Preinaka stare logaritamske VHF/UHF antene

• Preinaka stare logaritamske VHF/UHF antene

Započinjem ovo kao zasebnu temu, a ne kao post u općoj temi o antenama, jer mislim da tema može funkcionirati zasebno, da može skupiti dosta postova i biti nešto što će se lako naći za nekoga tko bude želio "apdejtati" staru antenu. A nadam se i uspjehu eksperimenta, pa de će drugi imati razlog ovo napraviti.

Imam staru logaritamsku VHF/UHF antenu, rekao bih da je to Iskra logaritamska UHF/VHF ili kopija, sa pojačalom Fracarro ES2RT.

Antenu sam nedavno "upogonio" na balkonu stana, da vidim što se sve može uloviti. Dio je to plana, da zatražim "apgrejd" ZAS sustava zgrade, jer trenutno imamo samo MUX A, MUX B i dvije verzije MUX D. Pa bih želio vidjeti što se sve u praksi može uloviti. Uspio sam uloviti mnogo naših muxeva, 6 mađarskih(Nagykanizsa, Vasvár - Hegyhátsál i Pečuh), a signal mi je na granici za očitavanje(q:10%) na ch32(SLO mux A i BiH Mux A).

(Detaljnije o onome što lovim na "Popis vidljivih zemaljskih kanala" ovaj post )

Zanima me, da li bi antena imala bolju dobit, ukoliko bi se elementi, namijenjeni za VHF, a njih je 12 od 32 skratili?

Razmatram 3 prijedloga:

1.prijedlog - napraviti ovo što je napravio @skretnica

skretnica wrote:

U pitanju je VHF/UHF loga koja je seckanjem pretvorena u veoma efikasnu UHF antenu +modifikovana kineska plocica na IN/OUT 75 oma !

Ovo su dimenzije skracenih elemenata pocevsi od najduzih: 162,147,142,137,132,127 i ako treba 122,117mm, znaci po 5mm, nije problem ako bude neki mm odstupanja.

Tako modifikovana antena je izuzetno efikasna na UHF kanalima 21-30 uz antenall.rs/sr/proizvodi/pojac…plocica-no-7-philips-crni to je ubedljivo najjeftinije a u isto vreme najbolje resenje za prijem DTT !
      No nije mi jasno kako je to poboljšanje stare antene, jer ovih zadnjih 12 elemenata koji su bili namijenjeni za kanale 5-12, sada su skraćeni na veličine koje su namijenjene 12-21, a toga nema u dvbt mreži? Kako to onda pomaže?

2. prijedlog - sve elemente skratiti tako da sada najkraći budu za ch69, a najdulji za ch21

3. prijedlog - odstraniti i prvih nekoliko elemenata, tako da najkraći budu za ch60, a najdulji za ch21.

Da li bi ove preinake donijele neko poboljšanje?

Spreman sam napraviti sve od ovih preinaka, i za svaku preinaku dokumentirati snagu i kvalitetu signala za nekoliko kanala.
      No prije nego krenem, htio bih čuti neka mišljenja i dodatne prijedloge.
      Onda krećem u akciju.
      (Znam da je jeftinije nabaviti novu logicu 21-60, ali nije u tome bit) :D
    • Ja sam prije par godina napravio ovaj tvoj prijedlog 3.
      Pojačanje poraste ali ne značajno, nemam s čim to izmjeriti ali radi se o par dB.

Problem je ovdje duljina antene jer pojačanje ovisi o duljini tj broju dipola, i problem su razmaci među dipolima koji nisu ista log funkcija (vhf i uhf "polovice" imaju različit kut alfa pa stoga i različit faktor skraćenja).
      Najbolji rezultat bi dala ona 2m dugačka uhf logica jer za veća pojačanja (+12dBi) potrebna je antena dugačka preko 2 valne duljine, ako ne i više (?)

PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
      NO NAME 90cm -> 13 <3 , 19 <3
    • viz11 wrote:

Apsolutno je ISPRAVNIJE (možda i jeftinije) nabaviti novu UHF logicu. Razmaci elemenata kod kombinirane VHF/UHF nisu isti kao kod nove UHF logice.
      Pa ispravnije(sa boljim rezultatom) je kupiti novu. Tu se slažem.
      Jeftinije nije, jer me ništa ne košta sa klještima odrezati višak aluminijskog elementa.
      No ovo je kao neki DIY, da li će ova preinaka dati ikakvo poboljšanje...
      A pokušat ću to dokumentirati s obzirom na kvalitetu i snagu koju moj prijemnik(TV) prikazuje.
      Štoviše, probat ću na brzinu nabavit još jedan receiver, pa i sa njime raditi mjerenja.

membrana wrote:

Ja sam prije par godina napravio ovaj tvoj prijedlog 3.
      Pojačanje poraste ali ne značajno, nemam s čim to izmjeriti ali radi se o par dB.

Problem je ovdje duljina antene jer pojačanje ovisi o duljini tj broju dipola, i problem su razmaci među dipolima koji nisu ista log funkcija (vhf i uhf "polovice" imaju različit kut alfa pa stoga i različit faktor skraćenja).
      Najbolji rezultat bi dala ona 2m dugačka uhf logica jer za veća pojačanja (+12dBi) potrebna je antena dugačka preko 2 valne duljine, ako ne i više (?)

E, to je to.
      Samo, rekao bi da je ovo prijedlog 2, jer si ostavio zadnje elemente(ch60-ch69) na anteni. Možda si rezao uzevši pravac od trećeg elementa, onda je ovo kombinacija prijedloga 2 i 3.
      Na koliko si skratio najdulji element?
      Da, definitivno nisu razmaci kakvi bi trebali biti, no što je tu je.

membrana wrote:

Jedan kolega (Tomcat ?) s ovog foruma je napravio simulaciju u programu i poslao mi rezultat kako bi izgledalo pojačanje za takvu modifikaciju, kod tebe prijedlog 3, dakle kao i kod mene odrezana 2 najkraća dipola a najduži skraćen na 30 cm (2x15 cm)

Da, ovo sam malo na blef označio da treba odrezati zadnja 2x2 elementa.
      Jel si ti odrezao 1x2 ili 2x2 zadnja elementa.
      Nisam siguran jel da odrežem 1x2, 2x2 ili 3x2 zadnja elementa...

A vezano za ovaj graf, kako izgleda pojačanje za antenu bez modifikacije?
    • Zeko33 wrote:

Na koliko si skratio najdulji element?
      Dakle, antena tvornički ima 16 dipola - 6 VHF i 10 UHF
      Ja sam odrezao 2 najkraća, iz neke svoje fore, misleći da ću eliminirat LTE. Na kraju je moguće da se LTE emitira vertikalno (?) pa te dipole ne treba dirati jer:
      1. će antena stajati horizontalno
      2. lte ne inducira napon (smetnju) zbog suprotnih polarizacija
      3. ako ih i odrežeš neće pojačanje drastično pasti (na 0dB) za te frekvencije, nije veliko gušenje
      4. si smanjio duljinu antene, a to ti ne ide u korist

Da radim sada opet tu preinaku, ne bih rezao ta dva dipola, samo bi sve skraćivao. Oni uvijek djeluju kapacitivno, povećavaju usmjerenost i pojačanje.
      Pazi kod skraćivanja da ostaviš koji milimetar više, a onda turpijom dovedeš do točne duljine. Ja sam sjekao klještima i ispadnu ružni rubovi koje treba turpijat.

Najdulji dipol je kod mene 2x150mm, a najkraći 2x61mm
      Koliko je to ispravno - ne znam. MOžda bi moglo i bolje pa ako neko zna nek savjetuje.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD
    • Evo da dam apdejt kako ide projekt.
      Kako mi je snaga i kvaliteta signala dosta skakala gore-dolje na nekim kanalima na Panasonic TV-u,
      htio sam nabaviti receiver koji bolje određuje snagu i kvalitetu i koji ima osjetljiviji tuner.
      Nabavio sam STRONG SRT 8210 T2/HEVC receiver.
      No, pokazalo se da nema bolji tuner od TV-a. Mrvicu slabiji ili isti mi se čini kod slaganja slike kod slabih signala, dok kod signala gdje ne može napraviti lock, ne prikaže snagu niti kvalitetu(0/0), dok panasonic TV ipak prikaže neke podatke iako ne može napraviti lock. I receiver nekad prikaže nešto za snagu i kvalitetu, ali ne toliko često koliko TV.
      Nažalost signal skače gore-dolje i kod ovog receivera.
      Stoga sam kupio novo pojačalo iz Centra Elektronike, 20-25db pojačanje sa regulacijom.
      I dalje signal skače.
      Onda sam eliminirao napajanje, i stavio 5V iz receivera.
      I dalje signal skače.
      E sad do čega je...(i kabl sam mijenjao).

Danas sam napokon popodne ulovio vremena da odradim eksperiment.
      Odlučio sam zapisati razine signala na 5 pozicija antene, a zatim izrezati antenu.
      Odredio sam preko dvbtmap.eu azimute za 5 željenih odašiljača i zapisao razine signala za taj odašiljač i okolne. Mukotrpan je to posao.
      Nažalost zeznio sam stvar, jer sam azimut određivao preko kompasa na mobitelu, a kad sam došao pri kraju,
      shvatio sam da taj kompas ne radi kako treba i da ne pokazuje isto usmjerenje kad sam se vratio na prvi odašiljač.
      Tako da je bilo besmisleno rezati i mjeriti jer nisam više imao zapamćene pravace po kojma sam u prvim mjerenjima zabilježio razine signala...
      Onda sam odlučio pojednostavniti, odabrati jedan smjer, izmjerio sam signale, ali zatim je počela kiša...
      Ajajaj...
      Sad moram ispočetka... nadam se da ću naći vremena i da će vrijeme poslužiti do nedjelje.

Evo, malo sam sebi zaspamao temu...

Ima li netko objašnjenje zašto snaga i kvaliteta skaču?
      Jedino mi još pada na pamet da nešto nije u redu sa kablom koji prolazi kroz antenu, kako to već jest kod logice. Skinio sam onaj plastični "nos", jeste malo zahrđalo unutra, ali neznam da li to može stvarati probleme...
      Da li je to zbog refleksije jer sam na balkonu zgrade? Otvoren mi je istok(+sjever i jug).
      Ovako izgledaju razine:
      CH23 78-80 / 17-93
      (skokovi u kvaliteti od 17 do 93!!!)
      CH25 74-76 / 50-93
      ili kad je antena okrenuta u drugom smjeru
      CH23 0-54 / 10-90
    • Po mom mišljenju radi se o smetnjama mobilnih odašiljača, kupi dobar LTE filter i ugradi ga između antene i pojačala..
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-58W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Signali su ti preslabi za lock i tuneri ih ne mogu dobro ucitat, zato ti signal skace, pojacalo ne pomaze jer imas slab signal na anteni pa nema sta pojacat.

Mozes nabavit uhf yagi antenu ali i tad je upitno da li ces dobiti toliko vise signala za uspjesan lock.

Probaj promjenit lokaciju antene (najbolje u visinu) i ako dobijes isto lose signale, nema pomoci ni sa yagi antenom.
      :smilie1: pijem pivo, rakija mi gorka:smilie1:
    • Napokon sam uspio napraviti testiranja...
      Rezultati su... malo dvosmisleni. Ali ipak u korist preinake antene.
      Naime, napravio sam početna mjerenja na štapu od 3 metra, te na stoliću.
      Mjerio sam 3 smjera, (gotovo) sve kanale na kojima je bio lock. Nisam se bavio sa drugima.
      Zatim sam Antenu prekrojio i ponovno mjerio.
      Mjerenja na štapu su nakon rezanja bila bolja.
      20 mjerenja je pokazalo bolji signal, 2 mjerenja lošiji, a 3 isti.

Mjerenja na stoliću su nakon rezanja bila lošija. ???
      2 mjerenja je pokazalo bolji signal, 9 mjerenja lošiji, a 2 isti.

Kako sada to protumačiti?
      Pa, čini mi se da je nakon rezanja antene stolić pokrivao gotovo cijelu antenu,
      dok je kad je antena bila šira, sa duljim elementima, dosta je toga virilo izvan
      stolića, pa je na temalju toga prijem bio bolji.
      To je jedino logično što mogu izvući. Na temelju toga, ako su relevantna/relevantnija mjerenja sa štapa,
      može se zaključiti da se dobije nešto, ali malo, bolji signal nakon preinake antene.
      Razlike su zapravo toliko male, da bi se moglo pripisati i promjeni u uvjetima prijema zbog male
      promjene vremenskih uvjeta, proteka vremena i slično...

Čudi me što sam ulovio austrijski mux na ch43. Poslje sam okrenio antenu na sjever i ulovio i ch47.
      Propagacije?
      Nisam znao da nekodirano idu ORF1 i ORF2...
    • Zeko33 wrote:

Kako sada to protumačiti?
      Mislim da teorija vodova i antena kaže da predmeti u blizini antene utječu na njezinu impedanciju i oblik dijagrama zračenja. Idealan slučaj bi bio da oko antene nema ničega, realno se to može postići tako da ju postaviš na vrh nebodera. Znam da nije baš praktično, ali ako su ti oko antene zidovi i drveće i stolac itd onda se događaju takve anomalije.
      Štap? Misliš na jarbol? Da, treba što veći jarbol i da bude iznad krova tako da barem u okolini nekoliko valnih dužina nema nikih predmeta i da ništa ne dotiče dipole antene.
      PANASONIC TX-P37X20E
      OPTICUM S60 HD