Gibertini OP150 + Moteck H180

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Gibertini OP150 + Moteck H180

U proteklih par mjeseci sam povoljno nabavio dvije komponente iz naslova a prije par dana ih konačno povezao u cijelinu.. Ispočetka je ideja bila sve to povezati balansiranim polarmountom, čak sam dobar dio posla oko toga i odradio ali sam na kraju zbog nestrpljivosti i nedostatka vremena ipak odlučio isprobati kako će Gib raditi direktno na Moteck motoru. Gib 155 je relativno lagana antena pa sam zaključio da će ga ovaj motor okretati bez problema...
      Cijeli sustav već nekoliko dana testiram na privremenoj poziciji a nakon toga se sve seli na krov kuće. Motor bez problema pokriva kompletnu putanju 93,5E-61W i ide bar još 5 stupnjeva preko toga.. Radujem se već unaprijed ovoj kombinaciji jer će to biti moja prva veća antena sposobna pokriti potpunu putanju bez ikakvih ograničenja.. Namjera je Gib opremiti sa 2 C band lnb-a van fokusa kako bi pokrio pozicije nedostižne velikim antenama u vrtu i na garaži.. Znači plan je da će Gibertini u C bandu pokriti rupe na krajnjem istoku od 93,5E do 90E i na zapadu od 40W-61W. Gib 155 vjerojatno neće biti sposoban hvatati vrlo slabe signale na tako niskim frekvencijama ali bolje išta nego ništa. Sjećam se da je Dario s takvom antenom ipak ostvarivao solidan prijem u C bandu s korotorom.

Na Moteck motoru sam morao napraviti jako puno izmjena.. Orginalna šelna je predviđena za cijev promjera najviše 77mm što je standard za diseqc motore i puno premalo za Moteck H180 koji je po specifikacijama predviđen za antene od 1,8m.. Za nosač sam iskoristio orginalnu Gib šelnu koja je sposobna prihvatiti cijev do 100mm promjera.. Nakon prvog pokusa pokazalo se da ni orginalne ploče za povezivanje antene i osovine HH motora nisu dorasle zadatku. Napravljene su od tako tankog matrijala da su po mom sudu dovoljne za vješanje tek neke lagane alu antene od maksimalno 120cm.. Zato sam za gornji prihvat i deklinaciju upotrijebio dvije inox M20 navojne šipke a donju ploču sam dodatno pojačao sa 4mm debelim limom + dodatnim pojačanjima u glavnim točkama pričvrščenja.. Nakon toga sam ponovio testiranje i pokazalo se da je konačno sve zadovoljavajuće čvrstoče.. Dakle, Moteck H180 je za razliku od SMR1224 još dobavljiv ali ako mislite kupiti ovakav motor spremite se za razne dorade. Na sreću, nakon svih tih preinaka Moteck bez problema vrti Gib155, treba mu 90 sekundi od krajnje istočne do zapadne pozicije.. Nije previše bučan ali daleko od toga da je tih. Broj impulsa nije mi zadovoljavajući, na cijeloj putanji pozicioner izbroji tek malo više od 1000 impulsa.. Gledao sam kao to promjeniti ali magnet koji izgleda kao tanka podložna pločica, naguran je u samu getribu i to će koliko sam do sada vidio biti vrlo zahtjevno..
      Iako je motor novi ima jedan impuls zračnosti, dakle kad se s bilo koje pozicije pokušate vratiti u suprotnom smjeru 1. impuls jednostavno ode u prazno, tek slijedeči pomakne tanjur..
      Osim na motoru izmjene moram raditi i na Gibertiniju.. Orginalna ruka i držač lnb-a ne usmjeravaju signale u željenu G točku nego lnb gleda skoro 10cm iznad.. Isto tako za pravi fokus potrebno je lnb udaljiti još nekoliko cm od sadašnje pozicije. Tanjur je ravan, geometrija je provjerena najlonom pa ispada da kao i na mnogim drugim tanjurima ni kod Giberinija nisu dobro projektirane ruke i držači lnb-a..

Idučih dana ću složiti novi nosač istog tipa kakav sam napravio za CM120 i nakon što dobijem zadovoljavajući prijem sve to kompletno preseliti na krov kuće.. Par slika kako to trenutno izgleda..

3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-58W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Ово су моји извештаји Гибертини 150сателит 55 запад47 западних сателитаиз Италије
      Ovo su moji izveštaji Gibertini 150satelit 55 zapad47 zapadnih satelitaiz Italije
      Images
      • 2018-11-14 13_30_46-EBSpro 16.0.0.2 [TBS 6925 DVBS_S2 Tuner].png

78.1 kB, 1,276×469, viewed 36 times
      • 2018-11-14 13_55_38-EBSpro 16.0.0.2 [TBS 6925 DVBS_S2 Tuner].png

34.35 kB, 934×345, viewed 30 times

The post was edited 1 time, last by anto@ ().

• LambdaKt wrote:

Osim na motoru izmjene moram raditi i na Gibertiniju.. Orginalna ruka i držač lnb-a ne usmjeravaju signale u željenu G točku nego lnb gleda skoro 10cm iznad.. Isto tako za pravi fokus potrebno je lnb udaljiti još nekoliko cm od sadašnje pozicije. Tanjur je ravan, geometrija je provjerena najlonom pa ispada da kao i na mnogim drugim tanjurima ni kod Giberinija nisu dobro projektirane ruke i držači lnb-a..
      Kao lesinar sam, samo pitam nesto :)
      Imam Gibertinija 150 i porucio sam ovo da vidim mogu li bar malo popraviti prijem.

Kako ti trazis nalazis pravu poziciju i ugao za LNB? fizicki pomeras i pratis na instrumentu?
    • Taj feed je odličan za Channel master antene ali isto tako i za Gibertini jer su sličnih karakteristika, f/D=0,66, pretpostavljam da ćeš s njim dobiti bolji signal.. U prvom postu sam napisao da imam problem s fokusom, pomaknut je nekoliko cm od orginalne pozicije što znači da je antena cca 1,5mm pliča nego bi trebala biti. Pomaknuo sam držač lnb-a unazad i dobio jači signal jer mi to bilo jednostavnije i brže riješenje. Drugi način je vratiti fokus na orginalnu poziciju podešavanjem geometrije antene, tj. pomicanje rubova antene kako bi se dobila 100% ispravna geometrija.. To se spremam napraviti kad bude lijepo vrijeme, dakle ništa do proljeća. Prilažem sliku gdje se vidi jedno moguće riješenje, podešavanje navojnim šipkama.. Na prednji rub antene vodoravno i okomito se zalijepe tanki najloni i gleda se pogreška a onda se to odstupanje s zadnje strane antene popravlja finim okretanjem matica na navojnim šipkama. Sve u svemu, jako mukotrpan i precizan posao da bi se dobilo relativno malo povečanje signala..
      Isto je jednostavnije napraviti na zemlji, nešta slično kako se sastavljaju antene iz više latica.. U ovom slučaju se na savršeno ravnu podlogu polegne tanjur, rubovi se upotrebom nekih tereta pritisnu na tu podlogu i onda se podese navojne šipke kako bi rub antene nakon podizanja ostao u toj poziciji..

TBS5927;TBS5925;DM8000
    • Interesantan je taj Ultra lnb.. Prijemni kut njegovog feedhorna je 62° stupnja a orginalni c120 feedhorrn za Gibertini i Channel Master antene imaju kut 70°.. Dakle ultra vjerojatno ne dobiva jedan mali dio signala koji reflektira vanjski rub reflektora a ipak bolje radi od orginalnog feedhorna i nekog priključenog c120 lnb-a.. Moja iskustva su da Ultra radi dobro samo kad je spojen sa orginalnim skalarnim prstenima. Kako god sam pokušao odrezati ih i dodati C120 flanđu izgubio je taj magični 1dB koliko je jači od ostalih sličnih HG lnb-a..
      Očito ulazni kut feedhorna nije toliko presudan a dokaz tome je riješenje sat genijalca Jurija Filatova.. On na klasični Ultra dodaje dodatni iradijator rog ručne izrade koji je proračunat prema karakteristikama antene.. Rog nema skalarne prstene i napravljen je od bakrenog ili mesing lima koji se lako lemi. Interesantno je da se takvim rogom pojačava prijem ne samo na offset antenama nego čak i na parabolama koje imaju spomenuti kut alfa od 100 i više stupnjeva.. Primjer izračuna iradijatora na slikama 3 i 4, kut upada signala je 117 i 142 stupnjaTo mi nikako ne ide u glavu jer signali reflektirani od ruba parabole dolaze pod takvim kutom da nikako ne mogu ući u offset feed.. Tko je ikad pokušao postaviti offset feed na parabolu zna o čemu pričam, signal bude 50% slabiji od očekivanog. Ali u ovom slučaju, odbijeni valovi ipak na neki način dođu do fokusa ultra lnb-a i dobiveni rezultat kad se sve dobro podesi je bolji od bilo kojeg c120 feedhorna i lnb-a. Nabavio sam bakreni lim 0,1mm debljine i spremam se isprobati kako će se to ponašati na mojim antenama...

TBS5927;TBS5925;DM8000

The post was edited 1 time, last by LambdaKt ().

• New

Prije ovog snijega, koji lagano zatrpava sve nemilice, dodatno sam popravio putanju i složio limite tako da sad fizički motor vrti do željenog 61W.. Na žalost na krajnjem zapadu nemam niti trunke signala, čak niti na spektru.. Pretpostavljam da mi je 61W ipak ispod fizičke granice zemlje.. Na suprotnoj strani sve očekivano, sa 93,5E imam signal na spektru ali je signal preslab za lock. Sa 91,5E idu dvije frekvencije.. Obzirom na veličinu antene sasvim zadovoljavajuć prijem.
      Čim se otopi snijeg montiram C band i dodatni aktuator za vertikalni pomak antene. Prvi plan mi je bio staviti sa svake strane Ku lnb-a po jedan linearni i kružni C band.. Ali, obzirom da mi je nakon memoriranja svih Ku band pozicija ostalo samo 20 slobodnih memorija došao sam na drugu ideju. C band će biti montiran okomito iznad Ku banda. Na taj način ću izbječi upotrebu dvostrukih memorija na pozicijama koje emitiraju i Ku i C području a signal će jednako oslabiti bez obzira dali je fokus pomaknut 3 stupnja lijevo, desno ili iznad centralnog lnb-a.. Primjera radi, kad pozicioner okrene antenu na memoriju br. 01 tj. 0,8W o položaju aktuatora i diseqc sklopke ovisi dali sam u Ku ili C putanji.. Dakle, kad se spustim u C band područje koristiti ću večinu pozicija već memoriranih u Ku band-u, ostatak od 20 slobodnih memorija biti će više nego dovoljan za C band pozicije koje se ne poklapaju s Ku band-om. Linearno i cirkularno preklapanje će vršiti servo motor na osnovu detekcije 13/17V napona za Lnb.
      Ne očekujem čuda od takve konfiguracije ali ja C band ionako koristim iz čiste zabave..
      TBS5927;TBS5925;DM8000