Par pitanja u vezi 4K tv-a

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• teško pitanje ovo oko pozadinskog osvjetljenja, neki če reći ovo a neki ono...direct led ti ima pozadinsko osvjetljenje preko cijelog panela uglavnom horizontalno ima led lampice a edge ima samo po kutovima ....danas je u širokoj upotrebi edge led tv-i a po svemu oni daju bolje pozadinsko osvjetljenje ekranu, daju bolju crnu i bijelu boju i bolji kontrast, iako te direct led stavljaju na najviše modele tv-a (sony, philips) danas je edge led toliko napredovao da je u kombinaciji sa local dimming po meni prešišao direct led tv-e, edge led su tanji, jeftinije je to osvjetljenje, manje struje troši, i imaju još dosta prednosti, edge led ima led rasvjetu po kutovima i uz splitere rasvjete povezane sa difuzorima svjetla osvjetljavaju cijeli panel a uz korištenje local dimming koji pali i gasi pojedina područja tj. pojedine led lampice dolazi do toga da edge led daje kontrastniju i malo izraženiju bijelu i crnu boju i uopće bolju sliku (naročito sa dobrim local dimmingom), direct led koristi (ovi top modeli) FALD a neki NANO tehnologiju direct light-a koji daje uniformniju i kontrastniju sliku....edge led je recimo široko korišten i sve dalje biti će sve više, nekako direct light gubi bitku....tu je oled tv najbolji jer svaki pixel ima svoju lampicu koja se pali i gasi potrebi ali to je već druga priča.....

drugo pitanje 10 hercni tv ili 8 bit +frc nije isto, puni 10 bitni paneli su bolji od 8 bitnog sa frc-om, 10 bitni panel "daje" preko miliarde boja a 8 bitni daje 16,7 miliona a ta FRC tehnologija pixele u tv-u "blinka" po potrebi i to "blinkanje" daje jače i bolje boje pa to sve skupa uspoređuju sa 10 bitnim panelom, sad pitanje je koliko ljudsko oko može viditi razliku na 8 bit + rfc i na 10 bit panelima (ako zanemarimo sve ostalo na tv-u), očigledno je da ne može se običnim ljudskim okom to viditi ali napredak tehnologije na tv-ima (4K, a naročito HDR a i sve ostalo "pita bar 10 bitni tv).....

treće pitanje šta bi još trebalo pogledati na tv-u....ne treba tu biti puno pametan šta je tv više serije i šta je skuplji to je bolji, nema tu šta puno šta je skuplji to je bolji...
      po meni dok ne izađe ovogodišnja serija tv-a najbolji led tv je samsung qled serije 9, ok ja jesam "samsungovac" tj. najviše mi paše samsung "slika", nekako mi ne idu ti sony i ostali iako su i oni visokokvalitetni......pogledaj na rtings.com tamo imaš sve oko tv-a, recenzije, kvalitete, koji je bolji koji lošiji zašto je to tako i ostalo....

bolji je android smart na njega možeš puno više toga zakačiti... :)

da ti 49 inča ne bude mali za koji mjesec, ja sam nedavno uzeo 75 inča samsunga 8002 pa mi je sada žao šta nisam uzeo 82 inča.....
      Images
      • 216-1.jpg

15.11 kB, 550×225, viewed 21 times
    • tako sam ja prije godinu bio se zagrijao za 4k lg bla bla 1000e 55" i dobijem na poklon neki stariji lg plazma ali 65" i svako malo kazem sebi koja bi budala ispao da sam ganjao te neke karakteristike dzidze midze, i na ovoj plazmi 65" slika lijepa ali tih 10" razlike igra ogromnu ulogu + na kraju kad sve saberes skontas da platis 50% vise para za nesto sto je samo 10-20% bolje ;)
    • venom zašto HD materijal na 65 inča nebi bio dobar?
      kao što Torcida kaže qled i led je isto.....
      Samsung je pred tri godine izbacio (ni sam nije na početku znao) dobar panel i to Dot Quantum i slika na toj K seriji je bila jako dobra, kad su skužili da su ti Quantum paneli jako dobri napravili su marketinški trik i svoje tv-e nazvali Qled a ustvari radi se o običnom led tv-u sa evo tim nekim Quantum panelom....tako da Samsung ima UHD tv-e (serija 5-6-7) onda Premium UHD (serija 8-9) i te Qled tv-e serije 6-7-8-9, ti Qled su top modeli i uopće se ne slažem da su to loši tv-i, dapače mislim da su to najbolji led tv-i, jedina mana im je cijena, preskupi su to stoji...tako da Qled nije nikakav promašaj, to su vrhunski tv-i....jesi gledao kada sliku na tim tv-ima u nekom shopping centru (očito nisi), ja često idem u Trst jer sam tu blizu Trsta pa odem u mediamarket ili neki drugi i satima gledam i uspoređujem sliku i ja tu ne vidim nikakav promašaj, dapače radi se o tv-u sa vrhunskom slikom a naročito Qled serije 8 i 9... pa i na rtingsu kažu da je među led tv-ima najbolji Qled 9...

rtings.com/tv/reviews/best/by-size/70-75-77-inch

The post was edited 1 time, last by boshkarin ().

• nema optimalne veličine ekrana za dobar HD, optimalno je to da je tv visoke kvalitete onda je i HD dobar.....ja imam tv od 75 inča znači ne može biti dobar hd a ja kažem da je slika na 1080i odlična na mom samsung tv-u......znači ni na Oledu na recimo 75 inča nije dobar HD??
      Qled nije točno da se nije proslavio na testovima i u praksi :) a cijena to je druga priča....
      dspacek taj 8500 LG tv je jako dobar tv, LG je napravio najveći iskorak u kvaliteti tv-a i smjestio se odmah iza Samsunga (po meni), taj SK8500 uspoređuju čak sa sony 9000 što je već viša ili visoka klasa, ne sumnjam da se radi o dobrom tv-u iako ja baš nisam ljubitelj IPS panela, ali kod LG-a se još najmanje osjeti-vidi da se radi o IPS panelu, tako da ne manjka kontrasta i živosti boja iako je IPS, SK 8500 je sigurno vrhunski tv, a čuj čim prvi broj započinje sa 8 znači da se radi o top modelu....gledam baš cijenu tog modela i vidim da nije ni jeftin, za taj novac skoro uzmeš Oled B seriju (bez skoro na nekoj akciji).........
      imaš recenziju na hdteleviziji baš za taj tv....Darko na hdtelevizija jako dobro izanalizira sa svojim iskustvom i znanjem :)

hdtelevizija.com/2018/10/15/lg…0-uhd-tv-video-recenzija/

The post was edited 1 time, last by boshkarin ().