Pinned DVB-T(2) Austrija

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Herdarko, da tebi ipak prijem na 39 UHF ne ometa Moslavacka gora? Ili u trenucima dok si provjeravao na 39 UHF ipak nije bilo signala. Evo prijevoda sa austrijskog foruma:

Danas sam u blizini Graza gledao testne prijenose sa Schockla na 39 i 47 UHF. Nakon nekoliko minuta signal su iskljucili, ali sam uspio odrediti parametre prijenosa. DVB-T2 64QAM FEC 3/4 32K FFT GI je 1/16, ukupno oko 31Mbit. Na 39 UHF bilo je osam kodiranih neoznacenih kanala, a na K47 je isao ORF1 HD (kodirano), ORF 2HD i ServusTV (FTA) kao i kanal sa oznakom ASFINAG. Signala je bilo oko 14:50. Signal je bio nešto slabiji nego MUX / B. Kao što je prikazano na zaslonu na otprilike 22 dB C / N u odnosu na 23-25dB.
    • Da, ORF 2 HD i ServusTV HD idu nekodirano.

Ma nije me bilo doma cijeli dan. Vjerujem, da su povremeno puštali signal. Prijemnik sam imao uključen na K47 i on je valjda sam obavio promjenu ORF u ORF1. Ali ovaj prijemnik ne zna u mojoj otsutnosti obaviti neke druge stvari.
      Sumnjam da mi smeta ili da će mi smetati signal sa Moslavačke gore na K39. Ipak je to premalo kvalitete kao što se vidi na slici.

Uostalom na K39 sam primao odličan DVB-H signal sa Schoeckla sa istom pozicijom antene, dok ga nisu isključili.
      Kod mene Austrijanci sve gaze usprkos tome, da mi je antena okrenuta kontra. Ide meni signal dosta daleko. Npr. na K52 sam u početku emitiranja VTV imao poteškoće, jer sam na tom kanalu imao i solidan signal sa odašiljača Mattersburg/Heuberg 748 m (mux A). Primam i neke radio programe sa njega. A znaš li ti, koliko je to još sjevernije od Rechnitza?

Mmmda, osam kodiranih programa na K39 - mux E.
      Predviđeni su bili ovi:
      Servus TV HD
      DAS ERSTE HD
      RTL II
      KIKA
      EUROSPORT
      AUSTRIA 9
      BR
      ARTE
      ZDF NEO

Nadam se da će orsovci ovaj vikend provesti radno. :thumbup:
    • @Viktor
      Našao sam taj post od austrijskog kolege.
      Auf K39 waren 8 verschlüsselte Services ohne Kennung zu beobachten, auf K47 waren ORF1 HD (verschlüsselt), ORF2 HD und ServusTV HD (frei) sowie OE3 und ein Kanal namens ASFINAG

Lijepo piše da je na K47 ORF1 HD kodiran, a ORF2 HD i ServusTV HD su prosto dostupni. Fale mu još dva radio programa.

Nemoguće da bi na K39 programi bili bez bilo kakve identifikacije ili to taj prijemnik tako registrira… Možda se tu misli na "bez naziva". U svakom slučaju imamo informaciju, da se radi o 8 kodiranih programa.

A ovaj ASFINAG je neka firma uključena u projekt DVB-T2. Po mojem će nuditi neke dodatne usluge.

easyway-its.eu/userfiles/AF_20…_Cooperative_Services.pdf

Fali mu i K50! Izgleda da je i kod njega sfalilo signala u ključnom trenutku. Baš imamo peh. Ja sam skenirao od K50 pa na dolje, K47, ali kod K39 je izgleda baš sfalilo signala. Kakva pegula. Vremenski intervali puštanja signala u eter su vrlo kratki. Ne znam što im to znači.
      Signal sam primijetio na DVB- T Clarke Techu i prije no što sam prespojio sve na DVB-T2 … vrijeme prolazi.
      Kolega je skenirao od K39 pa na gore. Ali čudno da ništa ne spominje K50 ili ne zna.

Kod nas se je prije izvjesnog vremena kalkuliralo o mogućim parametrima odašiljanja DVB-T2 signala sa Schoeckla.

30 Mbit/s bi bilo recimo:
      64QAM 32k GI19/256 3/4 30,214Mbit/s
      256QAM 32k GI1/8 3/5 30,740Mbit/s

Predvidevam, da bo 64QAM. Teoretična meja za dober sprejem se potem dvigne za približno 3 dB.

Austrijski kolega piše
      64QAM FEC 3/4 32K FFT GI je 1/16, ukupno oko 31Mbit.

Što gornji parametri znače za prijem u Zagrebu?
    • Ja na svojoj lokaciji nemam austrijskog signala jer sam okrenut prema jugu (a zivim u zgradi), ali kolega b83 ce sigurno provjeriti na svojoj lokaciji kada ukljuce signal za stalno (jer ga sada ocito pustaju u vrlo kratkim intervalima). On austrijski mux na 26 UHF prima sa 100% kvalitete na DVB-T2 prijemniku Strong 8526. Na 39 UHF bit ce nemoguce ostvariti prijem, ali na 47 i 50 UHF moglo bi nesto proci. Koliko, vidjet cemo...
    • herdarko wrote:

Citirano
      64QAM FEC 3/4 32K FFT GI je 1/16, ukupno oko 31Mbit.

Što gornji parametri znače za prijem u Zagrebu?

G/I kod DVB-T i DVB-T2 se ne moze direktno uspredjivati, DVB-T2 nudi za isti pretpostavljen odnos signala s/n ratio veći kapacitet. Što to znači? Sve je ovisno o tome koje kodiranje ORF odabere. Ako odabere znatno veci kapacitet biti ce potreban veci odnos signal sum na terenu. U praksi znaci da ako znatno povecaju kapacitet da ce za prijem biti potreban nekoliko db jaci signal.To bi moglo znaciti da ce prijem na rubnim podrucjima (Slovenija, Hrvatska) biti losiji odnosno trebati ce jaci signal da bi se moglo pratiti program. S druge strane vrlo vjerojatno nece pretjerati s kapacitetom i kodiranjem jer im to moze stvoriti probleme i na zeljenom podrucju pokrivanja unutar Austrije gdje je signal slabiji (negdje iza nekog brda na primjer). Uglavnom s istim odnosom signal/sum kapacitet DVB-T2 muxa ce se povecati u odnosu na DVB-T, moje predvidjanje je da se nista znacajno nece promjeniti a tek na krajnjim rubnim podrucjima bi se moglo dogoditi da bude teze moguce ostvariti lock npr u Zg, posebno ako i dodatno okrenu odašiljačke antene pod kutem 1-3 stupnja prema zemlji, ali i ne mora biti tako upravo zbog nesto robusnije izvedbe dvb-t2 receivera u odnosu na dvb-t. Ne preostaje nista drugo nego cekat i vidit. :)
    • Piše u prezentaciji da će se sljedeće programe moći besplatno pratiti:
      ORF1, ORF2, ATV, PULS, Servus, ORF, ORF Sport +, 3sat, ATV2, + još dodatnih 7 regionalnih ovisno o regiji.

Da li to znaci besplatno besplatno s bilo kojim DVB-T2 prijemnikom?
      I sto znaci registracija za HD programe? I zna li netko ima li sanse da to (mislim signal ;) stigne do Zagreba? Navode 89% pokrivenosti Austrije?
    • dreamer5 wrote:

Piše u prezentaciji da će se sljedeće programe moći besplatno pratiti:
      ORF1, ORF2, ATV, PULS, Servus, ORF, ORF Sport +, 3sat, ATV2, + još dodatnih 7 regionalnih ovisno o regiji.
      Da li to znaci besplatno besplatno s bilo kojim DVB-T2 prijemnikom?
      I sto znaci registracija za HD programe? I zna li netko ima li sanse da to (mislim signal ;) stigne do Zagreba? Navode 89% pokrivenosti Austrije?

Ti programi se nalaze u MUX-evima A i B (regionalni u C) i idu po DVB-T MPEG-2 standardu. ORF1 HD, ORF2 HD i Servus HD ce se, pretpostavljam, moci pratiti samo sa sluzbenim simpliTV DVB-T2 prijemnikom nakon registracije. Jako puno slicnosti sa EVO TV platformom (npr. Da Vinci Learning koji je besplatan ali se moze pratiti samo sa registriranim prijemnikom)...
    • Jucer je u austrijskim novinama malo pisalo o simpliTV,pretplata ce biti 10 euro mjesecno,preskupo u odnosu na HD+(50 eura godisnje) za iste programe,ali je to opet povoljno za one koji nemaju mogucnost da postave satelitsku antenu,pa moraju uvoditi kablovsku televiziju koja je skuplja,u becu je npr,kod UPC kablovska DVB C 22,5 eura mjesecno a u A1 internet i tv kosta 26 eura mjesecno.ORF HD ce vjerovatno moci gledati samo oni koji registriraju karticu i placaju ORF pretplatu,jer je tako vec na satelitu.