Ruska parabola 210cm

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ima sličnih uredžaja ovdje, na žalost nisam testirao još ni jednog od njih. DObio na poklon od "umirovljenog" DX-era...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • @fil izmjeri koliko viri grlo u odnosu na unutarnji skalarni prsten . Trebalo bi da je 10.16mm iznad u tvom slucaju od unutarnjeg prstena , a po slici izgleda puno manje .
      Ako ne uspijes osloboditi grlo od skalara i pocnes raditi nov feed horn tad napravi da je skalarni prsten pomican tako da ga mozes podesiti na tocan f/d . Napravi da ti grlo feeda bude barem 10cm dugacko jer to ce ti pomoci da izbjegnes "duple fokuse" .

Kad postavis novi feed horn tad obavezno ponovo provjeri da ti feed gleda tocno u centar .

Sretno!
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • mirebg wrote:

Alfaromeo, ako ti nije problem, pošalji i meni dimenzije za feedhorn. Nabavio sam klip od traktora, ali nikako da odnesem da se radi, jer nemam tačne dimenzije. Treba mi za mzt 180cm tanjir.

Kako si rešio pričvršćivanje na lnb?

saljem ti sutra.pozdrav
      dish parabola 1.8m
      dream box 800hd.
      X SOLO MINI3 1200MHz Dual DMIPS HD 1080P Satellite Receiver 4GB Serial Flash 1GB DDR3 with DVB-S2+DVB-T2/C X solo mini 3
      twin inverto flange lng
      Sony Bravia tv kd55x8509c UHD
      iMac Retina 5K 3.5GHz
    • update:

Narucio sam invacom adf-120 feed, da probam i to, pre nego
      se upustim u pravljenje kod metalostrugara.
      Cudno mi je da imam maximum signala na dve udaljenosti feeda od
      antene.Jedna je na fokusu koji je sracunat matematicki, a druga je
      2.5 cm blize anteni. Jel to siguran znak da je previse kriva antena?

Riz-la jel su to dupli fokusi o kojima pricas, jel moze nesto drugo
      biti razlog tome.

Ovo je slika merenja sa koncima.

Gornja dva se dodiruju, treci je 2-2.5 cm ispod, cetvrti jos 0.5 cm ispod.

Cenim da trebam nekako, da savijem taj deo antene gde su nizi konci na gore,
      ali plasim se da je ne upropastim jos vise.

A mozda gresim negde drugde, mozda mi treba veca antena.

Pozdrav svima:)
      MZT sta 300/04 300cm , 210 cm prime focus ruska mashinka, madjarica 110cm
    • S obicnim LNB-om imas 2 fokusa jer svaka polutka antene ti daje fokus.
      Bas radi toga ti trebaju kruzni prsteni na feedhornu.
      Kod klasicnog LNB-a ti prsteni su konusni i skrijeni unutar plastike i bas radi konusa imas dupli fokus.
      MAY THE FORCE BE WITH YOU!

Gatam sat. drivere na grah, proričem CS na tarot karte, bioenergijom otklanjam probleme s boxeva, centriram antene telekinezom!

• Dupli fokus na kojeg ja mislim je da kod jakog satelita kao Astra imaš dva ili tri puta da ti se pokazuje visoki signal jedne od frekvencija na mjeraču kad voziš antenu ljevo/desno . To se rješava tako što se postavi dulji valovod od oko 10cm između feedhorn i lnb .
      Nikad nisam imao ili radio sa Invacom feedhorn pa ne znam koliko se da podesiti f/d . Ako ti ne bude odgovarao f/d tad ćeš morati dati tokaru da ti ga doradi

Ko ne vjeruje nek proba !
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • fil wrote:

update:

Narucio sam invacom adf-120 feed, da probam i to, pre nego
      se upustim u pravljenje kod metalostrugara.
      Cudno mi je da imam maximum signala na dve udaljenosti feeda od
      antene.Jedna je na fokusu koji je sracunat matematicki, a druga je
      2.5 cm blize anteni. Jel to siguran znak da je previse kriva antena?

Riz-la jel su to dupli fokusi o kojima pricas, jel moze nesto drugo
      biti razlog tome.

Ovo je slika merenja sa koncima.

Gornja dva se dodiruju, treci je 2-2.5 cm ispod, cetvrti jos 0.5 cm ispod.

Cenim da trebam nekako, da savijem taj deo antene gde su nizi konci na gore,
      ali plasim se da je ne upropastim jos vise.

A mozda gresim negde drugde, mozda mi treba veca antena.

Pozdrav svima:)

Uf, ovih 2,5cm je katastrofa, zato i imaš problem fokusa.. Svaka pogreška preko debljine špage je jako veliko odstupanje u Ku bandu a ovih 2,5cm je puno i za C band. Taj savinuti dio reflektora zrači pod drugim kutem i zato su fokusi razdvojeni..

Nemaš šta zeznuti po meni ako imaš volje za igru s antenom, možeš samo bolji prijem dobiti i to na 2 načina...

1. je staviti šipke kako sam ti rekao, od fiksnog djela leđa prema rubu antene. Najlakše, probuši one limove koji su savinuti na svakih 45 stupnjeva na rubu antene,( nadam se da su dovoljno čvrsti, teško je utvrditi sa slike o kakvom matrijalu se radi ) znači 8 šipki sve skupa, to nisu neki novci. Kroz taj vanjski lim tj. probušenu rupu na njemu, provučeš šipku i staviš maticu s unutarnje i vanjske strane, a na leđima antene iste trebaju biti fiksne, možeš ih čak i zavariti.. Tanjur mi se čini dosta čvrst zbog onog perforiranog ruba, mislim da bi trebao kupiti šipke bar 10 ili još bolje 12mm kako bi bile čvršće na tlak tj, na onim mjestima gdje rub tanjura treba odgurivati od leđa tanjura.
      E sad, najbolje bi bilo staviti špage na ista mjesta gdje su i šipke za centriranje, znači 8 komada tj. svakih 45 stupnjeva a ne 4 s koliko si radio prvi test, biti će puno preciznije. Mjesta na kojima se špage već dodiruju treba samo fiksirati, bez dotezanja, cilj je da taj dio ruba antene ostane gdje je do kraja, eventualno se diraju nakon potpunog poravnanja ruba radi još bolje geometrije. Ostale vijke treba dotezati s vanjske strane ili unutarnje strane u zavisnosti dali želiš da se rub približava ili udaljava, za kontrolu stalno mjeriš pomak špage.. Kad se sve dodiruju u centru, fiksiraš kontra matice i ponovo podešavaš fokus lnb-a..

2. način je lakši za montažu a teži za izradu, treba pronači majstora koji ima motalicu za metal i koji je u stanju napraviti savršeni okrugli prsten (kao hulahop) bilo od kvadratne ili okrugle cijevi, dimenzije malo manje od tanjura.. On se onda zašarafi ili zanita u što više točaka sa zadnje strane tanjura te zbog svoje čvrstoče izravna rub tanjura..
      .........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...........
      ..........................................DM8000 + TBS5927 + TBS5922SE
      .................................................
    • Sad gledam zadnju sliku sa 4 špage i zaključujem da su dvije spojene, 3. je 2,5cm ispod njih a 4. još ispod, znači 3cm od one dvije dobre a ne 0,5cm kako si rekao.. Hoću reći da ti moraš dobiti sve 4 tj. još bolje 8 u ravninu.. Mogao bi možda isto probati sa španerima i sajlama znači u tom slučaju bi točke gdje su ove spojene špage privlačio prema ovima koje su skroz udaljene dok se ne poravnaju...

Znači, nema ništa bez motanja lima ali sad treba smisliti kako to napraviti kontrolirano i da ostane u tom položaju..

.........2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W).........
      .........................Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 + 12 x Inverto BlackEco (90E-55W)...........
      ..........................................DM8000 + TBS5927 + TBS5922SE
      .................................................

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Pozdrav drugari.

Nabavih mzt 3m perforiranu, posle duze potrage.
      Juce je bila moba, skidanja i rasklapanja uspesna.
      Posle na stotine odvrnutih srafova, izgleda ovako.

Antena je super ocuvana i prava kao strela.
      Sad trebam da prilagodim polarmount za jos jedan motor za elevaciju, i da vidim da li treba
      da se pravi replika invacom feeda, da bi mogao da ima 9mm koje riz-la pominje skalar-talasovod.
      Metalostrugari mi uvek sj..u. Zeleo bih da napravim jedan tutorial u slikama, sklapanja i postavljana
      mozda nekom koristi. Dosta je hladno vreme, pa se mozda oduzi.
    • Pozdrav svima,zna li neko na osnovu ovih slika koja je ovo parabola i dali vredi ulagati u nju, pošto nisam sa njom dobio lnb glavu - ovde sam namestio neki ofset lmb koji verovatno neće raditi kako treba.Dimenzije antene su 1,85.Šta je vaša preporuka i sa kojim lnb-om bi dobio najbolje rezultate,recimo za Astru 28 ,Astra 4A at 4.8°E,i Canal Digital Thor 5/6/7 at 0.8°W.

The post was edited 1 time, last by Emil75 ().

• Ja sam probao inverto whitetech, sa invacom feedom i inverto black ultra za offset antenu.
      Imao sam sa oba dobar prijem sa 4.8°E nordic beam. Black ultra je imao 2db bolji SNR.
      Isto i sa 0.8°E nordic ide sve bez problema.
      Moze i da se isece black, pa da se stavi prirubnica i feed za parabolu. Meni su krivo napravili navoj
      pa nisam zadovoljan rezultatom. Treba to lepo precizno da se napravi, da radi kako treba.
      Sto se astre 28 tice, uk beam nema sanse sa 1.85m u Beogradu, bar.

The post was edited 1 time, last by fil ().

• Meni na pamet padaju gore pomenuti kanali sa nordic beama, zatim postoje britanski kanali na 27.5 w koji isto ne bi mogli sa 1.2m,
      mislim i da za ruske kanale na 36e nije dovoljno 1.2.

I verovatno dosta feedova na 7e 10e 12.5w je na granici prijema sa 1.2m, ali nisam siguran jer je meni prva antena ova od 210cm.