Kratki, Srednji i Dugi Val

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Radio Bosanski Petrovac

Emitira samo na Srednjem valu AM/MW na frekvenciji 1584 kHz, a do prije desetak godina su imali i UKV FM frekvenciju na 93.4 MHz.

Federalna.ba - Radio Bosanski Petrovac radi u nemogućim uvjetima

Radio Bosanski Petrovac radi u nemogućim uvjetima

Isključivo ljubav prema poslu i želja da informaciju o gradskim dešavanjima pošalju do slušatelja, novinari Radija Bosanski Petrovac već sedam godina rade u gotovo nemogućim uvjetima. Oprema je stara i davno dotrajala.

Elma Terzić, novinar-voditelj Radija Bosanski Petrovac, kazala je da je predajnik njihovog radija kao čovjek na aparatima i da su svaki dan u neizvjesnosti hoće li aparat prestati raditi.

Posljednji put oprema je nabavljena pedesetih godina prošlog stoljeća. Općina, koja je i osnivač ovog radija, spremna je uložiti sredstva, ali kada RAKdodijeli bolju frekvenciju, koja bi omogućila širi domet. "Miimamo para, mi ćemo to riješiti, ali nama je interes da se radio čuje po selima, po mjesnim zajednicama", izjavio je Zlatko Hujić, načelnik Općine Bosanski Petrovac.

Obraćali su se Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH u više navrata, ali nikada nisu naišli na razumijevanje.

Načelnik općine obratio se za pomoć i visokom predstavniku u BiH Valentinu Incku, kojeg je zamolio da interveniše i učini nešto po ovom pitanju, ali taj poziv je ostao bez odgovora.

Trenutno ih čuju u svega nekoliko mjesnih zajednica i neposrednoj blizini samog radija.

Općina Bosanski Petrovac, sa osam hiljada stanovnika, godinama nema predstavnike u kantonalnoj Vladi i Skupštini i razvoj temelje na vlastititim resursima. Upravo zato smatraju da bi im radio sa boljim dometom dobro došao.

federalna.ba
    • STF Radio International, broadcast № 2 on Nov.30
      USA(non) STF Radio International, broadcast № 2 on Nov.30:
      0400-0500 on 7730 YFR 100 kW / 222 deg to MEXI English
      0500-0600 on 5110vBCQ 050 kW / 245 deg to ENAm English CUSB
      0500-0600 on 7490vBCQ 050 kW / 245 deg to ENAm English
      0500-0600 on 7570 YFR 100 kW / 315 deg to WNAm English
      0500-0600 on 7730 YFR 100 kW / 222 deg to MEXI English
      0500-0600 on 9330 BCQ 050 kW / 245 deg to ENAm English CUSB
      0500-0600 on 9955 YFR 100 kW / 160 deg to CeAm English
      0500-0600 on 17645 ISS 100 kW / 070 deg to EaAs English
      1600-1700 on 6095 NAU 100 kW / 240 deg to WeEu English

Je li tko slušao (gledao) danas ovo? STF Radio International za zapadnu Evropu na 6095 kHz iz Nauena (Njemačka) od 16.00-17.00 UTC. Signal je malo varirao (4-5), ali sve u svemu - odlično.

Zanimljivo čime se ovi bave! STF RADIO INTERNATIONAL — About

“I can see the radio wave.”

Na Sangeanu 909X je ova frekvencija u skupini programa tvornički postavljena pod R POLEN. Nekad bilo ...

• Ovako je to izgledalo jučer kod nas, koji nemamo tu opremu. Šteta što nije snimak kompletan. Bilo je i neke dobre mjuze … Hvala kolegi Fritzu!

Ovako treba instalirati opremu za dekodiranje … STF RADIO INTERNATIONAL — How To Decode

Ovako nekako je izgledao test na nekoj drugoj frekvenciji prije više od pola godine. Prve tri minute je za pogledat, ostatak samo za slušanje …

“I can see the radio wave.”
    • Konačno sam uhvatio malo vremena za srednji val. Neke nove stanice sam pronašao, a uz to i oborio osobni rekord na srednjem valu u udaljenosti.
      Noć je počela sa arapskom stanicom na 1071. Signal dosta dobar, ali nažalost nisam mogao identificirati stanicu, jer na toj frekvenciji ima više arapskih stanica. Tako je mogla biti Sirijska Al Nour ili Egipatska Ertu Al Kaber ili Alžirski prvi program, a možda čak i nešto drugo.

Ali sam zato oko 23:50 uspio identificirati tri iranske stanice na 1089 Irib Radio Semnan iz iranskog sjevernog grada Shahrouna koja se miješala sa engleskim Talk Sport radiom koji je inače prisutan svake večeri u kasnijim satima. Udaljenost oko 3344km, na 1116 se probila Irib iz Ardakana, grada u središnjem Iranu na 3466km udaljenosti, malo slabijeg signala od one iranske na 1089, te na 1251Irib iz Kiashahr, 2891 km udaljenog grada na obalama Kaspijskog jezera, sjeverozapadno od Teherana.

Logirao sam također ARD Info, njemačku 10kw stanicu iz Heusweilera, što i nije neki veliki podvig jer se stanica inače dobro čuje na dnevnoj bazi, ali sam je nekako propustio logirat prije, a s obzirom da Nijemci napuštaju srednji val, sad je bio krajnji čas za logiranje nekih preostalih stanica.

Oko 1:15 sam uhvatio talijsanki piratski radio AM-1 na 1350 koja ide negdje iz okolice Milana sa pretpostavlja se 0.5 kw snage, koja se borila sa arapskom stanicom za koju pretpostavljam da je egipatski ERTU

Poslastica večeri je došla oko 1:20 kad sam na 1431 čuo arapski jezik koji je mogao dolaziti ili od iranskih Irib stanica ili Radio Sawa iz Đibutija. Na moje iznenađenje ispalo je da se radi o potonjoj Radio Sawi iz 4370 km udaljene državice Đibuti na istoku Afrike, na obalama Adenskog zaljeva. Stanica inače ide sa ogromnom snagom, ali s obzirom da je stanice iz Afrike koje ne izlaze na Mediteran teško uhvatit, te da ne koristim vanjske antene, ovo je bilo lijepo iznenađenje. Sad se pitam mogu li se sa Sangeanom ATS 909x uhvatiti i stanice s druge strane Atlantika ili iz Kine, Indije, Pakistana, Afganistana...

Nedugo poslije Radio Sawe, oko 1:30 sam logirao i dvije stanice iz Saudijske Arabije, obje BSKSA Radio Riyadh, jedna ide na 1440 iz Ras Al-Khaira s obala Perzijskoga zaljeva na istoku zemlje na 3428 km udaljenosti, velikom jačinom, a čuje se jer nakon ponoći RTL iz Luksemburga prestaje emitirati do jutarnjih sati, a druga na 1449 sa suprotne strane zemlje s obala Crvenog Mora, između gradova Jeddaha i Mecce na 3244 km, sa puno manjom 100kw snagom.

Na kraju je došlo još jedno iznenađenje na 1575 oko 1:40, nakon što je oko ponoći završilo emitiranje RAI UNA iz Ligurie, te zahvaljujući slabijim Španjolcima, uhvatio sam Radio Fardu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata na 4050 km iz Al Dhabbaye. Radio Farda inače ide i na kratkom valu i lako ju je identificirat za razliku od ostalih stanica na arapskom jer često ponavljaju ime postaje, a razlikuje se od ostalih jer je moderna stanica sa pop muzikom.

Idućih dana se bacam malo i na kratki val i pokušaju hvatanja Brazilskih stanica
    • radiobirdman wrote:

Dugi Val:

153 Antena Satelor/Romania Actualitat
      153 Deutschlandfunk
      171 Medi 1
      177 Deutschlandradio Kultur
      198 BBC WS
      207 Deutschlandfunk
      225 Polskie Radio
      234 RTL
      270 Čro Radiožurnal

Nedavno sam pročačkao i to područje. Došlo je u međuvremenu do nekih promjena.

153 ROU - Antena Satelor
      162 F - France Inter (Allouis)
      171 MRC - Médi 1 / Radio Méditerranée Int' ???
      183 D - Europe 1
      198 GB – BBC Radio 4 /BBC WS
      207 MRC - SNRT Al-Idaâ al-Watania
      216 F - RMC Info
      225 POL - Polskie Radio Jedynka
      234 LUX - RTL
      252 ALG - Chaîne 1/Chaîne 3/Radio Algérie Int.
      270 CZE - Čro Radiožurnal

Ne znam baš, da li su svi nazivi programa točni, jer (bljak) nisam baš slušao i provjeravao, ali činjenica je, da se na ovim frekvencijama nešto čuje.

Island se dakle na 189 kHz kod mene ne čuje.

Ali da li je netko registrirao ovo.
      279 BLR - BR Pershy Kanal / BR Radyjo Stolitsa

radiobirdman wrote:

Kratki Val:

9500 Australia
      9540 Australia
      9855 Australia

Nešto ovdje ne radi. Neku večer probao, ide na 9820 kHz (17.00-20.30 UTC) i na 11650 kHz (20.00-22.00 UTC) sasvim dobro sa odašiljača Shepparton. Ali sudeći po nekim informacijama, drastično će se uskoro smanjiti emitiranje na kratkom valu sa tog odašiljača.
      According to information from Radio Australia, there will be a drastic cut to their shortwave schedule starting 1st February 2015.
      Only these transmissions from Shepparton will remain to the Pacific:
       2100-0900 UTC on 15240, 15415, and 17840 kHz
       0900-2100 UTC on 6080, 6150, and 9580 kHz

Kako stojiš sa odašiljačem Brandon?

radiobirdman wrote:

Idućih dana se bacam malo i na kratki val i pokušaju hvatanja Brazilskih stanica

Da li mi možeš napisati konkretne frekvencije, koje bi se mogle čuti na ovim našim prostorima i vrijeme (UTC)? Meni ništa ne uspijeva iz Južne Amerike. Svojevremeno sam pored odašiljača Issoudun (Francuska) na DRM hvatao The Disco Palace i sa odašiljača Montsinery (Francuska Gvajana), dok se nije pokvario.

• Na dugom valu taj Island još nikako ne mogu uhvatit, kao ni Dnasku i Bjelorusiju, ali dugi val najmanje i pokušavam. Medi 1 je Radio Mediteranee koji je također i na kratkom valu, ista stanica

Odašiljač Brandon nisam uhvatio, ako su točni podaci na FMscanu, ide sa 10kw, to bi mogao pokušati uhvatiti ovaj vikend, a uz to možda i Solomonsko Otočje i još par tih iz Oceanije

Što se tiče južnoamerikanaca probaj neki od ovih, vrijeme u UTC-u:

11780 Nacional de Amazonia 0-24
      15190 Inconfidencia 0-24
      11735 Transmundial 9-20
      11815 Brasil Central 0-24
      4895 Novo Tempo 8-23:15
      9695 Rio Mar 9:30-22
      11830 Daqui 9-24
      11805 Deus e Amor 0-24
      9645 Bandeirantes

15345 Argentina Exterior 10-24

Inače po onome što sam vidio kod nekih iz Austrije i Njemačke, najbolje vrijeme za hvatanje Južne Amerike bi bilo između 22 i ponoći po našem vremenu. Ja još nisam uhvatio ništa od tamo, premda sam jedanput nešto čuo na frekvenciji od Radio Nacional de Amazonie ali je bilo previše smetnji za identifikaciju. Najjužnije što sam od tamo uspio zasad je Radio Cuba
    • radiobirdman wrote:

Odašiljač Brandon nisam uhvatio, ako su točni podaci na FMscanu, ide sa 10kw, to bi mogao pokušati uhvatiti ovaj vikend, a uz to možda i Solomonsko Otočje i još par tih iz Oceanije

Odašiljač Brandon (Radio Australia). Nešto se šuška, da će ga ugasiti krajem mjeseca, tako da je preostalo još vrlo malo vremena. No vidjet ćemo.
      Sa istog odašiljača se emitira na 12080 kHz DRM od 11-12 UTC. Ponekad nedjeljom sam bilježio podatke na SD karticu, ali svi parametri su bili 0. Ni tračka signala. Navodno emitira sa samo 4 kW, a ciljno područje pokrivanja je Central/ South Pacific. Volio bih da taj signal ostane u zraku.
    • Jučer sam napravio brzi scan na 31 meter bandu. Koristio sam antenu od 5 metara žice prema istoku koja je malo poboljšala prijem. Evo nekih stanica koje sam čuo:

9400 Denge Kurdistana s Issoduna (Francuska) na kurdskom
      9410 BBC WS iz Kranjia, SIngapur
      9420 Helliniki Radiophonia iz Grčke, ali nešto je bilo još ispod sa slabijim signalom, nedovoljno razumljivo
      9425 KCBS Voice of Korea iz Kujanga, Sjeverna Koreja na njemačkom jeziku
      9435 CRI iz Kashgara na engleskom, inače najlakše za uhvatit od svih kineskih odailjača
      9455 CNR Jammer, tzv. Firedragon koji emitira kinesku narodnu glazbu kako bi ometao emitiranje i prijem Radio Free Asia koja ide s Marijanskog Otočja
      9505 BBC WS iz A´Seela iz Omana na engleskom
      9515 KBS World Radio s Gimjea iz Južne Koreje
      9530 Voice of Turkey
      9550 Voice of Vietnam iz Son Taya, Vijetnam na francuskom
      9555 CRI iz Albanije
      9575 Medi 1 iz Maroka
      9600 CRI iz Jinhua, Kina
      9610 Deutsche Welle, odličan signal iz Kigalija, Ruanda
      9680 Romania International na Arapskom iz Rumunjske
      9730 Ponovo Voice of Vietnam, ovoga puta na ruskome
      9750 NHK Japan s odašiljača Yamata
      9755 France International na portugalskome, s Meyertona, Južna Afrika, odličan signal
      9765 NHK Japan, ali ovoga puta s odašiljača Nauen, Njemačka
      9790 Radio Liberty na ruskome uz I.D Radio Svoboda
      9800 Ponovo Deutsche Welle iz Ruande, ali ovoga puta na francuskom, jako dobar signal
      9820 Radio Australia s Sheppartona, jako slab signal, jedva razumljivo
      9840, opet Radio Liberty na ruskom, ali ovaj put s drugog odašiljača u Njemačkoj, Lampertheima
      9885 BSKSA iz Saudijske Arabije, jedan od signala koji je stalno prisutan
      ...i za kraj na 10100 DDK9 DWD, njemačka meteorološka stanica u RTTY modu
    • radiobirdman wrote:

Evo danas uhvatio radio amatere na 40-metara, dosta se dobro čuju, posebno talijani, jedino sam uspio dešifrirat radioamatera iz Prasca na Sjeveru Italije

I ja zadnje vrijeme švrljam po nekim amaterskim frekvencijama, ali za to imam neki poseban razlog.
      Uz pomoć instaliranog programčića mogu vidjeti sličice, koje si međusobno šalju ;) .

Ovdje je primjer sličice od radioamatera iz Rumunjske (Oradea - blizu mađarske granice).

Sličica ima svakakvih ... ^^