Molim pomoć - iskopčani kablovi

• Molim pomoć - iskopčani kablovi

Pozdrav!

Kod gradnje kuće (prije 10-15 godina) ugradili smo digitalnu satelitsku. Kako se nije koristila, reciever je zametnut i time se više nitko nije bavio... U međuvremenu je tata otišao u mirovinu, a sada umire od dosade pa sam odlučio omogućiti mu da opet gleda satelitsku TV.
      No, kada sam otišao na tavan imao sam što i vidjeti - ništa nije povezano s ničime.

Link na slike: Imgur: The most awesome images on the Internet

Molio bih Vas pomoć!
      Može li mi netko reći fali li ovdje nešto, ili mogu jednostavno sam uštekati kablove?

Znam, najjednostavnije bi bilo pozvati nekog stručnog i platiti da popravi - ali htio sam da sve skupa bude iznenađenje za Božić, a to mi i ne bi uspjelo kad bi mi monter dolazio kući.

Nadam se da nisam promašio podforum, moje isprike ako jesam.

Unaprijed hvala!
    • Ovaj odkopcan dio je za obican antenski prijem. Znaci tu su pojacalo i spliteri za vise prikljucnih mjesta za klasican TV prijem. To nema veze s satelitskom.
      Treba vidjeti gdje idu kablovi iz LNb-ova s satelitske. Trebao bi biti nekakav DISEQ switch koj upravlja time. Ttebalo bi vidjeti sa li su LNB-ovi H&V ili dual...
      Slabo se to gleda na slikama.
      MAY THE FORCE BE WITH YOU!

Gatam sat. drivere na grah, proričem CS na tarot karte, bioenergijom otklanjam probleme s boxeva, centriram antene telekinezom!

• Da sam na tvom mjestu ipak bih zvao majstora, prvo trebaš promijeniti oba LNB-a na sat. anteni jer im fale poklopci i vrlo vjerojatno je vlaga učinila svoje (pitanje je da li su ispravni), zatim se ona 4 kabela trebaju spojiti na multiswitch 5/2 TV-MAX i to tako da se na poziciju input1 i input2 spoji po jedan kabel sa svakog twin LNB-a, a na poziciju input3 i input4 preostala dva kabela s oba twin LNB-a. Ono do multiswitcha je vhf/uhf skretnica, a vidim da imaš i nekakvo kanalno pojačalo,razdjelnik...moj savjet ti je da pozoveš majstora koji će ti ovo znati upogoniti, ali prije svega ide zamjena LNB-a, a mogao bi zamijeniti i satelitsku antenu - ima ruzine i na njoj, kad je već to iznenađenje za Božić bolje da je sve novo, moja procjena ti je da bi mogao na sve to (antena,2xLNB twin i majstor) potrošiti do 100 eura.

Gibertini 105 - 9°_13°_16°_19°E

EVO TV

• Molim pomoć - iskopčani kablovi

decibel wrote:

Da sam na tvom mjestu ipak bih zvao majstora, prvo trebaš promijeniti oba LNB-a na sat. anteni jer im fale poklopci i vrlo vjerojatno je vlaga učinila svoje (pitanje je da li su ispravni), zatim se ona 4 kabela trebaju spojiti na multiswitch 5/2 TV-MAX i to tako da se na poziciju input1 i input2 spoji po jedan kabel sa svakog twin LNB-a, a na poziciju input3 i input4 preostala dva kabela s oba twin LNB-a. Ono do multiswitcha je vhf/uhf skretnica, a vidim da imaš i nekakvo kanalno pojačalo,razdjelnik...moj savjet ti je da pozoveš majstora koji će ti ovo znati upogoniti, ali prije svega ide zamjena LNB-a, a mogao bi zamijeniti i satelitsku antenu - ima ruzine i na njoj, kad je već to iznenađenje za Božić bolje da je sve novo, moja procjena ti je da bi mogao na sve to (antena,2xLNB twin i majstor) potrošiti do 100 eura.
      hvala na detaljnom odgovoru!

I bojao sam se da će na kraju biti tako, mama mi je spominjala da je nešto otpadalo sa antene...

Jel ta ruzina na anteni utječe na nešto ili je još upotrebljiva?
    • Upotrebljiva je ona itekako, ali već kad se mijenja - 200njak kn vamo-tamo. Nju nije nužno zamijeniti, odluka je na tebi, no iskustvo me uči da to nije loše učiniti u paketu jer će te sada doći jeftinije nego da je mijenjaš za koju godinu (a možda i prije).

EVO TV

• Ma kad mi je sad to malo neočekivani trošak, pa gledam da ipak nekako smanjim - recimo bez mijenjanja tanjura, i uzimanjem single lnb (jer će biti samo jedan reciever)

Postoji li jednostavan način da saznam koji od ova 4 kabela ide iz kojeg lnb? Probao bi ih spojiti na taj multiswitch, da vidim ima li kakvih naznaka života
    • Možeš i tako, singlove namontiraš umjesto twinova, spajanje na msw 5/2 je isto (koristiš samo input1 i 2), zemaljsku umjesto na razdjelnik spojiš na ulaz za zemaljsku na msw (multiswitch) i izlaze sa razdjelnika spojiš na izlaze multiswitcha. E, sad, koji je koji kabel sa satelitske možeš odrediti samo tako da ih spajaš direktno na sat. prijemnik i vidiš na koja 2 ćeš imati signal ili ako imaš unimer kratko spojiš dva kabela na jednom kraju pa na drugom mjeriš. U svakom slučaju, imati ćeš malo posla, a zna se ponekad malo i zakomplicirat....

EVO TV

• Krivo sam napisao shemu spajanja satelita na msw 5/2 - jedan satelit ide na ulaze 1 i 2, a drugi na 3 i 4 tako da je kombinacija za output1 2-3, a za output2 1-4 (znači satelit1 - input1, satelit2 - input4 ili satelit1 - input2, satelit2 - input3).....evo vidiš, već se iskompliciralo ;)

EVO TV

• Kao što ti je napisao @nix.rs tražiš krivu Astru, treba ti ona na 19,2°E (Astra 1KR/1L/1M/1N), a Q (kvaliteta signala) ne smije biti nula. Drugi satelit koji pretražuješ je Hotbird na 13°E. Prema slici tvoje satelitske antene Astra ti je LNB u centru, a Hotbird onaj sa strane. Inače, nedostatak poklopca na LNB-u ne mora značiti da je neispravan, no često to tako završi. Jednom sam imao situaciju gdje su se ljudi žalili kako nemaju signala sa takvim LNB-om, ja ga krenem mijenjati, a ono iznutra izleti bumbar - i, gle čuda, vrati se signal....ALI...bumbar se vratio i sutra, a s nijm i ja, he,he

EVO TV

• Sve je to krpljačina, treba nešto i uložit u opremu. Neznam kakav receiver imaš. Ali sa minornim poznavanjem tematike, bojim se da bez majstora neš ništa napravit. Netko je gore napisao 100 eura ta dva twin lnb. Sad se tu može ić i dalje da se stavi motor pa T90 antena. Zovi majstora neka ti sve složi. Starog pošalji u birtiju na kartanje neće ni znat. Vjeruj mi to ti je najjeftinije.
      ,,Ostavite svaku nadu vi koji ulazite''