Channel Master type 120 + diseqc motor

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Pronašao sam sliku slomljene ruke motora koju sam spominjao početkom teme.. Prilažem je samo kao primjer da se ne radi o čvrstom matrijalu i da treba razmisliti šta će se zašarafiti na nju...

3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (91,5E-43W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Antena je postavljena na nosač.. Podešavanje putanje još nije 100% savršeno, nastavljam sutra ako bude dobro vrijeme...

TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Pokriva 90E do 58W jer je HW limit u motoru prerano postavljen.. S obje strane bi trebao ići još 6 stupnjeva jer je u karakteristikama navedeno 2x80=160 stupnjeva a kod mene je to samo 148 stupnjeva. Meni bi bilo dovoljno još 3,5 stupnja na istok i 3 stupnja na zapad... Za tu prepravku moram skidati motor i skratiti plastični prsten koji mehanički pritisne mikroprekidače na krajnjim pozicijama. To mi se sad ne radi, imam druge prioritete, budem prepravio novi motor i zamjenio kompletno sve kad nađem volje i vremena.. Ionako sa 1,2m teško da bi išle pozicije 91,5E i 93,5E a pogotovo 61W koja pokriva južnu ameriku tako da sam i sa ovim zadovoljan..
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • 61W ti ima i EU snop pa sad ... pošto vrlo malo ljudi to prima, možda nema podataka, ali tu i tamo sigurno ima nešto, barem neki feed.
      Ja sam svojevremeno primao dva mux-a na 12GHz (provider Claro - stavio sam več slike tu na forumu), na žalost kodirana. Signal je bio jak ko na HorBirdu.
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka
    • LambdaKt wrote:

Kao nosač cijevi upotrijebio sam do sada neiskorištenu šelnu od Gib 155 antene..

Proveri tu selnu dobro od giba, ja sam katastrofa prosao, sve sam pokrivio od stezanja i svaki jak vetar mi okretao antenu po osi.
      Na kraju sam se iznervirao pa sam izbusio i nosac i cev pa sraf kroz i plus napravio navoje na ove dve rupe da dodatno ucvrstim sa dva srafa.
      Kako sam nastelovao antenu ni danas mi nije jasno jer kako se vidi na slici sve sam pokrivio. Katastrofa komplikovan polar.
    • Šelna je ok za sada jer je dodatno učvrščena za metalni okvir dimnjaka.. Iako bi bilo bolje da cijev prolazi kroz dvije takve šelne na razmaku bar pola metra, bilo bi sve još stabilnije..
      Sve je ovo mali eksperiment kojim testiram princip balansiranog polarmounta, kako bi savršeno ispali budući veći projekti, motorizacija antene Gibertini 155 pa onda nakon toga slijedi i Laminas 2,7m.
      Danas sam popravio putanju i mislim da sam sada na 99% podešenosti, sad se stvarno radi o nijansama.. Zadovoljan sam prijemom CM 1,2m, stvarno je vrhunska antena.
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Prije nekog vremena nabavio sam preko oglasa povoljno komplet s istim motorom, Optibox DM3800S, te antenom Emme Esse 115 cm i LNB-om. Do sada nisam postavljao motorizirani sustav. Pažljivo ovo čitam pa kad uhvatim vremena primijenit ću ovdje prikazane 'izume' i iskustva. Zanima me koliko donosi ovo balansiranje, jel vrijedi truda?
    • Što je veća i teža antena to je efekt veći, pogotovo na krajnjim pozicijama kad težina nebalansiranog tanjura jako pritisne pužni prijenos zbog čega se zupčanik više troši i povečava zračnost. Osim toga kod kretanja motor povuče maksimalnu struju, puno je bučniji i sporiji. Suprotno od toga, kad se težina precizno balansira sve je puno tiše, preciznije i pouzdanije jer su sva mehanička naprezanja svedena na minimum, doslovno kao da se motor vrti bez tanjura.. Jedina dva elementa koji su više opterečeni kod balansirane antene su 2 ležaja unutar kućišta.. Oni su više opterećeni zbog većeg kraka do kojeg je došlo spuštanjem tanjura ali ja još nisam čuo da su nekom otišli ti ležajevi pa smatram da s tim nema nikakve brige...
      Za ove lagane alu antene 90-105 cm balansiranje uglavnom nije potrebno, čak i neke 120cm antene kao 6,7 kg težak Laminas uredno rade bez prepravke motora..
      Da zaključim, ovo nije baš jednostavno za napraviti pa pretpostavljam da će večina vjerojatno odustati od ovakvog koncepta i zamjeniti motor svakih par godina kad se pojavi zazor...
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Danas sam još jednom, po 3. ili čak možda 4. puta namjestio putanju ove antene.. Nosač na dimnjaku se nije pokazao dobro riješenje, šelna od Gibertini antene je jednostavno preslaba za ovakvu antenu.. Zadnja dva jača vjetra su mi svaki puta bar malo poremetila putanju i shvatio sam da je vrijeme za neko bolje i trajno riješenje. Iako sam želio izbječi bušenje krova, na kraju sam se morao odlučiti za nosač od znatno čvrščeg matrijala učvrščen za tavanski zid..
      Ali to nosi nove probleme, zbog velike težine nisam sam mogao cijev potrebne dužine (2,6m) odnijeti na vrh krova i još je osoviti da je vertikalno ubodem kroz izbušenu rupu. Oni koji bi mi mogli pomoći se svi redom boje visine i kosog krova :) Zato sam napravio nosač iz dva dijela, 2 puta po 1,3m. Prvo sam učvrstio donji dio cijevi a onda na spojnu ploču vijcima učvrstio gornji dio nosača.. Spojna ploča ujedno omogučava precizno namještanje okomitosti u svim smjerovima.. To je patent koji sam već koristio kod montaže Irte 3,1m i u praksi se takav sustav pokazao kao jako dobro riješenje. Nema neke razlike u čvrstoči između cijevi iz komada i ovakve iz dva dijela...
      Osim spomenutih problema s ovakvom antenom na krovu pojavio se još jedan, djeca koja spavaju u potkrovlju čuju buku diseqc motora.. Zato sam obe cijevi nosača ispunio pur pjenom što je bar za 30% prigušilo zvuk motora. Kad nađem vremena još ću donji dio cijevi, unutar tavanskog prostora, kompletno izolirati mekanim stiroporom i kamenom vunom što će vjerujem smanjiti zvukove na minimum..
      Usput sam sigurnosti radi sajlom povezao pokretni dio antene sa fiksnom cijevi nosača.. Sajla je dovoljno dugačka da ne ometa kretanje a u slučaju da pukne kućište ili ruka motora bar će sve ostati na krovu.. Vjerujem da to nije potrebno ali želim mirno spavati.

TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Ma biti će i on pod strujom uskoro, ovdje testiram izdržljivost diseqc motora ;)
      TBS5927;TBS5925;DM8000