MPC-HC x64 i MPC-BE x64

• MPC-HC x64 i MPC-BE x64

Večeras sam uvidio grešku koju sam činio gledajući feedove, a Vi ćete mi reći zašto je to tako. Gledajući feed od skoro 50000 kbit/s (EUROVISION SONG), preko ove 2 aplikacije, primijetio sam da je sve perfektno dok ne želim full screan. E, onda slika kasni, mrzne i ostalo. Kada vratim ivice aplikacija, sve je perfektnooooo! Zašto?
    • Mnogo razloga može biti..
      Podešavanje video-playera
      Jači CPU i/ili jača grapička možda treba
      Streamovanje preko wifi iz STB na router i/ili u komp
      Možda koristiš laptop umesto desktopa
      itd.

Ovo sve navodim ne da bih u sledećih 25 postova nameštao podešavanja ovoga i onoga, već čisto nabacio moguće uzroke problema.
      Potrebna optimalna podešavanja navedenih playera su već odavno postavljena.
      Ako je i kod tebe baš tako namešteno, onda je uzrok neki od ostalih koji su navedeni kao mogući.
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • New

viz11 wrote:

Nije rješenje u jačem procesoru, iako i to pomaže, nego u grafičkoj kartici, te u omogućavanju hardverske akceleracije (DXVA, DXVA2, CUDA, ...) u softveru; danas je to uglavnom automatski čim sistem vidi GPU.
      Barney sa sat-universe foruma je kupio gtx 1080 za encodanje feedova al problem je bio procesor -> FX 8350
      Trebas minimum 6c/12t da ti bez trokiranja rade 4.2.2 50mbps+ feedovi

Imam 1070 al cpu mi je bottleneck
    • New

Evo koliko resursa kod mene "traži" EBU main 4:2:2 feed Eurosonga sa protokom od 42 mb/s
      Ovo je stream iz Vu+ Zero na PC pa putem HDMI izlaza vraćen na Panasonic plazma TV. Ide glatko, normalmo, bez ikakvog trzaja i zastoja, kako u smanjenom prikazu tako i u full screenu. Doduše, ja sam te sreće da mi je PC od TV-a udaljen svega 1.5m, pa mi je HDMI 2 ulaz na plazmi rezervisan
      za PC, tako da je svaki 4:2:2 feed itekako vidljiv. A o PC SAT karticama da i ne govorim, pa sam zato kao primer uzeo stream iz boxa jer gro članova
      foruma koristi risivere.

Preporuka za svakog koji može da proba ovu oprobanu varijantu i uživa u kvalitetnoj slici feedova
      koji idu u 4:2:2 color subsampling.

• New

Sve perfektno na vrlo prosječnom računalu i običnoj grafičkoj kartici, CPU ispod 20%

3,1m MZT parabola (u fazi obnove)
      2,7m Laminas offset (28,5E)
      1,5m Gibertini offset + Moteck H180 (93,5E-58W)
      1,2m Channel Master offset + Optibox DM3800S (90E-55,5W)
      Multi-Feed Wave Frontier Toroidal Antenna T90 (28,5E-0,8W)
      EGIS Profi-Tracker CL
      TBS5927;TBS5925;DM8000
      Dr.HD 1000 Combo
    • New

Ako dozvolite da pojasnim malo problematiku, da ne mešate pojmove..
      Jeste da sam pisao o tome već nekoliko puta, ali izgleda da niko ne čita.

GPU služi za hardversko dekodiranje codeca u kojem je vidoje pakovan (H264, H265 HEVC, itd).
      CPU služi isključivo za transcoding "u letu" (eng. on the fly) color subsamplinga 4:2:2 u 4:2:0.
      Nema GPU koji hardverski radi transcoding 4:2:2 u 4:2:0. Stoga se taj posao odrađuje softverski, dakle putem CPU.
      U tom slučaju ovisi i o samoj aplikaciji koja to odrađuje, tj. kojom brzinom vrti algoritam.

TV kuće imaju profi sisteme sa specijalizovanim hardverom i namenskim softverom koji nema šanse da za male pare dođe do nas na "kućnu upotrebu".
      Mi imamo besplatne video-player aplikacije koje, između ostalog, rade i transcoding 4:2:2 u 4:2:0.
      Nema ni govora da se video-player aplikacije same automacki konfigurišu prema instaliranom GPU driveru, već ih je potrebno ručno podešavati (pisao sam o tome već i postavio detaljno uputstvo sa sve skrinšotovima > ovde).
      Napominjem da se sve dodatno komplikuje kada se radi o 4K feedovima koji su 4:2:2 iz prostog razloga što ima da se obradi 4x više informacija po pitanju color subsamplinga u odnsou na HD feed u 4:2:2.
      Tada je važno imati solidan GPU koji hardverski brzo dekodira H265 HEVC i tim poslom nimalo ne opterećuje CPU.
      CPU treba biti što jači kako bi u realnom vremenu mogao brzo transkodirati (obraditi) "lavinu" podataka koji definišu 4:2:2 i prebaciti ih u 4:2:0 te vratiti u GPU da ih prikaže.
      Generacijska razlika između GPU i CPU nema neke veze ako komponente dobro rade posao.
      U praksi: ako bez problema gledate HD feed 4:2:2, znači da vam GPU podržava hardversko dekodiranje H264 (MPEG2, itd.) i da je CPU dovoljno jak za transkodiranje 4:2:2 u 4:2:0.
      Ako na PC bez problema gledate 4K UHD feedove u 4:2:0, onda vaš GPU podržava hardversko dekodiranje H265 HEVC, dok CPU tu nema baš nekog posla.
      Međutim, ako kod gledanja 4K UHD feedova u 4:2:2 slika putem PC video-player aplikacije ispada iz sinhronizovanosti sa zvukom, ima pojave drop-outa frameova (slika) ili sve to zajedno ide sporo, onda treba jači CPU i eventualno više RAM (memorije).

Napominjem da je sat-feed sirovi video-materijal koji nije namenjen gledanju kod kuće i ne može da se poredi po kvaliteti ni sa najkvalitetnijim komercijalnim TV kanalima.
      Feedovi su profi-kategorija koja podrazumeva i veliku cenu hardvera.
      Kod feedova je GPU važan za hardversko dekodiranje codec-a. Za gledanje nije toliko bitno koja je grafička kartica odabrana dokle god uspešno dekodira codec.
      Onaj lik sa SU kojeg se ovde navodi nije iz tog razloga uzeo tu karticu, već radi nečeg drugog. Tačno je da lepo dekodira codece, ali ako ćemo baš, ima i mnogo jačih na tržištu, koje isto tako i mnogo više koštaju.
      Ali, GPU nema nikakve važnosti za gledanje 4:2:2 feedova.

Što se CPU tiče, trenutno AMD Ryzen TR radi dobar posao oko transcodinga 4:2:2 u 4:2:0, ali je preskup i troši mnogo struje.
      Intel je slabašan i preskup za transcoding.
      Čeka se šta će nova generacija AMD Ryzen serije 3000 pružiti po pitanju jezgri (cores) i niti (threads).
      TBS Professional DVB-S2 tuner cards Dish 1.80m Prime focus Inverto Single Flange Pro Black Ku-band LNB C-band LNB
    • New

Par stvari, bez namjere da oponiram. Nisam stručnjak, samo dosta čitam i ponešto sam eksperimentiram. Instalirao sam više playera na svojoj konfiguraciji (i5 3570K + GTX950) i ustanovio da u je u nekima automatski podešeno da rade hardversku akceleraciju, ja ništa nisam podešavao (SMPlayer, PotPlayer, KMPlayer, ...). Kada sam spominjao generacijsku razliku mislio sam na činjenicu da je zadnjih recimo 7-8 godina došlo do dramatičnog napretka u obradi videa kako kod CPU-ova tako naravno i GPU-ova, pa ako je jedan od njih puno stariji onda je usko grlo u lancu obrade, npr. meho7 je spomenuo GTX1080 i FX8350 gdje je FX usko grlo, po meni jer je generacijski dosta iza (stariji od) GTX1080. Treba neki približni generacijski balans, to sam mislio. Ostale detalje ne bih komentirao, nisam dovoljno upućen. Imam i dalje nejasnoća, npr. zašto se meni CPU jako zapjeni na nekim videima koji su 4.2.0?