Monoblok - podešavanja za HD risiver

• Monoblok - podešavanja za HD risiver

Nisam našao na forumu (pa ni na netu) pa ako neko može da objasni kako se podešava Totalov monoblok (dupli - onaj stari sa dva LNB-a) na HD-DVB-S2 totalov risiver tj. da li se monoblok podešava isto kao i da imamo dva klasična LNB-a sa DiseqC sklopkom i uopšte u podešavanjima na koji Diseqc ide EUTELSAT16, koji "tip LNB-a" se bira u podešavanjima - pretpostavljam isto univerzalni, itd.
    • Opcija 1:

Broj LNB . 1 (Ovo shvatiti kao : prvi LNB)
      Eutelsat 16
      Port- dis.A
      LNB-UNI

Broj LNB . 2 (Ovo shvatiti kao : drugi LNB)
      Astra1 ( 19)
      Port- dis.B
      LNB-UNI
      -----------------------------------------------

Opcija 2:
      Broj LNB . 1
      Eutelsat 16
      Port- dis.B
      LNB-UNI

Hot Bird 13
      Port- dis.A
      LNB-UNI

To je zato što se unutra u monoblok lnb-u nalazi sklopka u koju je na Dis.A povezan istočniji LNB , naravno za zapadniji satelit..
      Kada bi isti LNB montirali npr. za 1w + 4w onda bi LNB setup izgledao ovako:

Broj LNB . 1
      Thor 1w
      Port- dis.B
      LNB-UNI

Amos 4w
      Port- dis.A
      LNB-UNI
    • Hmm..
      Kao prvo izvinjavam se za kašnjenje - bio sam odsutan i nisam gledao postove.

Kao drugo:
      Sam sam podesio pre tvog posta ali ovako (i samo ovako) je htela da radi kombinacija Eutelsat 16 + Hot Bird 13:

Broj LNB: 1 (prvi LNB)
      Hot Bird 13
      Port- dis.A
      LNB-UNI

Broj LNB: 2 (drugi LNB)
      Eutelsat 16
      Port- dis.B
      LNB-UNI

s tim što mi je glava za Eutelsat 16 na centru fokusa tanjira (baš na ruci tanjira), a za Hot Bird 13 pomerena tj. nisu obe glave podjednako pomerene od fokusa kao što je to predvideo fabrički nosač za totalov tanjir i monoblok. Inače taj tanjir mi i nije Totalov već ima oznaku "TV-Max" (u CG - ali ne znam ko je proizvođač) tako da mi je sa ovakvom kombinacijom i pozicijom monobloka optimalan rezultat za sve kanale na oba satelita.

Tako da izgleda da:

astp wrote:

To je zato što se unutra u monoblok lnb-u nalazi sklopka u koju je na Dis.A povezan istočniji LNB , naravno za zapadniji satelit..

je kod mene baš obrnuto.

Takođe mi nije jasna potreba za ovim "Broj LNB:" u FW-u risivera jer to (valjda) znači da imamo mogućnost 16 kombinacija tj. četiri redna broja za LNB za po svaki Diseqc port kojih je opet četiri. Nejasno čemu to.

The post was edited 1 time, last by blackb ().

• Pardon, htedoh reći:

Tako da izgleda da:

astp wrote:

To
      je zato što se unutra u monoblok lnb-u nalazi sklopka u koju je na
      Dis.A povezan istočniji LNB , naravno za zapadniji satelit..

je baš tako ali istočniji LNB je Hot Bird 13 kao što je i zapadniji satelit HB pa stoga na njega ide Diseqc A. Moje viđenje stvari a i praksa je dokazala.

• blackb wrote:

Sam sam podesio pre tvog posta ali ovako (i samo ovako) je htela da radi kombinacija Eutelsat 16 + Hot Bird 13:

Broj LNB: 1 (prvi LNB)
      Hot Bird 13
      Port- dis.A
      LNB-UNI

Broj LNB: 2 (drugi LNB)
      Eutelsat 16
      Port- dis.B
      LNB-UNI

s tim što mi je glava za Eutelsat 16 na centru fokusa tanjira (baš na ruci tanjira), a za Hot Bird 13 pomerena tj. nisu obe glave podjednako pomerene od fokusa kao što je to predvideo fabrički nosač za totalov tanjir i monoblok. Inače taj tanjir mi i nije Totalov već ima oznaku "TV-Max" (u CG - ali ne znam ko je proizvođač) tako da mi je sa ovakvom kombinacijom i pozicijom monobloka optimalan rezultat za sve kanale na oba satelita.

Tako da izgleda da:

astp wrote:

je kod mene baš obrnuto.

Meni se cini da nije nista obrnuto. Istocni LNB (za HB) je na Dis.A i prima zapadni satelit, bas kako stoji u citatu ;)
    • Da oživim temu posle duže vremena sa još jednim pitanjem. Uskoro kupujem Twin Monoblock LNB kao sa slike (treba mi za dva Totalova risivera i dva satelita):

Zanima me da li su podešavanja ista za svaki risiver kao i za gore opisanu situaciju za običan monoblock (sa jednim risiverom). Koristiću najverovatnije HotBird + Eutelsat kombinaciju.

The post was edited 1 time, last by blackb ().

• Još jedno (ne zamerite - laičko) pitanje za gore pomenuti Twin Monoblock LNB - pošto će na njemu biti dva Totalova risivera potpuno nezavisna (dve odvojene pretplate - NE Total tv kuća) a pošto će se u većini situacija na oba istovremeno gledati kanali sa Eutelsata (iz totalovog paketa naravno ili poneki FTA kanal) da li će smetati jedan drugom, pre svega mislim na situaciju kada se gledaju istovremeno kanali na eutelsatu koji imaju različitu polarizaciju?
    • Pazljivo sam sve postove procitao ali opet nisam uspeo nista da uradim povodom total tv signala
      u prilogu sam poslao sliku mog monoblok a antena je klasicna total tv
      znaci prikacio sam klasican risiver (strong srt 6205) na frekvenciji 11554 H 30000 imam jacinu signala 87 a kvalitet 65 eutel 16
      kako treba da podesim ove paramettre lnb,Port- dis.ALNB-UNI?
      ili ako bar neko moze da mi predlozi aplikaciju na mobilni za trazenje satelita mozda ga ja ipak nisam dobro usmerio?

Hvala unapred

• Da malo ozivim temu. Sve je podeseno kao u pocetku teme - monoblok sa HB na Dis A i eutelsat na dis B. Sobzirom da mi je eutelsat mnogo bitniji postavio sam ga bas na ruku tanjira koji je 80cm, tako da HB "visi" levo gledano ka nebu. Prethodno sam pokusao pola-pola,tj ruka je bila izmedju glavs ali je bilo lose. Sa ovim resenjem eutel na ruci sam dobio vise ali neki kanali-DTX uopste nije bilo, history je prekidao kao jos neki pa sam glave jos "gurnuo" u nosac i time ih udaljio za 1-1.5 cm ali i zakrivio malo na levo u odnosu na ravan tanjira tako da je HB blize-rekoh da imitiram podjednaku udaljenost od fokusa kao kad bi ruka bila izmedju glava. I voila - pojavio se DTX i ostali kanali sa problemima sad rade ok ali povremeno a pogotovu uvece kockaju se RTS1 i 2 b92 kitchen24 hd i jos neki.
      Pomerajuci tanjir po malo ne dobijam nista pa misli da je problem samo pozicioniranje monobloka na ruci.
      Imate li neki savet za postavljanje ovog monobloka na ovaj tanjir imajuci u vidu sve opisano??