DVBT signal

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• boban1982 wrote:

Cene bi trebale biti približno onim u Srbiji.Iznos digitalne naknade ovisi o jačini predajnika i broja stanovnika koju jedna regija obuhvata.Npr. mjesec emitovanja sa Avale za SD kanale iznosi oko 20 000 maraka.

boban1982 wrote:

Jest skupo ali skupo je i održavanje opreme.Realno cijena godišnje naknade za regiju Kozara trebala bi biti oko 120 000 maraka.Mnoge tv neće moći platiti pa će sa gašenjem analognog signala ugasiti i mnoge lokalne televizije.
      Previše si napuhao tu cijenu. Avala pokriva 2,5 milijuna gledatelja dok Kozara 593 273, skoro pa 4-5 puta manje. Također, odašiljač na Avali je snage 5 kW, na Kozari je na početku digitalnog emitiranja bio 2 kW, sada sigurno nije više od 1,25 kW, dakle i utrošak električne energije je daleko niži. Da je cijena 120 000 maraka/pola milijuna kuna za emitiranje s 1 odašiljača na godišnjem nivou u HR, mi u HR ne bismo imali niti jednu lokalnu tv u DVB-T.
      Edision Piccollo 3in1 Plus CI + MAXtv SAT CI+ CAM modul
    • Najbolje rješenje za DVB t u BiH je da se zadrži sadašnje stanje sa šest odašiljača bez mogućnosti proširivanja mreže i napraviti novu T2 mrežu po uzoru na hrvatsku mrežu di s njom upravlja OiV , a ulaz u mrežu da bude jednako težak ko u Hrvatskoj
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • boban1982 wrote:

Veću naknadu plaćaju javni emiteri i tv sa nacionalnom pokrivenošću u odnosu na regionalne i lokalne.U BiH javni emiteri su vlasnici pa će sigurno tražiti veću naknadu da bi pokrili troškove održavanja.
      Tako je. Recimo u HR MUX D emiteri sa nacionalnom pokrivenošću (CMC, RTL Kockica) plaćaju godišnju cijenu od 153,16 kn/ 1MBit/s /1000 stanovnika godišnje. Za kvalitetnu sliku malo je 1 MBit/s , a dovoljno je minimalno 3 MBit/s . Dakle, godišnju cijenu emitiranja za npr. HR regiju D2 koja ima dva odašiljača poput Kozare (Psunj, Papuk) i još dva lokalna repetitora, navedenih nacionalnih komercijalnih tv kanala vrlo lako je izračunati. Regija D2 ima 469 140 pokrivenih gledatelja. 60€ godišnje košta pokrivanje 1000 stanovnika s bitrate 3 MBit/s i dobije se cijena od kojih 28 000 € ili 56 000 KM na godišnjoj razini. Ipak te televizije emitiraju s 4 MBit/s i onda dobijemo cijenu od 37 000 € ili 74 000 KM. To je tržišna cijena u HR za nacionalnu komercijalnu tv u regiji D2. Lokalne tv i regionalne, kako si naveo, plaćaju mnogo manje. A ti bi lokalnoj TV naplatio čak 120 000 KM i to s odašiljača koji često trokira,i u državi gdje je primarni analogni signal kojem se u bližoj budućnosti ne vidi njegovo konačno gašenje.
    • Priznajem da sam malo pretjerao :D .TV K3 je regionalna televizija koja bi emitovala sa dva digitalna predajnika u regiji oko 550 000 stanovnika.Ali svakako upravu si,godišnja naknada bi trebala biti puno manja nego što sam naveo.Ja ne znam šta se čeka javni RTV sistem BiH kada je RTRS vlasnik oba predajnika.Oni predlože cijenu,RAK ako je tržišno realna prihvati i problem riješen.
    • boban1982 wrote:

@brođanin Koliko regionalne i lokane tv(npr SBTV) plaća naknadu u Hrvatskoj? Kolika je cijena po 1 Mbit/1000 stanovnika?
      Nemam taj podatak, ali pokušat ću ga dobiti. Što se tiče tvog izračuna od 120 000 KM za emitiranje u digitalnoj regiji Kozara, ta brojka bi i mogla biti blizu ukoliko je netko od tvojih izvora računao na emitiranje nacionalne komercijalne tv (poput OBN, PINK BH i slično) s bitrate od 5 Mbit/s (s tim birate emitiraju već s Kozare RTRS,FTV i BHT1). Tada se stvarno dobije cijena od nekih 110 000 KM. Veći bitrate,traži znatno veću cijenu. Međutim, pitanje je da li nekoj komercijalnoj tv uopće treba 5 MBit/s ( 4 MBit/s 20% niža cijena, 3 MBit/s 40 % niža), zatim raspoloživi kapacitet multipleksa u odnosu na broj zainteresiranih tv kuća, odluke RAK-a ... ;)

The post was edited 3 times, last by brođanin ().

• Kakva smo mi država govori da je nekidan RTRS preneo izjavu jednog zaposlenog u ministarstvu prometa i komunikacija BiH kako je nelegalan zahtjev RAK u vezi puštanja K3 u dvbt međutim iz ovog ministarstva ograđuju se od ove izjave i kažu da podržavaju rad RAK-a.Inače večeras u programu K3 gostuju direktor RAK,direktor RTRS i zamjenik ministra saobraćaja i veza RS.
    • I Milinović i Kovač tvrdoglavo brane svoje stavove pozivajujući se na one odredbe koje njima odgovaraju.Milinoviću odgovary odluka SM kad im je dodeljena oprema u vlasništvu ali i ne to da moraju poštovati odluke regulatora.Privremeni cenovnik za tri regije je usvojen ali ga je RAK vratio na doradu,cijene su usaglašena stvar je do nekih pravnih osnova.
    • Poprilicno sam negativno iznenadjen samim Kovacom...Covjek iz struke a nijedan argument nije pobio. U sustine jedni u klin ,drugi u plocu. Resenje prejednostavno-cjenovnik. Problem-nekoliko fusnota koje odbor JSBIH treba da dodaju ali ih nema i ne mogu se dodati jer nema zakona na koji bi se pozivali. I tako u krug dok se neko ne umori. Pritom RTRS najavio tuzbu protiv BHRT-a zbog koristenja Trebevica bez saglasnosti, pritom K3 emituje signal odlukom Raka i pustanjem signala u Mostaru i Sarajevu taj isti RAK krsi sopstvene odluke jer ljudi emituju signal van teritorije za koju im je izdata dozvola za analogno emitovanje. A u cijelu pricu se ukljucilo Minist.Transporta prvo demantijem u vidu dopisa medijima i ogradjivanjem od izjava direktorke sektora za komunikacije pa onda samo sebe demantovalo mailom da nisu nista demantovali i da ce se o tome izjasniti ministar kad se vrati sa sluzbenog puta.

Televisa presenta...Mislim da bi im i kreatori meksickih sapunjara pozavidjeli na ovom zapletu, iz koje nema kraja serije kako se cini...
    • Opet ponavljam svako se poziva na odredbu koja ide njemu u korist a ne sprovodi sve.Isto i RTRS u kampanji protiv RAK prenosi izjavu predsjednice udruženja nestalih RS kako se ne sme dozvoliti otimanje imovine RS! Po toj logici,to je onda imovina svih građana RS pa i samog K3 što nije istina jer je imovina uknjižena na RTRS s obavezom da poštuje sve buduće odluke SM i RAK.Takođe nije tačno da RAK tražu da se pusti K3 bez naknade kada u rešenju piše da naknadu moraju platiti kada bude usvojena.
      Moje laičko mišljenje da je rešenje da Milinović i Dakić,vkasnik K3 sjednu i dogovore.K3 plati naknadu iz tog privrenenog cjenovnika ako je realna ,potpišu ugovor i RTRS ih pusti sa Kozare.

The post was edited 2 times, last by boban1982 ().

• Еvo ja ga pratim kada ide neka utakmica ali zbog nemogućnosti da u jednom položaju antene pratim digitalni signal i K3 uglavnom mi je antena okrenuta da koliko toliko pratim K3.I RTRS je u interesu da im K3 plati naknadiu,oni se sada hvataju za glavu kada kao vlasnici moraju plaćati održavanje i popravak predajnika.Kao što Milinović reče u aprilu je grom udario u predajnik i mnogi djelovi su pregoreli.Ako RAK nije imao konkretne zamjerke na visinu naknade neka K3 plati po neslužbenom privremenom cijenovniku i kraj priče.

The post was edited 1 time, last by boban1982 ().

• Čini mi se da se ovdje spominjalo da u BiH malo ljudi ima kablovsku/iptv/Total TV. Evo sad i zvanično da je potpuno suprotno:
      u FBiH - 85%
      u RS - 65%

Pored toga, tu su i podaci o gledanosti za 2016.
      U pitanju su podaci parlamenta BiH o godišnjem finansijskom poslovanju BHRT-a za 2016.
      parlament.ba/act/DownloadDocum…a-62d1309b3d8b&langTag=bs
      Images
      • PNa5xvt.png

189.62 kB, 756×253, viewed 48 times