Pinned DRM prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• herdarko wrote:

Radio New Zealand International. 15720-140513-2213-2304-h.png

Što se je ovdje dogodilo sa signalom?

Večeras sam želio provjeriti što je na stvari. Za promjenu sam postavio prijemnik vani na terasi, zato je i SNR malo bolji. Ali opet se je u isto vrijeme (22.50-22.51) desila ista stvar.

15720-140514-2211-2312-h.png

Ovaj put sam bio pored prijemnika i slušao što se događa. Program se kao nekako normalno završi, signala nestane i nakon cca. 1 min. mučne pauze, pojavi se signal i počne svirati neki đingl. Spikerica kaže, da je još 9 min. do vijesti. Frekvencija ostaje ista (15720 kHz) i tu nema nikakvih dilema.

Na short-wave stranici vidim nekoliko DRM frekvencija, koje završavaju emitiranje u XX.50 i počinju u XX.51. Za 15720 kHz je greška, jer program počinje sat ranije. Nisam još provjeravao frekvenciju 11690 kHz, da li stvarno radi do 20.50 (UTC), kao što piše, odnosno do 22.50 po našem vremenu. Ako je to točno, onda se ovdje vjerovatno radi o usklađivanju završetka emitiranja na jednoj frekvenciji (11690 kHz) i nastavka na drugoj (15720 kHz), ali ta druga emitira već sat vremena. Zašto je onda potrebno spomenuto gašenje?
    • Područje pokrivanja. Baš gledam na nekoj tabeli. "Target". Na 15720 kHz od 19.51 do 20.50 UTC piše Tonga, a od 20.51 do 21.50 UTC Salomon Islands. Ne znam. Ne poznajem to područje. Nikada nisam bio tamo :D . Za prijem na mojoj lokaciji je to potpuno nebitno. Signal je nakon prekida na istoj razini kao i prije.

15720-140515-2228-2302-h.png

Nakon toga se situacija drastično mijenja. U vremenu od 21.51 do 04.58 UTC se emitiranje prebacuje na 17675 kHz. Područje pokrivanja – Pacific. Kontra smjer. Ali signala ipak ima nešto i kod nas. Vani bi vjerovatno bilo nešto bolje. SNR bi mogao biti barem 10-ak dB, da prijemnik identificira naziv programa.

17675-140516-0047-0200-h.png

Pored ostalih vijesti iz politike i sporta se na radio tekstu može pročitati:

RNZI DRM frequencies:
      1550-1650 UTC 7330 kHz
      1651-1850 UTC 9630 kHz
      1851-1950 UTC 11 690 kHz
      1951-2150 UTC 15720 kHz
      2151-0458 UTC 17675 kHz
      0459-0758 UTC 11690 kHz
      0759-1158 UTC 9880 kHz

Radio New Zealand International – The Voice of the Pacific!

Please send reception reports using the QSL option at Radio New Zealand International
    • Babcock DRM – 9760 kHz sa odašiljača Woofferton (UK). Pisao sam već o tome. Petkom emitiraju HNK (Radio Japan) od 11.00-12.00 UTC i subotom KBS World Radio (Koreja) od 11.00-11.30 UTC. Pred već više od mjesec dana sam primjetio, da imaju uključenu funkciju AFS i prijemnik u nedostatku signala traži alternativne frekvencije. Situacija je i ovog vikenda bila nepromijenjena.

Ne znam kojeg dana i u koje vrijeme i koji se programi emitiraju na 7265 kHz i na 6135 kHz DRM. Poslao sam im (Babcock) mail i slike za vrijeme prvomajskih praznika, ali odgovora još nema.

Na 6135 kHz bi mogao biti BBC sa Ascension Islanda? Ali nigdje ne piše, da emitiraju u DRM-u, niti sam ja prilikom traženja primijetio išta sumnjivo.

Za 7265 kHz ne nađoh ništa pametno.
    • Malo sam se bacio na prijem nekih programa, koji nisu baš dostupni u normalnim okolnostima na ovim našim prostorima i gdje se pokriva područje suprotno od našeg (europskog) smjera.
      Ima ih nekoliko, ali evo prvog. All India Radio (AIR) – STP BANGALORE na 13605 kHz sa odašiljača Bengalore u Indiji. Nedavno je još emitirao kao "AIR Test". Namijenjen je zemljama sjeveroistočne Azije. Zvuka naravno nema skoro ništa, što se iz priloženog može vidjeti, kao ni PS (Label) na log plotteru, jer je na početku bio slabi signal. Program emitira u vremenu od 22.45-00.45 UTC.

13605-140522-0121-0253-h.png

Usprkos slabom signalu, ali zbog dobrih karakteristika prijemnika DR111, nakon nekog vremena mi je uletio PS (Label) i radio tekst: DRM TRANSMISSION FROM AIR SPT BANGALORE.

Odašiljač Bengaluru je još za 1110 km udaljeniji od Khampura (Delhi). Stalan prijem bi po mojem mišljenju bio moguć sa vanjskom (dipol) antenom za tu frekvenciju. Ali to već spada u neku filozofsku temu o DRM prijemu ;) .
    • Da nastavim sa prikazom prijema još nekih All India Radio frekvencija, na kojima se vrlo rijetko može čuti zvuk. Signali su slabi, jer programi nisu namijenjeni nama u Europi i ne mogu se slušati, barem ne u normalnim uvjetima i bez dodatne opreme.

Ukratko.
      Ipak se mi je na SD karticu prilijepio i taj label od All India Radio - "SPT BANGALORE" na 13605 kHz. Skužio sam, da kod tih slabijih signala moram početi bilježiti podatke nakon što se mi na zaslonu prijemnika prikaže naziv (servis) programa. Program emitira od 22.45-00.45 UTC na engleskom jeziku sa odašiljača Bengaluru i namijenjen je zemljama sjeveroistočne Azije (Kina, Koreja, Japan).

13605-140525-0121-0222-h.png

"Ulovio" sam i All India radio – "HINDI" na 17715 kHz, koji emitira od 03.15-05.30 UTC (hindujski i jezik gujarati - "gudžaratski") sa odašiljača Khampur (Delhi) za područje Mauricijusa i istočne Afrike.

17715-140525-0525-0630-h.png

Tu sam prekinuo bilježenje podataka tražeći na prijemniku oznaku "GUJARATI", ali izgleda da sam zakasnio. Navodno ga je samo za 15 minuta (po satnici od 04.15.-04.30 UTC). U nastavku i dalje HINDI.

17715-140525-0634-0658-h.png

Valja spomenuti i All India Radio – "SINHALA SERVICE" na 15050 kHz. Emitiraju od 13.00-15.00 UTC sa odašiljača Khampur (Delhi). Signalom pokrivaju Šri Lanku. Jezik je malo poznat – sinhalski.

15050-140526-1646-1706-h.png

Zanimljiv je i "prijem" All India radio – "NEPALI SERVICE" sa odašiljača Khampur (Delhi). Emitiraju na 11715 kHz za Nepal na nepalskom jeziku od 01.30-02.30 UTC. Vrlo su nepredvidljivi. Malo ih ima, malo nema. Nije mi uspjela bilješka, ali uspio sam poslikati.

I još jedna svježa bilješka All India radio - "SPT BANGALORE". Emitiraju na 11620 kHz od 20.45-22.30 UTC na engleskom jeziku sa odašiljača Bengaluru za Novi Zeland i Australiju.

11620-140529-2301-0034-h.png

I ovaj All India radio - "SPT BANGALORE" (17895 KhZ) emitira na engleskom jeziku sa odašiljača Bengaluru za Novi Zeland i Australiju, ali u vremenu od 10.00-11.00 UTC.

17895-140524-1216-1243-h.png

Ako tko ne zna gdje je Bengaluru (Bangalore), evo karte.

I na kraju još nešto "svježe pečeno". All India radio - "GOS I" (General Overseas Service) na 11645 kHz.

Emitira od 22.45-00.45 UTC na engleskom jeziku sa odašiljača Khampur (Delhi) prema sjeveroistočnoj Aziji.

11645-140530-0137-0211-h.png
    • Na DRM frekvencijama se je u zadnje vrijeme desilo jako puno promjena.

Najžalosnija je ta, da Radio Exterior de España/REE Noblejas više uopće ne emitira na KV, pa tako niti DRM. Emitirali su ukupno 8 sati dnevno na 3 frekvencije. U arhivu mi je ostala još samo ova zadnja bilješka.

Više radio postaja je krajem listopada (vinotoka, oktobra) promijenilo frekvenciju emitiranja. O tome u kojem slijedećem postu. Radio Romania International je npr. u potpunosti napravio korekciju svih DRM frekvencija. To rade 2 puta godišnje, kada prelazimo na novo računanje vremena.

U proteklom razdoblju sam propustio nekoliko konferencija, koje je organizirao DRM Konzorcij, a na kojima se je barem pola sata ili sat vremena testno emitirao signal iz neke daleke zemlje.
      Ipak sam prošli mjesec našao vremena i pratio Radio Taiwan International, kada su testno (DRM) emitirali sat vremena sa odašiljača Tamsui. Emisija je išla na njemačkom jeziku.

U početku je bilo nekih poteškoća, a i u drugom dijelu emitiranja je signal malo zaplivao, ali u cijelosti gledano – dekodiranje zvuka 98,41 % (plava linija), što je odličan rezultat. Međutim, čistoća zvuka nije baš najbolja. Prigušen zvuk do beskraja. Nešto slično ima i Voice of Nigeria, što je vidljivo po parametru 750 (Frames). Sve druge radio postaje imaju max. 1500.

U međuvremenu je i Južna Afrika dobila DRM signal (Radio Pulpit), ali emitira se sa nekog usmjerenog odašiljača samo za uže područje Pretorije i neke dijelove Johannesburga.

SOUTH AFRICA
      Start StopTime UTC=0000-2400
      Days[SMTWTFS]=1111111
      Frequency=1440 kHz
      Target=South Africa
      Power=25 kW
      Programme=Radio Pulpit
      Language=English/Afrikaans
      Site=Kameeldrift
      Country=South Africa

Sada čitam, da je i Johannesburg u cijelosti pokriven dodatnim odašiljačem. Frekvencija je 1440 kHz. Kod nas je to neuhvatljivo, a i analogno je frekvencija zauzeta.

Ekskluzivno, samo za potrebe ovog foruma, stupio sam u kontakt sa nekoliko udaljenijih radio postaja (KBS World iz Koreje, Radio New Zeeland International, NHK World – Radio Japan, …). O tome ću, kojom slijedećom zgodom, ako bude interesa.

Pozdrav uz kalendar NHK World za ovaj tekući mjesec! ;)

• Sa kolegama u Evropi već nekoliko dana pratimo pojavu novog neidentificiranog programa na frekvenciji 6120 kHz u vremenu cca. od 02.00-04.00 UTC.
      Sumnja se na Radio Andernach, koji emitira iz Nauena u Njemačkoj i koji često mijenja frekvenciju emitiranja, jer ga na 7325 kHz više nema.

Za one koji ne znaju, ovaj Radio emitira za njemačke vojnike po svijetu. Nekoliko FM odašiljača je na Kosovu, Afganistanu, … U DRM načinu se emitira isključivo za njemačku ratnu flotu, čiji su brodovi opremljeni odgovarajućim prijemnicima, koji dekodiraju signal. Zanimljivo, i ovdje se pušta SlideShow.

Evo što mi je prijemnik zabilježio.

Tako to izgleda, kada prijemnik "radi" u mojoj otsutnosti :sleeping: . A poslije zumiram vrijeme, glede na prikazano, da to malo detaljnije analiziram, kao npr. ovdje od 01.51-03.51 UTC.

Identifikacije programa naravno nema i teško se prikaže na prijemniku zbog specifičnih parametara odašiljanja.

U prethodnom turnusu je Radio Andernach emitirao na 7325 kHz. Evo i jedna bilješka od kraja prošlog mjeseca. Do Nauena je od mene 735 km, ali ova njihova flota ... to je vojna tajna ^^ .

Više o ovom specifičnom (kodiranom) emitiranju ovdje.
      Bundeswehrfregatte wird per DRM mit Informationsprogramm versorgt | radioWOCHE
    • Evo jedna moja mala provjera, kako neka radio postaja reagira na izvješće o prijemu.
      Na udaru je bio KBS WORLD RADIO iz Koreje, koji je do zimskog računanja vremena emitirao na 5940 kHz u vremenu 19.00-20.00 UTC sa odašiljača Kostinbrod (Bugarska). DRM, naravno. Emisija je išla na njemačkom jeziku. Bilo je ljeto. Teško smo se sporazumjeli … Bilo je svašta. Tip me je bario skoro mjesec dana, misleći da sam žensko. Ništa mu nije štimalo.

Nekoliko puta sam mu napisao, da program čujem svaki dan i slao mu screenshotse, gdje mu sve piše. U sadržaj se nisam spuštao.

Mode B ...

… a onda su prešli i na mode A.

Na kraju je ipak napisao, da će mi "u znak dobre volje" poslati QSL karticu … ;) I ona je tu. Dospjela je u standardno oblikovanoj kuverti za jednu radio postaju takvog renomea.

Još istu večer sam za vrijeme emitiranja programa pobacao hokaido bundeve (tikve) po stolu … Nemaju veze sa Korejom, jer potječu iz Japana, ali svejedno … Ipak mi je to bila prva QSL kartica ;) .

A ovdje sam zapjevao: "Ružica si bila …" :P

Na stražnjoj strani QSL kartice je tip "priznao", da sam muško, ali opet je pogrešno napisao ime - Đarko. Ja stvarno ne znam što mu to znači, ali izgleda da mu tako više sviđa ^^ .

Osim toga, ispred frekvencije bi morao napisati DRM :!: , barem drugi tako rade. Smotao se živ. Ma rekoh ja vama, zaljubio se čovjek X/ .

Inače DRM Log Plotter zna izračunati i onaj duži put do odašiljača (Long Path to TX Site) … To sam uslikao onako zbog sebe.

Super. Prijemnik mi je ionako na prozoru, koji gleda prema zapadu. 39327 km … :thumbsup: Nije loše.

KBS World od zadnje promjene računanja vremena emitira na 5885 kHz (19.00-20.00 UTC). Radio texta nema već duže vrijeme. Pokvarili su se skroz, ali o tome koji drugi put.
    • Radio New Zealand International na 11690 kHz DRM (udaljenost od odašiljača = 18239 km)

Po mailu sam im poslao ovo … Vrijeme je još bilo ono naše (+2 UTC).

Ubrzo sam dobio odgovor …

Thanks for sending us a reception report.

This has now been verified and you can collect your QSL card at the following URL: …

Adrian Sainsbury
      Frequency Manager

Citiram ono glavno iz privitka.

QSL CONFIRMATION
      To: Darko
      Greetings from the South Pacific!
      Thank you for your report on our transmission which we are pleased to verify.
      Date: 2014-10-12
      Time: 18:50 UTC
      Frequency: DRM 11690 kHZ
      Our Thompson CSF 100 kw transmitter is located at Rangitaiki, east of Lake Taupo, and is linked to our studios in Wellington, 340 kms south of the town Taupo.
      For QSL response by airmail please see QSL information at Radio New Zealand International

Dakle, da ti pošalju onu pravu QSL karticu poštom, potrebno je ispuniti ovo ... Radio New Zealand : QSL Report

… i poslati. Uz to još i 2 IRC kupona (International Reply Coupons) za odgovor (2 USD) .

U međuvremenu sam na prijemniku promijenio vrijeme na UTC, ali i RNZI je izvršio promjenu satnice na nekim svojim DRM frekvencijama. Tako to sada izgleda. Počinju nekoliko minuta ranije cvrkutom ptica.

• NHK WORLD – RADIO JAPAN (9760 kHz DRM, samo petkom 11.00 – 12.00 UTC, odašiljač Woofferton – Velika Britanija)

Udaljenost do odašiljača je od mene 1490 km.

Da potsjetim, navedeni program, kao i još neke preko drugih DRM frekvencija, pa i druge vrste programa i za više RTV kuća, emitira firma Babcock.

Radio tekst:
      Babcock DRM: Bringing you global broadcasters via DRM:
      On Fridays starting at 11.00 UTC, NHK on 9760 kHz and on Saturdays at 11.00 UTC, KBS on 9760 kHz.
      Please post reception results and comments on the forum at DRMrx.org – thanks!
      Transmmited from Woofferton, UK.
      More information at Babcock-Online - Home

Program ide najprije pola sata na engleskom jeziku, a onda isto toliko na ruskom jeziku. Pisao sam direktno na NHK na engleskom jeziku, ali javio mi se "Japanac" iz ruske redakcije. X/

Уважаемый Darko!

Большое спасибо за присланный(е) рапорт(ы) о приеме вещания Радио Японии на русском языке.

Мы подтверждаем получение рапорта(ов) о приеме (Date: 2014-10-31. StartStopTimeUTC = 11.00 – 12.00. Frequency = DRM 9760 kHz) и позже вышлем Вам верификационную карточку.

Мы надеемся, что Вы будете продолжать слушать Радио Японии.

Если у Вас японская песня Вы хотите послушать в нашей передаче, напишите, пожалуйста. Всегда рады Вашим отзывам и пожеланиям.

Русская редакция Радио Японии NHK WORLD

U međuvremenu se dogovaram za sudjelovanje u njihovoj emisiji. Koju japansku pjesmu mi preporučujete za slušanje? :whistling:

U nastavku je pisalo još i ovo.

!!!Внимание!!!

Если Вы ответите нам прямо на это письмо или пишете нам в наш адрес s06805-russian@nhk.or.jp , мы не можем Вам ответить. этот адрес - только для нашего ответа.
      Пишите нам, пожалуйста, используя форму на нашем сайте "Для контакта".
      Для контакта - NHK WORLD - Russian
      Но, к сожалению, мы не можем получить прикрепленные файлы.
      Просим отнестись к этому с пониманием.

Приглашаем Вас заглянуть на наш веб-сайт.

Главная страница :
      NHK WORLD Russian

Уроки японского языка :
      Уроки японского языка, скачать бесплатно аудиофайлы и пособие | NHK WORLD

Приготовим японские блюда :
      NHK WORLD RADIO JAPAN | Radio Programs

Приглашаем в удивительную Японию! :
      NHK WORLD RADIO JAPAN | Radio Programs

Pored učenja japanskog jezika, zanimljiv je i link o japanskim gastronomskim specijalitetima, koje preporuča Акико Ватанабэ sa slike. ^^

• Samo na kratko, pošto nema interesa za DRM prijem :!:

BBC World Service (5845 kHz DRM, svaki dan od 14.00 – 18.00 UTC, odašiljač Nakhon Sawan – Tajland)

Skoro na pola puta do Novog Zelanda.Udaljenost do odašiljača je 8327 km. Ciljno područje pokrivanja je jugoistočna Azija.

Tijekom emitiranja su znali mijenjati neke parametre. Uspjelo mi je nešto zabilježiti, usprkos tome, da me jeбe funkcija AFS, koju ne mogu isključiti. DRM log Plotter mi bilježi podatke za svaku minutu, što izgleda katastrofalno.

Program BBC World Service ide sa istog odašiljača i na 17790 kHz DRM, svaki dan od 08.00-09-00 UTC. Na toj frekvenciji još nisam radio bilješku.

Najbolji prijem je svakako sa odašiljača Woofferton – Velika Britanija, 3955 kHz DRM, svaki dan od 06.00 – 07.00 UTC.

• Nisam mislio na takav interes. Da se tema prati, to mi je jasno. Čak iznad očekivanja. Ipak su to DRM digitalne svjetske frekvencije. Nije problem u tome, da se ne bi postovi čitali. Ali nema dijaloga. Nema prijemnika. Nema nikakve usporedbe prijema na različitim lokacijama. Nemam s kime razmijeniti informacije, mišljenja i sl. Guram temu sam od početka.

Pitao sam nedavno ovdje za prijedlog neke japanske pjesme. Ni za to nema interesa, da se odogovori. A poslat ću neke pozdrave na Radio Japan ruskoj redakciji i sve to uredno snimiti. Veoma mi je žao, ali lijepo bi bilo čuti u eteru @б восемьдесят три, @Радио птица человек, … , kao što sam već čuo, da to rade neke kolege po EU na nekim programima, koji to omogućuju.

Danas sam dobio mail od dobavljača – novogodišnju čestitku, ali i informaciju, da od novih DRM prijemnika DR 212 u narednoj godini neće biti ništa, jer nije uspio pridobiti narudžbe za 5000 komada, koliko je bilo minimalno potrebno za proizvodnju novog modela. U maloj grupi entuzijasta sam opet bio ja, ali eto, ne ide.
    • Sretan Božić svima!

@ herdarko,
      I ja sam jedan od onih, koji čekaju na novi DR212. Već sam zaboravio kad sam ga naručio, i nažalost ništa od toga.
      Primio sam taj isti mejl od Petera i kako stvari stoje bićeš još dugo ovdje na forumu jedini koji raspolaže sa DRM prijemnikom.
      U međuvremenu sam naručio "NooElec NESDR Mini 2 USB DVB-T & RTL-SDR Receiver, RTL2832U & R820T2 Tuner, MCX", - Nooelec Nesdr Mini 2 USB DVB T Rtl SDR Receiver RTL2832U R820T2 Tuner MCX | eBay - pa se nadam da ću moći koristiti ga i za DRM prijem.
      [size=8]QTH: Sofia Süd
      RX: FM-DX: Sony XDR-F1HD & XDR-S3HD, Eton E1, Sangean ATS909W & ATS909X
      MW-DX: Panasonic RF-2200 & RF-1115, Sony ICF-5900W
      SW-DX: Kenwood R-600
      DAB: Sangean WFR-28D & DPR-69+, Scanner: Icom IC-R3 & Uniden UBC125XLT
      DVB-T2: Synaps Bit2, Samsung 46" 3D
      SAT: Engel 1,40m, DM800 HD PVR

[/size]