DVB-T BIH

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Display Spoiler
    Nema novca za renoviranje releja na Humu

Televizijski predajnik na Humu simbol je Sarajeva već tri decenije. Kada bi se desila bilo kakva sabotaža na ovom predajniku, ne bi stao samo televizijski prijenos u zemlji, već bi prestao kompletan telekomunikacijski život u BiH.
    TV predajnik izgrađen je 1980-ih godina na nadmorskoj visini od 812 metara. Sastoji se od zidanog objekta i armiranog betonskog stubu visine 78,5 metara. Kada je izgrađen na antenskom stubu montirani su UHF TV antenski sistem, VHF TV antenski sistem i VHF FM antenski sistem koji su emitovali analogni radio i tv signal. RTV BiH (BHRT) i RTV FBIH radijske i tv programe emituju preko četiri analogna predajnika snage po 1 KW starosti između osam i 30 godina. Objekat kao i emisioni uređaji su pod stalnim nadzorom dežurnih tehničara BHRT-a.

"Ratnim dešavanjima je u znatnoj mjeri devastiran, ali su programi javnih emitera emitovani bez ijednog dana prekida. Nažalost, ni do danas objekat nije u potpunosti renoviran", rečeno nam je u Sektoru prijenosa i emitovanja programa BHRT-a.

Prema međunarodnim obavezama, BiH je planirala preći na digitalni sistem emitovanja u aprilu 2014. godine, no taj rok je probijen. Rok koji nam je postavila Međunarodna unija za telekomunikacije na svjetskom nivou je sredina 2015. godine.

"Planirano je da digitalizacija kompletnog sistema u BiH bude završena do 15.06.2015.godine nakon čega Regulatorna agencija za komunikacije nije dužna štititi analogne signale. U prvoj fazi digitalizacije predviđeno je uvezivanje tri produkciona centra (Sarajevo, Banja Luka i Mostar) i pet informativno-tehničkih centara ( Zenica, Tuzla, I. Sarajevo, Brčko i Bijeljina) u sistem digitalnih veza. Ovom fazom je predviđeno instaliranje 6 DVB-T predajnika sa antenskim sistemima za pokrivanje DVB-T signalom područja Sarajeva, Mostara i Banje Luke", rekli su za Klix.ba u Sektoru prijenosa i emitovanja programa BHRT-a.

U sklopu prve faze digitalizacije na objektu Hum instalirani su: DVB-T predajnik 1 KW , UHF antenski sistem, digitalni RR linkovi i parabolične antene. Instalirani DVB-T predajnik će emitovati programe javnih emitera: BHT1, RTRS i FTV. Puštanje u rad ove opreme očekuje se u narednim mjesecima.
    "Tokom ove godine izvršeni su i građevinski radovi na sanaciji prostorija u koje je smještena nova digitalna oprema za prenos i zemaljsko emitovanje digitalnih RTV signala tri javna emitera. Zbog nedostatka finansijskih sredstava pojedini radovi na sanaciji objekta Hum kao što su klimatizacija pogonske sale, zamjena FM antenskog sistema, sanacija dijela krova, sanacija oštećenih armiranobetonskih platformi, zamjena uništene potkonstrukcije i ugradnja Plexi obloga na kupoli, sanacija ograde oko objekta i zamjena agregata, su prolongirani za naredni period", rečeno je u Sektoru Prijenosa i emitovanja programa BHRT-a.

Ministarstvo prometa i veza BiH izrazilo je spremnost da proces digitalizacije izvede do kraja u planiranom roku.

Izvor : Klix.ba
  • Dok se izbori sumiraju, do tad nista
    “Liječim se. Bezuspješno. Evo, već je pet godina kako ‘apstiniram’ od Sarajeva, i da sam cijelog života bio na ‘igli’, do sad bih se ‘očistio’, ali od Sarajeva ne mogu, pa da me ubiješ. Ponekad mi se čini da je ono umrlo u meni, da sam ga se kotaris’o, ali dovoljna je najmanja sitnica, poznat glas preko telefona, ime u novinama, san, da se sve iznova uzburka u meni, da naprosto podivljam od želje da… da… da ne znam ni sam šta…”
    youtube.com/watch?v=pc1c57Fl6E4
  • Citiram:

Usporedo s opstrukcijama, sa RTRS-a su od RAK-a zatražili izdavanje dozvola "za neki svoj proces" koji bi, kako saznajemo, trebao ići preko firme Zona?! Međutim, zakon kaže da RAK može izdati dozvolu za rad samo na osnovu "usuglašenog zahtjeva za dozvole sva tri javna servisa". Dakle, ni jedan javni servis dozvolu ne može dobiti zasebno.
  • dvbtposavina wrote:

Naravno da je bolje da u jednoj državi postoji jedna TV korporacija ali ako
    ne može jedna - neka postoje dvije, ništa strašno.
    Strašno je to što BiH ovoliko kasni sa digitalizacijom.
    Kada će doći na red ovi lokalni repetitori po opštinama???
    I kada se konačno postave DVBT predajnici, cijela Evropa će preći
    na DVBT2 sistem, i opet smo zadnji...

Vijeće ministara BIH još 17.06.2009 pod predsjedanjem NIKOLE ŠPIRIĆA usvojilo je "Strategiju prelaska na DTT". Također, sva oprema je naručena pod njegovim predsjedavanjem Vijećem ministara. Ogromno iznenađenje je bila nedavna emisija na RTRS sa gostima u studiju među kojima je bio i Špirić. Ustvrdio je da je naručena loša oprema ( a on ju je naručivao!), također u svom izlaganju on u potpunosti negira stavove iz Strategije, a pod njegovim predsjedanjem je usvojena Strategija! Možda to i ne treba čuditi jer riječ je o čovjeku koji je u zadnjih 20 godina izmijenjao članstva u 3 najjače stranke u RS, a time i mijenjao 3 potpuno različite ideologije. Šteta što u Strategiji nije donešena odluka o osnivanju posebne firme u čije bi vlasništvo bi bili prebačeni odašiljači i koji bi tada bili dostupni svima (javnim servisima i privatnim televizijama) kao što je to standard po čitavoj Europi. Sada ispada da treba nekakva posebna dozvola od RTRS, jer Špirićev potpis na dokumentu ne vrijedi ništa.
    Mecool KIII PRO, Android TV Box (Android 7.1) DVB-T2(H.265 HEVC)/S2/C (CCcam) S912/3GB/16GB
  • Što ovaj proces digitalizacije duže traje, sve sam više ubjeđen da su u pitanju zakulisane radnje, i to ponajprije radi dobivanja nelegalne finansijske koristi. Kad sam ranije govorio da su u startu fulali, mnogi su tvrdili da je i dvb-t dobar. Negdje sam čini mi se prčitao da su nabavili predajnik od 1kW (molim da neko provjeri). Takav predajnik ako se nekad postavi na npr. Plješevicu, biće smješan pored predajnika OiV HR. Ne branim ni jednu stranu, govorim svoje mišljenje o tehnici. Stoga bih najvolio da na Kozaru stave 10kW dvb-t2 da se vidi kako to treba da radi.
  • Dok kod nas jos uvode taj srać
    U Njemačkoj ga već i gase :D
    “Liječim se. Bezuspješno. Evo, već je pet godina kako ‘apstiniram’ od Sarajeva, i da sam cijelog života bio na ‘igli’, do sad bih se ‘očistio’, ali od Sarajeva ne mogu, pa da me ubiješ. Ponekad mi se čini da je ono umrlo u meni, da sam ga se kotaris’o, ali dovoljna je najmanja sitnica, poznat glas preko telefona, ime u novinama, san, da se sve iznova uzburka u meni, da naprosto podivljam od želje da… da… da ne znam ni sam šta…”
  • b83 wrote:

Njemačka ubrzano prelazi na DVB-T2 kad ima milion tv kanala pa su joj resursi DVB-T suviše ograničeni.

Za BiH je mpeg4 DVB-T sasvim OK. DVB-T2 neka usvoje za pay tv. Tako da mi ta poredba Njemačka -BiH u ovom slučaju nema smisla.

Prije par dana sa slusao na njemackom radiu da ce se emitovanje putem DVB-T totalno ukinuti a te frekvencije ce se koristiti za neke druge stvari