Ruska parabola 210cm

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ruska parabola 210cm

Podelio bih sa vama moju avanturu nabavke i instalacije prve satelitske antene u zivotu. Mozda nekome bude interesantno, a nadam se i korisnim savetima i misljenjima, sta dalje.

Trebala mi je antena prevashodno za feed-ove na satelitu 30.8 e , inklinisana orbita. Na satbeamu je pisalo, da za moju lokaciju Beograd treba 1.5m. Medjutim neki dobri ljudi su mi rekli da nije dovoljna ni 1.8 nego tek 3m radi posao.
      Uspeo sam nekako da nadjem u Beogradu da kupim Mabo 1.8, pa cak i mzt 3m koja me je sokirala kad sam je video. Izgledala je ogromno i pretesko, verovatno bi me komsiluk lincovao, ako bih uopste i uspeo da je dignem na krov zgrade od 7 spratova. Jedino mi je ostajalo da donesem nesto iz okolnih zemalja po pristupacnoj ceni,ili neku micromesh segmentnu tipa Orbitron iz Amerike.

Odluka je pala na Bugarsku, citajuci njihove forume video sam da dosta hvale jednu rusku antenu 210cm, s kojom hvataju bez problema UK snop sa Astre.Nasao sam u oglasima jednu bas takvu, na slikama je izgledala bas u dobrom stanju,
      ali nazalost kad su antene u pitanju slika ne govori vise od 1000 reci. Kad sam je video uzivo bila je malo ulubljena i sto je najgore rub nije ravno lezao na horizontalnoj povrsini, al kad sam vec dosao morao sam da je uzmem.
      Dobio sam originalni njen feed i motor echostar od 24". Na slici se vidi kako sam je pricvrstio za auto. Na carini nisam imao problema, dosta su pomogla prljava zardjala ledja.

Nisam hteo nista da busim ili betoniram na krovu pa je napravljena ovakva konstrukcija. Ispravili smo antenu kolko tolko, da ravno lezi horizontalno i ispravili ulubljenje. Sipke original nisam imao 3 vec samo jednu, pa sam ih zamenio navojnim.
      Stavili smo trougao za drzac feed-a. Inverto whitetech 0.3db konvertor. Procitao sam da je fokus 840mm, mada to nije radilo kad je ivica talasovoda na toj udaljenosti, vec je pomocu instrumenat izmeren najjaci signal kad je fokus negde 15-20 mm unutar.
      Motor je imao jako malo rdje po sebi i radio je iz prve, i senzor je bio ispravan. Skenirao sam jace satelite 19.2,13,23 pomocu tbs 5980 i bilo je valjda dobro. Najslabiji transponder 16db najjaci 20db.

Video sam da je na 30.8 e svaki dan aktivan turksat promo kanal na 19638h, mada je on na drugom spotbeam-u od onog koji meni treba ali posluzio je za pronalazenje pozicije. Prvo smo nasli Astra 5b na 31.5e i onda 3-4-5 klika pozicionera i pojavio se signal
      oko 10db. Naravno od fidova koji su oko 10950h nije bilo nista. Posto satelit seta na dnevnom nivou -2 , +2 stepena ostalo mi je da ga pricekam kad mu je pozicija na pojasu, a to je oko 19h. Blindscan je uspeo da nadje 2-3 fida al bili su jako slabi 5-6db i jedva gledljivi. Pokusavao sam narednih dana, i najvise sto je dobacilo bilo je 8-9db, jako kratko.

Planiram da stavim motor za deklinaciju, i inverto ultra prilagodim za feed za parabolu da probam nesto da poboljsam.Najvise me kopka da li je sve bilo uzalud i da li ova antena radi bolje od Mabo 1.8, pa bih bio zahvalan ako bi neko ko ima antene slicne velicine podelio svoje rezultate. Okacicu sta sam uspeo da uhvatim od "teskih" satelita, npr SES5 nordic beam 4.8e. 28e,26e,7w mrka kapa.

Budite blagi, nov sam u svemu ovome :)
      MZT sta 300/04 300cm , 210 cm prime focus ruska mashinka, madjarica 110cm
    • Evo ti "lajk" za podršku! Nije antena ko zna šta, pogotova kad je veš oštečena ali ipak ... želim sve najbolje u pretraživanju neba!
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • 30.5e Arabsat 5A je nov satelit i ne seta fizicki nigde... Stoji ko strela... Profesionalni pratioci putanje satelita kazu da 0,1-0,2 stepena neces ni osetiti sa antenom manjom od 3,5 metra..
      -Ono sto varura jeste nivo signala, i to zbog potrosnje baterija na satelitu, broju aktivnih transpondera i senke zemlje koja zaklanja sunce... Inace sve pohvale za entuzijazam u ovo vreme kada satelit gubi smisao pored kablovske i drugih iptv gov**a... ;)
      Gebertini 150cm 91.5E-45W..SuperMount SMR1224EL.. BG
      Ku Inverto black ultra x2 (Linear-Circular)
      C WS International ESX241 (Linear-Circular)
    • Po meni Mabo 1,85 (offset) i ta 2,1m (prime focus) su u klasi potpuno jednake mozda mrvicu vise si dobio ali to mozda neces ni osetiti, naprotiv kad dodje zima sneg ce se daleko vise zadrzati u polozenom tanjiru od onog malo uspravljenijg.. (offset)
      Gebertini 150cm 91.5E-45W..SuperMount SMR1224EL.. BG
      Ku Inverto black ultra x2 (Linear-Circular)
      C WS International ESX241 (Linear-Circular)
    • Izmjeri dubinu i širinu antene i pomoću formule dobit ćeš točnu udaljenost na kojoj treba da je skalarni prsten i isto koliko grlo treba da viri van skalara . Također je bitno da feed gleda točno u sredinu antene i tek tad se podešava polarmount i deklinacija , a lnb se samo provjeri dali je pod točnim kutem kasnije kad se ostvari prijem .

Sretno !
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • Dusan Smigic wrote:

30.5e Arabsat 5A je nov satelit i ne seta fizicki nigde... Stoji ko strela... Profesionalni pratioci putanje satelita kazu da 0,1-0,2 stepena neces ni osetiti sa antenom manjom od 3,5 metra..
      -Ono sto varura jeste nivo signala, i to zbog potrosnje baterija na satelitu, broju aktivnih transpondera i senke zemlje koja zaklanja sunce... Inace sve pohvale za entuzijazam u ovo vreme kada satelit gubi smisao pored kablovske i drugih iptv gov**a... ;)

Ja mislim da čovjek ne priča o Arabsat 5A satelitu nego o starom Eutelsat 31,5A koji je inkliniran 1,7 stupnjeva.. To je preveliko odstupanje u odnosu na standardnu putanju, stoga bez dodanog motora za inklinaciju nema smisla imati pokretni sustav.. I ja sam trenutno radim na ugradnji motora za inklinaciju na 2,4m, imao sam ga na bivše dvije antene i to se pokazalo jako praktično, bez obzira dali je cilj dobiti inklinirane satelite ili samo precizno kontrolirati putanju.. Uglavnom, svaka čast na volji, odlazak u drugu zemlju, kupovina velikog tanjura, montaža na krov zgrade i sve to uz nikakvu garanciju da će raditi ?( ... Mislio sam da takvi ljudi više ne postoje...

Još nešto, ako je rub tanjura vidljivo pomaknut u odnosu na ravnu podlogu na koju je postavljen, predlažem centriranje navojnim šipkama kakve si koristio za centriranje feeda, za tu svrhu mogu biti tek 4 mm debljine .. U ovom slučaju se navojne šipke spajaju sa zadnje strane tanjura tako da se poveže rub tanjura i čvrsto pojačanje leđa u sredini.. Onda se tanjur dotezanjem navojne šipke vrača u centar, isto kao što se npr. balansira kotač sa žbicama na motoru ili biciklu.. Idealno bi bilo pratiti rub tanjura po mraku sa građevinskim laserom koji baca liniju (ne točku!).. Nakon toga bi tanjur dobio svoje tvorničko pojačanje, ovako se radi o tek maloj iskoristivosti, možda koristiš te 30-50 % površine od tih 2,1m
      2,7m offset Laminas :)
      2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      90cm + Opticum 3800 Ultra Speedy (90E-55W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (10 satelita)
      TBS5927;DM8000

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Na njemu 30.08E EUTELSAT31A (incl.1.8°) nalazi se spomenuti Turksat promo na TP11638_H_2222 sa hrpom feedova. Sretno sa antenom i nadam se da češ uživati u signalima.

30.08E EUTELSAT31A (incl.1.8°)
      1.DM800se SIM Ferrari x 2TBHDD-Gibertini 105-(70.5E-30W)-Moteck SG-2100-LNB Protection-Inverto Ultra HG (2010) 2.D-15 WI-FI x 2TB HDD-Gibertini 150 (C/Ku)-SMR-1224 (EL)-ASC-1 Positioner-Moteck VBOXIII+5V Sensor-Spaun SUR-420 WSG-Spaun Spoax111-Offset Scalar Ring-COROTOR Wideband LNB C (3.4-4.2GHz)-LNB Inverto Ultra HG Twin (2013)-LNB Inverto Pro Circular (2014)
    • Ljudi hvala vam puno na recima podrske, ne znate koliko ste me ohrabrili da istrajem u operaciji!!!

U pitanju je stari eutelsat, ne arabsat. Nadam se da cu ovih dana izaci na krov, da nekako namontiram motor.
      Mislim da odvrnem ovaj sraf za stelovanje deklinacije i da umesto njega zasrafim motor 12".
      Ako to nije dobra ideja onda bi trebalo zavariti neki drazac.

LambdaKt super je ideja sa sipkama i laserom sigurno cu probati da je sprovedem, posto mi sad nije vise,
      cilj da samo uhvatim ovaj satelit, vec sto ti rece da je dovedom najpribliznije fabrickom stanju.

RIZ-LA zasrafio sam jednu sipku dole za centar antene , da mi ide tacno po osi za centriranje feeda, tako da on gleda u centar.
      Izmerio sam i dubinu i sirinu i izracunao fokus, pa sam otprilike isao duz tog pravca sipke i stao gde je signal najjaci nije bio po mom
      proracunu a ni na daljini koju sam procitao na bugarkom forumu nego negde izmedju, al stelovacu jos.

Imao sam ideju da dignem i jednu 110cm madjarica valjda(ledja u obliku slova T) , pa da uporedjujem sa njom da vidim koliko je bolja, jel
      ne znam kako drugacije da uporedim. Mada ne znam da li ima smisla.

Hvala svima jos jednom
    • Mislim da Ante P. više ne centrira ;)

Nemam niti jednu sliku dok sam laserom kontrolirao svoju offset antenu po rubu, na ovoj se vidi kako baca liniju od lnb-a prema reflektoru.. Samo da vidiš kako izgleda taj građevinski laser, baca 3 zrake pod kutem od 45 stupnjeva a u ovom slučaju je uključena samo jedna.
      Po danu je teško raditi sa laserom pa možeš za početak upotrijebiti građevinski konac.. S njim preciznost nije baš idealna ali dovoljno da ti pokaže odstupanja do debljine konca.. Treba ih staviti bar 4, od ruba do ruba i u sredini gdje se križaju gledati odstupanje.. Nakon provlačenja 1. konca treba gledati dali će slijedeći ići ispod ili iznad jer ako kod ječeg natezanja 2. konac pomiče 1. onda treba promijeniti stranu.

Može se sve to i "na oko", gledajući sa strane tako da se poravnaju vanjski i unutarnji rub. Ako se na oko vidi da linija ne prati jedna drugu onda se sigurno radi o velikom odstupanju, fokus bude totalno raspršen a prijem ni blizu očekivanog.

Edit: Zaboravio sam, 2. motor možeš montirati kako si rekao, umjesto navojne šipke za deklinaciju

2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      TBS5927;DM8000

The post was edited 2 times, last by LambdaKt ().

• Postavio sam motor.
      Sad mogu u toku celog dana da primam signal sa inklinisanog satelita.
      Probao sam inverto ultra za ofset, radio je bez feeda za parabolu bolje od whiteteck inverta sa feedo-om, na ovom satelitu,
      a no ostalima je mnogo gore ne znam ste je problem.
      Nabudzio sam i feed, nabio sam ga samo kroz otvor, ali signal je bio gori. Nemam dovoljno prostora za manevrisanje.
      Ovo je na brzaka sve probano.
      Ne izgleda antena mnogo kriva na oko, ali poslacu sliku sa optegnutim koncima.
      pozdrav svima

• RIZ-LA wrote:

Izmjeri dubinu i širinu antene i pomoću formule dobit ćeš točnu udaljenost na kojoj treba da je skalarni prsten i isto koliko grlo treba da viri van skalara . Također je bitno da feed gleda točno u sredinu antene i tek tad se podešava polarmount i deklinacija , a lnb se samo provjeri dali je pod točnim kutem kasnije kad se ostvari prijem .

Ne pomaže ?
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • Sirina: 210cm dubina: 33cm f:83.5cm f/D~ 0.4

Ako racunam priljubljeni prsten kao produzetak grla, onda je prvi prsten oko 5mm iza njega a drugi prsten 2mm ispred.
      Koliko bi trebalo da bude.
      Toliko je zapekao skalar za grlo da nece ni da mrdne, ne znam kako da ga skinem.
    • Odreži glavu od Black ultra na samom spoju feed-a i valovoda te ga prilagodi na taj feed što imaš.. Vanjski promjer valovoda na Black ultra je 22mm i ima dovoljno debelu stjenku da se može turpijanjem prilagoditi tvojem skalaru.. Mislim da bi to trebala biti dobitna kombinacija.
      TBS5927;DM8000
    • fil wrote:

Sirina: 210cm dubina: 33cm f:83.5cm f/D~ 0.4

Ako racunam priljubljeni prsten kao produzetak grla, onda je prvi prsten oko 5mm iza njega a drugi prsten 2mm ispred.
      Koliko bi trebalo da bude.
      Toliko je zapekao skalar za grlo da nece ni da mrdne, ne znam kako da ga skinem.

Sad gledam te slike i rekao bih da skalar i nije predviđen za rastavljanje nego je otokaren prema anteni bez mogućnosti podešavanja.. Pa onda gledam sliku iz posta br. 1 gdje je rastavljen ?(.
      TBS5927;DM8000

The post was edited 2 times, last by LambdaKt ().

• Ako nitko nije 20-30 godina dirao taj spoj onda bude kao zavaren, nema tu sreće.. Probaj si napraviti ovo, Ultra na c120 flanđu pa onda možeš kombinirati kako želiš..

novisf.com/attachment/8359/?s=…f106a555364d7390b02b4eda8novisf.com/attachment/8360/?s=…f106a555364d7390b02b4eda8
      TBS5927;DM8000
    • ja sam na prvoj anteni preradio obican lnb i na njemu stavio prsten kojeg sam pravio od klipa od traktora precnik 120mm.posle sam na drugoj anteni imao invertov flange lnb,dabi pre par meseci uzeo opet invertov IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP i njega preradio stavio isti prsten i radi fantasticno sve.imas sad i uzeti aluminijumske ploce pa vidi da ti neko na strugu to napravi.mogu ti poslati dimenzije ako zelis
      dish parabola 1.8m
      dream box 800hd.
      X SOLO MINI3 1200MHz Dual DMIPS HD 1080P Satellite Receiver 4GB Serial Flash 1GB DDR3 with DVB-S2+DVB-T2/C X solo mini 3
      twin inverto flange lng
      Sony Bravia tv kd55x8509c UHD
      iMac Retina 5K 3.5GHz

The post was edited 1 time, last by alfaromeo ().