Pinned DAB prijem

• Neke moje zabilješke o DAB prijemu iz prethodnog razdoblja.

Područje Zadra (Sabunike kod Nina)

- najjači signal je na kanalu 11C - OIV DEMO s Učke, od 10 do 15 kockica (štapića) na prijemniku Sangean DPR-65, s napomenom da je prijem s horizontalnom štap antenom bolji 2-3 kockice nego s vertikalnom
      - od talijanskih signala najbolje idu 12D (DAB+ RAI) i 12C (*DAB Italia*), zatim 12A (EuroDAB Italia), dok 12B (DAB+ RAI) ide tek ponekad
      - uspio sam u par navrata dobiti i slovenski 10D (Slovenia DAB+ R1), što s balkona, što s obale

Primjer dobrog prijema - 31.5.2018. prije podne na balkonu:

10 D – 3 kockice
      11 C – 12 (V), 14 (H)
      12 A – 8
      12 B – 7
      12 C – 8
      12 D – 10

Puntijarka (Medvednica, ZG)

- daleki DX-ovi ni približno kao prošlih godina, došlo je do promjena u Slovačkoj i Austriji:
      slovački AVIS prebačen je s kanala 11C (kojeg sam redovito hvatao prošle godine) na kanal 10C i radi s odašiljača Nitra – Zobor sa smanjenom snagom (ne 20 kW) prema informacijama na njemačkom forumu, a na 10C mi sada malo smeta susjedni slovenski 10D; austrijski mux je s kanala 11D prebačen na 11C (sada „CityMUX Wien II”) pa mi smeta 11C s Učke iako se Učka slabo hvata na Puntijarki zbog sjene samog vrha Sljemena
      - osim slovenskog R1 i našeg OIV DEMO ove godine je prolazio samo prijem slovačkog TOWERCOM-a na 12C (Kamzik 3,6 kW) i mađarskog MUX A na 11D (Budimpešta 0,25 kW)
      - koristim samo štap antenu jer mi je zimus orkanski vjetar srušio i polomio vanjske antene i rotator
      - za sada ništa od signala češkog 12D (Brno 5 kW)

Kapelica Sv. Jakova (Medvednica, ZG)

- uobičajeno stalan signal talijanskog *DAB Italia* na kanalu 12C
      - povremeno i drugi talijanski signali (u svibnju sam jednom prilikom pomoću Sangeana dobio sva četiri, tj. 12A, B, C i D)
      - maksimalan je signal 9C i slovenski 10D, dok 11C Učka ide otprilike sa 7 kockica (V) i 14 (H)
      -uspio sam dobiti identifikaciju talijanskog odašiljača na 12C pomoću laptopa i SDRstika: Pattern = 0x1b, MainID = 02, SubID = 18.
      Istu identifikaciju sam dobio s dva različita stika na različite datume. Ne uspijevam za sada naći na internetu bazu identifikacija (TII)talijanskih DAB odašiljača, kakva postoji za niz zemalja, da utvrdim o kojem se točno odašiljaču radi.Njemački entuzijasti samoinicijativno skupljaju TIIpodatke o svojim odašiljačima i grade bazu na FMLIST.org i sličnim platformama ( radioforum.foren.mysnip.de/read.php?35326,1451537,page=1 ), čak su obradili i Sloveniju i Hrvatsku. Italija ima beskonačan broj odašiljača pa je tamo malo teže...
      Za dobiti TII kao na donjim slikama potreban je malo jači signal nego za lock u prenosivom prijemniku, jer su RTL-SDR stikovi manje osjetljivi. Tako za talijanski 12D ili 12A ne dobivam ispis TII na laptopu iako Sangean može uredno ispisati mux i programe te imati zvuk. Procjenjujem da tek za signal od stabilnih 4-5 kockica na Sangeanu laptop može preko stika dobiti ispis identifikacije.
      (Usput, prava stvar bi bila kada bi Viktor mogao u svom stanu dobiti TII za EuroDAB Italia – da riješimo enigmu o kojem se odašiljaču radi. :thumbup: )

DAB odašiljač Učka još nema TII :

Korisni linkovi:

forum na njemačkom jeziku – tema DAB (forumu 31.8.2018. prijeti gašenje): radioforum.foren.mysnip.de/list.php?35326

TII kodovi po zemljama: wohnort.org/dab/tii.html

DAB uređaji, ogroman pregled po proizvođačima (njem. tržište): dabplus.de/geraete/

detalji slovenskog DAB muxa s TII kodovima: fmlist.org/sendertabelle/dab-w…nputLand=SVN&inputEn=9200

detalji hrvatskog DAB muxa s TII kodovima: fmlist.org/sendertabelle/dab-w…nputLand=HRV&inputEn=C201

AGCOM baza podataka talijanskih odašiljača (FM, TV, DAB), novi link: catastofrequenze.agcom.it/catasto/pubblico
    • viz11 wrote:

(Usput, prava stvar bi bila kada bi Viktor mogao u svom stanu dobiti TII za EuroDAB Italia – da riješimo enigmu o kojem se odašiljaču radi. :thumbup: )
      To bi bilo super ali bojim se da je za stick signal ipak malo preslab. Sa Philipsom dobijem granican signal. Probao sam sa VHF III antenom u toj sobi ali nije bilo DAB+ signala, ide samo preko stap antene. Problem je sto je signal prisutan u jednom dijelu sobe, na balkonu ga nema, tako da nema puno prostora za usmjeravanje antene. Jedino treba cekati propagacije pa onda probati.

Gotovo sam siguran da se radi o odasiljacu Monte Conero. Prosle godine je jedno kratko vrijeme s iste lokacije testno isao i mux DAB Italia na 12C i tada sam hvatao i 12A i 12C. Ne znam zasto 12C vise ne ide s Conera. Steta.
    • ako pogledate dijagram zračenja na AGCOM-u, 12C s vrha Conera prema nama ima veliko gušenje (35dB) i ide horizontalno. 12A ide s lokaliteta Massignano, zrači prema zapadu, nalazi se na zapadnoj padini Monte Conera. prema Zagrebu je odmah sam Conero. Tvrdim da DAB iz Italije dolaze s odašiljača u Venetu i Emiliji-Romagni koji su puno jači i otvoreniji u pravcu ZG. ja sam na Plešivici jedva zabilježio Rai Radio1 s Monte Conera na 88.3MHz i to tijekom propagacija. na vrhu Sljemena su uhvaćeni DVB-T muxevi iz smjera zapada, uvjeren sam da je slučaj i s DAB.
    • Moguce, iako sam po forumima citao da su sluzbeni podaci na AGCOM-u cesto netocni i da se na terenu razlikuju cak i odasiljacke lokacije od onih koje su navedene u registru.

Zanimljivo, na istoj mikrolokaciji u stanu na 92,8 hvatam Aranciu Network s lokacije Monte Conero za ocjenu 2-3. Arancia na toj frekvenciji ide samo s te lokacije, tako da je to sigurno Conero.

Isto jos jedna zanimljivost. Skoro svi stalni FM signali u Zagrebu dolaze s odasiljaca smjestenih u regiji Marche i to bas ovom podrucju blizu granice sa San Marinom. Iz Veneta se nista ne hvata a iz Emilie mislim samo jedan odasiljac koji je na samoj granici s Marche-om.

U Villachu u Austriji je identicna situacija. Tamo jedan DX-er odlicno hvata otprilike iste talijanske odailjace koji se hvataju i u Zagrebu. I udaljenost je otprilike ista (preko 300 km).

Moze se vidjeti to podrucje (zona 2 i 3 na njegoovj mapi).

google.com/maps/d/viewer?mid=1…%2C12.152480999999966&z=7
    • Prije par dana uključena je nova lokacija za EuroDab Italia 12A, Pedrosa blizu Udina. U Buzetu se sada lovi i na nižim lokacijama i u zatvorenom prostoru. I dalje je to dosta slab signal, ali ipak ide, vjerojatno je i zapadna obala Istre dobila s ovim uključenjem... Ubrzo kreće RAI sa Monte Belvedere za Trst, pa vjerujem da će dosta signala prebaciti i preko granice.