Pinned DAB prijem

• And what is the error? To see Ivanščica which is (and was in 2018) on air? Bug was with wrong TII for weak transmitters. Everything seems OK with your second picture. I follow Clem's posts on forums. With old versions I also noticed weird TII codes, put this earlier in posts.
      (Ispričavam se našima zbog engl. jezika ako je nekome smetalo, neću više ;) )
    • It is another speculation. But I am not sure if the weak 10 06 from Ivanščica ever existed.

Ivanščica is a bit closer to Graz. But the TII-Code 10 06 is only 0,11. From Sljeme TII-code 10 05 is 0,90. Okay, different polarizations make the situation more complex.

Maybe somebody very near to Ivanščica can check the TII code 10 06. Then we will know it with certainty.

(My english is also not perfect ;) )

The post was edited 3 times, last by UDF ().

• Prije par dana (10.6.) ujutro su bile dobre propagacije, pa sam na Puntijarki dobio niz dalekih signala koje sam znao uhvatiti i prošlih godina. Novi su austrijski signali. U filmiću su samo DX-ovi, a osim njih primao sam jake signale: naš 9C, slovenski 10D, austrijski 8A (Schöckl) te 8C Belje. Na 12C sam zahvaljujući usmjerenoj anteni mogao primati talijanski *DAB Italia* (smjer zapad) i slovački Towercom (smjer sjever-sjeveroistok).
      Primljeni su:
      - talijanski 12A, 12D, 12C
      - slovački 12C (i vani na štap antenu)
      - austrijski 11C, 5D

The post was edited 1 time, last by viz11 ().

• Imaš sliku u filmiću. To je slovački Jan Jenca model LNA1DAB+. Može se naručiti direktno od njega, a prodaje i na ebayu. Ne sjećam se poštarine, mislim da nije puno.
      antenne-komponenty.eu/english/main/product/zosilnovace.html

Na papiru je izvrsno: 22 dB pojačanja, šumni broj 0,5 dB. U praksi isto super. Držim ga na Puntijarki i pokazalo se odličnim. Jan Jenca mi je poslao i izmjerene grafove i još neke podatke u korespodenciji. Svaka preporuka i za pojačalo i za čovjeka, bio je susretljiv. Ima on odličnih i drugih komponenti. Pojačala sličnih osobina s istim kvalitetnim komponentama kod razvikanih firmi koštaju dvostruko. On je povoljan iz dva razloga: radi iz Slovačke, a uštedio je i na kućištu. Naime, koristi onaj svijetli tanki lim za elektroniku. To pruža tek minimalnu zaštitu od vanjskih smetnji, može se reći ipak dovoljnu. Mana je što lim lako zahrđa ako se ne zaštiti od prskanja kiše (moj je zahrđao, ali i dalje radi). Skupa pojačala tipa njemačkog TGN koriste masivna kućišta debelih zidova. Djeluju kao mali tenk i daju maksimalnu zaštitu od smetnji. Samo, to košta...
    • Par zgodnih slikica s lova signala na Puntijarki. Prva je austrijski novi mux 5D kojem je signal na granici prijema, i to s usmjerenom antenom i pojačalom. Pogotovo je teško uloviti USB stikom i programom QIRX (dok je kombinacija DABPlayer+stik nekim čudom dosta osjetljivija!). Već je poznato da novije verzije QIRX-a imaju dograđenu kartu koja pokaže lokaciju svih odašiljača s kojih se dotični mux prima ako se radi o SFN mreži s više odašiljača na istoj frekvenciji. Normalno, pokaže na karti i solo-odašiljač (MFN). Dio tog modula je baza podataka svih odašiljača s njihovim pozicijama i TII kodovima za identifikaciju. Ovo zadnje malo šepa jer to rade entuzijasti (amateri) i nije još kompletirano. Npr. još nisu unijeli austrijske odašiljače za kanal 8A. Čudno, jer koliko znam to rade Austrijanci u FMLIST.org.

U signalu muxa 5D trenutno dominira odašiljač Semmering-Sonnwendstein udaljen oko 192 km kojem je TII 01 04. Postoji još par odašiljača 5D kod Beča, a ovaj sada dominira jer je bliži Zagrebu i na puno većoj visini, kako je nedavno pisao @UDF. Mislim da prvih dana testa taj odašiljač nije radio, sudeći po komentarima na austrijskom forumu, kada sam Sangeanom primio slabašan signal na 5D i pripisao ga Kahlenbergu (265 km). Bilo kako bilo, evo slike.

Na drugoj slici je snimak ekrana laptopa na kojem sam uspio upogoniti istovremeno dva USB stika i dva programa za DAB. Štos je u tome što i dalje driveri za RTL-SDR stikove prave često probleme jer za neke programe treba Zadigom instalirati driver (QIRX, Welle.io, qt-DAB, itd.), a za druge poseban ili originalan (DABPlayer). I redovito zapinje. Još sve ovisi i o tome koji se USB ulaz koristi. Važan je i redosljed instaliranja drivera... Kada mijenjam stikove i programe, zaboli me glava od deinstalacija i reinstalacija.
      Ovdje sam koristio stik rtl-sdr V3 sa Zadig driverom i QIRX-om na USB2.0 ulazu, a Astrometu s DABPlayerom i posebnim driverom A.Gsinna na USB3.0 ulazu. Na DABPlayeru je austrijski 8A s uključenim opcijama Slideshow+cache i Journaline Service, a na QIRX-u naš 8C s Belja (TII 10 06), sve istovremeno: