SAT antene iznad 240 cm

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Ako je u pitanju onaj Ajak H180, onda Prodelin 1252/1253 ne bi smjela biti pretežka. U stvari to ti je najjaći od troje modela Ajak-a, s njima su okretali i 3.7 mesh antene.

Pogotovo ako nečeš pretjerivat sa krajnjim pozicija previše, ti samo stavi Prodelinku ako je več imaš.

Iako nadješ neku aluminijku od 3 metra, ni ona neče biti baš puno lakša od Prodelin 2.4, pogotovo ako je iz debljeg aluminiuma što i treba biti, inaće ne vrijedi ništa. Uz to je kod ove veličine i snaga upora vjetra jaća

Nove Pro antene u EU su skupe ko zlato (DH Satellite, Elite Antennas), polovne može se naći ali to je ko izvlačenje Lota.

Inače znam za dobre antene iz Turske, cjena povoljna, čak srede i dostavu...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka
    • U Sesvetama, na staroj cesti prema Zelini, je početkom 90.-tih bila radionica koja je radila parabole od 90-310cm iz jednog komada.. Ne znam više kako se firma zvala, jako davno je to bilo... Uzimao sam tamo par antena i sjećam se da mi je čovjek govorio da ove velike sve izvoze za USA... Mislim si, možda je kalup još na životu pa da naručimo par komada :)
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-61W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Nije tajna,nego je to MZT antena koja je na prodaju u Beogradu (več spomenuta na ovom forumu u malim oglasima).

Reci šta je sa kalupom u blizini Sesvet koji si več spomenuo, dal još postoji ili je to prošlost, možeš li kako to saznat ?( možda zna neki forumaš koji biva u blizini Sesvet)

Neznam kako je sa segmentnimi IRTE antenami ,dal njih još uopšte rade , nikako da dobijem pouzdane informacije, a i niko nju ne drži na lageru.
    • Moj savjet obzirom da sam imao 8 segmentnu Irte 3,1m, obavezno je prekrižiti sa liste nabavke... Pojačanje te antene u Ku bandu je u rangu kvalitetne jednodjelne 1,8m antene. Ja sam je kupio polovnu ali i prvi vlasnik koji je nabavio novu mi je potvrdio da je antena loše radila iako je više puta podešavana od strane raznih kvalitetnih majstora . Vjerojatno loš kalup, po meni preporučljivo samo za C band :( .

Što se mene tiče, antene iz jednog komada su jedina pametna opcija, dakle bolje jednodjelna 2,4m nego više segmentna 3m. Čak i poznate višesegmentne antene tipa Andrew ili Prodelin pate od problema sastavljanja i uz svu volju i majstorluk baš uvijek rade bitno slabije nego ista takva jednodjelna antena..

Za Sesvete se nadam da netko malo stariji i kome je to susjedstvo zna o čemu pričam... Ja se stvarno ne sjećam više od onog što sam već spomenuo...

A sad me još zanima kad ćeš isprobati NJR2842 da vidimo kako radi?
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Dakle ne preporučuješ IRTE 3 metara ?,
      ja nemam nikakva praktičnog saznanja od segmentnih antena, jedino znam, da mora biti dobro i tačno sestavljena ( kao sve segmentne), inače neče biti dobrog prijemnog signala. Drugačije koliko znam, a i imam jedno poklonjeno IRTE 6 segmentno, koja je malo oštečena od vremena ( je kao rezerva) se vidi, da je izradžena sa vrlo tankog alu materiala
      .
      Nema dvojbe da je antena sa jedng komada mnogo bolja od segmentnih ( zato mi je kao prva opcija), ali samo gde i ko bi to još izradio, znači treba pronači lokacije na kojima su se izradživale te antene, pa da vidimo kao prvo dal još ko ima neki kalup.
      U SLO su se isto radile ( neznam do koje veličine), možda ima @ Ferdo nekakva saznanja?

Pa mogao bi i sestaviti rastavljeno Prodelinko od 2.4 ( koja bi bila mnogo bolja od sadašnje pune od 1.8) , ali težina te antene je problem, tako da sam još uvek na dvojbi sa kojom dimenzijom izraditi polarmant za H-H motor, da bi smanjil težino antene.

NJR2842, pa montiraču njega na kororotor, ali moja želja je da bi bio na večoj anteni od 2.4 ili 3 metara.

Pa kao vidiš ostaje nam da i dalje tražimo, a još bolje ako nam i neki forumaš pomogne sa svojim saznanjima .
    • Ja sam Irte sastavljao 100% prema uputama, bila je nekad i moja tema o tome na ovom forumu ali je ne mogu više naći.. Složio sam postolje na podu u vagu laserom, u sredini podrška točno prema specifikacijama dubine proizvođača, pošarafljeno sve pažljivo ali ipak nije radila kako treba.. Donekle je radila dobro u području 10,7-11Ghz, hvatao sam tada kompletnu vertikalu i nekoliko transpondera H polarizacije sa Astre 2D što je bila velika rijetkost u Hr.. Ali je ipak bila loša na visokim frekvencijama, pogotovo iznad 12 GHz.. Tu je offset CM 1,8m kojeg sam imao paralelno bio čak i bolji u prijemu nego 3m što dovoljno govori. Potrošio sam desetke sati na podešavanje ali bolje nije išlo. Moguće da su latice bile blago smotane jer je antena više puta rastavljana i transportirana, na par mjesta je bila malo oštečena ledom ali mislim da je trebala bitno bolje raditi... Ako netko ima drugačija iskustva neka se javi, ja bih ipak radje uzeo polovnu MZT nego novu IRTE.

Par slika iz tih vremena:

TBS5927;TBS5925;DM8000
    • cigo wrote:

Ako nekom treba grdosija od antene jedna je na prodaju,na slici se vidi da je laminas as 2700
      cijena 350 eura, nova kosta oko 3000
      willhaben.at/iad/kaufen-und-ve…uessel-3-meter-220499567/
      laminas.com.pl/page_eng/as2700_eng.html
      Hvala cigo za dojavu, Laminas As2700 je od danas u mom vlasništvu :) ... Uskoro slijedi ugradnja dodatne opreme (nekoliko motora i hrpa lnb-a).
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Sve zavisi, orginalni nosač je predviđen za vjetrove od 200km/h.. Pretpostavljam da bi isti nosač od L profila 5cm vršio istu funkciju a bio dvostruko lakši. Ali takav nosač sigurno nije predviđen za vjetrove od 200km/h...
      Ako je u pitanju HH motor onda ima smisla smanjivati težinu leđa antene ali za polarmount je to potpuno nebitno, kontra utegom poništiš dodatnu težinu i motor radi doslovce u leru...
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • LambdaKt wrote:

Ako je u pitanju HH motor onda ima smisla smanjivati težinu leđa antene ali za polarmount je to potpuno nebitno, kontra utegom poništiš dodatnu težinu i motor radi doslovce u leru
      da, jer njega imam ( H-H motor). Da rešenje je i L profil, a pitanje mi je sad koje dimenzije , možda je dovolno 5 cm, možda još bolje 6 cm ? teško se mi odlučiti, jer prodelin antena i bez grijača je vrlo teška.