Prijem više satelita na 1 anteni

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Prijem više satelita na 1 anteni

Pozdrav

evo početničkog pitanja.
      Kupio sam polovni profi tanjur Triax 120cm ali ima nosač samo za 1 lnb.

Koji nosač mogu kupiti i kakve LNB-ove ako želim primati više satelita, uz 13, 16 i 19° jako bih volio namontirati 5°W, 3°E i 9° i 10°E, ako može i 23,5°E - pošto imam diseqc za 8 satelita, falcom ima i za zemaljsku antenu port.

Sada me zanima pošto nemogu nikako shvatiti točno karte pokrivanja satelita, može li se to uloviti kod nas takvim tanjurom, i koji bi satelit trebao biti u sredini ?
      Stane li 9 i 10° jedan kraj drugog ako uzmem uske LNB-ove?

Općenito, molio bi savjet.

Hvala
      Images
      • 3856001012842.png

97.11 kB, 566×566, viewed 204 times
    • Evo sta mozes imati
      Images
      • 130 cm 39E do 4W 01 rminjevi.jpg

88.09 kB, 800×600, viewed 96 times
      • 130 cm 39E do 4W 02 rminjevi.jpg

147.43 kB, 800×600, viewed 108 times
      • 130 cm 39E do 4W 03 rminjevi.jpg

162.31 kB, 800×463, viewed 87 times
      Topfield TF7700HD PVR
      Smartmeter S20 HD
      Dr.HD 1000S
      Android Box MX 10 4.2.2
      4K Sony KD 43 XF 7596
    • Uh, kako mi je legao ovaj topic.

Da ne otvaram novi, jer je moje pitanje isto, smem ovde da se ufuram?

Na alu antenu od 110cm zelim 4 LNB-a da montiram i isti onakav nosac mi je bio na pameti kakav je u prvom postu.
      Sa njim bih zeleo 13, 16, 19 stepeni plus jos jedan, koji preporucujete kao moguc? Lokacija Beograd.

Takodje, postoji mogucnost da povoljno otkupim antenu 2m offset, i sa njom ostvarim i vise (ali mislim da mi nije nesto toliko potrebna).

Hvala na idejama.
      Milan
    • evo, ja imam skupljeno ovako
      4x single LNB, plus sto sam nabavio ova dva:
      jedan je 13/16/19, drugi 13/16

sad me zanima, gdje bih to mogao iskoristiti u konfiguraciji kakvu ima Konjic (dali se uopće može),
      i ako stavim prije toga diseqc, mogu li imati tako dva serijski vezana diseqca budući da lnbovi imaju ugrađen unutarnji lnb (pretpostavljam da je potreban reciver koji to podržava?)
      Images
      • lnbovi.jpg

130.88 kB, 1,024×654, viewed 52 times
    • Milan77 wrote:

Na alu antenu od 110cm zelim 4 LNB-a da montiram i isti onakav nosac mi je bio na pameti kakav je u prvom postu.
      Evo sta se moze napraviti sa antenom od 110 cm.
      Usput receno nije to moja antena.
      Trebate korstiti sklopke od Spauna.
      Images
      • 110 cm TV MAX mesh 8 lnb 28 do 1w.jpg

188.69 kB, 850×854, viewed 94 times
      • 90 cm Triax 39 28 23 19 16 13 9 1w 4-5w Beli.jpg

132.04 kB, 1,024×576, viewed 90 times
      • 4 sat 1 korisnik.jpg

71 kB, 678×928, viewed 53 times
      • 8 sat 1 korisnik.jpg

173.31 kB, 1,409×776, viewed 73 times
      Topfield TF7700HD PVR
      Smartmeter S20 HD
      Dr.HD 1000S
      Android Box MX 10 4.2.2
      4K Sony KD 43 XF 7596
    • Odlicno, ovo mi je prilicno "objasnilo" kako stvari stoje.

Lokacija koju radim je moja, antena je zatecena na njoj, a ja sam je malo doterao i podesio, sa ovim sto je bilo vec na njoj (monoblok 13+16).
      Kupio sam sebi vikendicu van grada i planiram da uzivam u njoj. Drugar radio-amater kad je dosao i video geografski polozaj je vrisnuo od srece, kaze da otvaram sve repetitore po Srbiji "iz ruke" (verovatno to znaci sa rucnom stanicom, posto je nju imao u ruci i nesto gledao) i nalozio me kako je grehota ne obnoviti stare ljubavi (prema radio amaterizmu i satelitskom prijemu), pa ja krenuh polako.

Prepravka koja se izvodi je sledeca:

Multiholder za 5 satelita inverto idlb-set03-multi-stp ovako izgleda:

Zatim 4 komada Inverto Quad LNB-a
      multiswitch 17/8 ovaj : SAB 17/8
      i 8 komada demuxera za svaku sobu.

Slika gore nije moja sa neta je samo kao model koji multiholder cu uzeti.

Na ovom tanjiru se ne predvidja nesto dalje prosirenje, bar ja ne mislim o tome za sad.

Hvala svima koji ucestvuju, ako sta znate ili vidite da gresim, recite.
      Retkost je danas naci ljubitelje ovog hobija, zamrlo je sve prilicno odavno.
    • koliko sam proučio, čini mi se da na multiswitch idu 1/4 banda (High/Low V-pol ili H-pol)
      ako spojiš običan LNB (single, quad, monoblok(monoblok ima u sebi diseqc već)) koji se upravlja sa 13 ili 18V - V ili H, tj 0 / 22kHz signalom L/H (niske/visoke frekvencije) na ovaj multiswitch od SAB-a koji je predviđen za H/L V/H izvode od Quattro LNB-a, nećeš moći upravljati preklapanjem unutar LNB-a...
      Ako misliš na demuxer - odvajanje DVB-T i DVB-S signala, onda ti to nije potrebno - to je ugrađeno na dvostruku ZEMLJA-SAT utičnicu (DC blokada prema DVB-T, odn. band pass filteri 50-900mhz tj 0,9-2,4ghz)

pošto imaš single LNB-ove, time ne možeš napajati 8 utičnih mjesta za satelit - preklapanje lnb-ova možeš raditi klasičnim diseqc preklopnikom, a ako želiš napajati više od 1 prijamnika, onda ti je potrebno koristiti twin-quad-octo lnb-ove.

ne znam, nisam pretjerani znalac, ali neka me netko ispravi ako griješim...
    • shark wrote:

19,2 16, 13, 1,9 dali je izvedivo na anteni od 90cm i ako je dali bi tu bilo kakvog gubitka signala na nekima od ovih satelita
      90cm imam ja doma ispod prozora, "trapavo" je za 16° kad je eutel u sredini, pogotovo kada pada jaka kiša ili je snjega...

astru i hot uloviti ćeš i sa 40cm, ne treba te brinuti signal, ne znam samo za 1,9, čini mi se da bi moglo ići, ipak je snop iznad nas, možda budeš morao malo zakrenuti lnb i dignuti ga iznad osi ostalih (uviti nosač), ja sam evo baš eksperimentirao jučer, ali sa 120cm pa ti ne bih znao reći točno za 90, nemam iskustva osim sa ova tri klasična satelita.
    • Milan77 wrote:

Odlicno, ovo mi je prilicno "objasnilo" kako stvari stoje.

Lokacija koju radim je moja, antena je zatecena na njoj, a ja sam je malo doterao i podesio, sa ovim sto je bilo vec na njoj (monoblok 13+16).
      Kupio sam sebi vikendicu van grada i planiram da uzivam u njoj. Drugar radio-amater kad je dosao i video geografski polozaj je vrisnuo od srece, kaze da otvaram sve repetitore po Srbiji "iz ruke" (verovatno to znaci sa rucnom stanicom, posto je nju imao u ruci i nesto gledao) i nalozio me kako je grehota ne obnoviti stare ljubavi (prema radio amaterizmu i satelitskom prijemu), pa ja krenuh polako.

Prepravka koja se izvodi je sledeca:

Multiholder za 5 satelita inverto idlb-set03-multi-stp ovako izgleda:

Ovi Lnb-ovi su izuzetno osjetljivi na kisu i snjeg,ja licno posjedujem iste i morao sam da nabavim Lnb-paraprotection tj.neku vrsta kisobrana/umbrelle ne bi li imao bolji signal.
      I pomoglo je.
      DM500 HD/Enigma2 (3.2.3)
      Triax TD88