Radio yagi antena

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Radio yagi antena

brzinsko pitanje.
      našao sam blizu kuće jednu yagi antenu (preuređuje se jedna zgrada u blizini pa su očito bacili), koju ne uspijevam skužiti za šta je.
      nisam slikao.
      uglavnom, radi se o fracarro anteni,yagica je, ima samo 2 elementa (dipol i 1 usmjerenik) koji su međusobno udaljeni oko 40cm, a sam dipol je širok oko 120cm. usmjerenik je oko 110cm širok. govorim od oka, nisam mjerio. nema reflektora.
      dipol je "u komadu" a onda negdje oko 10cm od ruba sa svake strane su na njega zavarena 2 tanja komada metala koji idu u kutiju na anteni, svaki sa svoje strane. slikat cu pa ce vam biti jasnije.

s obzirom da bi mi trebala radio antena, jeli to to?

ne mislim da je za TV, jer su tv vhf antene bile puno veće i imale "ovalni" dipol , barem one za ch 2,3 i 4. za ch5-11 opet nije jer je prevelika da bude za te frekvencije.
    • uzeo i montirao nabrzake pod grede.
      usput izmjerio. dipol 160cm, druga žbica 170cm, znači reflektor, pa sam tako i okrenuo antenu. spojio spartanski, nemam pojma dal se tako spaja.

nakačio na kabel koji mi ide dole do tv-a a koji nije spojen, uštekao u liniju, i čuje se manje-više isto kao i sa žica-antenom koju sam već od prije imao (ide oko 1 metar horizontalno i 1 metar vertikalno, i lovi sasvim solidno). ono šta je krčalo prije, krči i sada, ono šta se OK čulo prije, tako se čuje i sada.

ako ništa drugo, mogu sad maknut tu žicu koja mi visi sa police.
      Images
      • 20170308_182759.jpg

273.54 kB, 1,600×1,200, viewed 29 times
      • 20170308_185637.jpg

260.2 kB, 1,600×1,200, viewed 29 times
    • Baci ovaj zahrđali prilagodni član i stavi drugi kada ga imaš. Ta antena kao da je za OIRT FM (66-74 MHz) ili 4m opseg, ali primat ćeš naš UKV radio, nešto bolje donji dio nego gornji iznad 100 MHz.
      Pazi da taj Iskrin asimetrični član bude širokopojasni, da pokriva i UKV. Ne smije biti samo za TV.
      Možeš u krajnjem slučaju spojiti koaksijalac i bez prilagodnog člana, srednja žica kabela na jedan vijak (malo ga očisti, ali bitno je da bude kontakta žice s aluminijem), a oplet kabela na drugi vijak/spojno mjesto.

The post was edited 1 time, last by viz11 ().

• Kao da je savijeni dipol (aktivni element) napravljen od vodiča različitih presjeka pa impedancija antene vjerojatno nije 300 oma što bi preko člana 4:1 prilagodio na 75 oma od koaksa. Tako mi se čini sa druge slike. Moguće da je impedancija ove antene baš oko 70 oma pa za koaks treba samo simetrirati - trifilarno motati na mali torus, ili jednostavnije četvrtvalni komad koaksa "paralelno" vodu.

*Bolje ju okreni vertikalno i udalji od crepova i zidova
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • Svojevremeno sam skupio neke slike, možda nekome pomognu.
      Images
      • dipoli.png

350.21 kB, 1,944×1,118, viewed 15 times
      • 1-1 BAL-UN TOROID.gif

26.88 kB, 412×401, viewed 13 times
      • 4-1 BAL-UN TOROID.gif

24.32 kB, 600×350, viewed 12 times
      • balun 300 - 75.jpg

31.59 kB, 640×480, viewed 15 times
      • velocity factor.PNG

16.52 kB, 214×596, viewed 11 times
      • YagiExplanation_gesamt.gif

341.74 kB, 600×300, viewed 7 times
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • nemam pojma dal je širokopojasni - skinut je sa iskra p47 antene jer sam umjesto njega stavio predpojačalo.

nemogu vertikalno, nemam visine. i zašto vertikalno, šta je FM vertikalan? pa sve radio antene (one okrugle) stoje horizontalno.

mogu napravit obje stvari - stavit taj iskrin asim. član, ili jednostavno masu kabela spojit na drugu vidu. sve ostale điđe-miđe nemam vremena radit. šta predlažete?
    • treba li mi pojačalo?
      kasnije ću ić gore opet da prespojim...
      sad ide antena - splitter (1 in 2 out, jer će se račvat na 2 kabela iako je trenutno spojen samo 1) - oko 30m kabela - linija.

davnih dana, dok sam imao tv yagi i vhf-uhf log antenu na isto pojačalo, spajanjem tv kabela na dvbt stick, uredno sam lovio radio, talijanski DAB i tv kanale.
      sada to više nije tako, ali mi je na tavanu ostao cijeli (nespojeni) sustav, mogu komotno prespojiti antenu na pojačalo, i izlaz na kabel koji ide na liniju. s obzirom da je FM tuner od linije jadan (kao i većina linija), možda nebi škodilo malo pojačati?

PS - u drugom stanu imam na tuner spojeno jedno 20 metara obične žice (zamotana, i stoji na prozoru), i prijem je odličan. doduše i tuner je odličan.
    • Uobičajeno je staviti pojačalo ako je kabel preko 20-ak m. Ne mora se, ako se primaju samo jaki lokalni signali. Pojačalo je skoro neophodno ako još imaš dijeljenje signala razdjelnikom i možda pojasnu skretnicu na kraju (UKV, TV, sat.). Kabel na slici izgleda da ima puno oštrih savijanja i možda je predug i oštećen, pa ne bi štetilo da staviš novi kraći. DAB ima vertikalnu polarizaciju, radi na opsegu VHFIII, a ovo je antena za VHFII.
    • ta antena je smeće zato je i bila tamo di je bila.

odvrnuo sam liniju i išao na tavan. najbolji prijem je - kad nema ničeg spojeno na kabel. spojim pojačalo,krči. spojim antenu, krči. spojim oplet kabela na drugi dio dipola, krči još više. promijenim stanicu, sad je situacija ista, blago krči i sa i bez antene.
      pustio sam spojeno, ali vjerojatno ću vratit kabelčić / antenicu koja je i prije bila i amen.
    • nakon malo guglanja - radi se o fracarro B2F anteni, monokanalna antena za B kanal (negdje se navodi B, negdje E4, B vrijedi za italiju, E4 vrijedi za francusku, ali uvijek se radi o 2. kanalu vhf-a na 62mhz).

u jednu ruku ima smisla ovako mala antena za vhf 2. kanal, jer je odašiljač od RAI-a tih davnih godina bio poprilično jak, a klasične yagi vhf antene su bile ogromne i pucale su. ova je cijela, pretpostavljam da je bila montirana barem 30 godina.
    • Ja ti mogu preporučiti kako sam ja napravio.
      Ima u Pevecu i takvim sličnim trgovinama koje prodaju televizore za kupit "FM antena" koja je ustvari poluvalni savijeni dipol napravljen od paralelnog 2-žilnog voda/trake.
      Kad sam ja kupovao prije 10 godina imale su 300 oma, znači dipol i odma na njega vod pa je antena oblika slova T. Košta oko 25kn.
      Sada vidim da takve slične prodaju sa oznakom 75 oma ali opet nije simetrirano.

Ako hoćeš bolji prijem moraš osigurati da antena ima istu impedanciju kao i vod, da je jednako simetrično (dipoli su simetrični izvori, koaks je asimetričan vod, ne ide bez prilagodbe). Ja sam to riješio sa malim torusom iz atx napajanja, bifilarno namotao 10ak zavoja i spojio. Antena stoji vertikalno jer i na odašiljačima stoje vertikalno pa je polarizacija vertikalna (a ne kao one kružne antene koje si spomenuo, to je šrot sa pojačanjem -3dB, dakle gubitkom od pola snage!!)
      Ako ćeš nešto zbrljat na brzinu takvi će ti bit i rezultati, jbg.

Tako ostvarujem bolji prijem iz svih smjerova jer vertikalni dipol "hvata" pod svih 360° jednako sa pojačanjem 2,14 dBi što mi je na 10m kabela dovoljno, bez pojačala, razdjelnika i tih čudesa. Po ljetu redovno hvatam propagacije između 87.5 do 100 MHz iz turske, libanona i bliskog istoka općenito.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13, 19
    • d@nijel wrote:

Hmmm? Poluvalni dipol za 62MHz bi trebao biti nekih cca 2,2m.Ti si izmjerio 1.6m znači da je predviđena za nekih 85MHz, kanal C ???
      mislim da ova spika sa dodatkom na dipolu igra neku ulogu. vidi se na slici da je jedan dugi komad metala od cca 170cm, i onda je na njemu zavareno još cca metar "dipola" čiji krajevi ulaze u kutiju na anteni. kako bilo da bilo, jedino šta sam uspio zguglat je upravo model b2f, i slika odgovara, a u opisu stoji da je monokanalna za kanal B.

membrana wrote:

Ja ti mogu preporučiti kako sam ja napravio.
      Ima u Pevecu i takvim sličnim trgovinama koje prodaju televizore za kupit "FM antena" koja je ustvari poluvalni savijeni dipol napravljen od paralelnog 2-žilnog voda/trake.
      Kad sam ja kupovao prije 10 godina imale su 300 oma, znači dipol i odma na njega vod pa je antena oblika slova T. Košta oko 25kn.
      Sada vidim da takve slične prodaju sa oznakom 75 oma ali opet nije simetrirano.

Ako hoćeš bolji prijem moraš osigurati da antena ima istu impedanciju kao i vod, da je jednako simetrično (dipoli su simetrični izvori, koaks je asimetričan vod, ne ide bez prilagodbe). Ja sam to riješio sa malim torusom iz atx napajanja, bifilarno namotao 10ak zavoja i spojio. Antena stoji vertikalno jer i na odašiljačima stoje vertikalno pa je polarizacija vertikalna (a ne kao one kružne antene koje si spomenuo, to je šrot sa pojačanjem -3dB, dakle gubitkom od pola snage!!)
      Ako ćeš nešto zbrljat na brzinu takvi će ti bit i rezultati, jbg.

Tako ostvarujem bolji prijem iz svih smjerova jer vertikalni dipol "hvata" pod svih 360° jednako sa pojačanjem 2,14 dBi što mi je na 10m kabela dovoljno, bez pojačala, razdjelnika i tih čudesa. Po ljetu redovno hvatam propagacije između 87.5 do 100 MHz iz turske, libanona i bliskog istoka općenito.
      kad kažeš dipol misliš na žicu? ili na pravu antenu s metalnim dipolom?
      jer tu žica-antenu sam do sad i koristio, ali sam htio zamijeniti jer mi stoji u kutu sobe , i ide uz zid do iza police, tako da je sakrivena i nije baš neki prijem, iako solidno lovi. montažom na tavan bi se em rješio vidljivog kabela , em dobio na prijemu.
      već sam pitao - mogu ja rastegnut žicu po tavanu, zakucam na grede , iako moram reć da sam bio uvjeren da je prijem horizontalan. nemam dovoljno visine da mi antena stoji vertikalno, od najvišlje točke do poda mi je cca 1m. mogu napraviti da bude nekoliko "padova", uostalom koliko dug kabel može bit? već sam napisao da u drugom stanu imam 20m obične žice spojeno na tuner i radi super. doduše tuner je tecsun, dosta su hvaljeni zbog prijema , i moram reć da je to istina, dok mi linija ne daje tragove signala, tecsun svira bez krčanja.

montažom ovakve antene (one sa slike) sam mislio dobiti malo na usmjerenosti, a pojačalom rješiti problem pada signala i račvanja na 2 izvoda.

ne mora to bit super-ultra-majstorski izvedeno, bitno je da radi prihvatljivo.

mogu snimiti fm scan kad ulovim vremena, da vidiš na šta liči prijem u rovinju.