Stanje fm frek spektra u RH

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Stanje fm frek spektra u RH

1.Hitnu reviziju postojećih radijskih i tv koncesija.Objašnjenje:Građani RH imaju pravo znati koje stvarni vlasnik radijskih i tv koncesija.Praksa je dosad bila da na papiru stoji jedno ime a u stvarnosti stoji netko drugi.Utjecaj politike je velik što ne doprinosi nezavisnom novinarstvu.2. Zakonski riješiti da radijski koncesionari sa nacionalnom koncesijom počmu prizvoditi program.Objašnjenje:Svjedoci smo đuboksiranju radijskih stanica tzv formatiranih stanica koje vrte 150 do 200 muzićkih brojeva svaki dan u isto vrijeme pod izgovorom da je to trend u radijskom eteru,a potjeće od uskog kruga ljudi u RH.Čitanje horoskopa i vremenske prognoze i puštanje jedne te iste glazbe zatupljuje slušatelja i uništava kreativno novinarstvo u RH,osim toga nema konkurencije hrvatskom radiju.Hrvatski radio ima previše regionalnih radijskih stanica,što po meni treba dati privatnom koncesionaru .Primjer radio Rijeka se ćuje do Zagreba 102.7mhz,radio Osijek do Zagreba na 102.0 mhz.3.Poboljšati pokrivenost radijskog i tv signala u RHObjašnjenje:Znamo da se u Ženevi iskordinirale frekvencije između država, ali stanje je kaotićno na terenu.Lika i Gorski kotar nisu pokriveni kvalitetno signalom,primjer Otvoreni radio sa nacionalnom koncesijom nije prisutan u Gorskom kotaru ali se kvalitetno ćuje radio mir iz Međugorja koji emitira na 107.8 mhz za podrućje BIH.Slovenija i Austrija koje su brdovite zemlje, odlićno su pokrile svoj teritorij.Primjera je bezbroj. Zagreb broji veliki broj radijskih stanica ali se ne ćuju dalje od Jastrebarskog.Veliki su upadi susjednih zemalja u frekvencijskih spektar RH, primjer je da mađarski signal dopire do Like.Veliki dio Like nije pokriven signalom HRT.Gluposti je previše i ne mogu se sve napisati.Hakom je neućinkovit kao regulatorno tijelo.Napominjem ovu su razmišljanja i prijedlozi jednog obićnog građanina.Hvala
    • slažen se da treba iskordinirati signal da nema preklapanja npr narodni kod vukovara se čuje odlično na tri frekvencije a otvoreni jedva na jednoj uz dosta ometanja susjeda.
      hrt regijonalne studije transformiraje po njemačko sistemu npr hrt dalmacija sa studijima iz većih gradova sa jednim programom ali sa različitim vjestima tako bi trebalo manje frekvencija a pokrivenost bolja.
      npr južna strana otoka hvara ima signal radio dalmacije sa visa i nautik radio vis čuje se hr dubrovnik sa korčule,
      a totalni, r split hr 1 2 3 ni zvuka,nema narodni nema otvoreni , hkr ako imaju županijsku frekvenciju ili državnu zašto se tamo i ne čuju:.
      i zašto toliko rasipanja frekvencija radia kaj .treba dati bole lokacie postajama da se ne koriste po 10 frekvencija za pokrivanje zagreba a npr radio 101 pokriva skoro isto sa 1 frekvencijom.
    • 1. Nepregledan ti je tekst.
      2. To da HRT ima previše regionalnih stanica je glupost. Na primer, ORF ima radio-stanicu za svaku njihovu federalnu državu, slično je i sa BBC-jem. Da ne pominjem Nemačku čiji je sistem radijskog emitovanja skoro potpuno decentralizovan, pa od javnih servisa imaju 2 stanice sa nacionalnom pokrivenošću i po 4-5 u svakoj federalnoj državi. Kod mene (Srbija) javni servis nema ni jednu jedinu regionalnu radio-stanicu, a privatne stanice ne posvećuju dovoljno vremena informativnom programu, i rezultat je neadekvatna informisanost građana o problemima u njihovom regionu.
      3. Što se tiče pokrivenosti nacionalnih komercijalnih radio-stanica, slično je stanje u Srbiji. Mada privatnik ne želi da širi mrežu ako mu to nije isplativo. Čak i u Sloveniji i Austriji nacionalne komercijalne stanice imaju nepotpunu pokrivenost.
      4. To da se Radio Osijek i Radio Rijeka čuju skoro do Zagreba je normalno, zato što radio-stanice skoro uvek pokrivaju i područja koja ne žele da pokriju. Mada Martin na 101.8 i Yammat na 102.5 otežavaju njihov prijem u Zagrebu.
      5. Što se tiče upada signala iz susednih zemalja, one mogu da rade šta hoće sve dok ne ometaju signale drugih zemalja.

• Da ja dodam svoja opažanja u vezi ovoga signala radio Osijeka na 102,00 pošto sam mnogo u automobilu i na putu. Radio Osijek na toj frekvenciji čuje se od Bregane do Vukovara a na jugu, u BiH, do Zenice! Također odlično se čuje u Banjaluci, a od BL prema moru na većim nadmorskim visinama ima odličnog signala.
      KIII Android TV Box
    • Zato jer ide sa Psunja 80 kw. No putujuci autocestom od istoka vec pred Zagrebom u signal Radio Osijeka upada ARS SLO3 Slovenija tako da se u ZG Osijek moze slusati tek na zakrivenim lokacijama od Slovenije. A jos na 102.1 ide karlovacki Trend tako da od slusanja Osijeka u ZG nema bas nesto. Evo na mojoj lokaciji u Zagrebu sa Psunja hvatam odlicno HR1 i HR2 ali Osijek i HKR ne jer su ga prekrili Slovenci i moram se dobro potruditi da nadjem mikrolokaciju da bih dobio Osijek i HKR.

Mislim da je autor ove teme dosta pretjerao. Naime Narodni se cuje po HR puno losije nego Otvoreni kojeg ima posvuda i koji uvijek ide jacom snagom.

A tek dati HRT HR regionalne stanice u privatne ruke je totalno losa ideja. Ionako smo poplavljeni privatnim formatiziranim radio stanicama koji zvuce nadrealno i zaglupljujuce pa jos da damo Osijek, Pulu, Rijeku, Split itd u privatne ruke tek onda se mozemo pozdraviti sa radijom kakvog od prije poznamo.

Ni ti je stanje sa susnednim frekvencijama problem. To sto se u Lici negdje uhvatili Madjari je propagacija. A Radio MIR M ide sa Licke Pljesevice s velike nadmorske visine i normalno je da puno pokrije.

A zagrebacke stanice se cuju onako daleko kolikom snagom idu i kakvu dozvolu imaju. Ne vidim nikakve probleme.

Jedino bi Narodni trebao poboljsati pokrivanje jer ga npr.u vecem dijelu Istre i otoka nema.
    • Problem je što većina ljudi uopće ne zna za propagacije, čak i ovi koji se bave raspodjelom frekvencija i slično, pa svako malo spominju talijasnke stanice koje napadaju našu stranu Jadrana tijekom ljeta misleći valjda da talijani to raspale na najjače. Propagacije kad su povoljne nose signale puno dalje nego što je inače pokrivenost pojedinih stanica, tu se ne može ništa, to i je čar ovoga hobija. Bez propagacija ne bi bilo ni ovoga podforuma
    • U Međimurju je kaos. Na svakom megahercu se čuje barem 5-6 frekvencija. Relativno je mirno što se ometanja tiče, no recimo barem 6-7 frekvencija je na 89. Kad je u pitanju propagacija, ovdje je nemoguće dobiti više stanica, jer je sav FM spektar pun!
      Čak i na 108 se čuju spurevi slovenskoga ARS-a.

Poslano sa mog LG-D722 koristeći Tapatalk
    • Kako nista od propagacija? Kada su jake propagacije udaljeni signali gaze i lokalne radio-postaje barem na kratko. Osim toga na frekvenciji 87,5 koja se ne koristi u ovom dijelu Europe (osim u Italiji) mogu se sa selektivnim radio-prijemnicima uhvatiti radio-postaje iz Turske i arapskih zemalja.

Vidim da si spomenuo kako imas prijemnik Tecsun PL-660. On je odlican za AM ali na FM-u nije nesto posebno selektivan pa se dogadja da ti jaki signali probijaju na susjedne frekvencije i tako zaguse one slabije signale.
    • Stanje fm frek spektra u RH

Viktor wrote:

Kako nista od propagacija? Kada su jake propagacije udaljeni signali gaze i lokalne radio-postaje barem na kratko. Osim toga na frekvenciji 87,5 koja se ne koristi u ovom dijelu Europe (osim u Italiji) mogu se sa selektivnim radio-prijemnicima uhvatiti radio-postaje iz Turske i arapskih zemalja.

Vidim da si spomenuo kako imas prijemnik Tecsun PL-660. On je odlican za AM ali na FM-u nije nesto posebno selektivan pa se dogadja da ti jaki signali probijaju na susjedne frekvencije i tako zaguse one slabije signale.

Nisam razmotrio da je problem u Tecsunu, ali je. Nije vrlo selektivan ni na krstkom valu, što čini DX malo težim nego li bi trebalo. Zaboravio sam reći da sam čuo neke glasove na 76.1 mHz, a ta vrsta frekvencije se koristi samo u Rusiji i Japanu, ja mislim. Mene samo zanima, osim asteroidskih kiša, kad je moguće još dobiti dobru propagaciju?
      Na kratkom valu to ovisi o stanju u ionosferi, no je li tako na FM-u?