smo 36 el i Prodelin 2,4 m

• smo 36 el i Prodelin 2,4 m

Pitanje za vlasnike spomenutog motora. Da li se motor moze staviti na Prodelin 2,4 m antenu? Da li netko ima iskustva sa spomenutim motorom? Pise se za taj motor da bez problema moze nositi antenu od 2,4m, cak CM i Prodelin. Medjutim neki kazu da su te antene preteske za taj motor i da ce rado puci na vecem vjetru. Da li je netko imao takvu kombinaciju i kakva su iskustva?
      :D Andrew 1,80 offset h-h jaeger smo36el
    • Ja sam imao SMO36 i mislio sam montirati baš Prodelin 2,4m na njega.. Ali na kraju sam odustao, Prodelin 2,4m je odvratno teška, pogotovo u kombinaciji sa grijačima kojih se nisam bio spreman odreči. Na kraju sam zaključio da je prevelik rizik montirati tu kombinaciju.. Siguran sam da bi motor okretao antenu ali kućište motora bi gotovo sigurno popustilo pri udarima vjetra čime bi stradao motor, antena i tko zna šta još što bi se našlo u blizini u tom trenutku..

Ako baš žarko želiš imati HH motor na toj anteni, riješenje bi bilo napraviti novo metalno kućište (uključujući i novu cijev nosača) od masivnog čelika, pocinčati sve to pa onda getribu i motor iz SMO36 prebaciti na njega.. Po meni nije neizvedivo, čak niti skupo, treba samo nači dobrog majstora koji bi kopirao staro kućište i napravio novo od masivne pločevine.
      Cijena takvih orginalnih HH motora je ogromna, jedan član foruma je HH motor za antenu CM 2,4m platio 3K€ tako da bi ovakva prepravka bila mizerija u usporedbi s tim..
      Drugo riješenje ti je napraviti polarmount za Prodelin, moj bez problema pokriva 91,5E -45W a da mi je potrebno išao bi i do kraja na zapad..

Orginalni SMO36 je idealan za spojiti sa nekom 3,1m alu antenom ili s nekom 1,8m plastičnom antenom iz jednog komada.. Ja još ne mogu prežaliti kombinaciju SMO36 motora i Channel Master 1,8m antene, prodao sam ih odvojeno da bi završio projekt 2,4m i to mi je definitivno bila pogrešna odluka..
      2,7m Laminas offset
      1,2m Channel Master offset
      90cm FIBO two reflector gregorian offset (93,5E-58W)
      90cm Tele system offset (93,5E-58W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Nemam iskustava sa takvim motorom ni antenom pa ti ne mogu dati savjet oce li ti to trajati koliko dugo . Ti namontiraj pa vidi , mozda je skroz ok ili mozda izdahne ubrzo , a to te nebi trebalo previse zabrinjavati jer svakako imas odgovarajuci polarmount .
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • "jedan član foruma je HH motor za antenu CM 2,4m platio 3K€."
      To je sigurno kupio kod APEX sat iz Pforzheima.Njih znam, Kod njih sam kupio CM 120 sa jaeger smr1224., To je bilo prije 10 god. Sada su se ubezobrazili, traze za CM 120 cm 670 Eura? Idioti. A i kada dodjes tamo, jako su neljubazni. Ne preporucujem tu firmu.
    • Nisam imao Prodelin PF 2,4m pa ne mogu reći koliko je teška.. Isprobano, moju Prodelin 1244 jedva pomaknu 2 čovjeka i to bez metalnog nosača, pretpostavljam cca 120kg da imaju samo 4 latice, grijači i metalni kostur koji ih spaja. Sa metalnim leđima koja su potrebna za spajanje s motorom je sigurno 150kg sve teško, u mom slučaju puno previše za SMO36..
      Dali si upoznat sa slučajem Yumbrowski i pucanjem njegovog motora SMR1224? Razmisli da bar pojačaš SMO36 ubacivanjem dodatne metalne ploče, ja sam to radio na SMR1224 i onda nema problema sa pucanjem kućišta.. Okretanje bilo koje antene nije problem, moj SMO36 se igrao sa antenom 1,8m koja je imala 60kg sa metalnim leđima.. Problem je u matrijalu od kojeg je napravljeno kućište SMO i SMR, preslabo je to za velika opterečenja + udari vjetra na veliku površinu antene.
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Poznato mi je sa tim tipom. On je imao smr 1224, ali koliko se sjecam antena je bila na krovu. Ja imam u Hrvatskoj staru Gorenje Elrad PF 1,8m na smr 1224 već otprilike 15 god. Ona je na zemlji i osim što motor ima problema da antenu okrece sa ekstremne nizine, dalekog istoka, nista jos nije puklo. Moram vidjeti kako bi pojacao kuciste da ovaj smo nepukne.
    • Matrijal od kojeg je napravljeno kućište SMO36 i SMR1224 je vrlo krhak, mislim da je to neka legura aluminija .. Primjer, čovjeku od kojeg sam ga kupio SMO36 je ispao dio motora sa 1m visine, dakle samo ona okomita cijev na kojoj stoji motor.. Pao je na beton i jedan od vijaka koji štrči, kojim se motor zašarafljuje za okomiti nosač antene se potpuno odvojio... Morao ga je nositi na specijalno zavarivanje.. Znači, sve je to puno slabije nego bi čovjek rekao kad ga vidi uživo.
      Na gorenje 1,8m bi trebalo staviti kontrauteg da pomogne motoru u krajnjim pozicijama.
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Šteta motora, druže, upropastit češ ga kad tad. Bolje upotrijebi ga sa nekom 180cm Laminas ili slično.

Jedini motor, koji to može izdržat, je MZT. Ili možda Ajak HH180.

A od današnjih proizvodžača Big-Ras i nerazumno skupi Egis.
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Dusan Smigic wrote:

A kolko li je... 2000E?
      Na žalost pogriješio si za tačno jednu "0".

Čak is stari mali ProfiTracker dolazi oko 4000.
      Cjenik ti je na dnu stranice...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925