DVB-S2 kartice - iskustva

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Pozdrav svima koji imaju iskustva sa dvb s karticama.. Pre nekog vremena sam u desktop racunar instalirao sky star hd 2 karticu, uspesno sam instalirao dvb viewer i sve ostale plugine potrebne za uzivanje u gledanju atraktivnih paketa kanala. Sve manje vise radi ok osim jedne stavke, a to je da kada gledam HD kanal koji ima visok bitrejt , oko 9 i vise, slika se povremeno koci, trza, rasipa. u cemu je problem i ima li resenja za to? Hvala unapred.
    • Može biti puno toga razlog, ali neki univerzalni odgovor bi bio:
      Treba jači komp: dakle jači CPU, a treba i da dobro podesiš program u kojem gledaš kanale (dakle, poželjno je da ti program omogućuje upotrebu hardverskog dekodiranja H264 pod uslovom da imaš grafičku karticu u kompu koja to podržava).
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • Nikada softversko dekodiranje nije bolje od hardverskog.
      Ako tvoja grafička nije u stanju da hardverski dekodira H264, onda će to CPU da odradi, i tu dolazi do štekanja.
      Proveri još jednom podešavanja u programu koji koristiš - ako se oslanja na vanjske codece, onda vidi da instaliraš LAV filtere i da u njima uključiš hardversko dekodiranje (ponavljam: ako to tvoja grafička podržava).
      U suprotnom namesti da gledaš preko MPC-HC playera - u njemu isto može da se uključi hardvesko dekodiranje H264.
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • podesavanja su odradjena po preporukama sa foruma. u necemu drugom je problem. zamenio sam sve konektore i kablove,skinuo stare stavio nove. posto imam tvin lnb napravio sam rokadu sa kablovima na ulazu a i b , kabal koji je isao u risiver sada ide u sky star i obrnuto, ali ni to nije pomoglo. jedino ako je neki hardverski problem sa sky star karticom, inace vise nemam ideju sta bi mogao da bude problem.
    • Aj da ne bump-ujem temu tek tako, evo i poneka reč… :)

Elem, avgusta 2016. nabavio sam 2 TBS kartice. Rade izuzetno dobro i imaju mnogo prednosti nad bilo kakvim drugim risiverima. I nisu UHD, niti bilo gde na njima piše da su 4K, što može lako da se proveri na sajtu proizvođača. I upravo sa njima gledam sve šta ide preko neba, pa čak i ono što niti jedan postojeći sistem na tržištu nije mogao savladati - o tome sam pisao u drugoj temi > link.

Nevezano za konkretne modele i proizvođače DVB-S2 kartica, hteo bih još jednom da istaknem njihove generalne mane i prednosti:

Mane DVB-S2 kartice za PC:
      • zahteva upotrebu PC (ili drugog risivera koji će biti host umesto PC)
      • enigma2 je slabo prisutna na PC (što po meni i nije mana, ali eto -da se zna)
      • neki modeli kartica nemaju daljinac
      • spada u kategoriju "besomučnog trošenja para" kad se shvati šta sve može
      Prednosti DVB-S2 kartice za PC:
      • podrška većine pravih PC "images": Windows, Linux, MAC OS
      • stabilan rad bez potrebe za bilo kakvim rebutovanjem sat-risivera ili PC
      • potpuna modularnost sistema:
        • menjanje i/ili upgrade (poboljšanje) bilo čega bilo kada (hardver i softver)
        • kombinovanje bilo čega s bilo čime (hardver i softver)
      • neograničen broj potpuno različitih tunera za bilo šta
      • prijem signala sa satelita u raznim standardima: DVB-S/S2/S2X, DVB-DSNG, DVB-CID
      • prijem signala u različitim oblicima: CCM, VCM, ACM, MIS, NS3/NS4
      • podrška većini modulacija signala: QPSK, 8PSK, 8APSK, 16APSK, 32APSK, 64APSK, 128APSK, 256APSK
      • nema jurnjave za bilo kakvim firmware-ima, driverima, imidžima, skinovima, pluginovima, itd.
      • jednom instalirate i podesite šta vam treba i onda možete godinama da uživate u skeniranju satelita, gledanju svega i svačega, a za zahtevnije ima još milion stvari s kojima mogu da se zabave ako im sve to nije dosta
      • sloboda manipulacije primljenim signalom bez gubitka kvalitete putem raznog hardvera i softvera po izboru*
      *ovisno o mogućnostima korisnika

Da biste skapirali da je DVB-S2 kartica samo tuner odn. demodulator, potrebno je napomenuti da se za daljnju sudbinu primljenog signala sa satelita brine vaš PC, a to znači da mlatimudijalni sadržaj možete prikazati, snimati, transcodirati, stream-ovati odn. raditi s njime što vam je volja.

Performanse?
      Koliko para (veli poslovica) - toliko muzike. To važi i u slučaju DVB-S2 kartica: cene variraju obzirom na bezbroj modela: npr. sa 4 S2X tunera je $229 USD, sa 8 S2X tunera je $329 USD.
      Sudeći do dosadašnjim temama na ovom i drugim Forumima, treba naglasiti da je to cena samo DVB-S2 kartica. Za najzahtevnije korisnike koji bi da gledaju i sat feedove apsolutno preporučujem upotrebu desktop PC-a sa što snažnijim hardverom.
      Sat-feedovi nisu namenjeni da se primaju „kod kuće“ od strane bilo koga, već su to prenosi nečega što je namenjeno velikim TV-kućama, bioskopskim dvoranama u prestonicama velikih država, i drugim velikim kompanijama. Otuda i slabiji signal na satelitima gde sat-feedovi idu, raznorazne modulacije signala, manje popularni standardi prenosa i različiti sistemi zaštite sadržaja.
      Takav signal se preuzima sa velikim sat-antenama i dalje obrađuje profesionalnim mašinama čija cena je, ovaj.. enormna.

Ljudi ko ljudi -hteli bi da gledaju i ono što nije njima namenjeno, pa još i ako je mukte – nalaze načina da prikupe sve šta je potrebno za ostvarenje tog zadovoljstva: gledanje sat-feedova.
      I tu onda dolazi do drame: zašto nemam signala na nekom satelitu gde bi trebalo da ide feed, te imam ton ali nema slike (ili obrnuto), te imam lock ali mi po skeniranju TP ništa ne pronalazi, te imam uneseno sve, ali mi i dalje „ne otvara“ itd.
      Drage kolege: treba jak hardver. Ali BAŠjaki“. Od STB mašina (sa Enigma2 ili bez) se ne očekuje da prikažu gabaritne sat-feedove koji su H264 1080i 10-bit 4:2:2 ili H265 4K 10-bit 4:2:2 HDR. Zašto? Pa nisu niti će da budu napravljene za malobrojne korisnike koji bi da gledaju sat-feedove, a ni showbiznis industrija baš i ne ohrabruje da se to proizvodi. Jedni su probali i otišli sa scene kućnih sat-risivera.

Kako onda do gledanja sat-feedova? Pa ulaganjem u veliku motorizovanu antenu i sat-risiver koji može da primi signal i prikaže ga.
      Aha, kako da ne. Hm, dobro, šta se odma’ ljutiš.. evo, reci - kakav je to sat-risiver?
      To ti je onaj koji može da se nadograđuje kad god negde zaškripi.
      Šta bre „zaškripi“?
      Pa industrija zabave svako malo izlazi s nekim novim čudesima, i onaj ko želi da sve to i dalje konzumira jednostavno mora konstantno da nadograđuje sistem (hardver i softver) ne bi li ostao „u igri“.
      Opet napomena: TV-kuće i kompanije lakše prate sve te inovacije i promene jer raspolažu sa velikim budžetom.
      A mi koji smo kod kuće?
      Snalazimo se.
      Dakle, potrebno je imati sat-risiver koji je otvorenog tipa da uvek nešto može da mu se nadogradi, izmeni, pojača, proširi, modifikuje, nabudži.
      Nabavka STB Enigma 2 risivera i sl., taman da je od najboljih i najskupljih brandova jednostavno nije dovoljno jako rešenje za navedene sat-feedove (H264 1080i 10-bit 4:2:2 ili H265 4K 10-bit 4:2:2 HDR).

Aaa jbt... kol'ki uvod 8o

Dakle, šta nam preostaje?

PC.

PC je bio i ostao kraljina kućne zabave -jeste da igračke konzole napadaju, ali svestranost i proširivost održavaju PC na tronu.
      Desktop PC sazdan od jakog hardvera i opremljen naravno DVB-S2 karticom može mnogo da učini, pa i da prikaže navedene sat-feedove, a i daleko više (bukvalno).

Svi ostali mogu pokušati sa laptopovima. Potpuno je nebitna laptop konfiguracija i da li su gaming-nabudženi te plaćeni užasno mnogo, pošto je sve to slabo za sat-feedove, ali može da posluži čisto da se proba, pa ako nešto i prikaže - dobro je, ako ne - jbg onda. I da, jako je skroman izbor eksternih DVB-S2 kartica koje mogu na laptopove, pa imajte i to u vidu.

Glavna prednost (po mom skromnom ubeđenju) sat-risivera baziranog na DVB-S2 kartici i pripadajućem PC nad STB i Enigma2 risiverima jeste modularnost: jednom kada kupite DVB-S2 karticu za PC može da vam koristi dugo bez potrebe za menjanjem. Ukoliko se pojavi nešto novo što ne može da se gleda, onda promenite hardver (jači CPU + matična ploča, povećate RAM nekom bržom memorijom, skrpite pare i počastite se basnoslovnom grafičkom karticom, pa još dodate i interni SSD na brzu magistralu, da ceo OS "đipne") te pribavite i odgovarajući softver (app za tuning, grabber, neki što lakši player te očistite OS od kojekakvih nepotrebnih codeca i packova).
      Sve to se odnosi (još jednom naglašavam) isključivo na desktop PC, a ne na laptop, htpc i sl. igračke. Jednom kada upogonite taku zver ima da podere bilo kakav zahtevan vidoje: full HD 4:2:2, 4K UHD 4:2:2.

Danas kada kupujete novi STB risiver gledate šta se nudi za poprilično velike pare, pa se premišljate koliko koji ima memorije, pa koji procesor, kakav mu je NIC za LAN, koliko ima i kakvi su USB portovi, šta je sa e-SATA, interni Wi-Fi, pa koji kombo tunera bi vas podmirio, itd.I ondak pazarite, zadovoljni ste, pravdate se i pred ženom i pred ostalim kolegama na Forumu da je bila "opravdana kupovina", a u sebi strepite da sutra ne izađe nešt' novo, što vaš najnoviji sokol nemere da skrši. Uh, noćna mora koja obično košta 200-500 EUR.

Ne strepite, a?
      Bravo. Na žalost, malo je takvih, a i neće svak’ da prizna.
      Eo, ja sam nekada prvi cviko da pažljivo izaberem, kako bih što više bitnih mi stvari pokrio nabavkom uređaja. Kutije (risiveri) počeli da se gomilaju, stalno izlaze novi modeli, odoše silne pare, i tako u krug.
      Onda sam shvatio da mi zapravo nije potreban Enigma2 OS i natezanja s njime, isprobavanje ovog i onog imidža, skina, plugina, komandi za ovo i ono, mountovanje kurte i murte, rebutovanje posle svakoe hebene izmene, pa rušenje svega, ubacivanje lista kanala te njihovo sređivanje i ažuriranje, i onda opet ispočetka. Na kraju više vremena provedoh u nameštanju risivera nego u njegovoj namenskoj upotrebi – gledanju kanala. Nekad mi to bilo interesantno (priznajem), danas čisto gubljenje vremena. Plus su proizvođači E2 risivera poznati po izbacivanju risivera na tržište u nadi da će se već nekada naći neko da im napiše potrebne drivere i pluginove koji bi trebali da im daju punu funkcionalnost. O stabilnosti i napretku tipa korak napred-dva nazad smo svi već puno puta bili svedoci sa svakim novim E2 imidžom.

Kad su u pitanju DVB-S2 kartice situacija je sledeća: kupite jednu, ubacite u PC, pa ako vam bilo šta zatreba (a nema već u startu na PC), samo dokupite i vozite dalje.
      Mogućnosti proširenja su apsolutno neograničene. Evo, verujem da bi vam (osim mene) mnogo toga mogao i kolega Foxx da ispriča šta sve nismo nabavljali, sređivali i menjali komponente iz raznoraznih zemalja sveta (od Srbije preko Kine do Izraela). Ako su vam lokalni dućani sostificirane (jel' se tako kaže?) opreme preskupi, a nije vam mrsko čekati > Ebay je zakon!

Još jedna činjenica vezana za STB i Enigma2 risivere je što oni baš i nisu šampioni menjanja svega i svačega, pa kad jednom izađe neka neue tehnologija, obično morate da kupite nov risiver koji to podržava (znam za izmenjive tunere, mogućnost nadogradnje wifi USB stickom, internim/externim HDD, itd. ali govorim uopšteno).
      Kod PC samo kupite taj deo koji donosi to nešto "novo" i vozite dalje. Nema gomilanja boxova na stalaži u primaćoj sobi i svađe sa ženom oko toga (naročito oko brisanja prašine) :)
      Pripadne mi zlo kad se samo setim urnebesnog prespajanja coax kabla sat-antene sa jednog risivera na drugi, treći, itd.
      Svega toga na PC nema: smestite risiver negde namenski, sve kablove dovedete do njega, spojite i igrate se do mile volje jurcajući po satelitima ili gledajući kanale.

Šlag sam ostavio za kraj. Ne znam da li ste probali onaj 8K vidoje koji sam pre nekog vremena okačio da svako može kod sebe da proba na 4K sat-risiveru, 4K playeru ili 4K TV?
      Ako niste - evo delić tog vidoja pa probajte > link.
      Neće, a?
      Na PC ide bez problema. Jes' malo matorija zverka u mene, ali uspešno pušta vidoje koji niti jedan komercijalni STB 4K risiver ili player nije mogao.
      Hehe, a niti jedan od retkih 8K TV nije mogao puštati direktno sa TP na Astri jer su namerno koristili neuobičajeni kontejner za taj 8K stream.
      Da ne pričam koje sam egzibicije izveo kako bih to sve ostvario.
      Ali, uspeo sam. Malo (više) razmišljanja, istraživačkog duha (potrošeno vreme se podrazumeva) i rezultat je tu.

Mislite da je 8K vrh?
      Nije. Išao je na Astri video iznad 8K - VR demo 10000 x 1700 px :D Deo te snimke (da vidite šta je rezolucija) je ovde > link.
      PC i to prima i prikazuje sa apsolutnom lakoćom.

...će se nastavi...

E, da... aj kad (i ako) quotate, mojne da roknete ceo tekst već ga prvo editujte, tako da ostane samo deo koji vam treba da nešto pitate ili komentarišete. Fala ^^
    • Evo ja ću prvi.
      Neću quotam pošto tipkam sa mobitela, ima da mi telefon ode u recovery :D koliko je dug post.
      Dug, ali jako zanimljiv, ofkors.

Ako dozvoliš , da dodam, da jedna od tih neograničenih mogućnosti kartice je i ta da možeš pogledati, šta to ima novog na recimo
      10°e
      11623 H 33000 3/5 16APSK ACM
      Znam da ti to znaš, moguće da neki ne znaju...

Da li je onaj 8K test na 23 5°e išao u DVB-DSNG?
      Koje TBS kartice trenutno koristiš?

Posebno mi je zanimljiv onaj dio gdje spomeneš NS3/NS4. To znači da "samo" možeš primati NS3/NS4 signal ili i taj signal možeš pretvoriti i u sliku?
      Ako je odgovor Da/Da , ima da svisnem :P
      kad narastem bit ću dijete
    • Ne, ne mogu to da primam. Nemam para za to planinarenje, mada.. nije sve u parama, ima nešto i u EBU članstvu. It's complicated.. ;)
      8K nije bio dsng s terena već klip koji je išao u loop. Vidi se po skrinšotu šta je, a i lepo piše o čemu se tačno radilo.
      Imaš u prethodnoj poruci i delić tog testa pa možeš da se uveriš kod sebe.

Edit: sad sam primetio da nisam sve odgovorio.. permutovao si freq. za 10E, u pitanju je TP 11262H.
      Signal odličan i stabilan, kao i vremenska prognoza ^^

Koristim TBS 6903.
    • New

Jes, u pravu si.
      Rekli bi: typo mistejk. 11263 frequency

I ovo za 23.5°e: čitao sam ovih dana dosta literature, puno je informacija došlo do mene, pa sam i pobrkao pojmove. Pokušavam vratiti film gdje sam i šta pročitao, pa mi sada zvoni u glavi pojam DVB-MPE.
      Ni sam ne znam šta to konkretno znači ni da li je bio vezan za taj test na 23.5°e ili pak onaj nedavni na 28.2°e.
      kad narastem bit ću dijete
    • New

Izvrsno, kolega @amsterdamxxx. Drago mi je da si probao kod sebe i utvrdio da je tvoja tehnika 8K ready (and beyond).
      Hvala na skrinšotovima.. sada i ostali na našem malom Forumu mogu da se uvere da to radi na običnoj (kućnoj) opremi.
      Ovo sve pišem da motivišem sat-entuzijaste na buđenje istraživačkog duha u njima, da zajedno istražujemo cutting edge technology pre nego postane mainstream, koristeći dostupnu tehnologiju (hardver i softver).
      Deleći iskustva možemo mnogo toga jedni od drugih da naučimo, stoga pišite na Forumu pozitivne i negativne osobine uređaja, da ne otkrivamo toplu vodu i ne trošimo pare gde ne treba, ali i da se družimo, zezamo i naravno - napredujemo u svakom pogledu.

OK. Idemo dalje.

Kad gore rekoh "prijem svega što na satelitu ide", mislio sam na sve oblike prenosa sadržaja: TV i radio kanali, feedovi, raznorazni podaci (eng. data).
      E sad.. sve to može da se prima ako su regularno definisane tabele na TP (transponderu).
      Koje tabele?
      Svaki dobro iskonfigurisan TP bi trebao da ima sledeće podatke čitljive od strane sat-risivera kad se lockuje na TP:
      • PMT (Program Map Table): Odnosi se na pakete sa PCR (Ime programa, copyright, reference data streamova sa PID-ovima itd. koji su od relevantnog programa).
      • PCR (Program Clock Reference): U odnosu na TS za 27-MHz clock recovery. Emituje se najmanje svake 0.1 sek.
      • PID (Packet Identification): Identifikovanje programa u Transport Stream-u.
      • PAT (Program Association Table PID=0): Lista svih programa sadržanih u TS Multiplexu u odnosu na PID u PMT.
      • CAT (Conditional Access Table PID=1): U odnosu na skremblovane (zaštićene) programe.
      • NIT (Network Information Table): Informacije u vezi satelita, transpondera itd.
      Dobro. U čemu onda može biti problem sa prijemom?
      Dešava se da distributeri nekog programskog sadržaja "kvarno" iskonfigurišu TP. To može biti slučajno, a najčešće biva namerno. Kako god bilo, onda obični (kućni) risiveri ne mogu da lockuju taj TP, a ako i naprave lock, "ne vide" postojanje programskih sadržaja na TP. Ima tu mnogo varijacija na temu: skrembluje se PMT, PAT i NIT, ili neki od njih ne budu uopšte definisani, ili ih utrpaju u neki kontejner, npr. T2-MI i još skrembluju pride.

Haos.

Onda imamo DVB-IP:emituje se mlatimudijalni sadržaj putem Internet Protokola preko satelita.
      I opet su Enigma2 risiveri nemoćni da to pokupe iz prostog razloga što je E2 zamišljena kao platforma za kućnog korisnika željnog gledanja pay-tv kanala i multimedije. Tek su posle dodavani pluginovi za IPTV streamove, itd.
      Ali to nije to, jer DVB-IP stiže sa satelita, a ne iz lokalne mreže. Pitanje je da li će (i kada) to biti pokriveno od strane nekog programera dobre volje.

Kod opisanih primera može da se koristi DVB-S2 kartica koja lockuje TP i preuzme data stream koji se zatim dalje obrađuje u cilju izvlačenja njegovog sadržaja. Taj deo nema veze sa DVB-S2 karticom jer to radi PC putem raznih app i hardvera.
      Što se prijema raznoraznih podataka tiče, more i to. Naravno, šta ćete sa svim tim podacima je sasvim vaša (lična) stvar.
      Možete da presrećete milione tuđih emailova, razne sat-internet servise, gledate šta skidaju, surfuju, itd. Ako su enkriptovani, eto prilike da učite i o tome (ako vas zanima).
      Zatim imate signale sa meteo-satelita koje možete da primate na regularnim satelitima i gledate real-time (EUMETSAT) -vidi skrinšot iz moje prethodne poruke u vezi pitanja kolege @vakula.
      Meni su hit bile fotke koje su pripadnici koalicije slali emailovima kojekome bez enkripcije, kao i mape stanja jedinica na terenu. Irak i Avganistan. Ebe se njima da li još neko može to da gleda (osim onog kome je email namenjen) :whistling:
    • New

Ono što interesuje sve feedhuntere i nji'ove prijatelje: Feedovi.
      Pa, ovaj.. tu su.
      Svi.
      Ama baš - svi.
      Rade ako se uspešno odradi prijem sa satelita.
      I potrebno dekodiranje.
      Dobro, i demodulacija.

Kako rade?
      Lepo.
      Desktop PC more da ih prikaže baš ono.. lepo.
      Šta je potrebno?
      Za Full HD dovoljan je i neki relativno noviji CPU, npr. i5.
      Za Full HD 4:2:2 potrebna je i neka grafička kartica sa hardverskim dekodiranjem H264, kako bi oslobodila CPU koji mora da se bavi softverskim transkodiranjem u 4:2:0.
      Za 4K potrebna je grafička kartica sa hardverskim dekodiranjem H265.
      Za 4K 4:2:2 osim gore navedene grafičke kartice potreban je i što jači CPU da obradi oooogroman broj podataka i tako softverski transkodira u 4:2:0.
      Ovde ne štedite pare ni za grafičku karticu ni za CPU. Ovo je teška kategorija. Bukvalno.

Ako ćete da testirate svoju kućnu PC mašinu, evo snimaka za svaki od navedenih tipova feedova:
      Tip feed-a.ts za download
      Full HDlink
      Full HD 4:2:2link
      4Klink
      4K 4:2:2link

U svakom slučaju, potrebno je koristiti player koji omogućuje konfigurisanje dekodiranja vidoja i zvuka.
      Od srca preperučujem MPC-HC x64, MPC-BE x64 i VLC x64 na Windows 7 ili 10.

MPC-HC player sa najnovijim LAV filterima nameštenim na hardversko dekodiranje H264 i H265 prikazuje ama baš sve gore navedeno, pa čak i 8K vidoje te onaj VR.
      Projekat je stao s razvojem i održava ga nekoliko programera.

MPC-BE je nastavio s razvojem i izbacuje nove verzije, pa možete i njega da koristite tamo gde VLC neće ni da bekne.
      Podrazumeva se da po instalaciji MPC-BE treba pažljivo konfigurisati splittere, dekodere, itd. jer sa internim codecima nije od neke koristi.

VLC player ponešto pusti, ponešto ne.
      Koristi isključivo interne codece bazirane na ffmpeg i tu nemere ništa da se poboljša ili nabudži.

Što se Full HD 4:2:2 kodiranih feedova tiče, oni većinom idu u biss. U tom slučaju za dekodiranje ne treba neki emu, dovoljan je samo VLC player i CW.

Ako se radi o 4K 4:2:2 feedu kodiranom u biss, onda je zgodno koristiti SmartDVB jer podržava biss i eksterne codece, pa u tom slučaju treba odabrati LAV filtere i podesiti (ako već nije) na hardversko dekodiranje H265.
      Zašto ne Full HD 4:2:2 isto u SmartDVB? Pa za obično (povremeno) gledanje može (zašto da ne), ali za feedhuntera samo i jedino treba EBS Pro.

EBS Pro je bio i ostao kralj brzine i šampion lova na feedove. Sve šta sam postigao ovih godina je upravo s tom app. Može da se namesti da radi sa VLC, MPC-HC, TSReaderom, T2-MI playerom, Abertis playerom, i još koječime drugim. Zakon.
      Crazy Scan je teška artiljerija. Kad ništa drugo ne pomogne, onda ovo remek delo entuzijaste odradi lock na bilo kom TP. Isto tako može da se namesti da radi sa VLC, MPC-HC, TSReaderom, itd.

Naravno da svi popularni emu rade, samo treba da ih podesite.
    • New

Evo da i ja kao jedan od onih koji poseduje DVB-S2 PC SAT karticu, kažem koju reč.
      Od januara meseca ove godine imam TBS 8922 DVB-S2 PC tuner ili karticu, koja nije iz ranga vrhunskih modela,naprotiv, to
      je stariji model pa tako i cena nije visoka jer ne spada u pro modele. Ne podržava 16 ili 32 APSK i još poneke stvarčice koje
      PRO modeli podržavaju. Uprkos tome ja sam više nego zadovoljan jer ispunjava sve ono što sam od kartice očekivao.

Ah da, podsetio me uvaženi kolega @dvlajkovic da sam imao hardwerskih problema zato što je ovaj model kartice sa PCI slotom,
      te je moja matična ploča "morala" biti zamenjena drugom, koju je bilo teško naći zbog odgovarajućeg Chipseta za i5 CPU,
      pa na scenu tada stupa "Israel conection",ali to je več neka druga tema hehehehehe.

Elem, ono najbitnije je kolega @dvlajković već na početku naznačio pošto ovde imamo dosta brkanja stvari od nekih članova koji ne poseduju kartice:
      znači ne postoji UHD PC SAT DVB-S2 kartica, niti postoji 4:2:2 PC DVB-S2 kartica, već je to samo tuner koji može da primi DVB-S2 signal makar on
      išao i u 4:4:4 color subsampling, a da li će to biti vidljivo na vašem PC ili TV preko izlala iz grafičke, zavisi isključivo od vašeg PC,odnosno
      njegovih hardwerskih mogućnosti i (ne)instaliranih potrebnih playera i softwera. Mislim da je @dvlajkovic već mnooogo pisao o tome i nema potrebe više.

Ja sam nabavio TBS karticu isključivo zbog feedova i lova na iste,jer je blind scan izuzetno brz(slika 1), ako je zadovoljen uslov da se pre toga pripremi
      odgovarajući satelit koji se želi skenirati, a to je da se postojeći redovni transponderi sa komercijalnim kanalaima stave na "blacklist"(slika2) što znači
      da njih preskače tj. ne skenira. A kad još se doda opcija "scan ranges", odnosno naški rečeno "skeniraj samo od - do" onda sve postaje još brže.

1

2

Ne znači da je primarno za DVBS-2 PC SAT kartice loviti feedove,već se uz odgovarajuće softwere može itekako uživati u čarima "zabranjenog voća",
      emulatora, emu plaginsa, uz naravno mnogo brži AU tamo gde je moguće a o mnoooogo bržem editovanju potrebnih fajlova da i ne govorim.

Zaključak bi bio: prednost DVB-S2 PC SAT kartica je sam Windows kao OS, to je po meni suština.