Pinned T2-MI: kako gledati sat-kanale / pakete?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• T2-MI: kako gledati sat-kanale / pakete?

T2-MI odnosno "T2-Modulator Interface"
      (za više info o sistemu pogleati ovde > LINK)

Kako gledati kanale koji emituju preko satelita enkapsulovani u T2-MI ?

1. Grčki tim "SatDream" se pozabavio implementacijom rešenja na nekim Enigma2 risiverima > LINK. Za pitanja o njihovom rešenju se obratiti navedenom timu na njihovom sajtu, dakle NE OVDE!

2. Ako vaš sat-risiver ne spada u gore navedene, možete da probate sledeće korake:
      Prvo i najbitnije je da vaš sat-prijemnik ima mogućnost streaminga, jer će sledeće da odrađuje vaš kompjuter!
      Dakle, nađite satelit sa T2-MI kanalima, i lockujte na TP koji emituje to.
      • NAPOMENA: Ako risiver ne može da lockuje željeni TP, proverite da li možda emituje u MIS (Multistream) odnosno ACM/VCM (Adaptive Coding and Modulation / Variable Coding and Modulation)? U tom slučaju problem je hardverske prirode, i jedino rešenje je nabavka odgovarajućeg risivera koji to podržava. Može i varijanta kombinovanja E2 risivera sa dodatnim USB risiverom koji podržava MIS/ACM/VCM, ali to nije predmet ovog teksta, već spada u rešenje br. 1. od onih Grka gore!
      Kad imate lock, onda streamujte ceo TP (sve PID-ove!) na PC.
      Vlasnici E2 risivera mogu da se poigraju sa editorom liste kanala i da taj TP, koji će im biti označen kao Data, preprave u TV. Oni osim toga treba i da isključe opciju pozadinskog skeniranja TP u E2, kako im ga Enigma2 ne bi opet prepravila u Data (za detalje pitajte druge van ove teme - ne bih da se ovde bavim objašnjavanjem upotrebe DreamBoxEDIT-a i sl. app za liste kanala).

U daljem tekstu pišem o rešenju koristeći DVB-S2 karticu.

Odabrao sam 40°E - 3635 R - SR 15281 - FEC 3/4 - DVB-S2/8PSK u C-bandu, i koristio besplatni CrazyScan program za Windows. Lockovani TP sam streamovao na PC preko porta 7000 protokolom UDP (vidi Sliku 1).

Slika 1 - 40°E - 3635 R - SR 15281 - FEC 3/4 - DVB-S2/8PSK

Na PC je potrebno da instalirate Windows program "4T2 Content Analyser" > LINK.

Radi se o komercijalnom programu za rad sa softverom i hardverom, a podržava i T2-MI.
      Prilikom instalacije će hteti da vam Windows natrpa sa AC3 Filterom i ffdshow.
      Možete da instalirate te codece, a i ne trebate.
      Ja nisam, i svejedno dobro radi jer ne gledam u 4T2 Content Analyser-u, već streamujem (da, još jednom!) raspakovani TS napolje - u vlc player, a može i u risiver odnosno media player na Smart TV, pa se gleda na TV.

Molim da me ovde ne jurite zbog jačine signala na navedenom TP i sl. manje bitnih stvari :D

Po instalaciji 4T2 Content Analyser, potrebno je raspakovati i ubaciti u njegov folder StreamReader.dll i StreamReader.ini fajlove preko postojećih (nalaze se u attachmentu ove poruke).
      Tek sada pokrenite 4T2 Content Analyser. Na prvom TAB-u (Input / Output) namestite za Input kao kod mene, jedino IP adresu i port stavite prema onome kako je namešten vaš risiver da streamuje (na Slici 2 je Input gore, a Output dole!)

Slika 2 - 4T2 Input / Output

Sada kliknite na veliko Play dugme (gore levo na Input/Output TAB-u). Source, Signal i Datarate lampice moraju da "pozelene", odn. ofarbaju se (vidi sliku). U suprotnom, stream ne dolazi u 4T2 aplikaciju na računaru. Razloga može da bude milion, pa se pozabavite time pre nego krenete s pitanjima "zašto meni neće..."

Tek kada imate stream u 4T2 i lampice su pozelenele, idite na T2-MI TAB. Tu gore levo u prozoru kliknite na Refresh dugme, pa odaberite opciju All PIDs, pa opet kliknite na Refresh dume, zatim checkirajte one 3 cevke (u stablu menja ispod) i odaberite željeni PLP (na primeru Slike 3 sam odabrao PLP 0). Svaki PLP ima određeni broj kanala u njegovim cevkama! ^^

Slika 3 - 4T2 T2-MI TAB

Posle toga možete da istražujete do mile volje stream u 4T2 aplikaciji kroz milion njegovih opcija. Npr. ako ste instalirali a/v codece i namestili ih u 4T2 meniju (TAB About > Settings), onda možete da se pravite važni i gledate 4T2 video wall (vidi primer na Slici 4) :D

Slika 4 - 4T2 Video wall (TAB Video Analysis)

Međutim, ako vam je samo do gledanja kanala, ne trebate ništa više da čačkate, već odmah na prvi TAB Input / Output u 4T2 i kliknite na veliko okruglo dugme da pokrenete Output stream. Naravno, pre toga iskonfigurište Output streamer unevši IP adresu PC-a na kojem radi 4T2 aplikacija i neki nekorišćeni port (kod mene je ostavljen default 1101 - vidi donji deo Slike 2).

Pokrenite VLC player (ili neki vaš player koji je dobar sa streamingom) i pritisnite CTRL+N, pa u prazno polje otkucajte IP adresu i port (vidi Sliku 5) te kliknite na Play dugme dole.

Slika 5 - VLC Player - polje za upisivanje URL+porta (CTRL+N)

Kad se prikaže stream u VLC Playeru, biraje kanale koje želite da gledate Playback > Program > Ime kanala (vidi Sliku 6).

Slika 6 - VLC Player - Izbor kanala

To je to.
      Znam da zvuči komplikovano.
      Meni je trebalo par meseci dok nisam isprobao i druge varijante za gledanje T2-MI preko Windowsa sa DVB-S2 karticom :rolleyes:

Ovo radi besprekorno, i uz pomoć navedenih koraka se brzo i lako dolazi do slike i tona u real-time.

Napomene:
      • T2-MI kanali nisu namenjeni za DTH gledanje kod kuće. Oni su deo distributivnih sat-paketa, i posle obrade u profesionalnim zemaljskim prijemnim stanicama, emituju se do krajnih korisnika putem zemaljskih predajnika za gledanje upotrebom DVB-T2 prijemnika. Naravno, postoje i varijante gde se nekim korisnicima daju specijalizovani sat-prijemnici samo za ove kanale, ali ni to nije predmet razglabanja ovde.
      • Ako naletite na poneki kodirani kanal (najčešće je BISS), odradite još dva streama: iz 4T2 Output-a u TSReader, u njemu ga obradite vPlug-om i odgovarajućim cw, te onda dekriptovani kanal pogledajte TSReader-ovim playerom (xexe, i tu je VLC Player!) Ovde je važno da obratite pažnju da svaki stream mora da ima jedinstveni port, dakle ne smete da koristite isti port dva ili više puta!
      Ovakvo uputstvo nigde nećete naći osim na novisf.com, jer nikome nije stalo da se igra sa pronalaženjem rešenja. Ako se i pojavi, budite uvereni da je prepisano odavde :)
      Srećno gledanje!
      Files
      • StreamReader.zip

(966.66 kB, downloaded 15 times, last: )
      AZBOX Premium HD ● WTK . play Android DVB-S2 STB
      Dish 1.80m Prime focus
    • Evo recimo delić lepih FTA kanala na 40°E u T2-MI:

Primeri su sa TP:
      3635 R - SR 15281 - FEC 3/4 - DVB-S2/8PSK
      3665 L - SR 14990 - FEC 3/4 - DVB-S2/8PSK

REN TV

Domashnij Telekanal

MIR

SPAS

TNT

MUZ

Pyatnica!

STS

Matč! - svi mogući i nemogući sportovi, ima i fudbal :)

TV Zvezda - kanal namenjen naoružanju i vojnoj tehnici
      Dish 1.80m Prime focus
    • Svaka čast! Ovo mi je trebalo da se posle dve godine ponovo pustim u ovaj projekat.

4T2 Analyzer imam instaliran več nekoliko godina ali do danas još nisam uspeo progurati neku sliku kroz njega. O streamingu nemam pojma i generalno mi se računarska s....a gade, zbog toga sam i Dreambox pre nekoliko godina prodao posle samo sedmice ubijanja sa njim.

[b][/b]
      Ovaj tutorial če me "spasiti". 8o Hvala još jednom.

BTW, sada znam, na kom kanalu si skinuo avatar.-))
      Images
      • Vlajko.png

788.72 kB, 1,680×1,010, viewed 22 times
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Isti onaj grčki team sa početka prve poruke je i to rešio za E2 risivere, ali ključeva nema public :D
      Nisam imao vremena za sve to - proučavao sam T2-MI i još stotinu drugih stvari.. Kada bude nešto konkretno za DVB-S2 kartice po pitanju pomenute zemaljske mreže, objavićemo...
      Dish 1.80m Prime focus
    • Uploadovao sam jedan decapsulated TS fajl, snimak je od svega 1 min, ali sadrži sve kanale u muxu na 40.0E - 3635 R - 15281 - 3/4 - DVB-S2/8PSK - T2-MI.
      Skinete fajl, raspakujete, pa pokrenete sa VLC playerom, i menjate kanale koji istovremeno idu kroz VLC menu: Playback > Program > Ime kanala.

Download > LINK.
      Dish 1.80m Prime focus
    • T2MI_decap

Osim upotrebe onog, gore pomenutog (što bi babe rekle "sostificiranog") profi programa "4T2 Content Analyser",
      T2-MI može da se gleda i na još jedan, veoma jednostavan način.

Koristi se mali programčić za decapsulation signala za Windows T2MI_decap.
      Potrebno je da tunerom lockujete signal na nekom sat-transponderu sa T2-MI kanalima.
      U tu svrhu možete da koristite i CrazyScan, a i EBSpro.
      Važno je napomenuti da programčić za sada podržava streaming samo sa TCP proto, pa obratite pažnju.

Dakle, lockovali ste neki sat-transponder sa T2-MI kanalima.

Downloadajte fajl "T2MI_decap.zip" > LINK.
      Raspakujte ga na C:\ drive vašeg računara, tako da mu path bude C:\T2MI_decap

Otvorite notepadom fajl "stream.bat" i proverite da li putanja za VLC player odgovara stanju na vašem računaru "C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe" tcp://127.0.0.1:7111
      Ako ne odgovara, namestite putanju tako da pokreće VLC. Port 7111 koji vidite je namešten za gledanje decapsulovanog TS streama, i u prinpicu možete da ga ostavite takvog.

Zatim otvorite notepadom fajl "T2MI_decap.ini"

Tu ćete da vidite 4 linije:

Source Code

1. 3
      2. I TCP 127.0.0.1 7000
      3. O TCP 127.0.0.1 7111
      4. T 4096 0
      1 linija sa brojem 3 označava koliko komandi programčić treba da izvrši posle linije 1 (dakle, tri).
      2 linija počinje sa slovom I koje označava INPUT stream, onda je tu proto koji će da se koristi (TCP), IP adresu input streama (127.0.0.1) te port preko kojeg dolazi stream (7000).
      3 linija počinje sa slovom O koje označava OUTPUT stream, onda je tu proto koji će da se koristi (TCP), IP adresu output streama (127.0.0.1) te port preko kojeg dolazi stream (7111).
      4 linija počinje sa slovom T koje označava TDMI decapsulating, zatim tu je 4096 (to je decimalni broj PID-a kojeg raspakujemo), te na kraju 0, koja označava PLPID (broj PLP - 0, 1, 2, itd.)

Ovde treba napomenuti da podešavanje PLPID vršite prema listama kanala, npr. Flysat ima lepo označeno koji PLP sadrži koje kanale.
      Namestite port u 2 liniji tako da tamo stoji broj porta kojeg koristite u omiljenoj app za gledanje u VLC. Kod mene je to port 7000 i u EBSpro i u CrazyScan.
      Kada ste sve proverili i namestili, sredite još i automacko pokretanje, npr. evo kako je kod mene za EBSpro:

Ako bi samo da uradite copy/paste (kao što je kod mene), evo šta piše na screenshotu:
      Player name & path: T2MI C:\T2MI_decap\stream.bat

Command-Line: {proto}://127.0.0.1:{net_port}
      Ostalo namestite kao što je na screenshotu.

Ako je sve završeno, probajte - kliknite u meniju EBSpro na T2MI opciju (tamo gde ste do sada inicirali gledanje putem VLC).
      Programčić će da se pokrene i otvoriće VLC player u kojem kreće i sat-kanal sa tog transpondera!
      Ako ima više kanala u PLP, menjate ih u VLC kroz meni: Playback > Program > Ime kanala.

Podrazumeva se da možete i ručno da pokrenete stream.bat fajl, ali je važno naglasiti da prethodno TP mora da bude lockovan, kao i da ste pokrenuli Input streaming sa TCP proto, kako bi programčić imao šta da decapsulira.
      Probajte. Jednostavno je, a radi fantastično! :thumbsup:

Dish 1.80m Prime focus
    • New

Po lepšem vremenu može da se ostvari prijem kanala namenjenih južnoj americi i sa manjom antenom od nekih 1.8m.
      Npr. kanal Teleantioquia emituje HD program FTA iz Kolumbije na 40.5°W - 3887 L - 3659 - 3/4 - DVB-S2/8PSK.
      Zanimljiv svima koji bi da vide kako je tamo pre nego se upuste u "avanture" :D

Images
      • Teleantioquia1.jpg

445.71 kB, 1,920×1,090, viewed 7 times
      • Teleantioquia2.jpg

488.25 kB, 1,920×1,090, viewed 11 times
      • Teleantioquia3.jpg

367.34 kB, 1,920×1,090, viewed 7 times
      Dish 1.80m Prime focus
    • New

Re: T2MI_decap

Vlajko, svaka čast, eto, u ovom momentu po prvi put u životu gledat neki T2-MI stream! Zahvaljujuči ovom "lakšem" rešenju...
      :thumbup:

A ono sa 4T2 nekako sam progurao do dviju zelenih lampica, a dalje neznam, ne pronadžem opcije da dobijem kao onaj video wall...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925