DVBT signal

• rato wrote:

kakave veze korporacija ima sa nedostajucim signalom? Bila bi azurnija? To je do PEP slzube BHT/FTV ako se signal emituje sa stuba koji prpada Javnim servisima
      Kolega, sigurno da bi bila ažurnija jer nikad Sarajevo nije zanimala zapadna hercegovina ( osim kad je u pitanju pelješki most ) a bogme nije ni njih vele briga za Sarajevom. Ja sam prije otrpilike godinu dana dobio ponudu da se natječem za tehničara u OIV regija Dubrovnik. Odustao sam zbog velike kilometraže a i sam prolazak kroz Neum da te bog sačuva. Znači, SRĐ više nema posadu ali ima dežurstvo do nekih 23 sata uvečer. 4 dana svakodnevno putuješ na SRĐ a onda si 4 dana doma. Iza toga, 4 dana takodjer dolaziš na SRĐ ali ne dežuraš nego primaš raport i ideš na lokacije koje nisu u funkciji i otklanjaš kvarove kakvi god bili vremenski uvjeti. Hoću reći tu nema labavo nego obavljaš posao za kojega si primljen i plaćen. Nisam ja zadrti zagovornik uspostave korporacije ali da postoji ne bi sigurno bilo tendera koji se pobijaju za nekih 150 maraka nego bi se korporacija samostalno bavila nabavom i instalacijom kao i održavanjem opreme jer bi imala akumulirana sredstva za održavanje i zaposlenike zato što bi bila državna firma.( bar je tako OIV ) RTRS i BHRT zbog jako niske RTV naplate jedva stignu podmiriti obveze i normalno da recimo jedan ozbiljniji kvar na KOZARI ili HUMU ih tjera u dodatne gubitke i poteškoće. Po meni još jedna greška: kad već nema korporacije,RAK je višak sredstava trebao dati RTRS-u i BHRT-u da oni sami nabavljaju opremu i instaliraju je jer sigurno da u tim kućama ima vrhunskih stručnjaka koji bi taj posao uredno obavili.
    • Korporacije nema zbog politike ali valjda u javnim emitetima ima dovoljno stručnih da održavaju digitalnu opremu samo problem je da li javni servis mogu brzo reagovati prilikom kvara jer popravak digitalne opreme košta puno.A i po zakonu o javnom servisu BiH korporaciju bi finansirali javni emiteri pa dođemo na isto.Zato su javni emiteri trebali biti najglasniji u puštanju komercijalnih tv u mux A a da što pre osposobe i mux B.Ali opet dolazimo do nedostatka novca.Po meni u mux A su trebali biti tv i radio kanali javnih emitera,komercijane tv koje imaju dozvolu za emitovanje na teritoriji cijele BiH.U mux B ostale komercijalne tv a mux C prodati nekom operateru koji bi uveo pay platformu.

The post was edited 1 time, last by boban1982 ().

• New

Prošle sedmice direktor RTRS je izjavio da sve da i hoće pustiti TV K3 u mux A to ne može jer nije u skladu sa zakonom o RTRS i da bi počinio krivično djelo.Sam Milinović krši najmanje četiri člana ovog zakona.U članu 11 RTRS je obavezan da poštuje pravila i propise RAK osim ako nisu u skladu sa zakonom o javnom RTV sistemu BiH.U članu 13 stoji da će u programu biti ravnopravno zastupljena tri službena jezika i dva pisma.U članu 14 RTRS je obavezan da javnost istinito,cjelovito i nepristrasno informiše.Dok član 23 tretira uspostavu korporacije na nivou BiH.
    • New

Pa problem nastane kada je vise zakona i clanova istih u medjusobnoj suprotnosti pa to dozvoljava sva proizvoljna tumacenja i mogucnost neizvrsavanja istih. Uvijek se mozete pozvati na jedan od njih i biti upravu. Da je RAK nezavisna institucija(a ne pod politickim uticajem), sami nebi dozvolili da se dodje do trenutne pat pozicije i radili bi da se ovo prevazidje.Pa i sutrasnja odluka Savjeta RAKa se vec moze pretpostaviti i to ce dovesti do novih zatezanja i jos komplikovanije situacije. Korporacije nikad nece biti kao ni mreznog operatera kao u drugim drzavama jer je to u BiH nemoguce kada svako gleda kako da onog drugog prevari i gurne u blato. Mozda ce postojati neki prividni operater, ali i on nece moci normalno funkcionisati jer nema povjerenja a tri tv stanice ce uvijek imati razlicite poglede na stanje i potrebe.
    • New

Zakon o RTRS mora biti u skladu sa zakonom o javnom RTV sistemu BiH što i jeste slučaj.Samo što se u ovoj zemlji ne poštuju zakoni odnosno poštuju se selektivno kako kome odgovara.Pretpostavimo da će u sredu savjet RAK odbiti žalbu RTRS u vezi rešenja da se K3 dozvoli digitalno emitovanje.Postavlja se pitanje šta onda? RTRS ima pravo pokrenuti spor pred sudom BiH,što može trajati mjesecima,a zakon kaže da žalbe ne odlažu rešenje.Prava pat pozicija,RAK da ima način i volju da izvrši svoje rešenje učinio bi to već bez obzira na žalbe i sud.Predložili bi neko rešenje ili naknadno fakturisanje naknade kada se usvoji cjenovnik od dana početka emitovanja ili međusobni dogovor RTRS i K3.Ovako će RAK vjerovatno blokirati račun da naplati kaznu a ima mogućnost da im izrekne još jednu duplo veću kaznu.
    • New

I po završetku druge faze digitalizacije ne znam kako misle da sve emitere stave u mux A.Kapacitet mux neće biti veći od 45 Mbits(tenderom se zahteva min 41,2) a javni emiteri trenutno emituju sa bitrate 5 Mbits.Ako je realno očekivati još jedan kanal javnih servisa-RTRS 2 to je već popunjeno pola kapaciteta mux.Tako da se može ugurati još maksimalno sedam komercijalnih tv sa bitrate 3 Mbit što je neki minimum za kvalitetnu sliku.Nema šanse da npr.u regiji Kozara strpaju sve tv koji emituju na tom području.
    • New

U normalnim zemljama ne mogu.Ali mi ne spadamu u tu kategoriju.Napominjem da je RAK u svom rešenju kada su izdali dozvolu K3 u tački 4 napisao da je K3 u obavezi platiti naknadu kada bude usvojena.Recimo da ga puste sa Kozare 20.9 i neka na proljeće usvoji se cjenovnik RTRS tada ispostavi fakturu za godišnju naknadu koja važi do 20.9.2018.Prnjavorčani su spremni platiti istu kada bude usvojena a u obavezi su da isključe analogne predajnike koji smetaju digitalnom signalu iz BL.
    • New

Ima tu i jedan drugi problem, predajnik na Kozari udaljen je od predajnika na Ljubicu oko 60 Km, tako da, kada se ugasi analogni signal sa Svinjara, ostace velik broj gradjana bez signala televizije Kanal 3, jer digitalni signal sa Kozare nece biti svima dostupan.
      Tako da po meni resenje koje nudi RAK i nije resenje. Bolje bi bilo da prestimaju predajnik na neki drugi kanal.

The post was edited 1 time, last by maestro ().

• New

To sto RAK pise, moze se macku o rep okaciti. Nema tog suda koji moze i hoce natjerati bilo koga da plati nesto iz proslosti a da za to nema zakonski osnov i ugovorni odnos. Ne moze se retroaktivno placati nesto sto nije ni usvojeno, vec se primjenjuje ono sto je na dan zakljucenja. U ovom slucaju je to nista. Tako da K3 ne bi bio duzan platiti niti jednu KM do momenta usvajanja cjenovnika.
    • New

Sve se može dogovoriti ugovorom ako postoji volja.I da K3 pokuša izbjeći platiti naknadu,što im nije namjera, sa kojih predajnika će emitovati kada se potpuno ugasi analogni signal? A imaju obavezu platiti po rešenju regulatora.Štaviše njima bi bilo olakšanje da krenu sa Kozare.Rešili bi se smetnji ,ugasili bi 7 predajnika vjerovatno i onaj na Šibovima što znači manje novca za održavanje istih pa im plaćanje naknade ne bi prestavljao problem.