Pinned DAB prijem

• 12A prijemnik osjeti ali ništa od lock . Kasnije ću otići na stranu otoka prema Kornatima i isprobati prijem sa strane Italije .
      Kad se ide u manual tune tad nema prikaza nivoa signala nego on se može viditi tek nakon sto je signal lock I vidi se pod opcijom info .
      Sve ovo radim preko mobitela pa uzme nešto vremena pogotovo za slike ali potruditi cu se :)
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • @RIZ-LA
      Baš sam te mislio ovih dana pitati kako tebi kod Zadra ide talijanski DAB sa Sonyjem, a ti si me pretekao. Ovih dana sam u Sabunikama kod Nina svaku večer imao dobar prijem četiri talijanska muxa (12A, B, C, D), dok se po danu njih par izgubi, obično prvi 12B DAB+ RAI koji je najslabiji. Mikrolokacija je bitna: u dvorištu jedva ponešto signala, a na balkonu prvoga kata signali 4-15 kockica (Microspot RA-84 i Sangean DPR-65). Nisam još probao druge lokacije. Nisam dobio ni Slovence, pa ti čestitam :thumbup: . Ja sam na 20-ak metara nad morem.
      Koliko je tvoja lokacija nad morem?
    • Lokacija je onako od oka 40 metara nad morem .
      Čitao sam sve vrijeme vaša iskustva i ponešto zapamtio od lokacija di je bilo prijema Talijana ali meni Sony nije ništa lovio na odmorištu Marune , Murvica , Bili Brig , možda nije toliko osjetljiv ili je nešto smetalo kao mobitel stanice i slično .
      Večeras ću probati ponoviti prijem na balkonu da vidim ima li još uvijek prijema ili je to bila samo propagacije .

Perfect 10
      24w-139w
    • Mi ih zovemo čvrčci :D
      Vjerojatno su na Nanosu antene točno u ovom smjeru plus njegova nadmorska visina i eto ti dobitne kombinacije . Sjećam se da sam još kao srednjoškolac sa sobnom antenom Gorenje primao TV3 Velenje i ako se ne varam bio je 66 kanal , slika je bila snježna ali u boji i gledljiva ,
      najbolje se primao TV Koper koji po kvaliteti slike nije ništa odstupao od kanala sa Učke :)

Perfect 10
      24w-139w
    • Viktor wrote:

Zanima me koliko je osjetljiv prikaz promjene razine signala na Sonyju. Mozes prikazati kako izgleda prikaz signala na kanalu 10D i 12D kad udjes u opciju "Manual tune"?
      Prikaz menu za ručno traženje i kasnije info primljenog kanala
      Images
      • IMG_20170731_002537996_crop_316x189.jpg

35.88 kB, 316×189, viewed 4 times
      • IMG_20170731_002559145_crop_343x160.jpg

38.83 kB, 343×160, viewed 2 times
      • IMG_20170731_002605090_crop_400x207.jpg

41.9 kB, 400×207, viewed 1 times
      • IMG_20170731_002630422_crop_319x191.jpg

34.96 kB, 319×191, viewed 1 times
      • IMG_20170731_002651506_crop_331x176.jpg

34.18 kB, 331×176, viewed 1 times

Perfect 10
      24w-139w
    • Ovih dana sam kupio novi auto i pored ostalog u njemu Opel NAV900 navigaciju.
      Konzola ima klasicni radio i DAB prijem.
      DAB signale prima i kad su slabi sve do momenta dok je to moguce. Nakon toga se signal prekida. To znaci da nema suma uopste.
      Kvalitet signala je daleko bolji nego na FM opsegu.
      Ovde u Njemackoj imam nekoliko radio stanica, daleko manje nego na FM podrucju.
      Ali posebno sto zelim naglasiti je da navigacija prima TMC poruke sa DAB opsega.
      Naravno prima i sa FM opsega.
      TMC poruke su veoma tacne i brze, a oznacene su na karti i na posebnom prozoru i sortirane prema udaljenosti.
      Podesio sam da stanice mjenja automatski.
      Karakteristika DAB prijema je da prima signal i kad je slab.
      Topfield TF7700HD PVR
      Smartmeter S20 HD
      Dr.HD 1000S
      Android Box 4.2.2
    • Dan dva i situacija nešto jasnija oko DAB sa strane Italije , a to je da po noći nemam prijema 12B,12C,12D što bi značilo da je to preko dana propagacijski prijem , sad navečer imam prijem 12A ali ne bas stabilno nivo 27 do 30 pa svira oće , neće .
      Možda je taj 12A onaj kojeg sam primao na južnoj strani otoka sa nivom 97

Perfect 10
      24w-139w
    • Viktore, nisam znao s kojeg je odašiljača. Sada sam istražio i mislim da je to Žilina-Križava jer je ERP 5 kW i puno veća nadmorska visina, 1475+100 m (Banska Bistrica-Laskomer ima ERP 2 kW i 632 m ndm). Prilažem kartu i mađarsku bazu odašiljača.

Udaljenost je oko 415 km od Puntijarke.

Od signala iz Slovačke najčešće dobivam 11C AVIS. Jučer je ujutro oscilirao, ali je bio neobično jak - do 10 kockica. Možemo ga smatrati polu-propagacijskim jer ga nekada hvatam i kad nisu posebni propagacijski uvjeti.

Na Sljemenu su dva stalna signala - slovenski R1 na 10D, te talijanski *DAB Italia* na 12C (kod kapelice Sv.Jakova).

The post was edited 2 times, last by viz11 ().

• Otišao sam danas isprobat Sangeana na moju omiljenu DX lokaciju na Malu Učku s nadom da ulovim nešto novo. Standradno idu 10D, 12A, 12B, 12C i 12D s punim signalom tako da bez problema sve radi i sa potpuno sklopljenom antenom, ali za očekivat je, jer su svi odašiljači iznad horizonta, pogotovo za bure se vide dobro Alpe gdje su glavni odašiljači za Veneto i FVG. Ipak je uletjelo nešto novo, lokalni MUX za Firencu (Toscana), 11C
      ODR_toscana-test, cca. 290km u Male Učke. Bilo je taman signala za indetifikaciju i da učita kanale. Planirao sam skoknut do vrha Učke, ipak je 500m više da vidim imali još koje iznenađenje, ali je počela nevera, pa ću probat kada se smiri vrijeme. Uglavnom ja zadovoljan.
      Images
      • Toscana I.jpg

183.89 kB, 581×1,032, viewed 7 times
      • Toscana II.jpg

175.2 kB, 581×1,032, viewed 6 times
    • New

Preksinoć sam i ja dobio slovenski DAB signal kod Zadra.
      Otišao sam izvan naselja (Sabunike kod Nina) bliže obali, da se odmaknem od okolnih zgrada koje smetaju signalu. Na nekih 20-ak m nadmorske visine dobio sam talijanski 12A EuroDAB i slovenski R1, s nestabilne 2 kockice jačine i prekidima u zvuku. Prema dxinfocentru propagacije su bile slabe. Vjerojatno je Nanos u pitanju, pa se radi o udaljenosti od 190 km.
      @RIZ-LA me šije u kilometraži jer je njegova lokacija južnije :cursing: .
    • New

Opet sam na Sljemenu. Napravio sam novu VHF antenu. Modificirao sam jednu Spindlerovu long-yagicu tako da hvata i 13. kanal na DAB-u, možda uskoro zatreba. Puna duljina bi bila preko 6 m i imala bi pojačanje 16 dBd, a moja je 3 m i s pojačanjem 13-14 dBd na k13. Danas sam je prvi put isprobao i dobio 3 muxa u jednom autoskenu u DABplayeru na PC-u (Astrometa USB stik). To su slovenski R1 na k10D, te slovački AVIS na 11C i Towercom na 12C. Prethodno sam probao Sangean i Microspot (s njihovim štap-antenama) i osim Slovenije drugih signala je bilo tek u tragovima. Ovih dana su slabe propagacije. To znači da VHF antena jako dobro radi. Stavio sam i kvalitetno DAB pretpojačalo, tako da je i to pomoglo.

Radio_FM na DAB-u :rolleyes: .