Pasivni repetitor za DAB

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Pasivni repetitor za DAB

Zanima me izraditi pasivni repetitor za DAB+ radio pa bi molio neke savjete što i kako .
      Koliko kužim to bi trebalo izgledati da je jedna VHF Yagi usmjerena u smjer željenog odašiljača V polarizacija , a druga VHF u kontra polarizaciju H i samo da ima reflektor i dipol .
      E sad što mene zanima je koliko kabel između tih dviju antena mora biti dug to jest maksimalna duljina , ako može kabel biti dug 20 metara dali tad obe antene mogu biti vertikalno prijema / predajna ako je ova druga u zaklonu ?

Lokacija za repetotor
      Ovaj post je poslan sa Moto Z Force bez korištenja Tapatalk :P

Perfect 10
      24w-139w
    • Ono što smo komentirali kad sam bio kod tebe, dakle spoj dvije antene od kojih je jedna prijemna za udaljeni odašiljač a druga predajna, suprotne polarizacije okrenuta prema lokalnoj anteni u zaklonu i spojena kratkim kabelom na predajnu, uopće se ne spominje na internetu... Nalazim samo riješenja gdje velike metalne ploče odbijaju signal u željenom smjeru, što u tvom slučaju vjerojatno nije izvedivo..
      Ali našao sam link za GSM pasivni repetitor koji govori da bi prvi spomenuti princip ipak morao funkcionirati. Zbunjuje me samo zašto je polarizacija i prijemnih i predajnih antena pod 45 stupnjeva.. Možda u tome i je caka ?(

satshop.fi/3g-4g-lte-gsm-mimo-…=default&___from_store=fi

I ovo riješenje je potvrda da taj princip radi, pitanje je samo udaljenosti koju bi to pokrivalo..

Imam pitanje, kolika je udaljenost od prijemne antene do mjesta gdje želiš prebaciti signal?
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (91,5E-43W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000

The post was edited 2 times, last by LambdaKt ().

• Udaljenost od repetotora do prijemne točke bi bila 700 metara , a što se tiče zaklona tog na brdu nema jer je vrh ravan pa sam zato pitao za duljinu kabela da bi išao sa južne padine na sjevernu sa dugim kabelom oko 20 metara .
      Sad mi pada na pamet postaviti kombinaciju za probu na lokaciji di mogu doći autom pa isprobati bili radilo ali sad nemam vremena jer za par dana idem na put :(

Perfect 10
      24w-139w
    • Treba probati pasivno ali mislim da bi za tako veliku udaljenost bio bolji aktivni repetitor, bilo bi dovoljno staviti pojačalo s jednim stupnjem pojačanja.. Prosječno pojačalo troši 20-50mA što znači da bi ga mjesecima bez sunca mogao napajati najmanji kolektor i akumulator. Primjer, ako bi pojačalo radilo na 5V i trošilo 20mA "Powerbank" od 10000mA napunjen do vrha bi ga napajao 500 dana, što znači da ti sunčani kolektor i ne bi trebao...
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (91,5E-43W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • RIZ-LA wrote:

Zanima me izraditi pasivni repetitor za DAB+ radio pa bi molio neke savjete što i kako .
      Koliko kužim to bi trebalo izgledati da je jedna VHF Yagi usmjerena u smjer željenog odašiljača V polarizacija , a druga VHF u kontra polarizaciju H i samo da ima reflektor i dipol .
      E sad što mene zanima je koliko kabel između tih dviju antena mora biti dug to jest maksimalna duljina , ako može kabel biti dug 20 metara dali tad obe antene mogu biti vertikalno prijema / predajna ako je ova druga u zaklonu ?

Lokacija za repetotor

labda/4 puta faktor skraćenja * neparni umnožak
      npr. za LMR®-300-75 Ohm kabel ima faktor skraćenja 85% , dab je recimo 220mhz valna duljina lambda cca 125cm
      kabel (m) = (1.25/4)*0,85 = 0,26cm x1 x3 x5 x7 x9 etc...

zašto? time se postiže idealna električna dužina na željenoj frekvenciji, jer električna duljina kabla <> fizičke duljine, a budući se radi o pasivi tu svako odstupanje od idealne impendancije znači gubitak signala (zbog pojave swr-a).

Antene je preporučljivo polarizacijiski "izolirati" - prijemnu antenu što "užu" sa što većim gainom, ugl yagu dugu 2 do 3 valne duljine (vidi attach), u suprotnom smjeru također.

Kabel koristiti RG-11 ili LMR-300-75(ili još bolje 400) zbog što manjih gubitaka

Postoji način kako se može matematički izračunati isto, ali ne znam gdje je izvor signala i koja ti je jačina na mjeraču polja s antenom za koju je poznat dobitak

sa 20 m kabla ti neće nikako raditi

P.S. antena na slici ima 50OHm impendanciju
      Images
      • EF22214M6i_Dimensions.jpg

115.65 kB, 1,200×764, viewed 25 times
    • Ako na pašmanu kreneš raditi Učku, moglo bi proći??

Evo otprilike izračuna, za Učku 220MHz je cca 180km manje više do Pašmana.
      Ne znam koja je snaga odajnika na Učki, recimo da je 1kW sa 0dBi antenom i 0dBgubitka u vodovima do antene.

Ako uzmemo ove dvije antene, dugačke yagi od 16dBi i neka je gubitak između njih u coaxu cca 3dB, to ispada da bi na udaljenosti od 700m sa 1dBi antenom razina signala trebala biti 0,66 mikrovolti tj nekih -110 dBm!

Sada pogledaj opis prijemnika, u slučaju da je učka na 2kW imaš -107dBm, 5kW -103dBm, 10kW -100dBm.

Svakako antena na učki nije 0dBi, gubitak nije 0dB, neka je ukupni gain antenskog sustava 2dBi tj 1 dBd (vertikalni dipol), dolazimo do vrijednosti -108, -105, -101, -98dBm na prijemnoj anteni na DAB uređaju.

Kada bi znao više preciznih parametara moga bi ti bolje to izračunati.

Bitan podatak je tu RX sensitivity tj koja je minimalna razina signala za prijem.
      Ne znam dali DAB ima MER i BER, ?, ovisi i o digitalnoj modulaciji...
    • maestro wrote:

dvbt-manijak wrote:

Kod pasivnih repetitora je glavno da nema optičke vidljivosti između prijemne i predajne antene. Drug je pravio za vikendicu Dvb-t2 uhf i radi, ali je bitno da je ulazni signal baš jak. Koristio je tri loge4.
      Koja udaljenost od pasivnog repetitora, predajnik, prijemnik?
      Par stotina metara, antene 25m jedna od druge stoje na nekim starim banderama. Ali ono što je bitno je da je predajnik na nekih 15km, a radi sa oko 250kW ERP-a, što daje baš jak signal na ulazu, a sve radi na ivici signala. Lokacija je u totalnoj rupi gde nema skoro nikakvog signala ni na FM-u.
      ovaj sistem nije omogućio rad mobilnih uređaja.

Jagice bi ja izbegao zbog prilagodih elemenata, na kojima ima određenog slabljenja.
    • dvbt-manijak wrote:

maestro wrote:

dvbt-manijak wrote:

Kod pasivnih repetitora je glavno da nema optičke vidljivosti između prijemne i predajne antene. Drug je pravio za vikendicu Dvb-t2 uhf i radi, ali je bitno da je ulazni signal baš jak. Koristio je tri loge4.
      Koja udaljenost od pasivnog repetitora, predajnik, prijemnik?

Jagice bi ja izbegao zbog prilagodih elemenata, na kojima ima određenog slabljenja.
      za ERP si u pravu 100% mora biti veliko polje na ulaznoj antei, a što se tiče jagica ne razumijem na što si mislio točno?

a koju antenu će koristiti na VHF-u sa tako velikim gainom, uskim kutem prijema i niskošumnim brojem antene ??
      druga stvar, antena koja je u rezonanciji uska na bandu, bolje će se ponašati u praksi u sprezi pasivnog repetitora nego širokopojasna (npr logperiodik)
    • Danas sam se igrao sa Yagi antenom horizontalno da mi prima Učku 166km do mene i na drugom kraju dipol vertikalno u betonskom objektu di unutra baš i neće prijemnik da svira ako je teleskop antena vertikalno .
      Što sam dobio u eksperimentu : NIŠTA :D , prijemnik bi prosvirao tek kad bi teleskop antenom dotaknuo dipol unutar objekta :S .
      Znači da prijem iz tako velike udaljenosti nije moguće koristiti za pasivni repetitor jer je ulazni nivo signala nizak da bi se na drugoj strani isijavao preko dipola .

Hvala što ste pisali !

Perfect 10
      24w-139w
    • LambdaKt wrote:

Ali našao sam link za GSM pasivni repetitor koji govori da bi prvi spomenuti princip ipak morao funkcionirati. Zbunjuje me samo zašto je polarizacija i prijemnih i predajnih antena pod 45 stupnjeva.. Možda u tome i je caka ?(

satshop.fi/3g-4g-lte-gsm-mimo-…=default&___from_store=fi

Ne treba te tih 45°brinut u tvom slucaju, jer to je nacin polarizacije za emitiranje 4G/LTE signala.
    • Pitao sam to već u TV&FM DXing grupi na fejsu jer sam i ja imao istu ideju za loviti talijanski DVB-T i ne ide to tako.
      Npr ako antena sa 10dB gain 'vata signal od - 40dBm, ista antena na drugom kraju će izračiti nekih - 20dBm. Ali to će biti kao da je tu repetitor od - 20dBm i signal će od TUD slabiti ovako:
      L=20log((4pi*d)/l))
      d je udaljenost, a l valna duljina.
      Poanta je da se atenuacija signala u ovom slučaju mjeri od te druge antene.
      Bolje je staviti neku metalnu ploču, pa da to reflektira signal. Atenuacija signala ostaje ista, jedino se oduzme nekoliko dB jer nije da baš reflektira sve, ali bolje ispadne nego to s antena ma. Alternativa je koristiti neku mentalnu cijev promjerom valne duljine pa to funkcionira kao waveguide. I to isto pomogne. Još jedna alternativa je postaviti nešto što radi difrakciju koja se uzimala zdravo za gotovo za prijem talijanske TV u Rijeci. Opet neka metalna ploča.

The post was edited 1 time, last by xXx_Doritos_xXx ().