DVBT signal

• Po običaju Kovač priča gluposti.U čitavoj priči zaboravio je jedan bitan detalj a to da su javni emiteri vlasnici predajnika i headenda.RTRS neće pustiti signal komercijalnih tv sa svojih predajnika bez naknade.Biće isti scenario kao sa TV K3.SM možda i donese neku odluku,onda RAK izda dozvolu i naredi javnom servisu da pusti privatnu tv pa sledi natezanje.Javni emiteri nepoštovanjem odluke SM i regulatora ne mogu krivično odgovarati jer to nije zakon a za RAK je odlična prilika da prinudno naplati kaznu od javnih emitera što jedino i znaju raditi.Jedino da na predajnike koji su u vlasništvu komercijalnih tv a nalaze se na dobrim lokacijama instalira oprema pa da se potpuno razdvoji digitalizacija od javnih emitera.Ali problem je u novcu i čekanje na tender,što i nije baš realno.Umjesto ovakvih gluposti bolje bi bilo da RAK sa ministarstvom promeni zakon o komunikacijama koji bi omogućio da se javnim emiterima da određeni rok da predlože cjenovnik na usvajanje a ako ne dođe do toga da RAK donese privremeni cjenovnik po kojem bi komercijalne tv stanice ušle u mux A.

The post was edited 2 times, last by boban1982 ().

• Apsurdna situacija. Vlasnici mreže odašiljača digitalne televizije su BHT i RTRS, a oni ne mogu sami odrediti cjenik emitiranja sa njihovih odašiljača, nego čekaju mjesecima Federalnu TV . ?( :D Mijenjati propise pod hitno, izbaciti Federalnu TV iz odlučivanja, tako da komercijalne tv mogu odmah početi s digitalnim emitiranjem u 3 digitalne regije.
      Mecool KIII PRO, Android TV Box (Android 7.1) DVB-T2(H.265 HEVC)/S2/C (CCcam) S912/3GB/16GB
    • Slažem se,isto sam predložio ministarstvu ali su mi odgovorili da oni ne mogu ništa učiniti pošto FTV iako nije vlasnik opreme ima ista prava i obaveze.Ali svaki zakon se može u parlamentu promjeniti ili izbaciti FTV iz odlučivanja ili ako u nekom roku javni emiteri ne predlože cjenovnik da RAK može sam doneti isti.Za ove tri regije predloženi cjenovnik je pre pola godine vraćen na doradu jer nije opisano kako su došli do cijena npr. kao u Hrvatskoj formula 1 Mbits/1000 stanovnika,ali još nije urađeno ništa.
    • New

Ni teoretski nije moguće da se 17.6 ove godine ugasi analogni signal.Još nije riješena ni žalba, a i da se odbije,oprema se ne može instalirati do jeseni.A i tada bi 20% stanovnika BiH bilo bez digitalnog signala pa o gašenju analogije nema ni govora posebno što komercijalne tv ne mogu digitalno emitovati.Budući komercijalni mrežni operater će svojim sredstvima kupiti opremu ali ako će emitovati sa postojećih digitalnih predajnika u vlasništvu javnih emitera sumnjam da će se to realizovati.
    • New

Po meni, ovo je samo pritisak na javne servise da se konačno pomjeri sa mrtve tačke. Prva i jasna stvar jeste da su predajnici u vlasništu RTRS/BHT, tako da bi i instaliranje opreme na isti bilo nemoguće bez njihovog pristanka. Samim time, i u idealnom slučaju, morali bi graditi nove stubove na novim lokacijama, a to znači ogromne troškove i dug vremenski period. Headendi su opet u vlasništvu ove dvije tv kuće, a kakvi odnosi vladaju, nema te kazne koja će natjerati RTRS da nešto dozvoli protivno svojim interesima. Kovač svjesno manipuliše i dezavjuiše javnost, tvrdnjama da su jedini krivci javni servisi, a ne i da kaže da čitav proces odugovlače u institucijama u kojima su isti na vlasti(direktor te kancelarije je kadar SDS-a Babalj odakle je i Kovač). Ne mogu RTRS/BHT natjerati političare da imeniju upravni odbor FTV, a opet to su koalicioni partneri SDS/PDP u Sarajevu. I sad oni ispadaju kao borci za interes naroda, a u stvari vode predizbornu kampanju lažima i obmanama. I kao oni bolji od ovih u RS-u. Jadni mi sa takvim politčarima bili oni pozicija ili opozicija.
    • New

Oprema se može instalirati na predajnike komercijalnih tv,mnogo jednostavnije i jeftinije nego da se grade novi predajnici.Morala bi se tražiti građevinska dozvola,priključenje na elektro mrežu itd.I headend za mux C se može napraviti u zgradama komercijalnih tv ili u prostorijama mrežnog operatera .Svakako ako sve to bude išlo preko javnih servisa nema od toga ništa,šuplja priča.Ali i javni servisi trebaju biti svjesni ako im privatne tv ne budu plaćali naknadu da će godišnje gubiti oko 4 miliona KM.Po nekoj računici,komercijalna tv koja bude emitovala u svim regijama moraće platiti naknadu oko 400 000 KM godišnje.TV K3 za emitovanje u regiji Kozara plaća mjesečno blizu 5500 KM.
    • New

Jutros sam poslao e-mail Ministarstvu prometa BiH. Pitao sam da li je Ured za razmatranje žalbi odlučio u vezi posljenje žalbe.
      Odgovorili su:

"URŽ se izjasnio na način da su Rješenjem vratili Ugovornom organu/ Komisiji na ponovno odlučivanje.

U toku je ponovna evaulacija ponuda, nakon koje će se Ministar izjasniti Odlukom."

Nadam se da će Ministarstvo odlučiti kao i prošli put tj. izjasniti se da je žalba neosnovana po svim tačkama.
    • New

I ja bih volio da odabere Odašiljače i veze, ali šta ako nakon takve odluke dođe opet do žalbe pa onda opet Ured za razmatranje
      žalbi potroši još dva mjeseca pa opet.........
      Ako su jednom naveli da je žalba potpuno neosnovana kako sada mogu odlučiti drugačije (iako imaju formalno pravo na to).
      Jedino do čega mi je ovdje stalo je to da spriječe nepotrebnan gubitak vremena.
    • New

dvbtposavina wrote:

I ja bih volio da odabere Odašiljače i veze, ali šta ako nakon takve odluke dođe opet do žalbe pa onda opet Ured za razmatranje
      žalbi potroši još dva mjeseca pa opet.........
      Ako su jednom naveli da je žalba potpuno neosnovana kako sada mogu odlučiti drugačije (iako imaju formalno pravo na to).
      Jedino do čega mi je ovdje stalo je to da spriječe nepotrebnan gubitak vremena.
      Ministarstvo je navelo da je žalba OiV neosnovana,a KRŽ je nezavisna institucija koja je očigledno usvojila žalbu i vratila na ponovno odlučivanje.Ili su dozvolili da OiV dopuni svoju ponudu.
    • New

Zar vi u BiH nemate neko javno preduzece (kao mi u CG Radio-difuzni centar ili Emisiona tehnika i veze u Srb) koje se bavi procesom digitalizacije,emituje signal,naplacuje komercijalnim emiterima itd,tj. postaje jedan od operatera za distribuciju dvbt2 signala?
      VEST gt3-110 dvbt2+dvbs2 tba receiver
      Dvbt CG + dvbt SRB
      Eutel 16e + astra 19e + amos 4w
    • New

Nemamo.Javni servisi su trebali osnovati mrežnog operatera koji bi među ostalom trebao rukovoditi digitalizacijom ali zbog politike nema od toga ništa.Sva digitalna oprema je u vlasništvi javnog servisa i oni su trebali naplaćivati naknadu privatnim tv ali ne mogu se ni sastati da bi utvrdili cjenovnik.Pošto se rešenje problema ne nadzire i sam proces digitalizacije ne znači ništa komercijalnim tv.Tako da će digitalizacija komercijalnih tv ići najverovatnije mimo javnih servisa preko mobilnih operatera.