Gibertini OP150 + Moteck H180

• Malo sam sad pregledao tablice u EBS gdje se sve lijepo kronološki vidi a opet je teško reći konkretnu brojku.. Kao prvo, dobio sam 7 novih satelita s kojima Prodelin nije imao optičku vidljivost (93,5E i 43W-58W). Ima nekoliko satelita koje uopće nisam hvatao sa 2,4m a teoretski sam mogao, pretpostavljam da neki nisu niti radili ili je neki drugi razlog.. Ima bar 10 satelita gdje 1,5m ima više registriranih frekvencija nego 2,4m, pretpostavljam da je na dosta njih bilo puno promjena u zadnjih 6-7 mjeseci kako nisam imao c band prijem, npr. proradile su hrpe frekvencija sa 16/32APSK modulacijama.. Ali ipak, ima barem pola satelita na kojima je prosječni zabilježeni broj frekvencija dvostruko manji nego na 2,4m.. Dakle, da to zaokružim na neku srednju vrijednost, ispada da je 1,5m na 50-60% prijema od 2,4m.
      S druge strane, 1,5m je meni zanimljivija za DX. Kod 2,4m je rijetko bilo novih kanala, večinu toga je hvatala sa velikom rezervom signala dok 1,5m ima toliko rubnih signala da se u jednom danu na istom satelitu zna pojaviti hrpa toga novoga..

Sve u svemu, meni je ovo bilo zanimljivo iskustvo, potvrdio sam da je sa dobro podešenih 1,5m moguće uhvatiti 99% svih sat pozicija.. Napravio sam si osobnu bazu uhvačenih frekvencija i spektrograma te ih usput podijelio s vama.
      Nije da u C band-u ima jako puno zanimljivih programa kojih nema u Ku band-u ali ako vam je bitna zabava, preporučam testiranje i na takvim manjim antenama...
      3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-58W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo
    • U pravu si u vezi ovisnosti, zato ja trenutno imam dvije antene od 3 metra.. I što je najgore, i dalje mi vrag neda mira, razmišljam kako bi MZT u kombinacij s orginalnim HH motorom bilo super imati na vrhu krova :D
      Ipak, realno gledano mislim da je 1,8m neki optimum za prosječnog pa i iznad prosječnog korisnika, pogotovo neki brand tipa Prodelin, Channel Master, Andrew.. Jesu malo skuplje ali nemaju problem sa geometrijom i trajnosti, idealan omjer između dobrog pojačanja i relativno male površine koju je bez problema moguće staviti i na krov kuće.. Vjerujem da bi C band s takvom antenom došao do 80% onoga što može 2,4m... Imam u planu motorizirati jednu Elrad parabolu 1,8m i isprobati kolika je razlika prema offset 1,5m.. Elrad mi se pokazala odlična u Ku bandu tako da nema razloga da ne radi dobro i na nižim frekvencijama...
      EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo

The post was edited 2 times, last by LambdaKt ().

• LambdaKt wrote:

Malo sam sad pregledao tablice u EBS gdje se sve lijepo kronološki vidi a opet je teško reći konkretnu brojku.. Kao prvo, dobio sam 7 novih satelita s kojima Prodelin nije imao optičku vidljivost (93,5E i 43W-58W). Ima nekoliko satelita koje uopće nisam hvatao sa 2,4m a teoretski sam mogao, pretpostavljam da neki nisu niti radili ili je neki drugi razlog.. Ima bar 10 satelita gdje 1,5m ima više registriranih frekvencija nego 2,4m, pretpostavljam da je na dosta njih bilo puno promjena u zadnjih 6-7 mjeseci kako nisam imao c band prijem, npr. proradile su hrpe frekvencija sa 16/32APSK modulacijama.. Ali ipak, ima barem pola satelita na kojima je prosječni zabilježeni broj frekvencija dvostruko manji nego na 2,4m.. Dakle, da to zaokružim na neku srednju vrijednost, ispada da je 1,5m na 50-60% prijema od 2,4m.
      S druge strane, 1,5m je meni zanimljivija za DX. Kod 2,4m je rijetko bilo novih kanala, večinu toga je hvatala sa velikom rezervom signala dok 1,5m ima toliko rubnih signala da se u jednom danu na istom satelitu zna pojaviti hrpa toga novoga..

Sve u svemu, meni je ovo bilo zanimljivo iskustvo, potvrdio sam da je sa dobro podešenih 1,5m moguće uhvatiti 99% svih sat pozicija.. Napravio sam si osobnu bazu uhvačenih frekvencija i spektrograma te ih usput podijelio s vama.
      Nije da u C band-u ima jako puno zanimljivih programa kojih nema u Ku band-u ali ako vam je bitna zabava, preporučam testiranje i na takvim manjim antenama...
      A gdje je tebi montirana 155 cm? Na garaži ili kući? Imaš koju sliku krajnjih pozicija?
      Gorenje Elrad 1,80 m
      Triax 1,40 m prime fokus 75e-24,5w +invacom quad
      Channel master 1,2 m, Inverto black ultra
      Echostar ip 3000, Echostar 7000
      technotrend tt-budget s2-1600
    • Na krovu naravno, na osnovu čega si pomislio da mogu imati putanju 93,5E-60W s garaže..
      Nemam slike, samo ovih par, vidi se pogled na istok i jug:

EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo
    • Tamo krajem prošlog veka sam sa MZT 180cm u Zadru ostvarivao fantastične rezultate , što u Ku što u C , tako da mislim da 180cm na krovu kuće je pun zgoditak za hobi .
      Tri metra na kosi krov nažalost je opasno i nepraktično , dok sa 180 se već može koliko toliko pristupiti opremi u slučaju zastoja .
      Ovaj post je poslan sa Motorola Z3 bez korištenja Tapatalk :)
    • Ma naravno da ne budem stavio 3m na krov, samo maštam :) .. Ali po meni nije nemoguće, napravio bi ravnu platformu na kojoj bi se stajalo kod podešavanja, taj dio može biti i montažni, od cijevi za skelu.. Antena je lagana, sastavio bi je na krovu budući da jedan veliki dio krova ima samo 17° nagib pa se na njemu stoji skoro kao na ravnom.. S tog dijela krova bi sastavljenu antenu odnijeli svega par metara do vrha i stavili na nosač koji zbog kosina ne mora biti visok, tek 1,5m od sljemena krova. Što se otpora vjetra tiče, budući da je perforirana vjerojatno niti ukupna površina nije veća od 2m antene.. Ako je 30 godina izdržavala Zadarske bure ovi Moslavački vjetrovi joj sigurno ne bi bili problem..
      Ali ipak ništa od toga, ako PF Elrad 1,8m bude dobro radio onda će to biti 3. antena na krovu, za još jednu taman imam mjesta da se međusobno ne ometaju.. Ako pak u budućnosti uspijem nabaviti neku CM ili Prodelin 1,8m onda će ona zauzeti tu poziciju...
      EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo
    • Cijenjeni gospodine Riz-la, vjetar je vjetar ma s koje strane puhao ;) .. Tako ti je svejedno s koje strane ti je netko opali šamar, bitnije je koliko je jako zamahnuo :D
      EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo