8K UHD

• Jesi ti ikada čuo da japanci negde kasne? Pre će švajcarski sat da omaši nego japanac :D
      Dok je ceo svet učio turski jezik na prenosima svetskog prvenstva u fudbalu 2018 na onom FTA turskom 4K kanalu na 42E, japanci su lepo prenosili to isto ali u 8K za mušterije u Brazilu > link.
      A što se tiče japanskog razvoja tehnologije, oni su još 2016. najavili da početkom decembra 2018. kreću sa redovnim emitovanjem 8K kanala.
      I održali su obećanje - kanal je krenuo emitovanjem Kjubrikove 2001: Odiseje u svemiru, specijalno re-masterizovane u 8K > link.
      Nećemo sada pametovati o tome šta piše na tim stranicama, vredi li već sada razmišljati o nabavci 8K teveja i kuda svet tehnologije ide.
      Ovde informišemo jedni druge gde šta može da se vidi i na koji način, a na svakom ponaosob je odluka da li mu se isplati da si to priušti ili ne.
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • Apsolutno sam siguran da su japanci u tehnickom smislu mozda i najvise zaduzeni za razvijanje ha-de rezolucija..
      Predpostavljam da je sam "8k video" zamisljen jos devedesetih tamo negde na papiru u japanu..
      Moja prva poruka se odnosila kao komentar na tekst iz linka koji je pokretac teme dodao.. u kom lepo pise da ce NHK i Eutelsat pokrenuti prvi 8k kanal za evropu...
      Sto bi bar mi ovde mogli da potvrdimo da je bilo vec emitovanja 8k od strane eto tog Turksat-a.. pa bi u tom smislu mozda on trebao da nosi lentu sa "no1 8k"..

Sve jedno, bole me donji deo ledja :D
      Gebertini 150cm 91.5E-47.5W..SuperMount SMR1224EL.. BG
      Ku Inverto black ultra x2 (Linear-Circular)
      C WS International ESX241 (Linear-Circular)
      DreamBox920.. TBS5922

The post was edited 1 time, last by Dusan Smigic ().

• što neznate engleski prevest pise da je to bio neki test,inace nema sto japanci da emitiraju za europu oni imaju svoj satelit na 110east.
      8k treba da ide sa novim isdb-s3 da se moze navuci 100 mbit na standardnom transponderu ali ni to nije dovoljno za puni 8k od 100-120hz
      nego ide se u pocetku sa 50-60hz dok ne dođe novi h266 codec .
    • Poštovani @vtrk:
      Stvarno "ne znamo"?
      Da si čitao s razumevanjem tekst na linku u prvom postu, vidio bi da je na 12.5W bio feed iz Vatikana za 8K kanal u Japanu.
      Dakle, nije bio "neki test", kako veliš, već live footage preko satelita u 8K.
      Ako ne znaš šta je feed, slobodno reci.

@Dusan Smigic: krivo si pročitao tekst na linku od kolege @Ferdo. Tamo nigde ne piše da je to prvi 8K kanal za Evropu, niti sam u odgovoru pisao bilo šta za Evropu po pitanju 8K. Promeni položaj, manje će da boli donji deo leđa (tako vele turci) :P

A lepo sam rekao da ne krenemo u raspravu o čitanju tuđih tekstova na stranjskom jeziku... ;(
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • U stvari post je započeo sa "Navodno". :D

Kako god, možda će tu još biti tih feedova pa sad ... da nisam sam, koji traži i skenira tu poziciju nonstop, možda još netko nešto uhvati ... sad kad se zna da je stvar krenula...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka
    • New

Na nekom drugom forumu navode ovo:

12.5° West
      11512.25 H
      DVB-S2X

Option 1:
      16APSK, SR 34290 (95,5 Mbit/s), FEC 13/18

Option 2:
      16APSK, SR 34290 (102,86 Mbit/s), FEC 7/9

Sa DM-om mi ne ide, DVB karticu nemam DVB-S2X...
      Orbitron SX-10 - 310 cm
      Prodelin 1252/1253 - 240 cm
      Laminas OFC-1200 - 120cm
      Torodial T90 -90cm
      EGIS ProfiTracker
      Seavey ESR-124H feedhorn
      Dreambox DM920 UltraHD, TechnoMate 7102HD-T2, TBS6925, Chaparral M140 + ostala muzejska zbirka