DVBT signal

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• RTRS nije svojim novcem kupio digitalnu opremu nego je ona kupljena iz budžeta BiH.Kao drugo nije tačno da TV K3 želi u dvbt bez naknade(pogledajte prilog K3 koji sam podelio) gde kažu da naknada nije upitna iako još nije verifikovana.Sada ovaj Milinović svaljuje krivicu na Prnjavorčane da ne žele platiti a ne govori pravi razlog.

The post was edited 1 time, last by boban1982 ().

• Čitajući saopštenje RAK-a povodom juče izrečene kazne RTRS-u i Milinoviću vidi se da su kažnjeni što ne žele izdati digitalnu opremu u svom vlasništvu komercijalnim tv osporavajući zakonitost odluke RAK.Tačan razlog nije naveden da li ne žele ustupiti opremu zbog RTRS plus ili zbog naknade,kao što tvrdi Milinović.Slede žalbe,sudski postupci a ja ne vidim kako RAK planira da sprovede svoje rešenje .
    • Kao i proslu, nikako. Pasce kao i prethodne odluke ovoga tipa, kada je sud ponistavao RAK-ove odluke po kratkom postupku.Ovde cak nema ni dileme ko je upravu. Nije bitno ko je kupio opremu i odakle, vec ko se vodi kao vlasnik iste a to su RTRS i BHT. To sto je RAK nesposoban i sto je dijlio kanale kako ih je dijelio, nije krivica nijedne tv kuce vec njih samih.
    • Nije RAK dijelio digitalne kanale nego je tako dodijeljeno na nivou Evrope.

RTRS ide na svoju ruku, RAK na svoju i tako u krug. Dok nesposobni ljudi vode proces digitalizacije, kraj nije ni na vidiku.
      Samo ću još jednom reći da mi je žao ljudi koji nemaju mogućnosti da gledaju nešto više od ovih bh kanala koji i zaslužuju da ostanu na analognom prenosu signala u skladu sa svojim programom.
    • @mimarko Pusti politiku.Ako ćemo o tome ko je gradio predajnike po RS većina preratnih su srušena tokom bombardovanja,a predajnik na Kozari je pre 6 godina obnovljen od RTRS nakon oštećenja uzrokovano vremenom.Ovde u zavisnosti koje ste naconalnosti branite ili napadate RTRS.U nekim stvarima nisu u pravu,ne ulazeći i programski sadržaj ali mnogi žele da se RTRS ugasi iz političkih i nacionalnih razloga.
    • boban1982 wrote:

@mimarko Pusti politiku.Ako ćemo o tome ko je gradio predajnike po RS većina preratnih su srušena tokom bombardovanja,a predajnik na Kozari je pre 6 godina obnovljen od RTRS nakon oštećenja uzrokovano vremenom.Ovde u zavisnosti koje ste naconalnosti branite ili napadate RTRS.U nekim stvarima nisu u pravu,ne ulazeći i programski sadržaj ali mnogi žele da se RTRS ugasi iz političkih i nacionalnih razloga.
      Kolega, ja samo iznosim činjenice, bez uvrede, pratim ja RTRS i bolji je nego FTV i BHT, ali da ne bi ispalo da ja napadam RS uzmite samo pitanje gradnje pelješkog mosta pa ćete vidjeti da u BiH ništa nije jednostavno već složeno komplicirano.
    • tv-manijak wrote:

Nije RAK dijelio digitalne kanale nego je tako dodijeljeno na nivou Evrope.

RTRS ide na svoju ruku, RAK na svoju i tako u krug. Dok nesposobni ljudi vode proces digitalizacije, kraj nije ni na vidiku.
      Samo ću još jednom reći da mi je žao ljudi koji nemaju mogućnosti da gledaju nešto više od ovih bh kanala koji i zaslužuju da ostanu na analognom prenosu signala u skladu sa svojim programom.
      To je točno u Ženevi su zakinuli Rtrs.Po sadašnjim zakonima uz Ženevski plan digitalizacije Rtrs ili će biti vidljiv u cijeloj Bosni i tako bit ograničen na max. 1kanal.Ili neće ni postojat.
      Jer kako postići vidljivost na nivou entiteta i omogućit zakonsku osnovu za dva kanala koju sadašnji zakon omogućava?
      Ako se pusti digitalni signal sa Trebevića isti će morat ići i sa Huma i Bjelašnice koji su u Federaciji,a ako krene sa Udrigova,morat će ići i iz Lipika,Tuzle,itd.
      Pošto Ženevski plan je rađen kao da RS nepostoji,a nepostoji volja na nivou cijele BIH da se taj plan korigira,proces je stao i pitanje kad će se ponovno pokrenut.Sasvim je logično da se korekcija napravi gdje će se držat entitetske granice,a ne nekakvih regija,jer nemogu nekakvi stranci izbrisat entitetsku granicu i odredit digitalne regije za državu o kojoj skoro ništa neznaju.
      Vidljivost na nivou entiteta i sad postoji i mislim da bi digitalizacija po promjenama trebala bit minimalna,a ne iz temelja izmjenjat pokrivenost tv stanica i tako blokirat stare zakone.
    • Naravno da će biti vidljivi na celoj teritoriji BiH,ako budu postojali.Kolega Chango je spomenuo drugi kanal RTRS.U pravu je,trenutno zakon omogućava da RTRS ima dva kanala samo na teritoriji RS.To je jedino moguće isvesti u regiji Kozara i u budućnosti Leotar.Da postoji volja lako je promeniti zakon pa da javni emiteri mogu imati dva kanala u celoj BiH.
    • tv-manijak wrote:

Koliko sam shvatio, RTRS, FTV i BHT će svakako biti vidiljivi u cijeloj BiH kada jednog dana se proces digitalizacije završi. To je već na neki način započeto jer je FTV pušten u Banjaluci, a RTRS u Sarajevu i Mostaru. BHT je već svakako pokrivao cijelu BiH.
      Da.Po zamisli Raka digitalnom opremom bi upravljala korporacija iz Sarajeva,pri čemu bi Rtrs ostao razvlaščen imovine.To je ujedno i korak ka postepenom ukidanju Rtrs,jer zna se čemu vlast u Sarajevu teži.
      Umjesto da svrha digitalizacije bude jednostavno pretvaranje analognog signala u digitalni uz minimalne promjene pitanja vlasništva i pokrivenosti ,promjene koje RAK preferira su drastične.Zato mislim da nije Rtrs taj koji blokira i koči digitalizaciju,jer oni su pustili dig. signal još 2008 pa ih je Rak kaznio.Rtrs bi bio zadovoljan da ostane sve kao i dosada i po pitanju pokrivenosti i vlasništva.Ali druga strana želi proces pretvorbe signala iz analognog i digitalni iskoristit za razvlaščivanje i blokade ranijih zakona.I to pod geslom Ženevskog plana kojeg su radili ljudi tehničke struke i koji neznaju o etničkim i vlasničkim podjelama u BIH ništa,vjerojatno predpostavljajući moguće naknadne dogovore i promjene.
      Ovo se neodnosi samo na Rtrs,jer i druge tv stanice tipa Bn,Atv prate entitetske granice.
      Znači skoro sva televizija u BIH išla je na principu entitetskih granica,a sada se to nastoji promijenit i sve stavit pod palicu Sarajeva.
    • Što se tiče promjene vlasništva , to ne podržavam ali svakako bi za sve gledaoce bilo dobro da svi kanali koji su imali entitetsku pokrivenost, sada budu dostupni u cijeloj BiH. Tu niko nije na gubitku već na dobitku. Mislim da se po tom pitanju niko neće žaliti.

Onda se tu otvara pitanje što neke televizije iz RS i FBiH koje pokrivaju različite teritorije poput ATV i Hayat ili BN i OBN zajedno kupuju prava za serije, filmove itd (dijele troškove). Onda to ne bi imalo smisla.
    • tv-manijak wrote:

Što se tiče promjene vlasništva , to ne podržavam ali svakako bi za sve gledaoce bilo dobro da svi kanali koji su imali entitetsku pokrivenost, sada budu dostupni u cijeloj BiH. Tu niko nije na gubitku već na dobitku. Mislim da se po tom pitanju niko neće žaliti.

Onda se tu otvara pitanje što neke televizije iz RS i FBiH koje pokrivaju različite teritorije poput ATV i Hayat ili BN i OBN zajedno kupuju prava za serije, filmove itd (dijele troškove). Onda to ne bi imalo smisla.
      Da ljepo je imat više kanala,ali za te televizije ekonomski tu nema računice.Treba plaćat najam za teritorij na kojemu će biti smanjena gledanost.