Pinned DRM prijem

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Viktor wrote:

Predlazem da herdarko kao prvi vlasnik DRM radio-prijemnika koji je aktivan na ovom forumu, otvori novu temu DRM prijem.

Zahvaljujem. Eto da se odmah nadovežem. Objavljen je spisak država u kojima je (ras)prodano prvih 100 DRM prijemnika DR111. Među njima je i moja malenkost. ;)

pfs-digitalradio.de/radio-distribution/

First 100 DR111 sold-out!In a very short time the first order of 100 DRM-receivers DR111 have been sold-out by:
      Germany 32
      Tschechin 1
      Spain 1
      Switzerland 10
      Italy 3
      Luxembourg 1
      Slovenia 1
      Bielorussia 1
      United Kingdom 39
      Brazil 1
      Denmark 3
      Russia 1

Dakle, u ovoj temi ćemo raspravljati o DRM prijemu. Što je to DRM, kao i o svim detaljima oko toga se možete najprije informirati na gornjem linku. Nešto malo se je već pisalo i u temi "RDS identifikacije". Mislim, da neke velike rasprave baš i neće biti, zbog nedostatka prijemnika, ali pokušat ću barem tu in tamo pružiti koju informaciju štono se kaže "iz prve ruke".

Dolje je DRM lista programa sa nekim podatcima, gdje se po potrebi može prilagoditi redoslijed glede na vrijeme emtiranja, frekvenciju, odašiljač, državu. Treba samo kliknuti na pravo mjesto.
      baseportal.com/cgi-bin/basepor…=/drmdx/main&sort=kHz,UTC

Spisak nije baš potpun, ali za početak je više nego dovoljan.

Za početak još možda samo objašnjenje nekih kratica za oznaku programa:

REE - Radio Exterior de España
      VoR - Radio Voice of Rusia
      RRI - Radio Romania International
      RFI - Radio France International
      AIR – All India Radio
      VoN - Voice of Nigeria

Meni osobno je nekako najdraži Radio Exterior de España, a za slušanje bi npr. nekom Bošnjaku preporučio All India Radio. Njihove pjesme me strašno potsjećaju na sevdalinke. Fale još samo čevapi za potpun ugođaj. :)

Za jedno godinu dana će u prodaju stići novi i suvremeniji DR212 DRM prijemnik, što se također može vidjeti na gornjem linku ...
    • Ukratko.
      Pa u zadnje vrijeme me baš nema doma u tom popodnevnom terminu, ponekad nedjeljom, ali u početku sam to svakodnevno pratio, kao i ostale signale.

Ovdje imaš slijedeću usporedbu.

3965 kHz/ Radio France International/RFI/ Issoudun (Francuska)/ 1 kW/
      MODE: B, Bandwidth: 10 kHz, SDC: 16-QAM, MSC: 64-QAM,
      Protection: 0/1, Interleaver: 2.0,
      Service1: AAC, Mono 12.7 kbps

12115 kHz/ The Disco Palace/ Issoudun (Francuska)/ 100 kW/
      MODE: B, Bandwidth: 10 kHz, SDC: 16-QAM, MSC: 64-QAM,
      Service1: AAC+, PStereo 21.0 kbps

Na mojoj lokaciji lovim i taj RFI, pa sa TDP nemam nekih problema.

Ne, teško da nema baš ništa. Ako ništa drugo, u nekom bezveznom terminu se može pronaći program kojega i nema na spisku. U dopodnevnim satima je možda problem sa nekim udaljenijim kao npr RNZI ili AIR, ali to zna ići u večernjem terminu. Da, i ovi programi sa odašiljača 0,1 kW su teško uhvatljivi kod nas. Prijemnik ima priključak za vanjsku antenu, sa kojom bi išlo glatko skoro sve, ali do sada nisam razmišljao u tom smjeru. Ovako mi je trenutno sasvim dovoljno.

Prijemnik imam u sobi na stolu, ponekad na prozoru, ali s njim ne mogu nikamo van, jer ne radi na baterije. Eventualno sam razmišljao ponijeti ga sa sobom na neku drugu lokaciju sa autom, npr. do planinarskog doma na Boču. Potreban je samo pretvarač 12/5V.

Predlažem ti, da najprije malo isprobaš AM prijem sa odašiljača Issoudun (Francuska), Noblejas (Španjolska), Tiganesti i Galbeni (Rumunjska), ruske odašiljače, …

Npr. program Radio Exterior de España sa odašiljača Noblejas (Španjolska). U nedjelju sam cijelu večer uživao u prijenosu nekih utakmica španjskog prvenstva u nogometu.

Radio France International sa odašiljača Issoudun (Francuska) na različitim frekvencijama i u cca. isto vrijeme.

Ako imaš dobar signal, ne bi smjelo biti problema na DRM-u.
    • Interesantno. Dali će se povećavati broj odašiljača u budućnosti i dali se trenutno može nabaviti prijemnik ili ih nema više?
      Isto tako zanima dali postoji mogućnost spajanja vanjske antene, nekad smo za te niske frekvencije razvukli nekoliko desetaka metara žice sa 2 izolatora i dobili dipol podešen za željenu frekvenciju..
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...........
      ..........................................DM8000 + TBS5927 + TBS5922SE
      .................................................
    • Broj odašiljača se povečava, ali ne u Evropi.

alokeshgupta.blogspot.com/2014…aluru-testing-its_19.html

U Indiji već testiraju po 3 programa na istoj frekvenciji.. Do sada sam vidio, da Voice of Russia emitira po 2 programa, ali samo na par frekvencija.

Vjerujem da se još koji prijemnik može nabaviti i da nije sve prodano. Raspitaj se malo. Jedna od mana ovih prijemnika je mali zaslon i pri čitanju raznoraznih podataka i tekstova (Journaline) je iritirajuće stalno pritiskanje na tipke.

Nešto ovakvo bi mi dobro došlo, ali toga više nema u prodaji.

Moj prijemnik ima priključak za vanjsku antenu (External Antenna Jack - 50 ohm), a vjerujem da i drugi. Ipak su to svjetski prijemnici.
    • Danas u popodnevnim satima preko DRM / DAB prijemnika Morphy Richards 27024
      thiecom.de/morphy-richards-drm-radio.htm

nabavljenog na akciji preko Amazona za 30€ uhvaceno slijedece:

9625 kHz
      1. DRM RUVR 1A
      2. DRM RUVR 1B

9680 kHz
      DRM RUVR 2A

13 720 kHz
      REE NOBLEJAS

Prijem odlican bez ikakvih prekida.

Na ovim frekvencijama je bilo nesto signala ali nedovoljno za skeniranje
      909
      1611
      7295
      11620

Izgleda da je popis na internetu jako nepotpun, jer na puno frekvencija koje uopce nisu evidentirane je bilo nesto DRM signala...
    • 9950 kHz/ALL INDIA RADIO/ GOS IV/ Khampur (Indija) ...

Signal je u zraku. Prilika za test.

15120 kHz/ Voice of Nigeria/ Abuja (Nigerija) ... nema ga više.

One frekvencije od ranije:
      5940 kHz/ Radio Romania int.-RRI/ SNR Tiganesti E2/Tiganesti (Rumunjska)
      6110 kHz/ Radio Voice of Rusia/ DRM RUVR 2A/ Taldom (Rusija) ....Journaline GER
      6125 kHz/ Radio Voice of Rusia/ DRM RUVR 1A/ Bolshakovo (Rusija) ... Journaline FRE

U međuvremenu su se još neki programi izredali.

5875 kHz/ KBS World Radio/ SPC/ Kostinbrod-Sofia (Bugarska)
    • Kao zanimljivost, evo kako je kolega u Ateni danas primao Voice Of Nigeria.

Vidim tamo dolje, da je lovio i Radio Romania International sa odašiljača Tiganesti (Rumunjska). Evo signala kod mene danas.

U međuvremenu sam ulovio test signal All India Radio na 11620 kHz sa odašiljača Bengaluru (Indija). Po onome što su najavljivali, morala bi biti prisutna još 2 test programa na istoj frekvenciji (AIR Test 2 i AIR Test 3), ali ih nema. Također nema nikakve obavijesti ili teksta ispod naziva programa.

• Evo još nešto zanimljivosti.

9760 kHz/ PS: Babcock DRM/ Woofferton/ UK
      NHK (Japan) - petak, 12.00-12.30 (eng.), 12.30-13.00 (rus.)
      KBS World Radio (Koreja) - subota, 12.00-12.30 (eng.)

RT:
      Babcock DRM: Bringing you global broadcasters via DRM:
      On Fridays starting at 11.00 UTC, NHK on 9760 kHz and on Saturdays at 11.00 UTC, KBS on 9760 kHz.
      Please post reception results and comments on the forum at DRMrx.org – thanks! (to važi i za tebe @viz11 ;) )
      Transmmited from Woofferton, UK.
      More information at Babcock-online.co.uk

MODE: A, Bandwidth: 10 kHz, SDC: 4-QAM, MSC: 16-QAM,
      Service1: AAC+, Mono 18.4 kbps

Zašto mode A? Nemam pojma. Mode A upotrebljava i AIR testno na 11620 kHz. Svi drugi su na mode B. Voice Of Nigeria je već na mode C.

Evo nešto iz vašeg i našeg "susjedstva". Uspio sam uslikati i Vatican Radio.

15775 kHz/ PS: Vatican Radio/ Santa Maria di Galeria – 125 kW (Vatikan)
      svaki dan, 16.30-17.00
      RT: No data available

MODE: B, Bandwidth: 10 kHz, SDC: 16-QAM, MSC: 16-QAM,
      Protection: 0/1, Interleaver: 2.0, Service1: AAC+, Mono 14.6 kbps

RT mi je malo čudan. Vjerovatno je potrebna registracija, da si katolik. Podatci nisu dostupni nevjernom narodu. ^^

The Disco Palace na 12115 kHz ne radi. Provjerio jučer i danas. SNR i MER su kod mene 0. Što je na stvari, saznat ćemo uskoro.
    • Još jedna zanimljivost.

Večeras sam malo uslikao, kako mi na prijemniku djeluje AFS (Alternative Frequency Signalling) – traženje alternativne frekvencije. Program BBC World Service na 5845 kHz sa odašiljača Nakhon Sawan (Tajvan) emitira u vremenu od 15.00-19.00.

Nešto prije 19.00 je signal bio ovakav.

Jedna crtica - to je na mojem prijemniku dovoljno, da registrira PS programa.

Radio teksta nije bilo (on je inače trenutno "DRM From the BBC"). Nakon završetka programa i isključenja odašiljača prijemnik počinje sa traženjem prve alternativne frekvencije.

BBC World Service na 3955 kHz emitira samo u vremenu od 06.00-8.00 sa odašiljača Woofferton (Velika Britanija). Prijemnik počinje tražiti drugu frekvenciju.

Na 7355 kHz također nema ništa, jer navedeni program na toj frekvenciji emitira od 8.00-10.00 (odašiljač Moosbrunn – Austrija). Prijemnik opet traži slijedeću frekvenciju.

Na 5875 kHz opet nema ništa. Na toj frekvenciji se BBC World Service emitira u vremenu od 08.00-10.00 sa odašiljača Woofferton (Velika Britanija).

Prijemnik traži dalje slijedeću frekvenciju. 5845 kHz - odašiljač Nakhon Sawan (Tajvan). Program se emitira od 15.00-19.00 i završio je sa emitiranjem. Nema ništa i prijemnik opet počinje potragu od početka.

Naravno da je traženje AF prisutno i prije podne.

Funkciju AFS bi po nekoj logici prije svih morao imati Radio New Zeeland International (RNZI), koji tijekom dana nekoliko puta mijenja frekvenciju emitiranja i nema nekih velikih intervala bez emitiranja, ali ja je nisam primijetio.

Na

The post was edited 3 times, last by King 2005 ().

• Sudeći po sada već staroj informaciji, na DRM-u bi navodno u svibnju (maju) morao početi emitirati Radio pod nazivom Pravasi Bharathi 810 AM iz Abu Dhabija (UAE).

asiaradiotoday.com/2013/12/abu…to-get-first-drm-station/

abudhabiwoman.com/topic/65422-…station-asia-radio-today/

Ne znam kakve to veze ima sa radijem drugačijeg imena, koji emitira na 810 kHz i kakvu nam vrstu glazbe može ponuditi. X/

mwlist.org/mwlist_quick_and_easy.php?area=1&kHz=810

Abu Dhabi FM/Al-Quran al-Karim

Da, vjerovatno je ovaj Al-Guram al-te Karim. ^^
    • Ma naravno. Samoubistvo. Ali nitko službeno ne spominje buduće DRM emitiranje na 810 kHz. Rekoh ja, da je nešto sa nazivom naopako i ne mogu oni tu frekvenciju progurati tek tako.

Inače u zadnje vrijeme od udaljenijih stanica na DRM ... "drma" ovaj radio ...

15720 kHz/Radio New Zealand International/ RNZI/ Rangitaiki (Novi Zeland)
      Svaki dan od 20.51-2250

Da se potsjetimo … Signal zna (do)letjeti i iznad naših glava!

Slijedi mu All India Radio (Khampur) na 9950 kHz. Ovo je vrlo dobar signal.

----