Pinned Sat Feed-ovi: Šta i kako?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Sat Feed-ovi: Šta i kako?

Termin "Satelitski Feed" označava emitovanje sa terena gde ima neko dešavanje od značaja nekome. To može da bude bukvalno bilo šta: neko okupljanje nekih prdonja u skupocenim odelima u vezi nečega, predavanje nekoga nekome o nečemu, dodela nekih nagrada nekima, izbor nekoga ili nečaga za ovo ili ono, sporcki događaj od manjeg ili većeg značaja, erupcija vulkana, poplava, zemljotres, požar ili državni udar negde, provala u kiosk kod autobuske u Malom Mokrom Lugu, ustoličenje novog poglavara nečega, Evrosong, Liga Šampin(j)ona, Oskar, Finale za Miss mokre majice Majamija, itd.

Takvi prenosi se emituju sa licinog mesta od strane DSNG ekipe (eng. Digital Satellite News Gathering). Obično to podrazumeva barem jednog novinara i kamermana, a umeju s njima da idu i tonac, šminker, te ljudi koji se brinu za miks i uplink.

Oni taj sirovi materijal podižu na satelit, gde ga preuzimaju jedna ili više TV kuća. Takav sirovi materijal se onda u studiju obrađuje, secka, montira, procesira, miksuje, titluje, stavljaju kajroni, lepi logotip i pušta onome kome treba. To može da bude zemaljski, kablovski, iptv ili sat korisnik, a može i za daljnju distribuciju nekoj trećoj TV kući, za strano tržište.

Pošto su TV kuće u trošku da sve to finansiraju, onda obično žele da pokriju to (te još i zarade) putem autorskih kao i dr. prava. Neki sadržaji se iz tog razloga kodiraju, a neki ne. Ako su FTA (eng. Free To Air), odn. slobodni, onda to gleda svako ko uspe da ulovi taj feed. Negde je to dodatno uslovljeno geo-lokacijom prijema u odnosu na veličinu sat-antene, a negde i posedovanjem potrebne opreme za uspešan prijem (dobro, i potrebnim znanjem da se uspešno obavi prijem). O čemu pričam ako je FTA? Pa recimo da se radi o FTA signalu, ali u MIS (eng. Multistream), T2-MI, IP, itd.

Sve to nije problem za TV kuće jer one to baš takvo i žele da dobiju, kako bi sa što manje gubitaka u kvaliteti izbacile konačan proizvod svojim konzumentima. Iz tog razloga nabaljaju sirovi materijal s terena u chroma subsampling 4:2:2 sa 10-bitnom dubinom boja, pa miksuju i rade čuda od toga te na kraju isporučuju kranjim korisnicima u 4:2:0 i 8-bitnoj dubini boja, radi uspešnog prikaza na malim ekranima TV prijemnika.

Zato i nema mesta gunđanju da neki sat-risiver ne valja jer ne otvara tamo neke sat-feedove. Sat-risiveri i nisu namenjeni tome. Naprotiv, oni su napravljeni da, što je moguće stabilnije, primaju kanale i pakete namenjene krajnjim korisnicima.

E, sad... činjenica da bi čovek hteo da gleda sve šta na nebu ima sa postojećim uređajem, to je nešto sasvim drugo. Da je baba imala rolere, igrala bi rollerball. Tako i ovde: da je čovek pre kupovine sat-opreme čuo za feedove i sve šta oni umeju da prenose, možda bi se opredelio za nabavku opreme koja nije za svakoga baš. Ali, kako je čovek čuo samo za Pinak, Max TV, Total TV, Polaris, Digi i tako to, i ne čudi što tek po kupovini počne da se interesuje za "dodatne sadržaje", tipa feedovi.

Dakle, feedovi idu kad se neki događaj odvija negde. Obično počnu nešto pre nego što službeno počne da se događa to nešto što treba da bude tamo, i prekidaju se po završetku istog, uz moguće produženje za raznorazne intervjue, proglašenje pobednika, dodelu medalja, i sl. Neki feedovi idu na stalnom mestu, a neki kojekuda. Nema tu pravila. Sve ovisi o težini onoga šta se treba preneti, raspoloživom kapacitetu na satelitu, ceni zakupa TP, te ostalim tehnikalijama.

Ako se pitate kako da znamo kada će nešto i gde da ide u tom random haosu na satelitima, jedino rešenje je iskustvo po pitanju lova na feedove, te imanju potrebne opreme.
      Kakve sad opreme, jbt?
      Pa osim antene, potreban je i odgovarajući sat-prijemnik. Ako zanemarimo tehnikalije po pitanju prenosa (MIS, T2-MI, IP, itd.), poželjno je da sat-prijemnik podržava tzv. blind scan, odnosno skeniranje satelita "na slepo".
      Zašto? Heh.. zato jer nemamo pojma na kojim parametrima će da emituje tamo neki feed.
      Poželjno je da je taj blind scan hardverski, i da ima što više opcija za podešavanje, pa da izgleda kao da programiramo raketu za let na Mars.
      Šalim se. Ali ne previše: stvarno, opcija nikada dovoljno, pa je baš super ako možete da filtrirate opseg, snimite favorite za svaki satelit, stavite regularne TP sa redovnim kanalima na crnu listu i tako ih izbegnete, a sve u cilju dobijanja rezultata blind scana na "mamlazni pogon".
      Kud si zapeo, pa žuriš? Ovaj, nije da mi se žuri, nego bi hteo da nađem feed pre nego događaj službeno počne. Ono, da vidm kako se novinarka šteluje, ženska ekipa namešta dresove, publika krevelji na tribinama i priprema napad na protivnika na drugom kraju stadiona, sudije češu hm, nešto, voditeljke izgovaraju samoglasnike da spremno dočekaju live prenos, muzičari se urokaju pre izlaska na binu, motociklisti pre starta poziraju sa starletama okačenim o njih kao o Božićno drvce, i sl. zanimljive stvari.

Ideja je da ovde pišemo o iskustvima sa gledanjem feedova. Ali, nikako tipa: "ja bih da gledam to i to, ali imam samo crnu sliku, a staviJo sam pretposlednji oscam i jel trebam i softcam?" Dakle, to ne dolazi u obzir.

Feedovi su najčešće kodirani u BISS formatu, mada ima i u drugim formatima. Većina risivera bi trebalo da može da dekodira feedove uz potrebno podešavanje emulatora i ključeva. O tome nećemo da pišemo, jer ovaj Forum nije mesto za to. Uostalom, to je već odavno prežvakno i ima svuda po Netu, pa kome treba - nek malo gugla. Nije teško.

Ovde ćemo da pišemo o iskustvima tipa: kako taj i taj feed da se gleda. Ako je kodiran u BISS, onda nećemo da pišemo šta to podrazumeva. Ako ne znate, opet -> pravac gugl.

Pošto verujem da će mnogi već ovde odustati, vodeći se onom: "koji penis da se smaram jureći feedove, kad sve to mogu lepo da gledam preko nekog Sky sport kanala, beIN LaLiga, Multifutbol, Digit Alb Supersport, itd ?!"
      Evo zašto: feedovi, koji su sirovi, nemontirani materijal, su mnooogo bolje kvalitete od procesirane studijske slike koju dobijate na tim redovnim sat-kanalima.
      Šta to znači? Pa dobijate 4:2:2 u 10-bitnoj dubini boja što je, kako da vam velim, praznik za oči. A ni uši nisu zakinute, jer možete da birate različite audio podnosioce zuvka: npr. samo urlanje sa tribina, pa komentator domaćina, pa komentator gostujućeg tima, pa komentator neke TV kuće za koju se vrši prenos, itd.
      A što se ovisnika o kladionicama tiče, samo da napomenem da je sat-feed, vremenski gledano, najbliži stvarnom trenutku dešavanja na terenu, dok redovni kanali koje ljudi konzumiraju kasne i od par sekundi do minut-dva, što može da bude, jel'te, od presudne važnosti.

I najvažnije: NEMA TV REKLAMA! Lepo gledate sliku sa terena, igrače kako se odmaraju, zahebavaju, ćaskaju, gledate navijače i sl. zanimacije, umesto dosadnih reklama :)

Treba napomenuti da za prijem feedova ipak treba posedovati malo veće antene, jer kao što je rečeno, feedovi nisu namenjeni nama, običnim korisnicima, već TV kućama koje imaju antenčine, te nivo, odnosno jačina, signala njima ne predstavlja nikakav problem. Recimo sa 120cm antenom se može uhvatiti 80-90% feedova po idealnim vremenskim uslovima, ali po lošem vremennu je pitanje šta je sa signalom, tako da bi možda 150cm antena bila dovoljna za prijem preko 95% feedova.

Na raspoloženju stojimo kolega foxx i moja malenkost - pa ako bi da podelite iskustva s feedovima, samo napred
      Images
      • 10.0E_12154_V_33992_(2017-11-04 22.00.55)_dump.jpg

1.74 MB, 3,840×2,176, viewed 228 times
      AZBOX Premium HD ● WTK . play Android DVB-S2 STB
      Dish 1.80m Prime focus
    • Jedno od najčešćih pitanja korisnika koji pokušavaju da gledaju feedove jeste: "zašto se vidoje ne vidi na TV, a audio (ton) se čuje?"

Prvo i osnovno: ako je feed kodiran, potrebno ga je dekodirati. Tu se koristi emu i potreban ključ. Feed možemo da prikažemo tek po uspešnom dekodiranju.

Dalje: Video koji koristi tzv. "chroma subsampling 4:2:0" može da prikaže sliku na TV bez dodatnih manipulacija. Ali, ako video koristi "chroma subsampling 4:2:2", moramo prvo softverski preformatizovati sliku u 4:2:0, pa tek onda prikazati na TV. TV stanice za tu namenu koriste visoko integrisane čipove, odn. kod njih se to odrađuje hardverski.

Mi, koji to isto želimo postići u tzv. kućnim uslovima, ćemo da koristimo računar i neki od media player programa. Računar valjda imate, a navedeni media player programi su FREE.

Ako pustite stream ili fajl u VLC playeru, potražite info o vrsti vidoja:
      Tools > Codec Information (CTRL+J) -vidi sliku 1.

Ako pustite stream ili fajl u MPC-HC playeru, potražite info o vrsti vidoja:
      File > Properties (SHIFT+F10) -vidi sliku 2.

Navedeni media playeri prikazuju video u 4:2:0, a ukoliko im se poturi 4:2:2, oni će uredno da prikažu tu informaciju i "u letu" (eng. on the fly) pretumbaju sliku na 4:2:0 i tek kao takvu prikažu na monitoru.

Šta sada s takvim videom? Pa ukliko imate kvalitetan, veliki PC monitor koji prikaz vrši u srazmeru 16:9, možete da uživate u fantastičnoj slici. Ton se podrazumeva da ima, samo proverite sve audio podnosioce i odaberite koji vam najviše odgovara (publika, komentatori, itd.)

Ako želite da gledate na TV, onda taj računar povežite s malim ekranom velikog TV. Možete to da učinite putem HDMI ili LAN. Ukoliko se opredelite za LAN, onda namestite media-player da streamuje, a na TV potražite stream koji vaš računar generiše putem media playera kroz LAN.

Sve ovo je veoma lako izvedivo kada se radi o SD i HD feedovima. Pussy's smoke, što bi rekli prostaci. :saint: ahm..
      Ali, kada nađemo 4K UHD dolby PRO anal turbo geschützt, eee onda se stvari malko usložnjavaju. Naime, pošto je 4K UHD (2160p) rezolucija 3840 × 2160 piksela, uvećan je i broj piksela koje treba obraditi u odnosu na full HD (1920 x 1080). Na to još dodajmo i 10-bit dubinu boja koja skoro uvek dolazi s terena, te nenormalan broj audio podnosioca visokog bit-rejta, i eto veselja - računar postaje nemoćan pred zadatkom da sve to obradi u realnom vremenu.

Možemo probati da filtriramo PID-ove u sat-feedu, i time propustimo samo one koji su neophodni da se dobije 1 vidoje i 1 audio podnosilac.
      Ako je 4K feed još i HDR (eng. High Dynamic Range), onda vidoje ima da štuca samo tako, ako ga računar uopšte prikaže. Jbg 8|

Fazon jeste bio i ostao da smo prisiljeni "provući" feed kroz računar i media player, radi softverskog prebacivanja 4:2:2 u 4:2:0. Apsolutno nam ništa ne pomaže ako imamo najskuplji 4K HDR TV kod kuće, jer je feed u 4:2:2, i kao takvog ga prvo moramo prebaciti putem računara u 4:2:0 i tek onda pustiti na TV. Kapirate? TV ne može prikazati 4:2:2. Usko grlo u ovom slučaju nije TV već računar. Koliko para, toliko muzike.

I ne zaboravite, sat-risiver je tu najmanji problem, jer želimo da gledamo sadržaj (feed) koji nije namenjen direktnom prijemu od strane gledaoca kod kuće.

Slika 1.

Slika 2.
      Dish 1.80m Prime focus
    • ako ne mogu ja sa sljedecom konfiguracijom, ne znam ko moze:

• Processor: 6th Gen Intel Quad Core i7 6700HQ (2.6-3.5GHz) | GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 GDDR5 6GB (NVIDIA Optimus )
      • RAM: 16 GB (8GB*2) DDR4 2133MHz Memory | Storage: 256GB M.2 SATA SSD, 1TB 7200rpm HDD | ODD: Super Multi DVD RW | OS: Windows 10 Home 64 Bit
      • Keybaord: Full-sized Backlit Keyboard | USB 3.1 Type-C | HDMI 2.0 | Exclusive Software: XSplit Gamecaster + Broadcaster, System Gauge, Fan Tweak, TriDef SmartCam
      Samo moze imati jos za nijansu jacu graficku gtx 1080 i 16/32 gb ram...
    • Laptop nikada (a ni tada) nikome ništa nije odrađivao u pogledu procesiranja vidoja, osim možda tebi.
      Dok ti celo vreme puniš ovaj Forum informacijama šta sve od tehnike imaš, daj potroši malo vremena i pažljivo pročitaj šta sam sve napisao.
      Možda shvatiš neke stvari, a možda i ne.
      Lično uopšte ne potcenjujem nečiju inteligenciju i ne vređam nikoga.
      Ni ja ne kapiram neke stvari, ali i ne smaram se zbog toga, npr. pravila Baseball sporta ^^
      Dish 1.80m Prime focus
    • dvlajkovic wrote:

Ako želite da gledate na TV, onda taj računar povežite s malim ekranom velikog TV. Možete to da učinite putem HDMI ili LAN. Ukoliko se opredelite za LAN, onda namestite media-player da streamuje, a na TV potražite stream koji vaš računar generiše putem media playera kroz LAN.
      Hvala na gornjim uputama, kao vec dosta puta dosada Vlajko se potrudio i celovito predstavio primer koji mnogi od nas svakodnevno iskusavaju i ... mnogo puta beskorisno trose vreme na resenju.
      Sto mene tvrdu glavu muci jeste ovo gore, za neke mozna jednostavno ko pekmez ali za mene ko kineski slovi. Sta znaci streamanje razumem ali osnove, to jos nisam imao prilike na lepi nacin upoznati. Znam da je ovo vise manje za neki kompjuterski forum ali eto, sta je jaje sta kokos kod streamanja nemoguce mi je razumeti; svi ti neki playeri i setingi i 192.168.X.X...
      Kako za vraga dobiti sliku sa PC-a na TV preko LAN?!?! Kde sta staviti?! HDMI je jednostavno, ubacis kabal, uzmes Source "HDMI" na TV i to je to. A kolko samo ima nekih setinga u VLC playeru, jaoooo! Da ne razbijam glave dalje sta na TV-u...

Ajde, ako ima neko snage i volje da mozda korak po korak stavi neku sliku i to...
      Hvala
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • "usko grlo nije tv vec racunar" dovodis ljude u zabludu, ovime mozes nekoga nagovoriti da istrese 2500€ za pc i prc, nista.

Ne hvalim se, koga boli k... sta ja imam, nijedna jedina osoba sa cijelog foruma ne zna ko sam, sta sam, sta radim, odakle sam, kakvo mi je materijalno stanje, zqto je potpuno suludo tvrditi da se hvalim.

Inace ostatk posta ti je za svaku pohvalu sto nas amatere ucis kako sta i kako... (da se ogradim, nisu svi amateri, sebe smatram amaterom).
    • Da i ja kažem koju reč vezano za ovu temu: 4:2:2 color subsampling se koristi samo za potrebe TV kuća ili visokostandardnih videoprodukcijskih kuća,te kao takav nije namenjen širokoj narodnoj masi. Otuda na tržištu u ponudi nema niti jednog komercijalnog SAT receivera koji podržava pomenuti 4:2:2 color subsampling, jer u principu - nema potrebe za tim. Zašto?
      Pa na SAT nebu nema niti jednog redovnog kanala u bilo kom paketu koji je 4:2:2 već je standard 4:2:0.
      Drugi razlog je hardwerska podrška a kao treći pitanje autorskih prava, licenci itd.

Verovatno dosta kolega i članova još u potpunosti ne može 100% shvatiti razliku između 4:2:2 i 4:2:0 kao i razloge zbog kojih je 4:2:2 color subsampling superiorniji, te prilažem link gde je to po mom mišljenju najbolje objašnjeno pa koga to interesuje može da pogleda:

LINK

Ja lično ne posedujem PC SAT karticu, ali svaki feed koji ide u 4:2:2 je za mene gledljiv kako na PC monitoru, tako i na Panasonic plazmi, i ja tu mogućnost maksimalno koristim.
      Postupak nije nimalo komplikovan: izabere se željeni feed, na PC u browseru ukuca IP adresa od boxa, jednim klikom na ikonicu malog TV ekrančića gore levo dobijete več gotov .m3u fajl i samo ga pokrenete željenim playerom(preporuka MPC ili VLC) i eto slike iako se radi o "famoznom" 4:2:2 feedu.

Moja preporuka je to gledati na TV-u jer je ipak sve u veličini hehehehe, ko za to ima mogućnost naravno, a verujem velika većina nas poseduje grafičke kartice sa HDMI izlazom.
    • ja sam to sve, kako si kolega i napisao, probao i sjecka, negledljivo je, mozda idu 4:2:2 SD ili HD feedovi, ali UHD kod mene nije islo, mozda nesto pogresno radim?!

Prvi box e2/linux koji bude mogao otvoriti 4:2:2 ja ga kupujem, za sada su pioniri sa novim tehnogloijama svabe sa Octagon sf4008 boxom, ako budu u nekom sljedecem svom uredjaju ponudili mogucnost otvaranja/ocitavanja 4:2:2 feedova, to bi bilo odlicno...
    • Iskreno, ne verujem da će biti nekog E2 boxa koji će imati podršku za 4:2:2 color subsampling iz razloga koje sam gore iznad naveo,
      ali to je samo moje mišljenje i voleo bih da grešim.

Što se UHD feeda tiče, kolega dvlajković je u uvodnom postu sve to lepo i fino objasnio. Radi se u "gabaritnom" i "sirovom" feedu, u ultravisokoj rezoluciji, sa velikim bitrate, 50-60FPS, 10 bit dubini boje i ono najvažnije - ide u 4:2:2 color subsampling i otuda problemi. Ja 4:2:2 UHD feedove takođe ne mogu da gledam.

Samo da naponem da je Azbox prvi E2 ili linux box koji je imao podršku za 4:2:2 color subsampling ali samo za MPEG 2, bilo da se radi o SD ili HD, dok za MPEG 4 podrške nije bilo.
    • Pridružujem se želji kolege @Ferde da možda netko potkovan u ovoj materiji, prvenstveno streamingu, napiše na jednostavom jeziku osnovne upute i trikove.
      Drugo, npr. koja je razlika HDMI i LAN. Koja komponenta u lancu je najopterećenija pri gledanju UHD-a? Pretpostavljam kod HDMI-ja sve je na PC-u i ovisi o njegovoj snazi. Kod LAN-a (streaming na smart TV npr.) naglasak je na procesoru u TV-u jer sad on mora obraditi i prikazati video, jel' tako? Moderni UHD TV-i imaju procesore specijalizirane (optimizirane) za video-procesiranje i često glatko reproduciraju video s HDMI ulaza kojeg ni jači PC ne može prikazati.
      Još jedno pitanje (za vlajka), oko toga da "TV ne može prikazati 4:2:2". Tu se valjda misli na satelitski tuner u njemu? Jer moj tv je na nekom tech-portalu uspješno prošao test reprodukcije (pazi sad) 4:4:4 preko HDMI ulaza! Mislim da i moderne grafičke kartice to podržavaju. Pa gdje je onda problem? Samo u slabosti PC-a ili je još nešto u igri?
    • kidjej wrote:

ja sam to sve, kako si kolega i napisao, probao i sjecka, negledljivo je, mozda idu 4:2:2 SD ili HD feedovi, ali UHD kod mene nije islo, mozda nesto pogresno radim?!

Prvi box e2/linux koji bude mogao otvoriti 4:2:2 ja ga kupujem, za sada su pioniri sa novim tehnogloijama svabe sa Octagon sf4008 boxom, ako budu u nekom sljedecem svom uredjaju ponudili mogucnost otvaranja/ocitavanja 4:2:2 feedova, to bi bilo odlicno...
      kolega pokusaj ovo u mpc-hc opcije > internal filters > video decoder > DXVA2 copy-back > cekiraj uhd 4k i hevc
      hardware device to use: izaberi tu nvidiu i na kraju ok. mozda pomogne.
    • kidjej wrote:

"usko grlo nije tv vec racunar" dovodis ljude u zabludu, ovime mozes nekoga nagovoriti da istrese 2500€ za pc i prc, nista.

Ne hvalim se, koga boli k... sta ja imam, nijedna jedina osoba sa cijelog foruma ne zna ko sam, sta sam, sta radim, odakle sam, kakvo mi je materijalno stanje, zqto je potpuno suludo tvrditi da se hvalim.

Inace ostatk posta ti je za svaku pohvalu sto nas amatere ucis kako sta i kako... (da se ogradim, nisu svi amateri, sebe smatram amaterom).
      Ovako, kolega.
      Natežemo se s tobom već duže vreme na Forumu ovome.
      I strpljivo odgovaramo na tvoja pitanja koja ponavljaš ispočetka.
      Sve što te zanimalo pre (jer nisi znao) te zanima i danas.
      A to znači da nisi čitao ili se trudio da shvatiš to što smo pisali.

Dalje, usko grlo jeste računar. Laptop uopšte nije podesan za procesiranje video signala niti bilo ko osim tebe to pokušava sa laptopom.
      Računar je bio i biće usko grlo oko UHD feedova.
      Objasnio sam zašto, a dodatno je pojasnio i kolega @foxx.
      Kome uspe da radi - super.
      Kome ne uspe - pa šta? Ništa niko ne garantuje, pa tako ni ja, a naročito ne ljudima koji imaju problema s razumevanjem problematike.

Dalje, jako se pazi šta pišeš, jer me direktno ovde optužuješ da dovodim ljude u zabludu i nagovaram na trošenje para.
      Koga ja i na šta nagovaram?

Jesam pisao specifikaciju šta treba nabaviti. Nisam. Jesam li rekao koji GPU treba? Ne.
      Vidi, ti čitaš između redova stvari koje ne pišu i onda meni spočitavaš da ja nešto zabluđujem ljude.
      Loše kapiraš, tu ti ne mogu pomoći.
      Nisu uvek pare merilo vrednosti.
      Ima nešto i u znanju.

Briga me šta ti od opreme imaš i kako si došao do nje. To je tvoja stvar koja nikoga ne zanima i nikada nisam to doveo bilo gde u pitanje.
      Ali ono šta jeste problem je što svako malo pišeš u sitna crevca o tome šta sve imaš i tvrdiš da kod tebe ne radi ovo, te ne radi ono.
      I onda se mi polomimo oko pisanja i pomaganja, a ti iz teme u temu pišeš specifikacije tvojih komponenata, laptopa, televizora, mrežne opreme, itd.
      Koga ovde briga šta sve tvoj laptop ima, pa taman da Bernie Ecclestone baš takav drži pod dupetom da bi povremeno gledao bolide.

Ako ne kapiraš suštinsku razliku između laptop, desktop i rack računara - žao mi je - znanje je očito nepotpuno.
      Da, pisali smo i o tome, ali treba i pročitati.

Na žalost, ne bavim se crtanjem. Mislim da većina, kojima nečemu služe moji tekstovi ovde, nema problema sa shvatanjem.
      Kao i uvek, detalji mogu da se s lakoćom izguglaju na Netu, ili se može postaviti pitanje na Forumu.

Baš ti hvala što si me optužio "da dovodim ljude u zabludu mojim tekstovima zbog čega bi mogli da potroše pare" (?!) te "da sam sulud jer tvrdim da se hvališ onime šta imaš".
      Gde sam ja to tako napisao?
      Za razliku od tebe, koji čitaš i shvataš stvari kako se tebi svidi, ja odvagnem reči pre nego šta ih napišem.

Jesam li igde ikog labuda doveo u trošak iz zabluda? Još jednom, nisu svi računari isti, majstore.
      Idi kod nekog informatičara, ili još bolje nekog iz odelenja tehnike na TV stanici, pa pitaj da li negde koriste laptop, osim za novinarske poslove.
      Tvoj problem je što brzopleto želiš da iskoristiš postojeće (zatečeno) stanje kod sebe, i onda veselo ovde ponavljaš iz teme u temu i iz poruke u poruku da to kod tebe ne radi.

Da parafraziram tvoje reči: sada mene boli što tebi nešto ne radi. Apsolutno tvoj problem.
      I pročitaj Pravila Foruma, jer kod sledećeg prozivanja, vređanja, optuživanja te javnog traženja šerovanih linija se pozdravljamo.
      Možda tebi pare omogućuju sve u životu, ali ne i ponašanje na Forumu ovome.

I na kraju: cela ova tema nije pisana isključivo za UHD feedove, već za feedove uopšteno. Ne znam samo gde si to pročitao da jeste, jer si upao u temu odveo je u tvoj problem o UHD feedovima. Ako ti ne radi, kupi službenu pretplatu i box pa gledaj komercijalni 4K kanal. Mi nemamo para za original pretplatu, pa se snalazimo alternativnim rešenjima "štap-i-kanap". I nemamo vremena za mlaćenje prazne slame.
      Dish 1.80m Prime focus
    • Za kolege koji bi da streamuju mlatimudijalni sadržaj na kućnu mrežu (LAN), savetujem VLC player.
      Izvrsna je to zverka s kojom potpuno besplatno možete da se zezate i eksperimentišete do mile volje.

Koristio sam kao izvor signala dvb-s2 karticu i i5 desktop računar za procesiranje signala pogonjen win 7.
      Zašto dvb-s2 karticu? Pa zato jer ona lockuje signal i odmah ga putem ebspro softvera streamuje preko localhost u LAN-u.
      Samo se podesi port kod nameštanja osn. parametara ebspro, i koji god sat-signal da se lockuje, on se on automacki streamuje bez ikakvog dodatnog podešavanja. Kul, ha?

Elem, VLC.
      Ludilo.
      Odabrao sam crappy kanal DM-SAT na 16E-12593V.

On u originalnom obliku sa satelita koristi Codec: MPEG-1/2 Video (mpgv), a audio je Codec: MPEG Audio layer 1/2 (mpga), Sample rate: 48000 Hz, Bitrate: 192 kb/s.

Iz zahebancije sam uključio streaming i odlučio da se malo poigram sa promenom codeca, te u letu (eng. on-the-fly) puštam taj kanal, jel'te, u sasvim drugom codecu.

Prvi rezultat je ovde: link za download dm-sat-h264.tsdm-sat-h264.ts

Dakle, prijem sat-signala + obrada tj. procesiranje video i audio sadržaja + streaming + prihvat streamovanog signala te njegov prikaz se odvija na 1 računaru sa 1 monitorom.
      Sve može.
      Multitasking do bola.
      LAN se ne raspada, iako nije gigabitni.
      Samo udri po portovima.

A onda sam napravio, probe radi, i HD varijantu tog istog kanal u kućnoj mreži.
      Dakle, rezultat drugi: prvi i jedini DM-SAT u HD - link za download dm-sat-hddm-sat-hd

Znam, njesra na kvadrat, ali je baš zanimljivo šta sve može da se uradi ^^
      Sat-risiveri koji u sebi imaju hw podršku za tzv. transcoding to mogu s lakoćom da rade, samo treba imati odgovarajući softver i igrati se do mile volje.
      Pošto nemam taki risiver (a i koji će mi), koristim računar i vlc player. Meni dovoljno.

Kad ufatim vremena, postaviću ovde kako da odradite streaming bez po muke u bilo kom formatu koristeći vlc i računar. To je za one koji nisu imali volje i strpljenja da sami provale kako sve to ide.
      Dish 1.80m Prime focus
    • Sve dok pises o Ebspro i VLCu kao gore nekako razumem posto tu nema sta dosta za pametovat, pokrenes Ebspro i iz njega VLC i slika je tu. Ali kako za vraga tu sliku sada dobiti na TV preko LAnN-!?!?!
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Chaparral Tri-band feedhorn
      TechnoMate 7102HD-T2, Openbox SX-6 HD, Chaparral M140 + MC115 + M40, Echostar DVR-7000 + LT8700, Drake ESR-800XT, Lyngbox, TBS6925
    • Malooo vezano za prednosti sat feed-ova.
      Trenutno ide Partizan -Lokomotiva
      Bas je vidna razlika na mom 42' tv u kvalitetu slike,u odnosu na sbb mrezu
      Prosto mi nepojmivo,njihovo sve..od signalo do distribucije.Mada kad razmislim iako mi je optika sve dovedena,tv signal i dalje ide preko kablova preko zgrada :)
      Zato uzivajte u slici kad god mozete..uz pomoc dvlajkovica,foxx-a i drugih entuzijasta :)
    • Streaming

Potreban je izvor video signala. To može da nam obezbedi:
      • Sat-risiver pogonjen Enigmom 2
      • DVB-S2 kartica + računar
      • dobro, može i Sat-risiver + DVB-S2 kartica, za one koji imaju takav combo
      Video mora da bude dekodiran. Ako nije, to rešite u Sat-risiveru sa emulatorom i ključem. Ovo nije i neće da bude tema po tom pitanju.

Kada imamo video signal koji bi da strimujemo u kućnoj mreži, potrebno je da ga najpre pošaljemo u našu mrežu.
      Na Enigmi 2 to se radi kao što je kolega @foxx opisao u poruci br. 7 u ovoj temi.
      Kod DVB-S2 kartica preporučujem program EBSPro. Kad se nameste osnovni parametri rada, on će da vam automacki strimuje bilo šta sa satelita kad ste lockovali TP i neki kanal tamo.

Sada je potrebno da vidimo koju atresu koristi vaš Enigma 2 risiver za strim određenog kanala (dobro, znam da se radi o feed-u, ali da ne komplikujemo oko terminologije).
      Da bi to saznali, potrebno je da otvorite notepad-om m3u fajl koji dobijete kada u WebIf-u kliknete na ikonu za pokretanje striminga.
      Dakle, umesto da odaberete opciju da vam se automacki pokrene omiljeni media player, vi snimite m3u fajl na hard disk, pa ga potom otvorite notepad-om.
      Tu ćete da vidite nekoliko linija teksta. Vas zanima cela poslednja linija, koja počinje sa "http://..."
      Ta linija je mrežna atresa vašeg strima.

Kod DVB-S2 kartice i EBSPro, potrebno je da otvorite kanal (odn. feed) u VLC playeru. Kada vam feed ide preko VLC na monitoru računara, pritisnite na tastaturi "CTRL+J" i dobićete Info o mediju koji trenutno gledate.
      Na dnu tog prozora ima polje označeno sa Location: i tu piše atresa strima.

U oba slučaja, zabeležite u notepad atresu strima.
      Napomena: kod Enigme 2 atresa se stalno menja, dok je na DVB-S2 uvek ista.

Ako imate pokrenut VLC player na računaru, sada ga ugasite.

Zatim pokrenite VLC player klikom na ikonu u Start meniju windowsa. Napomena: sada ne želimo da automacki gledamo kanal na koji je DVB-S2 kartica lockovana.
      Razumete?
      Dakle, po pokretanju VLC playera, on ne treba da prikazuje apsolutno ništa.

Super.

Sada pritisnite na tastaturi računara "CTRL+S".
      U otvorenom prozoru odaberite TAB "Network".
      U polju pod nazivom "Network Protocol" napravite copy/paste atrese strima iz notepad-a, pa kliknite na dugme "Stream" na dnu prozorčeta.
      Ispisaće vam parametre izvora signala (to je vaš izvorni strim). Samo kliknite "Next" dugme.
      Sada na ekranu imamo "Destination Setup". Kliknite gde piše "File" i odaberite "HTTP". Zatim kliknite na dugme "Add" odmah pored.
      Otvoriće se novi podprozor oznake "HTTP". Umesto broja 8080 koji tu piše, upišite neki PORT koji ne koristite na vašem računaru , npr. 7111.
      Dole ispot, posle kose crte (eng. slash), upišite proizvoljan naziv vašeg strima, npr. djoka.mpg te kliknite na "Next" dugme.
      Sada imamo ekrančić sa "Transcoding Options". Tu možete da se igrate sa raznim A/V codecima te nameštate sve i svašta, od rezolucije, do filtera, a možete da pravite i vlastite kombinacije codeca.
      Za probu samo checkirajte opciju "Activate Transcoding" i kliknite na "Next" dugme. Time nećete drknuti ništa od predefinisanih automackih parametara.
      Otvoriće se poslednji prozor "Option Setup" Tu samo kliknite na opciju "Stream".

Time smo obradili ulazni strim i pretvorili ga u nešto drugo. Ideja nam je bila da tako rešimo pretvaranje 4:2:2 u 4:2:0, što je upravo uspešno odrađeno. Softverski.
      Napomena: TV studiji imaju jak hardver koji to odrađuje. Mi se oslanjamo na naš računar i njegovu moć. Što je ulazni signal gabaritniji (rezolucija, dubina boja, chroma subsampling, broj PID-ova, audio podnosioca, itd.) to je rezulatat kilaviji, ako ga uopšte bude. Ovde važi pravilo: "koliko para, toliko muzike". I ne očekujte čuda sa UHD 4K feedovima.

OK. Sada je i procesirani strim u mreži. Podaci piče li piče mrežom: ulazni strim, pa sada i procesirani strim -paralelno. Ju-huuu :D

Da bi prihvatili obrađeni strim iz mreže, pokrenemo neki umreženi media player, npr. onaj na vašem TV i ukucamo mrežnu atresu strima, koja otprilike izgleda ovako:
      http://192.168.1.2:7111/djoka.mpg
      Crveno je IP atresa vašeg računara na kome VLC obrađuje ulazni signal, Naravno, vi unesite IP atresu vašeg računara.
      Plavo je odabrani PORT na kome strimujemo obrađeni video.

I gledamo na TV! ^^

Alternativno, možemo da probamo na istom računaru na kome se već vrti VLC player za obradu signala.
      Pokrenemo još jednu instancu VLC playera iz Start menija Windowsa. Onu prvu instancu VLC playera ne diramo!

Po pokretanju, nova instanca VLC playera ne radi ništa. To je OK.
      Stisnemo na računarskoj tastaturi "CTRL+N" i unesemo gore navedenu IP atresu obrađenog strima te kliknemo na dugme "Play".
      Pošto se radi o jednom te istom računaru, tu atresu možemo da navedemo i ovako:
      "http://localhost:7111/djoka.mpg" -bez znakova navoda!
      Ali, to je samo u slučaju ako obrađujemo i gledamo (probe radi) na istom računaru.

Za gledanje na TV preporučujem isporučeni media player koji fabrički imate u vašem TV, a ako nije baš najbolji, onda predlažem "VXG Player" sa guglovog Play Store.
      Napomena za one koji se ne razumeju u sve ovo, a hteli bi da probaju gledati strim sa Sat-risivera na malom ekranu velikog TV prijemnika: vaš TV prijemnik mora biti povezan na računarsku mrežu u vašoj kući, na koju su takođe povezani i računar i Sat-risiver.
      Dish 1.80m Prime focus