Pinned DAB prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Tko je nervozan!???

Iznosim svoje viđenje, ništa drugo. Radio je sam po sebi u doba interneta dosta zapostavljen, to svi znamo, TV polako gubi ono što je nekad bila kamo li ne radio. Uvođenje nečeg novog za prenos zvuka koji je inferioran u odnosu za druge medije po meni je neispaltivo. FM postojeća mreža koja godinama radi dobro i pouzdano ne bi se trebala dirati. OK, ona se ni neće dirati još godinama, možda desetlječima, ali DAB je nepotreban, kog je briga za to.

Baš se sad zapitam, pa da pitam nekog od svojih prijatelja ili kolega sa posla zna li što je DAB ili ima li namjeru sluašti digitalni radio znam da će uslijedit će blago teleći pogled o čem ja to pričam
    • Ronnie wrote:

Osobno nikad se nisam sreo sa ikakvim DAB uređajem da vidim prednosti i mane (odnosno čujem), čak se i pitam ima li smisla prelazak jer radio nije kao TV, FM je za prenos zvuka sasvim OK. Ima li sličnih mojem mišljenju?

Postoji dosta prednosti u odnosu na FM. Prvi problem koji ima skoro svaka zemlja je nedostatak FM frekvencija pa se tako događaju razna preklapanja, miješanja, ometanja. Primjer ti je recimo Yammat FM u čiju frekvenciju 102,5, ako imas imalo slabije selektivan prijamnik, već u Sesvetama upada HR1 s Ivanščice koji je na 102,4. Ok, to je samo jedan primjer, ima toga brdo i to ne samo kod nas.

Druga prednost DAB-a je manja potrošnja struje na odašiljačima, i to znatno manja. U jedan MUX utrpaš 15, 16 radio - stanica i za to ti ne treba 15 odašiljača nego jedan.

Treće, DAB zaista može nuditi znatno bolji zvuk u odnosu na FM, treba samo imati dovoljan bitrate. Također, kad slušaš DAB radio dok ima signala, ima signala, dakle nema šumova, smetnji...

Znači sve je dosta slično kao u odnosu između analogne TV i DVB-T-a. Naravno, jedna od najbitnijih prednosti su mogućnost emitiranja većeg broja radio stanica pa tko voli i može...

The post was edited 1 time, last by abe80 ().

• Treba računati da će uvijek biti ljudi koji imaju mišljenje o nečemu što najprije nisu upoznali i koristili pa onda dali sud. Imaš negativno mišljenje, iskustvo a nisi probao. Eto i to je moguće.

Prije 10 godina bilo je onih koji su tvrdili da je analogna tv sasvim dovoljna i da nam ne treba DVB-T.

Imali smo Dvb-t testiranje od 2002. do 2009. bez kampanje promocije usluge i isto većina ljudi nije znala za DVB-T. Čim je krenula promotivna kampanja i najava gašenja analogije, vrlo brzo su svi bili upućeni.

Osobno u autu (otkad ide OIV demo) slušam stalno DAB+. Samo pozitivna iskustva imam.
      Mislim da FM ne treba gasiti još nekoliko godina ali svakako paralelno DAB+ forsirati i informirati javnost. Prednosti je kolega nabrojao. Tko je jednom koristio DAB+ u punini svoga kapaciteta i interaktivnosti ne vjerujem da može imati negativno mišljenje i reći da je FM bolji.
    • Situacija po državama je različita, generalno, one zapadne i bogatije učinile su puno više, što je i logično. Primjerice, u UK DAB ima 62 posto kućanstava i 92 posto novijih automobila. U Norveškoj je DAB u 85 posto kućanstava, a oni su čak i ugasili FM. Na FM bandu u cijeloj Europi je kaos i mislim da to treba srediti, a DAB je svakako jedna od opcija.
    • U Šibeniku se ovih dana osim standardnog EuroDAB muxa na 12A čuje i DAB Italia mux na 12C. EuroDAB je kao i uvijek slab, zvuk prekida i ima samo 1 kvadratić signala. DAB Italia se čuje odlično, ali samo na mikrolokacijama. Na nekima sam uspio dobiti maksimalnu jačinu signala. Ne znam sa kojih odašiljača hvatam ove signale.

Moguće :

12A - EuroDAB - Pretoro/Maiella (1.3 kW) ili Monte Celano (50 kW) ili Monte Conero (5 kW)

12C - DAB Italia - Monte Celano (3.2 kW) ili Pescara/San Silvestro (1,6 kW) ili San Benedetto del Tronto (1 kW)
    • Ponovo po smričin :D
      Danas sam se uputio na jugozapadu stranu ždrelca na Pašmanu da isprobam ima li što novog osim 12A kojeg sam nesmetano primao prošle godine u ovo vrijeme i testiranje je pokazalo da nema ništa novog .
      Na teleskop antenu nemam prijema 10D , 11C , 12A ali sa Yagi VHF sve ide , a u selu sa Sjeverne strane normalno ide 10D i 11C na teleskop antenu .

Mali video u prilogu

Ovaj post je poslan sa Motorola Z3 bez korištenja Tapatalk :)

The post was edited 2 times, last by RIZ-LA ().

• DAB+ prijemnici uskoro u svim novim automobilima u EU

Do kraja 2018. godine na snagu bi trebala stupiti direktiva o uspostavi Zakonika o europskim elektroničkim komunikacijama koja između ostalog obrađuje i radijsku prijamnu opremu u novim automobilima. Prema prijedlogu EU Parlamenta i Vijeća, svi radijski prijamnici ugrađeni odnosno integrirani u nove osobne automobile koji se stavljaju na tržište za prodaju ili najam na području Europske unije moraju imati mogućnost prijma i reprodukcije radijskih usluga putem digitalnog zemaljskog radijskog odašiljanja (DAB), čime zemlje članice osiguravaju interoperabilnost radijske opreme. Zemlje članice mogu izglasati dodatne mjere kojima bi se osigurala interoperabilnost kućnih radijskih prijemnika s time da se učinak ograniči na tržište radijskih prijemnika na način da se te mjere ne primjenjuju na proizvode u kojima je radijski prijemnik samo dodatak (npr. pametni telefon). Drugim riječima, zemlje članice mogu uvjete koji su postavljeni za radijske prijemnike u automobilima preslikati na uvjete pod kojima se kućni radijski prijemnici stavljaju na tržište.
      U Hrvatskoj je u tijeku testno odašiljanje digitalnog zemaljskog radija DAB+ koje završava u studenom ove godine s mogućnošću produžetka testne faze emitiranja na još godinu dana.

oiv.hr/tvrtka/vijesti/vijest_hr.aspx?id=2671