Pinned DRTIC FAQ by Almin

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• DRTIC FAQ by Almin

Ma ko će to sada tražiti. Lakše mi je da ti ovdje objasnim.
      1. Odeš na ovaj link "http://czdream.wz.cz/stahnout_en.html" i odatle prvo skineš Drtic 2.0 ovaj fajl: v2.0 installation program for Czech, English, Arabic, Bulgarian, Croatian, Dutch, French, Greek, Hungarian, Polish, Slovenian - DM7000/DM56xx/dBox2 all in one.
      2. Na istoj ovoj stranici se spustiš dolje na područje za jDrtic "jDrtic - subtitles convertor" i pazi sada, jDrtic instaliraš online. Znači nemoj ga Save kada klikneš na "0.3-2306 GUI - installation package" nego klikni na Open i pusti da ga instalira online.
      3. Za ovaj jDrtic moraš imati Java package. Ako ga nemaš, imaš ga ovdje na linku "http://czdream.wz.cz/app/index_en.html".
      "What do you need? You need Java 1.4 or better with JaWS. If you don't have JaWS, you can download it."
      "So, Let's GO! jDrtic GUI" - Ovo ti je ako već imaš Java Package u kompjuteru pa samo nadogradnja na novu verziju koja je potrebna za Drtic 2.0

Ovo je sve što se tiče instalacije Drtica i jDrtica. Uglavnom, ono osnovno što moraš znati je da je Drtic 2.0 plugin (dodatak) za Dream Box, znači za risiver, a jDrtic koji radi preko Java Package je instalacioni softver za kompjuter. Drtic 2.0 ide u risiver, jDrtic u kompjuter.

Rezime: Prvo instaliraš Java Package u kompjuter pa onda ideš na online instalaciju jDrtic u kompjuter. Vrlo je važno da ga instaliraš online sa stranice direktno, dakle klik na Open, a ne na Save, jer se offline ne može instalirati jDrtic.

E sada idemo kako ubaciti titl preko jDrtica u risiver. Dakle, pokreneš jDrtic i ukazaže ti se ova slika kao na linku koji sam ti ostavio gore za skidanje Java Package.
      1. U području "Files" postavi kvačicu na opciji "Send converted subtitles to Dreambox", a ove ispod nje opcija ""Save converted subtitles to archive" je po želji. Ovo "Add a "started message" to subtitles" isto je po želji, a inače je kod mene isključena.
      Pod "Original FPS" prebaci na 25.00, jer pod tim FPS i pohranjujemo svoje titlove u Subtitle Workshopu. Ovo je vrlo važno, jer je poznato da Drtic najbolje radi upravo na 25.00 FPS-a, što je i Evropski standard.
      2. Područje "Conversion settings" ostavi popunjeno polje ispred Drtic 0.9+ sa crnom tačkom. Ovo "Save as" ispod toga je vrlo važno. Tu treba staviti kvačicu ispred "Generate filenames for Drtic 1.5" jer će ti u tom slučaju u Dreambox titlovi biti po nazivima filmova. Ako se ukloni kvačica za ovu opciju, tada će ti Drtic u Dreamboxu slagati titlove po imenima: Drtic1, Drtic2, Drtic3... i nećeš imati pojma koji je titl za koji film.
      Za "Source code page" stavi "Windows-1250", mada ovo bude automatski podešeno samom instalacijom, a ti provjeri ipak.
      Na kraju u ovom području postavi kvačicu samo ispred "Convert code pages" ostale ne diraj, neka su pogašene.
      3. Područje "Settings" - U ovom području ostavi "Archive location" kako i jeste. Postavi kvačicu ispred "Compress archived subtitles" i ako si u onom prvom podrućju "Files" stavio kvačicu ispred "Save converted subtitles to archive" tada će ti se u gore pokazanom direktoriju "Archive location" izvještaji o konvertovanim titlovima u Dreambox sačuvavati u kompresovanom obliku (ja mislim .zip ili .rar) - u ovo nisam siguran koji je oblik, jer je kod mene ta opcija ugašena.
      Pod "FTP transfer settings" ukucaj adresu za svoj Dreambox, na primjer 192.168.0.5, ukucaj User i Password za pristup svome Dreamboxu (na primjer User: root; Passwrod: dreambox) i obavezno stavi kvačicu ispred "Save configuration on exit", te obavezno sada klikni na to dugme "Save configuration".
      4. Područje "Action" će ti se nakon ubacivanja svakog titla u Dreambox samo pokazivati i tu ćeš dobijati izvještaj je li transfer uspio ili nije. Moja preporuka je da se titlovi u kompjuteru sačuvavaju sa extenzijama *.sub ili *.srt ili *.txt jer provjereno ovako pohranjene titlove Drtic bez problema prihvata i konvertuje ih u Dreambox.

Samo ubacivanje titla je vrlo jednostavno. Kada si podesio sve ove gore opcije, vratiš se na područje "Files". Klikneš na dugme + i tu pronađeš na kompjuteru gdje ti je titl pohranjen. Klikneš 2 puta na njega i imaćeš ga u ovom prozoru. Sada samo klikni na dugme "Convert" i gotovo. Za sekundu imaš titl u Dreamboxu.

The post was edited 3 times, last by Almin ().

• Uputsvo za manuelnu instalaciju Drtica !

- Pomocu Total Comanndera:

var/share/fonts/drtic.ttf (755) (koji zelis)
      var/tuxbox/plugins/drtic.so (755)
      var/tuxbox/plugins/drtic.cfg (644)
      var/tuxbox/config/drtic.conf (644)

Kada se instalira Drtic subtitler ,na zutom dugmetu od daljinskog ga startujemo(medju pluginse).Na dugme Menu odaberemo titl koji zelimo (koji smo predhodno ubacili u var/tit mapu kovertovanog u .dtc format.)
      E sad potrebno je imati malo sluha i pokrenuti ga u pravom momentu da bude sinhronizovan sa filmom. :D Sve to na dugmetu OK.
      Ukoliko ne uspijete iz prve titl se moze pogurati naprijed ili vratit nazad sa liv/des dugmetom.
      Ukoliko brzina titl nije dobra moze se povecati ili smanjiti na dugmetu TV ( npr:23.98 Bps - 25.00 Bps )
      Kada je startovan titl na zutom dugmetu se moze promijeniti boja titl.!

Kada se film zavrsi iz Drtica imozemo izaci tako sto pritisnemo Exit dugme,pa zatim i zuto dugme na daljincu.

The post was edited 3 times, last by Montana ().

• Evo i kratkog tutoriala kako se instalira Drtic u risiver preko Dreambox Control Center (DCC).

- Pokrenuti DCC i kliknuti sa lijeve strane ne dugme FTP;
      - Sa lijeve strane ući u folder "/tmp", a sa desne strane naći gdje smo na kompjuteru raspakovali (unzipovali ili unrarirali) softver drtic za instalaciju;
      - Sa desne na lijevu stranu prebaciti slijedeće fajlove u folder "/tmp":
      * dbox2.dsk dm56xx.dsk dm7000.dsk (zavisi koji risiver imate),
      * install,
      * install.pcc
      - Kliknuti na sva tri fajla desnom tipkom miša i odabrati Attributes i za sva tri fajla podesiti attributes na 755
      - Sada sa lijeve strane DCC-a kliknuti na dugme Telnet i ukucati tačno ovako komandu za instalaciju Drtica:
      . /tmp/install i stisnuti tipku "enter"
      VAŽNA NAPOMENA: između tačke (.) i kose crte (/) mora postojati razmak sa "space" tipkom na tastaturi!
      Sada smo pokrenuli instalaciju Drtica i još uvijek nije završena.
      * Prvo nas Drtic pita za verziju jezika na kojem će nam pisati osnovne komande u risiveru. Dakle ovo nema veze sa titlovima, ovo je samo jezik za komande. Ja sam odabrao slovo "e" jer se pod njim nalazi "Hrvatski" jezik;
      * Drugo pitanje pri instalaciji je na koji način ćemo ubacivati titlove i gdje da odaberemo gdje će nam ih jDrtic sačuvavati pri njihovom konvertiranju sa kompjutera.
      0 - Opcija ako ubacujemo već napravljene titlove u *.dtc formatu
      1 - Opcija da pohranjujemo titlove putem jDrtica u Flash memoriju risivera
      2 - Opcija za pohranjivanje titlove preko jDrtica u /tmp folder
      3 - Opcija za ubacivanje titlova putem jDrtica na Hard Disk u risiveru i nalaziće se u: /hdd/local/tit
      * Na kraju treće pitanje koje nas instalacija Drtica pita je kojim fontom želimo da nam prikazuje titlove kada ih pokrenemo. Meni je najljepši font "verdana" i za nju sam kliknuo slovo "i" na tastaturi.
      * Kad smo sva tri pitanja gore navedena riješili, na kraju nas Drtic pita jesmo li sigurni da smo sve podesili po želji i ponudi nam Yes/No/Exit opcije. Naravno, klikom na "Y" slovo na tastaturi, instalacija Drtica je završena.

POZDRAV ALMIN
      Nismo forum. Mi smo Satelitski Forum!

The post was edited 1 time, last by Almin ().

• Poruku izvorno napisao pauk_doo
      drtic se instalra za minutu na 7020 testirano prema ovim uputama , samo pazite uvijek kod drugog pitanja stisnite 1 i radit ce , a dobar staranica za titlove je ,odnosno najbolja www.podnapisi.net

A ako titlove citas sa HDD-a koji ces tada broj stisnit?

Drtic radi OK na 7020 bez obzira gdje se titlovi nalazili.

Roko

Trenutno na godisnjen
      GigaBlue X1
      Dreambox 800 SE
      AZbox ME
    • RE: vdrtic subtitle converter

Originally posted by Dexter
      mali ali korisni softvercic za konvertitranje divx titlova u .dtc format.
      nije potrebno instalirati javu kao kod jdrtica.

Source Code

1. http://www.olmi.cz/vDrticFull.zip

Probao sam ovaj program i ima opciju da se spaja na stranice s titlovima.
      Zna li neko neki site sa koji mogu direkto ukucat tamo da mi onda pretrazuje titlove, pa da direkt prebacujem sa WWW->Dreambox?

Hvala.
    • restart ga nije izlije?io
      kad ga pokušavam maknut iz dreama nema ga pod var/uninstall
      kaj ga ne bi trebao tamo vidjet?
      vidim ga pod var/tuxbox i kad ga tamo izbrišem nema ga ni pod plugins
      ponovo instaliram i ništa
      moram još re?i da je on uredno radio sve dok nisam morao restartat router
      Optibox Evo HD
      Dreambox 500s (na prodaju)
      Triax 90cm + Opticum 2800
    • Vako kaže:
      Put files install, install.ppc and corresponding DSK file into /tmp folder on your Dreambox.

Zna?i skini drtic koji je za sve boxeve i ubaci u tmp slijede?e fajlove za dm500: install, install.ppc i dm56xx.dsk
      dalje po proceduri u uputstvu koje dobiješ uz drtic a koje je napisano i jedan mali miljon puta ovdi po forumu =)