Laminas AS-2700

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Laminas AS-2700

Kako sam obećao, red je da vas upoznam sa svojom novom igračkom... Offset antena Laminas AS2700 napravljena je iz dvije latice, stvarne fizičke dimenzije reflektora su 300x270cm i težine jedva 50kg.. "Jedva" kažem zato što je reflektor Prodelin 1224 dimenzija 260x240cm težak više od 100kg.. Antena je vrlo jednostavna za montažu, za testiranje sam je uz pomoć samo jednog projatelja i u roku jednog sata postavio na garažu, gdje već stoluje Prodelinka. Nosač koji sam prije upotrebljavao za Irte 3,1m slučajno je promjera 140mm i visine 1,7 metara, kao rođen za Laminas.. A budući je ovo samo privremeno riješenje bilo je najbrže i najzgodnije, da se što prije uvjerim u kvalitetu ove vrlo hvaljene i vrlo skupe antene.. Od tih testiranja ovisi šta će se sa antenom tj. antenama u budućnosti odvijati.. Za sada je sigurno da Laminas dobiva motor, pitanje je samo dali će biti HH ili polarmount.

Nakon uspješne montaže koja je napravljena po uputama proizvođača jučer sam postavio Inverto Black ultra u fokus i usmjerio je na 26E.. Nemam još orginalni feedhorn pa mi se činilo najlogičnije probati LNB koji jako dobro radi na raznim antenama. Nakon 1h podešavanja rezultati su bili dosta ispod očekivanja, signal slabiji 0,5dB od Prodelinke.. Sumnjao sam da mi smeta susjedova višnja pa se nisam previše brinuo..
      Danas sam nastavio gdje sam stao, okrenuo antenu na 42E gdje sam siguran da nemam prepreka, nakon vrlo pažljivog podešavanja na najslabijim transponderima Turkey snopa izvukao sam 0,5dB jači signal nego što daje 2,4m... Obzirom je to i dalje ispod mojih očekivanja odlučio sam pregledati geometriju antene. Poljepio sam 3 horizontalna najlonska konca i jedan vertikalni na kojem visi uteg kao bi se mogao slobodno pomicati i premještati po potrebi s unutarnje ili vanjske strane tih horizontalnih.. Rezultat me je šokirao, izmjereni razmak je ogromnih 10mm u odnosu na sva 3 horizontalna flaksa:

Dakle, iako je antena sastavljena po uputama i sve je savršeno sjelo na svoje mjesto, gornji i donji rubovi antene su odmaknuti svaki po 5mm u odnosu na bočne rubove. Začudilo me to jer sam pažljivo očistio kompletnu dodirnu površinu latica i k tome baš svaki vijak od njih 30 koliko ih je na spoju dvije latice sam rukom ugurao u savršeno poravnate rupe istih dimenzija, bez ikakve sile i nabijanja..

Sad razmišljam šta dalje, skinuti reflektor, sataviti ga na podu pa sve u komadu vratiti na nosač antene ili otpustiti sve vijke i pokušati u zraku poravnati latice? Problem je i u samim uputama vrlo su općenite a k tome leđa antene koje ja imam uopće nisu kao ona koja vidim u tim uputama.. Pokojni Ponny je najviše pisao o toj anteni ali i kod njega na svim slikama koje je postavio se nosač razlikuje od moga.. Mislim da je ovaj model nosača koji sam dobio puno kvalitetniji nego što je taj vidljiv u uputama ali zbunjuje me situacija, kako je moguće da samo ja imam takav nosač? Na rubovima nosača, točno u sredini gdje se spajaju latice su nadovarena 2 nosača koji kao da nemaju funkciju ali sad mi pada na pamet da su predviđeni za montažu dva vijka (koje ja nisam dobio pa ne znam dali su uopće isporučeni orginal uz antenu) kojima bi se mogla podesiti geometrija pa tek onda pritegnutu sve vijke na spoju latica.. Ta 2 prazna "uha" su vidljiva na slijedečim slikama:

Eto, i kad sve izgleda jednostavno, na kraju ispadne komplicirano... Ali radujem se svejedno novim izazovima :)
      2,7m Laminas offset
      1,2m Channel Master offset
      90cm FIBO two reflector gregorian offset (93,5E-58W)
      90cm Tele system offset (93,5E-58W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Geometrija je danas uspješno korigirana.. Nije baš bilo jednostavno, prvo sam probao otpustiti sve vijke na labavo pa sa trakama za natezanje vuči u željenu stranu, ali bez uspjeha.. Nakon zatezanja vijaka sve se vrati na svoje (krivo) mjesto...
      Na kraju sam pod sve vijke koji su dalje od leđne strane reflektora ubacio podložne pločice debljine 2mm.. Dakle pločice su ubačene na spoju reflektora čime sam promjenio nagib latica.. Nakon toga su se najloni za testiranje ravnine potpuno poravnali.. Dakle, okomiti najlon kad se stavi s jedne strane horizontalnih dodiruje sva 3 a isto tako i kad se prenese na drugu stranu.. Najlon je 0,4mm pa je otprilike tolika i tolerancija.. U svakom slučaju teško da se u zraku može bolje složiti a i na podu je pitanje, jedino možda uz upotrebu lasera..

Sve u svemu, puno posla da bi se ispravila traljava pogreška Poljskog proizvođača.. Kalup je dobar, da je antena iz jednog komada ne bi bilo nikakvih problema.. Ali, preciznost na dosjedu dvije latice mora biti savršena a u slučaju Laminas AS-2700 to baš nije.. Nisam probao računati, radi se vjerojatno o pogrešnom kutu od 1-2 stupnja ali i to malo odstupanje bitno utječe na pojačanje.. Prema mojem dosadašnjem iskustvu Prodelin je po pitanju preciznosti izrade na znatno višem nivou.

Cijena Laminas AS-2700 je očito jako prenapuhana, cijena varira od najnižih 2800€ pa sve do 3200€ što je stvarno previše obzirom da se ista radi i prodaje u EU. Za znatno manji iznos se i pored dodatnih transportnih i carinskih troškova iz USA može kupiti veća/bolja Andrew ili Prodelin antena...

Na sreću, ja sam AS-2700 platio samo desetinu cijene nove pa ću ipak malo oprostiti..

Podešavanjem latica signal je porastao i sad je jači od minimalno 1dB do maksimalno 1,5dB u odnosu na Prodelin 2,4m.. To je otprilike ono što se moglo pretpostaviti na osnovu tablice pojačanja... I nije loše obzirom da sam u samo 2 dana dobio 2 dodatna dB... U podešavanje referentne Prodelin antene je uloženo jako puno truda i vremena stoga je ovaj početni rezultat vrlo obečavajući.. Vjerujem da će kombinacija C120 lnb-a i feedhorna isto tako donijeti koji postotak signala.. Ako dobijem 2dB bolje signale nego s Prodelinkom biti ću jako, jako zadovoljan ali ni 1,5dB nije za plakanje ;)

Na brzinu sam napravio par screenshota sa 42E, usporedba dvije najslabije frekvencije...

2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • LambdaKt wrote:

Na brzinu sam napravio par screenshota sa 42E, usporedba dvije najslabije frekvencije...

Da li imas sliku na TV?
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Gornji i donji rubovi obadvije latice su bili pomaknuti svaka po 5mm, ukupno gledano 10mm.. E sad si zamisli kolika je pogreška reflektiranja signala ako je od gornjeg ruba latice do točke fokusa 2,8 metara dok je od donjeg ruba latice do fokusa 1,5m.. Veliki dio te rubne površine antena uopće nije koristila pa je ispalo da je realno manja od 2,4m. Taj neprecizno reflektirani signal je nepovratno završio pokraj lnb-a..
      Pretpostavljam da bivši vlasnik upravo iz tog razloga nije uspio uhvatiti željeni signal.

Eto, sad je "valjda" aktivirana cijela površinu antene, nastavljam fino podešavanje i razmišljam o motorizaciji...

2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• Ferdo wrote:

LambdaKt wrote:

Da li imas sliku na TV?
      Ne znam na šta misliš, Prodelin je i dalje u funkciji znači imam sliku :)
      Laminas sam nakon podešavanja na 42E pokušao pozicionirati na drugi satelit ali sam odustao zbog mraka.. Laminas sad gleda na sjever gdje sigurno nema signala ali tako mi ne zaklanja Prodelin ;)
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Probao sam ubaciti podatke u kalkulator kako bi vidio koliko je bilo neaktivne površine na 2,7m za 2dB koji su nedostajali pri početnoj konfiguraciji... Ispada da 36% površine antene nije bilo u funkciji:

2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • LambdaKt wrote:

Ne znam na šta misliš, Prodelin je i dalje u funkciji znači imam sliku :) Laminas sam nakon podešavanja na 42E pokušao pozicionirati na drugi satelit ali sam odustao zbog mraka.. Laminas sad gleda na sjever gdje sigurno nema signala ali tako mi ne zaklanja Prodelin ;)
      Iz slika nisam skontao jel imas lock ili ne.

Ja ga nemam. Mozda tih 220 km zapadnije signal dovoljno padne..
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Ferdo, imam lock i debelu rezervu signala, potrebno je 5,5dB za lock te dvije frekvencije a vidiš po slikama koje sam postavio koliko sam u plusu.. To kod mene ide sa 1,8m bez problema...
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Ferdo, mislim na 12336 H i 12346 H, Turkey beam.. To su mi najslabiji signali sa 42e i gore na screenshotovima su usporedni signali te dvije frekvencije..
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Laminas 2,7m večeras ručno okrenut na 52,5E i napravljena direktna usporedba sa Prodelin 2,4m.. Kako na kojoj frekvenciji, dobitak je od minimalnih 0,5 do maksimalnih 1,3dB.. U prosjeku je dobitak mršavih 0,7dB.. Nadam se da će orginalni feedhorn napraviti veću razliku, realno na ovom satelitu dobivam samo jedan transponder više nego da Prodelinkom... Iako je malo glupo uspoređivati, isti LNB ali antene imaju vrlo različit f/D.. Prodelin je 0,80 a Laminas 0,52.

2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Budem uskoro probao i 36 i 56e iako na 56E ne očekujem ništa više nego ta 2 transpondera koja imam i sa 2,4m.. Vjerujem da sam za ostale zbog visokog fec-a kratak bar 2-3dB.. Na 36C bi mogao dobiti puno više jer su mi svi na samom rubu, nekad ih imam, nekad ne...
      2,7m Laminas offset
      TBS5927;TBS5925;DM8000