Par pitanja u vezi 4K tv-a

• keller wrote:

ps4 pro je u 4k hevc h.265 a ne u 8k
      Ja sam PC gamer, ne console peasant, 4K na PC-u postoji još od 2013. Doduše, slažem se da 8K TV nisu osobito korisni za samo TV gledati.
      A mogu misliti kako je susjedima u BiH koji još uvijek imaju analogiju, pa da gledaju to na 8K TV.
      U svakom slučaju pretpostavljam da ta high end rješenja imaju bolje tunere. I kad prijeđemo na HEVC, hoćemo li dobiti nove programe? Ipak je masovno učinkovitiji HEVC nego MPEG-2. Pošto još nemamo ni HD redovno, muxevi bi bili poluprazni s programima koje sada imamo. Doslovno bi bilo dovoljno oko 1.5 Mbps po programu za 576i u HEVC da bude iste kvalitete kao sada, više manje. A ako je audio HE-AAC i bitrate od manje od 100 Kbps bi bolje zvučao od MP2 na 192 Kbps.
    • essential wrote:

dxdy wrote:

essential wrote:

@Tomcat, agree to disagree :)

32" je premalo za tv. Niti jedan kvalitetan tv više ne postoji u toj maloj dijagonali. S 2m je barem 50" potreban. Morat ćeš se prilagoditi :)
      ma da, kad iz opanaka u cipele uskočiš onda ti ni Yugić više nije dovoljan već BMW najmanje... oprosti na ovoj usporedbi ali morao sam. nije mi cilj bio vrijeđanje već to neko nabijanje nekog izmišljenog standarda koje se ljudima nameće. zašto bi netko kupovao 50" TV ako mu je 32" dovoljno ili previše? zbog 8K slike? ma daj prije 20 godina ste bili sretni sa onim starinskim TV-ima sa katodnom cijevi od 20" i koristili VHS kazete koje ste 50 puta presnimili i bili ste sretni... sad ni 50" neće biti dosta...
      evo ja npr imam 2 32" HD televizora još uvijek... već mi godinama kolege govore zašto ne kupim plazmu, LED, OLED i druge PM... zašto? pa meni dobra slika i na ovome i sigurno još dugo ih neću mijenjati
      Sve ok, svako gleda po nekim svojim potrebama i mogućnostima. Za gledanje dnevnika i sd kanala dovoljan je i mobitel ili tablet ali ako govorimo o sadržaju visoke kvalitete kao što su nove serije i filmovi minimum 1080p i 4K HDR-Dolby Vision neovisno o izvoru onda je poželjna što veća dijagonala.
      Ono što želim reći je da je danas najmanja dijagonala tv-a koji može pružiti najvišu kvalitetu prikazanog sadržaja 55" incha i to OLED. Nekome s možda čini prevelik ili preskup (a ustvari nikad nije bio povoljniji- oko 8500 kn), a opet s druge strane nekome niti preko 10000 kn nije puno za iphone ili S10+ :)

Kad već spominješ 8K, mislim da je najmanja moguća dijagonala 65 incha, a sonyjevi inženjeri kažu da je idealna dijagonala za 8K 85 incha pa će u skladu s time ove godine i ponuditi takav kao i još jedan veći :D
      mislim da je najmanja optimalna za 8k 77 incha.
      Xtrend ET4000
      Panasonic ST50
    • venom88 wrote:

essential wrote:

dxdy wrote:

essential wrote:

@Tomcat, agree to disagree :)

32" je premalo za tv. Niti jedan kvalitetan tv više ne postoji u toj maloj dijagonali. S 2m je barem 50" potreban. Morat ćeš se prilagoditi :)
      ma da, kad iz opanaka u cipele uskočiš onda ti ni Yugić više nije dovoljan već BMW najmanje... oprosti na ovoj usporedbi ali morao sam. nije mi cilj bio vrijeđanje već to neko nabijanje nekog izmišljenog standarda koje se ljudima nameće. zašto bi netko kupovao 50" TV ako mu je 32" dovoljno ili previše? zbog 8K slike? ma daj prije 20 godina ste bili sretni sa onim starinskim TV-ima sa katodnom cijevi od 20" i koristili VHS kazete koje ste 50 puta presnimili i bili ste sretni... sad ni 50" neće biti dosta...evo ja npr imam 2 32" HD televizora još uvijek... već mi godinama kolege govore zašto ne kupim plazmu, LED, OLED i druge PM... zašto? pa meni dobra slika i na ovome i sigurno još dugo ih neću mijenjati
      Sve ok, svako gleda po nekim svojim potrebama i mogućnostima. Za gledanje dnevnika i sd kanala dovoljan je i mobitel ili tablet ali ako govorimo o sadržaju visoke kvalitete kao što su nove serije i filmovi minimum 1080p i 4K HDR-Dolby Vision neovisno o izvoru onda je poželjna što veća dijagonala.Ono što želim reći je da je danas najmanja dijagonala tv-a koji može pružiti najvišu kvalitetu prikazanog sadržaja 55" incha i to OLED. Nekome s možda čini prevelik ili preskup (a ustvari nikad nije bio povoljniji- oko 8500 kn), a opet s druge strane nekome niti preko 10000 kn nije puno za iphone ili S10+ :)

Kad već spominješ 8K, mislim da je najmanja moguća dijagonala 65 incha, a sonyjevi inženjeri kažu da je idealna dijagonala za 8K 85 incha pa će u skladu s time ove godine i ponuditi takav kao i još jedan veći :D
      mislim da je najmanja optimalna za 8k 77 incha.
      Tako bi trebalo biti mada je kod takvih rezolucija uvijek bolji što veći. Najveći problem je cijena, 4K 75" su još uvijek dosta skupi a kamoli tek 8K 75" a kamoli tek ovi preko 80" :D

Samsung ide i u kontra smjeru pa će, pomalo iznenađujuće, ponuditi 8K i u "maloj" veličini od 55"! Većini nema nikakvog smisla 8K a pogotovo na na 55 inca ali eto, možda nekome kao monitor ili ako misli imat zaljepljen nos na ekranu bude dobar. Bome skup sport, 4000 eur za 55" 8K QLED :D

heimkinowelt.at/produkte/tv-ge…4k-tv-at-2019-a25690.aspx