Kratki, Srednji i Dugi Val

• Kolege, molim pomoć oko antene za srednji val
      Slušam ga na starom NIŠ RR-230 preko 2m žice. Ne znam šta da piknem u taj priključak iza. Jel traži simetrično ili asimetrično. Da ne razvlačim sad preko dvorišta 100m žice, jel ima kakvo "razumno" rješenje?
      Zanima me kako ste vi stariji nekada slušali srednji i kratki val na takvim radijima!
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • Pozdrav.Ovako sto se tice prijemnika EI Nis RR 230 svi modeli tog proizvodaca su za ST imali i feritnu antenu u samom radio aparatu tako da sam dosta prije pokusavao da poboljsam prijem ali bezuspjesno,ono sto moze uhvatiti sa feritnom antenom na tome se bazira sve....vanjska antena (duza zica) nedaje taj zeljeni efekat...

Dalje na kratkom talasu ce vec biti sasvim druga prica i sama ta zica duzine oko 2 metra kao sto si naveo bice sasvim dovoljna za prijem poprilicno veliki broj stanica,narocito sada u ovom ljetnom racunanju vremena poslije 16h.

Znaci da ti zakljucim po pitanju ST

Probao sam sa vanjskim antenama i ja dugackim zicama na prijemnicima EI Nis Melodija F 69,na dvije Melodije F ali uzaludno...Svi prijemnici su kao i tvoj lampaski ali je sve svedeno na feritnu antenu.
    • Za srednji val namotao sam zavojnicu cca 20 zavoja promjera 17cm, što daje induktivitet oko 90uH. Jedan kraj piknem u radio a drugi držim u ruci. U trenutku kad dotaknem taj drugi kraj zavojnice glasnoća osjetno poraste, ali i šum također, tako da omjer S/N vjerojatno ostane isti.

Na dugom valu na cca 250kHz (već pred kraj opsega) ponavlja se morse signal _... ._.. _._ _______
      Ili u prijevodu BLK nula. Tko to i za koga emitira?
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19