IQ Monitor

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• IQ monitor je relativno slabo poznat program. Ako imate neku DVB karticu smatram da mu svakako trebate posvetiti malo pažnje.. Program je napravio vrlo osebujan lik, Ukrainac Yuri Filatov koji u uvodu uputa kaže: Program je dizajniran za postavljanje LNB-a, antena i spektralnu analizu satelitskih signala. Omogućava ručno i "blindscan" pretraživanje transpondera, snimanje i analizu konstelacijskih dijagrama uključujući i one ispod praga prijema, kao i subliminalne transpondere te praćenje njihove vrijednosti tijekom realnog vremena. U usporedbi sa ostalim spektralnim analizatorima koji baš nisu precizni ovaj program daje na stotinku dB precizan rezultat dobiven naknadnom matematičkom obradom pomoću heurističkih algoritma. Dinamička spektrum aplikacija u stvarnom vremenu može obraditi pojas širine 50 MHz i olakšava traženje i podešavanje sat signala kao i smanjenje smetnji suprotne polarizacije..

IQ Monitor je zbog svojih mogućnosti, u odnosu na slične programe dosta kompliciran i to mu je najveća mana ali ako mu posvetite malo pažnje nagraditi će vas vrlo preglednim grafičkim prikazom spektra i konstelacijskih dijagrama.. Da bi vam djelomično olakšao muke, preveo sam upute na Hrvatski. Uz njih prilažem link za download zadnje svima dostupne verzije programa, 2.0.7.6 files.fm/u/e6rfav25

Više informacija možete dobiti od samog tvorca programa na forumu sat-dx.club/viewtopic.php?f=150&t=490 ili na facebook stranici facebook.com/%D1%81%D1%82%D1%8…B8%D0%BA-167741926633551/

2,7m offset Laminas :)
      2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      90cm + Opticum 3800 Ultra Speedy (90E-55W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (10 satelita)
      TBS5927;DM8000

The post was edited 3 times, last by LambdaKt ().

• Kratka usporedba prikaza istog satelita na više načina:

Spektralna analiza:

Spektralna analiza + blindscan:

Spektralna analiza + blindscan + IQ funkcija

Tablični prikaz pronađenih transpondera

Obratite pažnju na IQ prikaz.. Možemo reći da je to logički prikaz spektra, onakav kakav bi trebao biti u idealnim uvjetima kakvi na žalost u stvarnosti nisu mogući.. Spektar uz IQ funkciju je dorađen i iscrtan na osnovu izmjerene jačine i širine transpondera ali uzevši u obzir njegovu stvarnu rezervu signala.. Stoga su amplitude transpondera koje ćemo prije izgubiti kod pada signala manje nego kod onih gdje je rezerva veća. Kod spektra bez IQ funkcije ta logika ne vrijedi, pojedini signali po visini RF amplitude izgledaju znatno jači od drugih a u stvarnosti nisu.
      2,4m offset Prodelin+Superjack QARL 3636+C/Ku/Ka linear/cirkular motor multi-feed (91.5E-40,5W)
      TBS5927;DM8000

The post was edited 5 times, last by LambdaKt ().

• Za prikaz konstelacijskog dijagrama dovoljno je napraviti dvostruki klik mišem na vrh amplitude signala i to bez obzira dali je preko blindscan-a signal pronađen ili je ispod granice prijema.. Koliko će konstelacijski dijagram biti precizno iscrtan određuju parametri u poljima zaokruženim na slici 3. Veća preciznost iziskuje više vremena za analizu... Uz konstelacijski dijagram, kao i na profi spektralnim analizatorima, vidljivi su razni parametri o jačini signala (SNR, MER, FER, ErrAm, ErrPh itd.)

TBS5927;DM8000

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Kalibracija sustava je jedinstvena opcija koju nema niti jedan ovakav program a nisam siguran dali je podržavaju i profi analizatori vrijednosti dobrog automobila... Kolika je frekventna nelinearnost tipičnog satelitskog sustava vidljivo je na slici broj 1, crvena linija je izgled spektra antene okrenute u prazno nebo bez ikakvog signala. Na prvi pogled izgleda baš kao da je usmjerena na neki satelit što uopće nije istina. Počevši od Lnb-a, konektora, sklopke, kabela i na kraju samog tunera, sve te komponente pojedine frekvencije više ili manje guše ili pojačavaju.. Na kraju tog lanca nastane totalni nered, baš kao što to crvena linija 1. slike vjerno prikazuje... Suprotno tome, plava linija na istoj slici je ispravljena frekventna karakteristika dobivena kalibracijom sustava. Dakle, IQ Monitor je potpuno ispeglao cijeli opseg frekvencije od 10,7 do 12,75GHz i pretvorio je u gotovo savršenu liniju, baš onako kako si taj spektar zamišljamo.
      Na slici 2 je ponovljena situacija samo ovaj puta gledamo rezultat mjerenja antene okrenute na 7W H polarizacije.. Crvena linija je mjerenje spektra bez kalibracije a plava ponovljeno mjerenje sa uključenom opcijom kalibracije.. Razlika je više nego očita:

Napomena: Kalibracija sustava je detaljno opisana u uputama.. Postoje 4 metode i svaka je bolja od nekalibriranog sustava. Ali ako niste napravili niti jednu od njih nikako ne stavljajte kvačicu na polje Calibr:

TBS5927;DM8000
    • Slike su moje, napravljene par minuta prije uploada.. Kalibracija vrijedi samo za IQ, uostalom 2 softvera ne mogu u isto vrijeme raditi s jednom karticom osim ako nije višekanalna...
      TBS5927;DM8000
    • Još jedna jedinstvena a vrlo korisna funkcija ovog programa je "ADD"... Omogučava višestruko dodavanje spektralnih grafova, jedan preko drugog.. Radi bolje preglednosti, kako bi se još bolje vidjela razlika, moguće je promjeniti parametre boje...

Primjer 1, usporedba spektra nakon malog pomicanja antene.. Crveni graf je antena pozicionirana na 4W, zeleni dodan nakon što je antena između 4 i 5W te plavi graf antena pozicionirana točno na 5W.. Jasno je vidljivo kako pojedini transponderi slabe ili se pojačavaju pa je moguće odrediti koji je s kojeg satelita...

Primjer 2, usporedba 2 različita Lnb-a na istoj poziciji.. Crveni dijagram je orginal Inverto Black Ultra a plavi Inverto Black Pro u kombinaciji sa Andrew feed-om.. Vrlo snažno linearno pojačalo u IBU daje bitno veći nivo i rezervu signala ali ipak IBP zbog boljeg feed-a hvata nekoliko frekvencija više:

TBS5927;DM8000
    • 14°W
      Danas IQ monitor uspjeo je zaključati ovu frekvenciju!Da bi dobio spektar treba više puta kliknuti na ovu frekvenciju.Iz više pokušaja pronalazi i druge multy stream.
      11685,H,24245,56?,DVB-S2,ACM/VCM,continous multy stream 1,63
      Images
      • 14w00.jpg

816.28 kB, 1,920×1,080, viewed 46 times
      • 14w0.jpg

822.91 kB, 1,920×1,080, viewed 34 times
      Triax 110,Inverto Black Ultra Twin,Motor Chess HH 120,Sateliti 68,5°E-40,5°W
    • Još jedan dokaz da je TBS kartica vrlo precizan mjerač signala. Zahvaljujući funkciji "ADD" napravio sam mali test iz kojeg je jasno vidljivo kako šum drastično raste pomicanjem antene prema krajnjim satelitskim pozicijama.. 90 East je u mom slučaju 2 stupnja do prekida optičke vidljivosti i tu je jako vidljiv porast šuma u odnosu na 26E koji gleda prema otvorenom nebu.. Namjerno je izabran Ka band zbog malog broja aktivnih satelita a ista je situacija i u Ku bandu.

TBS5927;DM8000
    • Zadnja verzija 2.1.0.6 programa dobila je još jednu novu mogućnost, prikaz i izračun dijagrama pojačanja antene, takozvani "beam pattern".
      Za aktivaciju te funkcije potreban je motorizirani sustav i usuals protokol ili diseqc 1.2 protokol za one sa HH ili polarmount motorima...

Nekoliko primjera kalkulacija za Prodelin 2,4m:

TBS5927;DM8000
    • Evo sad malo detaljnije: „Beam pattern“ funkcija IQ programa verzije 2.1.0.6

Nakon nekoliko dana testiranja mogu reći da me nova mogućnost potpuno oduševila.. Nije sve otpočetka izgledalo savršeno ali naknadno sam otkrio neke pogreške svog sustava koje su rezultirale problemima… Nakon što sam shvatio šta sve omogućava ovaj program, odlučio sam to detaljno objasniti.
      Na prvi pogled se može učiniti da je ovo još jedna, većini nepotrebna funkcija, koja ne služi ničem drugom osim demonstracije velikog znanja matematike i programiranja gospodina Jurija Filatova.
      Ali nakon što sam sve detaljno isprobao moram priznati da sam iznenađen, nisam dobro promislio o osnovama teorije sat tehnike.
      Primijetili ste zadnjih godina, novi sateliti nam sve više uskraćuju signale van njihove željene zone pokrivanja.. Više je razloga za to ali osnovni da su sateliti sad opremljeni ogromnim antenama za emitiranje, nekad je metarska antena bila maksimalna a sad i 5 metara nije problem upakirati u raketu za lansiranje. Dakle, veća antena = uži snop pokrivanja, signala van centra snopa ima tek na kapaljku..
      Isto vrijedi i kod prijema. Veća površina antene, veća preciznost izrade i veća preciznost pri sastavljanju antene daje sve uži snop prijema.. „Beam pattern“ funkcija je napravljena kako bi se ta usmjerenost mogla izračunati i vizualizirati. Za to je dakle osim PC DVB kartice potrebna i pokretna antena. Princip rada je slijedeći, antena se od mjerenog signala pomiče 2,5 stupnja na istok te u jednoličnim koracima ide sve do 2,5 stupnja na zapad. Pri svakom koraku kartica mjeri signal i na kraju pravi kalkulaciju širine kuta prijema.. Koga zanima više o tome neka pogleda na Wikipedia/radiation pattern.
      Dakle sad ono najbitnije, ovo je alat koji nama sat entuzijastima omogućava realnu usporedbu kvalitete naših antena a samim time i precizniju kalkulaciju u odnosu na kvalitetu primljenog signala na nekoj poziciji uz neku antenu.. Primjera radi, krivo složena antena veličine 2 metra će raditi kao dobra antena od 1,5 metara ali nakon mjerenja efikasnosti istih pomoću „beam pattern“ funkcije će rezultat to i pokazati pa će npr. svima biti jasno da se na toj poziciji gdje nema signala sa 2m isti može primati sa 1,5 ili 1,8m..
      To je naravno u teoriji, malo nas je sa pokretnim antenama i PC DVB karticama a bez obadvije komponente nema rezultata. Ali u svakom slučaju, meni kao nepopravljivom Sat entuzijastu ovo otvara nove horizonte.
      Program je još u doradi, treba provjeriti u praksi njegovu preciznost.. Ne sumnjam u matematičku preciznost Jurija već se jednostavno treba suočiti razlikom teorije i prakse.
      Na moju sugestiju, Filatov je obećao promjene jer je u prvotnoj verziji kalkulator zamišljen za manje tanjure i diseqc motore.. Zato je, pretpostavljam, kod većih antena smanjena preciznost. Stoga sam predložio da se unosom veličine antene u program automatski određuje optimalna širina kuta uz isti broj uzoraka mjerenja…
      Jer, nije potrebno kod moje 2,4m antene mjeriti širinu od 5 stupnjeva kad ona ima prijemni kut 0,8 stupnjeva. U teoriji bi meni bilo dovoljno 2 stupnja ukupno.. Iz razloga preširokog kuta mjerenja preko velike antene trenutno dolazi do problema kod susjednih satelita sa istim frekvencijama… Primjer vidljiv na ovoj slici, iako mjerim signal sa 26E, antena hvata jake signale sa 28,2E i 23,5E , mjeri dijagram po neželjenom signalu i na kraju krivo pozicionira antenu:

Dakle, zaboravio sam spomenuti, nakon "beam pattern"mjerenja će vam program odrediti novu ispravnu poziciju motora ili naravno neće ako je bila ispravna.. Nakon memoriranja nove pozicije motora možete ponoviti mjerenje i budete se odmah uvjerili da vam antena nije bila ispravno pozicionirana…

Ja osobno sam sve sigurniji u ispravnost kalkulacija ovog programa.. Sumnjao bih da nisam nedavno kupio 2,7m antenu i u usporedbi sa 2,4m mi nedostaje nekih 0,7dB signala. Prema IQ kalkulacijama ispada da se Prodelin 2,4m u puno mjerenja ponaša kao 2,5m antena. To mi je logički ispravno jer je u njezino podešavanje geometrije utrošeno jako puno truda dok je Laminas sastavljen i isproban za jedno popodne… Nakon motorizacije 2,7m ću moći detaljno potvrditi te podatke, za sada samo nagađam:

TBS5927;DM8000
    • Na ta pitanja možemo dobiti odgovore samo ako se što više nas aktivno uključi u ovaj projekt.. Autor ovog programa nema mogućnosti za montažu ozbiljnijih sat sustava, ima jednu vanjsku fiksnu multifeed antenu i 84cm antenu u stanu koju podešava po potrebi, prijem kroz veliki stakleni prozor.. Dakle, da bi se njegove maštovite aplikacije potvrdile u praksi potrebna je podrška ljudi koji imaju opremu koju on sam nema.. Njemu naša mjerenja pomažu da usavrši program kako bi bio što bolji i precizniji, a na kraju nama u korist jer je potpuno besplatan. Kao što sam već rekao, minimum opreme je PC DVB kartica kompatibilna sa CrazyScan i IQ Monitor aplikacijom i motorizirani sustav... I naravno volja da se nešta napravi za umiruću sat zajednicu...
      TBS5927;DM8000
    • Moram priznati da nisam bas upoznat sa ovim programom i covjekom iza njega ali ako je tako, svaka cast, takve bistre glave treba podrzavati.

Bas bi bilo zanimljivo usporediti recimo mjerenja za tvoju 2.4m offset i moju PFA i te slicice staviti jednu uz drugu.
      Ne znam kad cu naci vremena za studiranje svega ovoga oko programa i onda za mjerenje i analizu svega toga.

Ali bas mi je drago, da si ovo na ovako ocit nacin predstavio, a ova teorija mi je poznata jos iz 90-ih kad sam prvi put vidio u nekom americkom prospektu sta zna "Sidelobes" i zasto treba min 3° prostora izmedju satelita, da bi se izbjegle smetnje (tada je to naravno jos vazilo za C band).
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • skretnica wrote:

LambdaKt wrote:

Ja osobno sam sve sigurniji u ispravnost kalkulacija ovog programa..
      Koliko je ceo taj postupak precizan u odnosu na laboratorijska merenja „Beam patterna“ sat. antena?

Pusti priče... Ljude u miru operiraju u savršenim uvjetima, sve sterilno, rasvjeta da se mikrobi vide golim okom.. A u ratu u šatoru uz svijeću. Postotak preživjelih je tu negdje.
      TBS5927;DM8000
    • Ferdo wrote:

Moram priznati da nisam bas upoznat sa ovim programom i covjekom iza njega ali ako je tako, svaka cast, takve bistre glave treba podrzavati.

Bas bi bilo zanimljivo usporediti recimo mjerenja za tvoju 2.4m offset i moju PFA i te slicice staviti jednu uz drugu.
      Ne znam kad cu naci vremena za studiranje svega ovoga oko programa i onda za mjerenje i analizu svega toga.

Ali bas mi je drago, da si ovo na ovako ocit nacin predstavio, a ova teorija mi je poznata jos iz 90-ih kad sam prvi put vidio u nekom americkom prospektu sta zna "Sidelobes" i zasto treba min 3° prostora izmedju satelita, da bi se izbjegle smetnje (tada je to naravno jos vazilo za C band).
      Ferdo, opremu imaš. Kad budeš imao volje budem ti korak po korak pomogao da napraviš beam pattern testiranje svoje antene... Uopće nije komplicirano. Za početak trebamo utvrditi broj impulsa po stupnju satelita koji želiš testirati... Ako je HH motor onda je to lako, ako se pak o aktuatoru radi onda je broj promjenjiv pa ga treba upisivati zavisno o sat poziciji.. Preciznost mjerenja beam pattern kuta je usko povezan sa preciznošću broja impulsa po stupnju kretanja antene...
      TBS5927;DM8000