Kratki, Srednji i Dugi Val

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• herdarko wrote:

radiobirdman wrote:

Evo danas uhvatio radio amatere na 40-metara, dosta se dobro čuju, posebno talijani, jedino sam uspio dešifrirat radioamatera iz Prasca na Sjeveru Italije

I ja zadnje vrijeme švrljam po nekim amaterskim frekvencijama, ali za to imam neki poseban razlog.
      Uz pomoć instaliranog programčića mogu vidjeti sličice, koje si međusobno šalju ;) .

Ovdje je primjer sličice od radioamatera iz Rumunjske (Oradea - blizu mađarske granice).

Sličica ima svakakvih ... ^^

Da, to su tzv. QSL kartice, njih šalju i radio stanice kao potvrdu prijema. Mislim da čak možeš i radio amaterima poslati snimku prijema pa ti oni pošalju ovakvu karticu. Neki ih skupljaju
    • SWEDEN Transmissions from Sala, Sweden on this weekend Sat/Sun, Jan.24/25:
      Saturday, January 24
      1400-1500 on 6035 SAL 005 kW / non dir to Eu in AM mode Radio Revival
      1500-1600 on 6035 SAL 005 kW / non dir to Eu in AM mode Radio City
      1600-1700 on 9815 SAL 010 kW / non dir to Eu in CUSB mode Ronny B Goode Show
      1700-1800 on 9815 SAL 010 kW / non dir to Eu in CUSB mode Hit with DJ Pee Wee
      Sunday, January 25
      1200-1300 on 6035 SAL 005 kW / non dir to Eu in AM mode Radio Revival
      1300-1500 on 6035 SAL 005 kW / non dir to Eu in AM mode Radio Spaceshuttle

Kakav je prijem?
    • I meni. Od 15.00 UTC mi je još upala sa strane Radio Romania International, tako da je utisak kompletan. Ništa od ništa.

radiobirdman wrote:

Da, to su tzv. QSL kartice, njih šalju i radio stanice kao potvrdu prijema. Mislim da čak možeš i radio amaterima poslati snimku prijema pa ti oni pošalju ovakvu karticu. Neki ih skupljaju

Ja to ne skupljam, ali probao sam u par navrata tek toliko da vidim kako to izgleda (npr. kod DRM prijema). Ali kada se angažiraš još i malo drugačije, znaju poslati još i neke druge reklamne brošure, kao npr. kalendar. Imaš ga u privitku, pa prelistaj ;) .

Ne bih rekao da su to neke QSL kartice. Djelimično tj. u konačnici da. Ali koliko vidim, oni putem sličica razgovaraju. Dakle od poziva CQ slijedi kontakt, upoznavanje, razmjena podataka o prijemu (kvaliteti sličice!), zahvale, pozdravi i nema više. Dakle, između sebe razmijene po nekoliko sličica.

Trenutno preko RX-SSTV ispitujem mogućnosti prijema na mojoj lokaciji s obzirom na razdaljinu i kvalitetu primljene sličice iz pojedine države. Lokacija države se vrlo lako pronađe preko pozivnog znaka radioamatera.

Sličica ima prilično ali eto izdvojit ću samo neke. Za razliku od jučer (3730 kHz - LSB), danas sam testirao na 14230 kHz (USB).

Sa zapada su mi najzanimljivije bile Španjolska (Balearic Islands), Engleska i Francuska.

Sa istoka je najdalje išla Ukrajina.

Uspio sam dešifrirati i Armeniju.

• Evo još samo par sličica. Da ne bude izgledalo kao nostalgija za analogijom ... Tek toliko da se vidi razlika u odnosu na digitaliju.

Njemačka, Francuska, Ukrajina.

Dakle, prešao sam na digitaliju. Sada sam na PC-u instalirao "EasyPal". Radi se o digitalnom SSTV (Slow Scan Television). Znan je i kao "digital DRM SSTV" (DSSTV), jer se za slanje/ primanje slika upotrebljava tehnologija DRM.

Instalacija će možda za nekoga biti problematična, ali ima uputa na netu, tako da se uz malo truda može stvar srediti. Već kod unosa imena te ne puste naprijed, jer u imenu moraš imati neki broj. Ja sam stavio "1" kao №1, a "S" je Slovenija.
      Za sam prijem nije potrebno biti radioamater odnosno imati pozivni znak. Također nije potrebno imati DRM prijemnik. Sve radi sa običnim radio prijemnikom, koji podržava prijem kratkovalnIh frekvencija te da ima odgovarajući izlaz.

Testirati se može na više frekvencija: 14233 (USB), 3733 (LSB), 7058 (LSB) i 21337 kHz (USB). Izgleda da je najpopularnija na 14233 kHz, na ostalima sam primijetio tek tu i tamo kakav slabašan signal.

Za vrijeme mojeg prvog praćenja nije bilo ama baš nikoga. Čekao sam par sati, jedan dan, pa drugi dan, ali ništa se nije pojavilo. Doduše čule su se sirene, ali nije mi uletila slika. Nisam valjda gdje pogriješio pri unosu parametara? Ali eto – ipak mi uletio Francuz. Lokacija – Port le Conquet.

Imam već prve slike …

Usporedba sa analognim sličicama je očita. Ovo su baš slike. Slikovito su prikazane radioveze navedenog Francuza sa nekima iz Europe i sa tipom na krajnjem jugoistoku Kanade.

Prilikom primanja signala se u okviru prikaže pozivni znak onoga koji šalje sličicu. Indikator "Sync" mora biti u cijelosti zelen, ako ne - nema slike.

Uf, to mi je uletio Englez.

Sunderland. Da, to je ta lokacija. Baš lijepo.

Prikazuju se i kratke poruke u samome "slapu". Baš je fora …

Slike se ovdje baš "ne lijepe" tako jednostavno kao muhe na med, kao što se to događa na analognom SSTV. Prvi je utisak, da je za prijem ovih digitalnih slika potrebno imati puno više signala nego li kod analognog SSTV. Naravno bez upotrebe kakve vanjske antene.

Evo za kraj nekoliko primjera prijema slika iz nekoliko država:

Španjolska

Italija (Đenova)

Francuska, Engleska i Belgija

Nizozemska

Rusija (Kaliningrad)

Uf, Kaliningrad. Do Švedske je potrebno još samo malo ...

Ukrajina (Kharkov)

Ako netko ne zna što je NAVTEX i što se tu sve može pratiiti … NAVTEX Weather Broadcasts for Europe & the Mediterranean/ Franks-Weather | The Weather Window

Počeo sam pratiti i te signale, naravno pomoću PC-a, koji je spojen sa prijemnikom Sangean 909X.

Na 518 kHz mi je uspjelo uloviti Sella Marina Radio, koji je stacioniran negdje u Jonskom moru.

Radi se o prijemu informacija, koje se šalju sudionicima u pomorskom prometu na određenom području.

Ulovio sam i signal Mondolfo Radio na 490 kHz, koji je stacioniran u Jadranskom moru. Ostalo slijedi kada budem imao vremena. Prijem je pravo umijeće. Samo za ljude sa dobrim sluhom, živcima i ostalim popratnim osobinama čovjeka, neophodnim za ove ludorije … ;) .

Glede kratkog vala …

Na 14230 kHz Rx-SSTV mi je uspjelo ostvariti analogni DX SSTV prijem sličice iz jednog udaljenijeg dijela Rusije.

Kostroma! Nije loše. ;)

Rx-SSTV mi omogućuje prijem sličica i sa međunarodne svemirske stanice, koja kruži oko Zemlje. To je tzv. ISS SSTV. Ali to je neka druga frekvencija, koja nema veze sa ovom temom.

Latest News
      February 11, 2015

Another Round of SSTV Activity from the ISS is scheduled for Late February
      Space enthusiasts have another chance to receive SSTV image transmissions activity from the International Space Station. Participants can anticipate watching for the transmissions from February 21, 2015 through February 23, 2015.

The pictures to be downlinked will be a repeat of the Series 1 images commemorating Russian space history that were previously sent during the weekend of December 18, 2014 until December 20, 2014.

SSTV transmissions will begin running non-stop on February 21 and ending at 21:30 UTC on February 23. As in previous sessions, the mode used to transmit the Slow Scan TV signals will be PD180 producing a high quality images with a frame scan of 187 seconds. A total of 12 different photos will be sent throughout an operation period. The transmit frequency will be 145.800 MHz with a 3-minute off time between transmissions. Received images can be uploaded to the image gallery found at Welcome to the AMSAT SSTV gallery .

Plans are being discussed for transmitting new images from space enthusiasts around the world in upcoming months. Watch for more details that will be released about the upcoming SSTV transmissions to begin February 21.

Tek toliko za informaciju. U gore navedenom terminu ću pokušati ostvariti prijem. Sa lokalnim radioamaterima sam u dogovoru oko posudbe opreme jer vlastite nemam. Sličice će se moći vidjeti samo na nekom od rave partyja u Novom Mestu. ^^
    • Uspio sam uhvatiti po prvi put u životu Novi Zeland ovdje u blizini Sofije:
      Frekvencija je bila 13840 kHz, 21m.
      Video:
      [size=8]QTH: Sofia Süd
      RX: FM-DX: Sony XDR-F1HD & XDR-S3HD, Eton E1, Sangean ATS909W & ATS909X
      MW-DX: Panasonic RF-2200 & RF-1115, Sony ICF-5900W
      SW-DX: Kenwood R-600
      DAB: Sangean WFR-28D & DPR-69+, Scanner: Icom IC-R3 & Uniden UBC125XLT
      DVB-T2: Synaps Bit2, Samsung 46" 3D
      SAT: Engel 1,40m, DM800 HD PVR
      [/size]
    • Usporedio sam tri radia,
      Sony ICF-22SW, Sangean ATS909W i Eton G6 Aviator.
      Pokušao sam uloviti Radio Geronimo s predajnika Rohrbach Waal u Njemačkoj, koji ide uz samo 10kW na 6070 kHz.
      Uz vlastitu teleskopsku antenu pobjednik je bio najmali radio Sony ICF-22SW, a uz vanjsku SW antenu ponovo je bila ista situacija.
      Pogledajte anotacije:
      [/size]
    • Bravo @Georgi!
      Potsjetio si me na neke meni drage frekvencije i programe.

Na 6070 kHz sam subotom do podne znao slušati Radio Mi Amigo, koji ide iz spomenutog Rohrbacha. Solidan radio.

Također subotom na 6095 kHz ide The Mighty KBC Radio iz Nauena (Njemačka). Dobar radio. Približno u 12.30 UTC usred muzike puštaju MFSK64 signal 1 minutu (malo teksta i 1 sličicu). Javi mi ako u to vrijeme čuješ neke čudne zvukove ;) . Nedjeljom pored 6095 kHz rade i na 7375 kHz od 00.00-02.00 UTC. Rockaju. U cca. 01.30 UTC također puštaju MFSK64 signal 1 minutu. Ali to po mojem mišljenju nije namijenjeno nama u Evropi.

Jučer sam bio kod kolege radioamatera. Počeo sam se baviti svemirskim pitanjima ^^ , međunarodnom svemirskom stanicom (ISS) …

… i primanjem signala sa nje, i tako to … Trenutno stanje putanje ISS-a se može vidjeti na linku …

Live From Space - ISS Tracker - Channel 4

Usput sam zabilježio i taj MFSK64 signal na 6095 kHz.

The new K-PO DX-5000 10-meter AM-FM-SSB-CW transceiver will be
      available early March at the KBC shop ...

Sending Pic:160x97C;

K-PO DX-5000

Ali to je sa antenom podešenom za tu frekvenciju. Sličica je naravno čista kao suza.
    • Da li je netko jučer vrlo rano (03.00-04.00 UTC) slušao Radio Miami International na 7570 kHz?

The Winter SWL Fest is taking place today and tomorrow (27-28 February) in Plymouth Meeting, Pennsylvania, near Philadelphia. One event during the Fest is “The Annual Spectacular Shortwave Shindig” with David Goren. The Shortwave Shindig will be transmitted by WRMI in Florida UTC Saturday at 0300-0400 (Friday 10-11 pm EST) on 7570 kHz. The Shindig will include, sometime during the hour, an image in MFSK32. There will be no RSID, so have your software set to MFSK32 and centered on 1500 Hz.

Oni su tijekom jednosatnog emitiranja pustli sličicu vezanu za " The Shortwave Shindig ", ali meni je to promaklo.

Ali zato eto znam, koja je tamo bila glavna nagrada na tomboli zahvaljujući The Mighty KBC ;) . Slušao sam ga jučer doma, naravno na Sangeanu 909X.

The Mighty KBC will transmit a minute of MFSK64 (an image showing the raffle grand prize at the Winter SWL Fest) Saturday at about 1230 UTC on 6095 kHz, and Sunday at about 0130 UTC (Saturday 8:30 pm EST) on 7375 kHz. Both frequencies are via Germany. Send reception reports to Eric at themightykbc (at) gmail.com .

Ne znam kako se to desilo, ali prvih nekoliko riječi je ispalo "šlampasto".

R\WrG#dakti IcN e0tQhe grand prize at this year's Winter SWL Fest raffle is the "big
      foot" CommRadio CR-1A receiver, made in the USA ...

Sending Pic:184x102C;

Here's a list of the other prizes: NASWA Winter SWL Fest » 2015 Prize List

Dugo sam trebao da skužim, ali valja spomenuti, da na "fldigi-u" tamo gore u lijevom kutu nije potrebno imati napisanu (namještenu) frekvenciju, AM, USB … Ide i sa 000.000. To je samo zbog "vizualnog doživljaja". Važno je što imaš na prijemniku.

• Ima još nešto što se može primati na frekvencijama kratkog vala, npr. vremenske karte. To je tzv. WE(ATHER)FAX. Informacije si potražite na netu.

Naravno da bez "suradnje" sa kompom ne ide. Treba ga samo audio kablom povezati sa prijemnikom. Na "fldigi-u" je naravno potrebno izvršiti unose nekih parametara.

FLDIGI Users Manual: WEFAX

Bez ikakve vanjske antene sam uhvatio signal iz Njemačke (Offenbach (Main) - Hamburg / Pinneberg) na 3855 kHz i 7880 kHz/USB. Pronašao sam neku satnicu na netu, koja je prilično točna. Za jutarnje sate ne znam. Ali mijenjaju frekvencije i nikada ne emitiraju istovremeno, zato je potrebno u dato vrijeme potražiti pravu frekvenciju.

broadcast_fax_032010.pdf

Ide signal kod mene i iz Engleske na 11086,5 kHz/USB, mislim da iz Northwooda, ali signal mi je puno slabiji i vremenska karta nije baš za gledat.

Malo sam poslikao na kompu ...

Slika se otvara cca. 10-ak minuta. Pored svega toga treba imati prilično strpljenja, pa i vremena. Na kraju otvaranja (poseban zvuk!) se slika može pospremiti ručno u za to predviđenu datoteku ili pustiti, da PC to odradi automatski.

Signal mora biti prilično kvalitetan, u protivnom dolazi do deformacija u slici.

Događa se, da se slika tijekom prijema nakrivi ili dođe do "razbijanja" teksta po boku.

To je moguće ispraviti sa funkcijom "Slant".

To bi ukratko bilo to. Evo još link, da se pogleda kako to drugi rade …

Ako se netko bude upustio u ovu "avanturu" neka napiše svoja iskustva …
    • Još jedna frekvencija iz obitelji NAVTEX.

4209,5 kHz – ISTANBUL TURK RADYO. Ide u 18.00 UTC. Emitira cca. 1/2 sata.

Dobro dekodiranje usprkos signalu ispod 50 %.

Sada znam … ^^
      EGE DENIZI=EGEJSKO MORE
      DENIZCILERE DUYURULUR=OBAVIJESTI ZA POMORCE

U cca. 19.00 UTC javlja se i IRAKLEIO RADIO NAVWARN.

Stacioniran je na Kreti (Heraklion).

Signal je bio još slabiji od prethodnog. Ne poznajem baš taj jezik, ali čini mi se prilično loše dekodiranje signala.

hnhs.gr/portal/page/portal/HNHS/NAVTEX Broadcast/Irakleion

Dok ovo pišem ide opet ISTANBUL TURK RADYO (od 22.00 UTC) sa novim informacijama ...
    • Sinoć sam iza ponoći konačno uspio uhvatiti Brazilce, njihovu najjaču stanicu Radio Nacional de Amazonia i to u SSB-u, jako slabo se čuje, ali dovoljno za identifikaciju. Također sam uhvatio i Caribbean Beacon s Karipskog otoka Anguila i Radio Rebelde s Kube, koji je išao dosta dobro. Na srednjem valu ništa novo, jedino na 1161 je išlo nešto na engleskom, mislim da sam par puta čuo BBC da je spomenuto, vjerojatno BBC Sussex koji ide sa Bexhill-On-Sea s 1 kw ali nije bilo dovoljno jako za identifikaciju
    • Po prvi put sam ulovio RAF(Royal Air Forces) VOLMET iz West Drayton, zapadni London, udaljenost oko 2045 km.
      Frekvencija je 11253 kHz USB, ali se hvata još i na 11255 kHz.
      Video:
      [/size]
    • Odlično @Georgi!
      Kod mene je taj RAF išao nekako bolje (razgovjetnije) na 5450 kHz.
      Ali ima još dosta tih frekvencija, gdje se može još nešto uloviti, npr. na 15034 kHz, 5505 kHz ... I puno strpljenja.

dxinfocentre.com/volmet-wx.htm

P.S. Danas sam testirao na 6095 kHz The Mighty KBC radio sa prijemnikom DR111, koji je nešto slabije osjetljivosti od Sangeana 909X. Evo što nam poručuju …

The Ede-Wageningen railway station in Ede, the Netherlands, home
      of The Mighty KBC...

Sending Pic:150x113C;

More information:
      ns.nl/en/travellers/home
    • Prije par dana sam konačno uspio malo kroz rano jutro prosurfat srednjim valom da vidim da li je moguće uhvatiti što s druge strane Atlantika i oko 5 ujutro sam uhvatio na 1620 španjolski jezik, jedva jedvice se razabiralo ali sto posto sam siguran da je program na španjolskom, par riječi sam uspio razumijeti, a jedna od njih je bila revolucion, moguće da je u pitanju Radio Rebelde s Kube, udaljenost preko 8500 kilometara, međutim trebalo bi pokušati opet idućih dana i potražit malo bolji prijem, ali izgleda da je moguće ostvariti ovoliko udaljene prijeme i bez velikih vanjskih antena, uz dosta strpljenja
    • Hvala, @herdarko!
      Sjećam se da sam pretprošle godine ulovio još i Shannon Volmet na 13265 kHz(SSB):

A jučer po prvi put sam uhvatio i X06 Mazielka na 20,950 MHz(20950 kHz):

Više o tom signalu: X06 › Priyom.org
      [/size]