MZT STA300/04

• sasadjak wrote:

LambdaKt wrote:

Čak je i broj impulsa savršeno pogođen, na 160 stupnjeva imao bi točno 2000 impulsa (160x12,5=2000)
      Za 2000 impulsa na 160 stepeni nakaceno na polar treba nam enkoder koji ima 4500 impulsa po okretu a to nije jeftina sprava sto se tice hobi varijante. Ovako na brzaka gledajuci nisam nasao ispod 100$ kineske.

Nisam te baš shvatio.. HH-12 je 12 bitni enkoder koji na 160 stupnjeva daje 2000 impulsa i jedan košta 30€.. Cijeli komplet koji sam linkao malo iznad, s dostavom, preko kojeg na lcd-u vidiš točnu vertikalnu i horozontalnu poziciju, dakle s 2 komada HH-12 je 136€, dakle ako ti je dovoljan samo horizontalni pomak onda sve košta tek malo iznad 100€.. Znači takav komplet bi služio sam za kontrolu a ne za upravljanje. Dakle taj enkoder osobno proizvodi radio-amater Georg (DF1SR).. Jedini problem koji ja vidim je da Vbox ne može direktno vidjeti impuls koji šalje enkoder, tu je očito potreban neki čip koji će to odraditi.. Vbox broji impuls tako da registrira jedan otvoreni i jedan zatvoreni kontakt koji šalje reed relay, zato ti uspjevaš brzim spajanjem S1 S2 kontakta simulirati rad reed-a. Enkoder naravno ne radi na tom principu, trebalo bi kontaktirati Georga, možda bi čovjek imao ideju kako to jednostavno napraviti. Ja na žalost trenutno nemam vremena pa ako ti se da javi mu se na: df1sr@arcor.de
      Ovdje je širi opis HH-12: vk5dj.com/hh-12.html
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-61W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Koliko vidim bez obzira na koju stranu okrečeš enkoder impulsi uvijek rastu .. To bi se trebalo promjeniti kad spojiš motor na M1 M2 kontakte?
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • sasadjak wrote:

stapni u sebi imaju reed relej koji okida magnet ili vise magneta ako je fensi varijanta u pitanju.
      MZT STA300/04 imas ovde video i sliku kako sam ja uradio za prvu pomoc.

Ja sam danas proverio na svom stapnom motoru, izgleda da je mozda reed relej ali se ponasa isto kao i hall effect(~0Ω pri kontaktu sa magnetom i u MΩ bez kotankta sa magnetom), tako da moje resenje sa naponskim razdelnikom jos uvek stoji, samo sto bi moglo i da radi direktno da se poveze enkoder sa VBOX na input pin, samo pronadji koja je zica ulaz a koja izlaz od one dve i povezi signal iz enkodera na ulaz, samo proveri napon da nije veci od originalnog.
    • RIZ-LA wrote:

Di ćeš ga kačiti ?
      Ovaj moze samo tamo gde je bio i original jer ima 600 impulsa po krugu.

Elektronicar je predlozio sledecu varijantu.
      Da bi sve radilo kako treba moraju se praviti dva uredjaja. Jedan pored pozicionera drugi na anteni.

Uredjaj1 pored pozicionera bi imao:
      - svoje napajanje kao sto ima vecina sviceva rutera...
      - izlaz sa 5V i 0 koji bi isao u gornji Uredjaj2
      - izlaz za analogni pozicioner poput VBOX-ova
      - digitalni izlaz za neki buduci pozicioner za koji se ne treba simulirati reed reley.
      - naprednija verzija Uredjaja1 bi imala na sebi displej na kom bi se u svakom trenutku videla pozicija antene.

Uredjaj2 bi imao:
      - ulaz za napajanje koje mu salje Uredjaj1
      - ulaz za linije od optickog enkodera
      - izlaz za napajanje optickog enkodera
      - izlaz za Uredjaj1 kojim bi slao kablom dekodirane impulse sa enkodera.

Da bi impulsi stizali na 20-30 metara mora biti kvalitetan kabl i verovatno bi sve moglo ici jednim jednim ovakvim kablom koji i sada koristim od pozicionera do antene.

Sa ta dva uredjaja svako bi bio u mogucnosti da upgrejduje svoj sistem bez da menja pozicioner i to bi bilo prelazno resenje.

Meni je zelja da kasnije napravim modularni pozicioner sa jednim dobrim napajanjem koji bi imao mogucnost da paralelno radi sa vise ovih parova Uredjaj1-Uredjaj2.
      Tu se otvara jako puno mogucnosti poput daljinskog upravljanja da mogu okretati antenu mobilnim telefonom a ne da svaki put kada nesto stelujem moram nositi pozicioner na krov.
      Ugradnja senzora za vetar na krov koji bi u slucaju nekog nevremena okretao antene da sto manje budu opterecene i slicno.

Obavezno bi stavio da pri pokretanju motora postepeno ubrzava a ne da kao sada odmah salje 47V i kida motor za brisace koji je predvidjen za 24V.

Oba ta uredjaja bi bila dosta jeftina (najskuplja stav bi bila kutija za spolja u kojoj bi stajao Uredjaj2).
      I naravno opticki enkoder, ja sam ovaj platio na komad 15eura a kako raste preciznost tako raste i cena :)
      Za MTZ cu verovatno napraviti obe varijante i u motor i na polar.
    • Odlično, nadam se da će to raditi kako si zamislio i da ćeš svoje rezultate podijeliti s nama, rijetkim preživjelim sat dinosarima :)
      U vezi žice i prenosa signala, možda nije blesavo koristiti već razvijene protokole, npr. rs422 koji bez problema ide do 1500m udaljenosti.. Ta 2 čipa su vrlo jeftini a ušparao bi puno na bakru, kvalitetan kabel je jako skup za raziku od standardnog UTP-a. Ja sam do sada uvijek koristio UTP, čak i na ogromnom 36" aktuatoru i 30m udaljenosti, za M1M2 sam koristio 2x po 3 parice paralelno a preostale 2 za S1S2 i sve je radilo besprijekorno. Dakle, ja bi ti za motor preporučio upotrebu dvožičnog bakrenog kabela npr. 2x2,5mm a ostatak signala prebacio na utp. Za 24V motore je potrebna veća struja pa i veći presjek žice ali koliko sam razumio, MZT HH iako ima 24V motor normalno radi sa 36V pozicionerom?
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Svi ovi vbox kineski ispaljuju 47V iz M1M2. Kada spojim mzt motor na njega cupa mi ga iz ruku kada krece :). To kida i ono malo sto je ostalo zdravo u njemu.
      Najbolje od svega je sto ako mi bude radio C-band na 55w antena nece ni videti motor :).

Narucio sam jos jedan arduino da napravim test kako ce raditi slanje i primanje signala preko wifi modula ako moze dobaciti kroz betonsku plocu :)
    • New

Stigao je ovaj OMT ali sve je nesto raspareno.
      Skalar ima samo jedan sraf a druge dve tack gde treba da se drzi za vrat feeda su daleko i nece biti tako u sredini, moracu busiti i druge dve tacke.
      Druga stvar ako ova dielektrik ploca ide izmedju feeda i lnb-a nece moci lepo da se nasrafi. Bez plocice ide kako treba.

I pojma nemam sta je ovo crno u kesici, sluzi da se zalepi nesto na to ali pojma nemam gde ide.
      Imam jos jedan LNB samo ga nisam slikao ali poslali su samo jednu dielektrik plocu.

The post was edited 1 time, last by sasadjak ().

• New

Treba ti samo jedan dijalektrik , on se postavi u grlo feedhorna kad skineš plavi poklopac .
      U kesici je samovulkanizirajuča traka koja se rastegnuta omota oko F spojnice ali pazi neće ti biti vodonepropusno ako to radiš na hladnom zraku .
      To što ti ima zračnosti između skalara i feeda ne treba te zabrinjavati , nego doskoči problemu tako da između postaviš plastiku kao košuljicu jer će ti tako dodatno pomoći da ti prilikom stezanja vijka feedhorn ostane točno ravno
      Ovaj post je poslan sa Motorola Z3 bez korištenja Tapatalk :)
    • New

Ja zavrsi v1 pozicionera, za sada je moguce da se kontrolise telefonom, daljinskim i preko dugmica sa samog pozicionera.
      Moguce je da se ukuca geografska pozicija satelita(npr.19.2e) i sa mobilnog i sa daljinskim.
      Uvek prikazuje trenutnu poziciju gde sa trenutno nalazi (npr.5.46W).
      V2 bice da radi i sa Diseqc kontrolama.
      Images
      • rsz_img_20181207_123322.jpg

699.08 kB, 2,000×1,125, viewed 12 times
    • New

sasadjak wrote:

Ovo se izvitoperilo na suncu kao tava za palacinke.
      Da pravim to novo ravno?
      Možda bi ti lakše bilo da ubaciš u ovaj originalni MZT-ov nosač ovakav LNB, mogo bi i fizički uči u onaj središnji otvor pa ti neki skalar ćak i ne bi trebao.
      Ako ti zabava bude samo 55.5W, onda ni ne guraj onaj dielektrik, samo ćeš imati problema sa linearnom polarizacijom...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka