, odakle se signal digitalno prenosi do predajnika, kodekom MPEG1.2. Tako da se tu pada svaka bajka o toploti zvuka FM-a i slično. Stanice koje budu dobile više od 64kbps AAC za DAB čuće se lepše od FM-a.
      Naravno to više nema veze sa HiFi.

...čisto da dopunim priču o dostavljanju signala radio stanica u Srbiji. Za velike sam napisao, a lokalci se snalaze kako mogu. Ima tu svačega, ali je generalno sve digitalno, od vrhunskih PCM linkova do mp3 strimova preko WiFi, optike i drugih IP prenosa. Ima čak i onih koji bez dozvole koriste analogne MPX linkove.

Na kraju, da li je bolja digitalna TV od analogne. Na papiru nije, ali u praksi svi znamo da izgleda bolje, ima manje smetnji, bolji je prijem u istim uslovima. Isto će biti i sa radiom.

The post was edited 3 times, last by dvbt-manijak ().

• New

Ima nešto u tome što @dvbt-manijak predlaže u ranijem postu. Treba dobiti istu slovensku stanicu na FM-u i DAB-u pa preko istog sistema usporediti. Trenutno nemam dobru FM antenu i imam dosta šuma na Slovencima. Možda nije korektno kada uspoređujem HR-2 na FM-u sa slovenskim stanicama na DAB-u. Moj subjektivni dojam sam iznio u ranijim postovima. Teze sam iznosio na osnovi brojnih rasprava na netu zadnjih godina (pogotovo su Englezi hifisti ljuti na svoj DAB) i u hi-fi časopisima koje pratim.
      Još jedna važna stvar koju nismo dotakli: s godinama su jako napredovali i encoderi (oni koji kodiraju, prave kompresiju), kako MP3 tako i AAC. Tako da nisu iste po kvaliteti mp3-ca nastala prije 10 godina i današnja - uz isti bitrate današnja mp3-ca je puno kvalitetnija. Ovdje ne mislim na nove verzije standarda, nego na samu encodersku izvedbu istog standarda. Dakle, postoji razvoj formata npr. od AAC-LC pa do HE-AAC v2, ali imamo i razvoj encodera, sofverski i hardverski. Tako da sve ide naprijed, na radost konzumenata, pa i hifista.
      Nije dobro kada je bitrate prenizak, što se dešava kada se u mux utrpa previše stanica. To još uvijek zvuči atraktivno prosječnom slušatelju, pogotovo na sistemima srednjeg ranga, gdje FM ima mane. Na visokokvalitetnim audio uređajima može se osjetiti artificijelnost DAB zvuka, dok FM dolazi na svoje, doduše samo ako su se gospoda u studiju potrudila. Trud u DAB studiju je uzaludan ako je nizak bitrate. Moj odgovor @hertzoju se nazire: vrhunska snimka će biti vjernije prenešena putem FM-a nego putem DAB-a samo ako je signal dobar i FM prijemnik visoko kvalitetan, a bitrate DAB-a uobičajen kakav već jeste. Kvaliteta DAB tunera samo malo utječe na konačni ishod (kod FM tunera je to presudno jer on mora imati audio sekciju). Ako bi bitrate na DAB-u bio visok npr. 160 kbps u HE-AAC v2 (lupam, nemoj me držati za riječ), eee, onda ne znam, jer takav slučaj nije poznat...
    • New

Od jučer se ovdje u Sofiji hvata test DAB+ signal: :thumbup:

Slike:

[size=8]QTH: Sofia Süd
      RX: FM-DX: Sony XDR-F1HD & XDR-S3HD, Eton E1, Sangean ATS909W & ATS909X
      MW-DX: Panasonic RF-2200 & RF-1115, Sony ICF-5900W
      SW-DX: Kenwood R-600
      DAB: Sangean WFR-28D & DPR-69+, Scanner: Icom IC-R3 & Uniden UBC125XLT
      DVB-T2: Synaps Bit2, Samsung 46" 3D
      SAT: Engel 1,40m, DM800 HD PVR

[/size]