FiltersGraphs tutorial

• FiltersGraphs tutorial

////++++ FiltersGraphs tutorial by SoulFlower ++++\\\\

*[SADRZAJ]*
      =============================
      -[x00] Intro

-[x01] Upoznavanje sa codecima

-[x02] Instaliranje codeca i njihove karakteristike

-[x03] Spajanje filtera

-[x04] Kompatibilnost sa drugim programima

-[x05] Snimanje i reprodukcija

-[x06] Outro

================================

-[x00]

Poz za svu ekipu koja trenutno chita ovo.Razlog zashto sam ovo napisao je velik,svaki dan vidim da dosta pochetnika ne zna da radi sa ovim stvarima,iskreno da vam kazhem i meni je trebalo dosta da nauchim i ne znam josh sve.Nakon chitanja ovog teksta bice vam veoma jasnije i moci cete da napravite graph file po vashoj zhelji.Ovo ne mora da se odnosi samo na DVB kartice , tj.mislim na programe vec mozhe i na druge programe koji koristu ovakvu vrstu konverzije video materijala.Nadam se da vec imate DVB karticu [Sky Star 2, Pinacle,Sky Star 1-[ codeci nisu potrebni jer u sebi ima ugradjen hardverski decoder ......] i program za iskorishtavanje njenog potencijala :D

-[x01]

Svi znamo da neki materijal na kompjuteru najchesche ne mozhe da se pusti bez neodgovarajuceg codeca.Tako i DVB programi koriste codece za reprodukciju slike koja stizhe putem satelitskog prenosa sa jednog od satelita.Po instalaciji svaki DVB program koristis neki mpeg2 codec.Da napomenem u mpeg2 streamu su svi kanali na digitalnoj satelitskoj a ekvivalentan je kvalitetu originalnog DVD filma,impresivno zar ne :P. Dolazak "default codeca" zavisi od programa i njegovog autora,ne ponasha se svaki program jednako u svim situacijama,svaki od njih ima razlichitu infrastrukturu , pa ce vam tako uz ProgDVB dolaziti Elecard mpeg2 codec, uz AltDVB doce vam Elecard , uz MyTheatre dolazi Cyberlink.Kada bi se gledao kvalitet koji se pokazuje Elecard je bez premca,slika je ostra i cista.Medjutim mogu se javiti slijedeci problemi zbog kojih dosta ljudi odluci da promijeni codec i krene ka drugom.Pa najveci razlog moze biti "smrzavanje" slike na odredjenim kanalima.Bitan dio ima masina ali to je uvom sluchaju najmanje bitno.Moja mashina ima 900 mhz i 256 mb RAM memorije i na 95 % kanala slika je bez premca i bez sijeckanja.Normalno,neki kanali koce kada su tu direktni prenosi nekih dogadjaja,FTA kanali vam nece kociti,vec koche oni codirani-koje otvaramo uz pomoc jednog od 2 emulatora.*napomena : ako vidite da neki kanali koce,prvo pogledati njihov signal a zatim utvrditi jeli stvar do softverske ili hardver prirode.

-[x02]

Da bi "gledali" uz pomoc codeca morate da ih skinete,a nalazhenje codeca nije zahvalan posao,oduzima vreme i teshko cete naci one koji vam trebaju.Sada cu staviti spisak codeca i linkove sa kojih ih mozhete skinuti.

============================
      NVidia DVD Video/Audio

Sonic Cinemamaster Mpeg 2
      Cyberlink Mpeg 2

Cyberlink Dolby AC3

InterVideo Mpeg 2

InterVideo Dolby AC3

AC3 Filter for ProgDVB

Elecard logo patch skystar.rs.ba/Download/P32.html

Ukoliko ovdje nema codec koji trazhite posjetite dshow.narod.ru/

============================

Svaki od ovih codeca ima svoje karakteristike i razlichito se ponasha na raznim brendovima grafichkih karti.nVidia se naravno najbolje ponasha na Nvidia chipset grafichkim kartama,dok Cyberlink ima codec specijalno optimizovan za ATI karte.Da bi vash operativni sistem znao da su ovi codeci instalirani,pored izvrshavanja exe fajlova potrebno ih je i registrovati,90 % popularnih codeca ima u sebi fajl za registraciju ukoliko nema uradite ovo

Prvo sto je potrebno je da prekopirate ove Registry kljuceve u Notepad i sacuvate ih kao "nesto.reg", sa sve navodnika, da vam Notepad ne bi dodao ekstenziju TXT na kraju.

Code:
      REGEDIT4

[HKEY_CLASSES_ROOT\.ax]
      @="axfile"

[HKEY_CLASSES_ROOT\axfile\shell\Register\command]
      @="%regsvr32.exe %1"

[HKEY_CLASSES_ROOT\axfile\shell\UnRegister\command]
      @="regsvr32.exe /u %1"

Kada ste ovo sacuvali, startujte taj novokreirani fajl i potvrdite sve sto vas pita. Ukoliko budete imali problema sa unosom kljuceva u Registry bazu, zamenite prvu liniju gde pise REGEDIT4 sa Windows Registry Editor Version 5.00 i probajte ponovo. Sada kada ste ovo uradili imate mogucnost da preko menija desnog klika registrujete bilo koji .ax fajl.

Navedeni dio teksta koji sam citirao je iz tutoriala iz istorodnog tutoriala koji je napisao Nabukodonosor(znate onu barabu :D).Mozhete ga naci na [EliteSecurity] forumima.

Ako hocete moju preporuku najbolju proporciju [kvalitet : pouzdanost ] daje Cyberlink-ov codec [pod pouzdanost se podrazumijeva da ne sjecka itd.]Dok je takodje i nVidia i Sonic srazmerna kvalitetu navedenog.Elecard je dobar za gledanje 4:2:2 kanala koji su najchesche codirani.Sada kad se nadam da ste izabrali svoj codec,ili cete ga kasnije testiranjem izabrati,krecemo na novi dio posla.To je najvaznije od svega ovog,pravljenje GraphFile-ova uz pomoc kojih cemo reprodukovati video sadrzhaj koji nam shalju TV stanice preko satelita.

-[x03]
      nastavak slijedi
    • -[x03]

Da bi uopshte mogli da krenemo pokrenucemo nash omiljeni program i naci cemo neki kanal.Zatim cemo da snimamo sadrzhaj,snimajte sve preko 5 mb da bi se fajl pravilno "renderovao".Sada nam je potreban program koji ce sve to spojiti i kompletirati.Da ga ne biste trazhili on dolazi u instalaciji sa ProgDVB-om i AltDVB-om.Zove se graphedt i naci cete ga u folderu od ProgDVB ili Alt-a [default "C:\ProgDVB ili C:\Altdvb"].Pokrenucemo ga (ProgDVB ili neki drugi za to vrijeme ne smije da bude aktivan bilo to aktivno ili pasivno).Kada pokrenemo "graphedit" uochicemo prost ali i nepoznat interfejs,tu je radni pano i neke opcije.Nama je potrebna opcija za "renderovanje",nju cemo pokrenuti na slijedeci nachin : U lijevom uglu imate opciju "File" iz nje dobijamo meni u kojem cemo pronaci cjelinu "Render Media File" ili skrecenim puterm "Ctrl + R".Otvorice nam se prozor u kojem cemo pronaci snimljeni materijal,sada ga selektujte i za nekoliko sekundi u zavisnosti od vasheg procesora i RAM memorije,u svakom sluchaju ne bi trebalo da traje preko 5-8 sekundi.Kada se media fajl renderovao dobicemo radnu povrshinu sa slijedecim konceptom :

[ime media fajla.mpeg]-----> [mpeg splitter (1) | ------->Video decoder ---->Video Render
      | -------->Audio decoder ---->DirectSound device

* (1) - mpeg splitter sluzhi kao shto mu i sama rijech govori,sluzhi za spajanje audio i video "output-a".Takodje i na njihovoj "estradi" postoji nekoliko vrsti.Najpoznatiji su MainConcept,Pinnacle,Moonlight..... Pinnacle nema mogucnost "fast seeking" tako da preporuchujem MainConcept dok Moonlight nisam probao.Poshto ih je tezhe naci ja sam ih uplodovao i mozhete ih skinuti na lokacijama :

==========================
      MainConcept exyuportal.com/mlc/sflower/pub…t_Mpeg2_Demultiplexer.rar
      Pinnacle exyuportal.com/mlc/sflower/pub/PinnacleMpegDemuxer.rar
      ==========================

Takodje i njih cete registrovati,obratite pazhnju na MainConcept (kopirajte ga na jedno mjesto i samo sa tog mjesta ga registrujte jer mozhe doci do problema).

Nakon shto ste sve instalirali i uspijeshno registrovali (nadam se :D ) mozhemo da krenemo u akciju.Prvo idemo u na opciju "View" sa koje cemo "un-chekirati" opciju Auto arange koja mozhe da vam napravi suvishnu nervozu.Kliknite na svaki kvadrat koji se nalazi na radnom panou i kada kliknete pritisnite taster "delete" i izbirshite ga.Nemojte izbrisati sve vec ostavite [ime media fajla.pg] , Video Rendere i DirectSound device.Sada je potrebno ubaciti filtere,njih cemo ubaciti ovako : idemo na opciju "Graph" i "insert filter" ili "Ctrl + R " tada ce nam se otvoriti prozor u kojem cemo izabrati "DirectShow Filters" i tu cemo imati popis svih trenutno instaliranih codeca.Izaberite slijedece , filtere ubacujete na "Insert Filter" :

-MainConcept ili neki drugi demultiplexer koji ste izabrali
      -Cyberlink ili neki drugi mpeg2 decoder po vashem izboru

Shto se tiche "Audio decodera" oni i nemaju neku ulogu u kvalitetu medjutim ja izdvajam 2 najbolja : MoonlightOdio decoda i AC3 filter by Valex.Podrzhavaju 5.1 sisteme zvuka.

-MoonlightOdio decoda ili neki drugi

Sada kada smo ih sve ubacili slijedi lak posao,potrebno je spajanje,ovo je igra za djecu.Na ime media fajla.pg spajate mpeg demultiplexer (MainConcept ili drugi).Sada vidimo da na njemu imamo 2 output pina , iz video strelica ide pravo u input od video decodera (Cyberlink .... ) a iz audio outputa u input od (MoonlightOdio itd.).Sada je 70% gotovo,potrebno je da iz output-a video decodera spojimo sa Video renderom,a output video decodera u DirectSound device.

Prije kompletiranja svega kliknite na bilo koji prvaougaonik desnim klikom pa na "properties" i podesite opcije.U video decoderu je preporuchljivo staviti "Use hardware accelerator" ukoliko vasha grafichka karta to podrzhava,sve novije karte to podrzhavaju osim ako nemate fosila :D .Takodje chekirajte ForceBob koji je vezan za deinterlace efekat shto bi rekao Nabukodonosor (vjerujte mi da nisam upoznat sa Force Bob opcijom pa sam naveo tip od Nabuka)

*Novije grafichke karte bi trebalo da podrzhavaju Overlay Mixer 2 koji vam omogucava da lijepite titlove na bilo koji dio ekrana,moja GF4 MX 4000 ne podrzhava ovo.Njega cete zalijepiti na output video decodera.Postoji nekoliko programa za pustanje prevoda,dok je najpoplarniji od njih Project I.G.I. a josh je i "nash Balkanski".Ima veoma prost interfejs i lako cete se snaci.IGI se moze vezati na VMR, znaci i bez Overlay mixera u grafu:
      srebrenik.net/hame/dvb/igi-vmr.gif .Ovom prilikom pozdravljam Hame-a za ovaj odlichan program iako nemam mogucnosti da ga koristim.Program mozhete naci u download sekciji srebrenik.net.

[x004]

Nakon shto ste sve fino spojili slijedi "sejviranje".Svaki program ima razlichit metod chuvanja.Za ProgDVB idemo na File----> Save as XML i dajemo mu ime "tv.*****" pod asterikse se podrazumijeva ime koije zhelimo dok je "tv" obavezno,sachuvajte ga u ProgDVB pod-folderu "FilterGraphs".Kod AltDVB je princip slichan.Ali necemo renderovati fajl vec cemo otvoriti file SS2_BasicGraph i njemu cemo lagani editovati a princip chuvanja je ovakav File-----> Save as .GRF i dajte mu ime "SS2_***** "

Da biste ga uchitali pokrenite prog DVB i idite na "Setiings" pa na "Audio-Video" pa na tab "DirectShow" i odaberite vash graph fajl.U donjem desnom uglu izaberite jednu od opcija ali ja predlazhem "Video Renderer",uostalom samo cete videti koja vam opcija vishe odgovara.

U AltDVB-u idete na Device i nacete tab u kojem cete laganim odabirom ici na opciju "set" i posao ce biti zavrshen.

[x005]

Da nebi bilo neke zabune,sav snimljeni materijal u ProgDVB-u pustamo preko nekog DVD plejera.Preporuchujem PowerDVD chija nova verzija podrzhava i reprodukciju ****ts fajlova koje pravi AltDVB.To bi ukratko bilo to.Isto toliko vam preporuchujem i Windows Media Player ali sa svim DVD encoderima koje mozete naci.

[x006]

Ufff.....dodjosmo do samog kraja kucanja,ovo mi je oduzelo 1:30 chasova ali nadam se da cu mnogima pomoci i da nece biti pitanja "Koji codec" ; "Kako da ubacim..bla.bla..bla..." . Sada bih htjeo da pozdravim sve ljude koje znam ali to je prevelika lista tako da cu pozdraviti ono bitno :

***** Evo sada je tu i Sky i Tequila i Cyfra.......ma 90 % stvari je dostupno,dodatni razlog da sebi obezbijedite shto bolji kvalitet.

-Mighty-Lamers CREW ekipi koja je uvijek tu a zna se koga pozdravljam mighty-lamers.net ||| mighty-lamers.org ; Don' worry ,regiZtracija je beZplatna :D

-Ekipi sa Satelitskih foruma uz koje sam za kratko vreme nauchio dosta.

-Nabukodonosoru bez chije iscprne pomoci ne bih ovo nauchio..Hvala brate ! :D

-Sky-Star forumima i adminu Daci

-EON-Centar forumima koji su pruzhali "jedino utochishte" za zlatno doba FDSR.Sat.gate.....

-Adminu CROSAT aploud centra :D

-Svima koje znam i koji su na mojoj MSN listi,a koji nisu mogu da me dodaju : soul_overflow@hotmail.com

-quit : 07.01.2005 7:37 PM "Hristos se rodi"
      -modedd: 09.01.2005 %time

--===sve primjedbe,pohvale i requestz na soul-flower [ AT ] bk.ru===--