Pinned DVB-T(2) Austrija

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• u ZG po meni više uglavnom nema šanse s "normalnom" opremom (tu ne računam vanzemaljce poput Dalibora) zbog dupliranja signala našeg HR muxa na ch 23 s Psunja/Papuka... Ev. Dobratsch kraj Klagenfurta na ch 26 :?:
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • Sa Dobrača ide prvi mux na 24. kanalu, a 2. na 30. kanalu. Ukupno sedam programa, ali je drugi program dva puta u prvom muxu. :smilie19: :smilie13: :smilie19:
      XYZ

ZGEMMA 4K-HEVC LINUX STB

AMIKO DM3800
      GIB - 100 cm
      INVERTO ultra black single
      74,9E do 45W

IZ DNA DUŠE MRZIM POKVARENJAKE I ULIZIVAČE!!!!

Oprostite za sve greške u pisanju. Hrvatski ipak nije moj maternji. Hvala.
    • je, sorry, u pravu si ..
      Humax DIGI III, Alma S2100 HD DVB-S2, Gibertini 85, Smart Titanium 0,2 dB + Hirschmann 0,3 dB, 1 UHF/VHF Iskra logica + 2 UHF Iskra DTX 48F yagice + kanalno pojačalo (s filterskim ulazima) by Mićo + šp radio (FM) antena, Fracarro Belden 7 PRO-X + Hirschmann Ko-Ka, Panasonic 42G30 plazma, Pioneer DTR540 HX-S DVDrec :)
    • RE: Signal do Zagreba

Tomcat wrote:

Bilo bi dobro da se javi netko iz Zapresica, Samobora ili okolice u vezi hvatanja austrijske digitalije. Njima ne smeta medvednica. Ako nede kod njih, onda se Zagreb moze slikat. Ne vjerujem da ce pojacat snagu Schockll odasiljaca, a i mislim da samo isijvanje nije kruzno. :sleeping:
      Ja sam iz Zaprešića, ali nisam probala ORF DVB-T jer mi antena nije tamo okrenuta.
      :)
    • RE: Signal do Zagreba

Tomcat wrote:

Bilo bi dobro da se javi netko iz Zapresica, Samobora ili okolice u vezi hvatanja austrijske digitalije. Njima ne smeta medvednica. Ako nede kod njih, onda se Zagreb moze slikat. Ne vjerujem da ce pojacat snagu Schockll odasiljaca, a i mislim da samo isijvanje nije kruzno. :sleeping:

Ja sam iz Zaprešića i mene bas zanima dal se hvata Austrija ovdje - Sljeme bi trebalo stiti od sigbala sa Papuka, tak da ne bi trebalo bit smetnji. E sad ja sam mislio uzet onu najjacu yagicu i isprobat dal ide, premda nisam bas nesto optimistican. Uglavnom vam javim ...
    • Austrijanci su aktivirali prvi DVB-T2 mux. U njemu se nalazi ORF 1 HD, ORF 2 HD i radio O1. Ide sa odasiljaca Kahlenberg i pokriva Bec. Najavljeni su i novi HD programi do ljeta, a uskoro ce biti pusten i odasiljac koji ce pokrivati Graz (mozda sa planine Schockl- tada ce se signal primati i kod nas)....

Potrebno je napomenuti da standardni DVB-T prijemnici (MPEG-2 ili MPEG-4) uopce ne prepoznaju DVB-T2 signal....
    • DVB-T sa Psunja u Zagrebu itekako ometa austrijski DVB-T signal koji se mogao pratiti i na 23 UHF do pustanja Psunja u rad, a mogao bi i u nekim dijelovima Zagorja. Inace, u Zagorju se na brezuljcima otvorenima prema istoku odlicno hvata HRT 1 sa Psunja, a jos bolje RTL i HRT 2 sa Moslavacke gore pa mislim da do tamo dolazi i DVB-T signal iz regije D2 koji bi se mozda uhvatio da na istom kanalu nije prisutan i austrijski mux sa Schockla (pa se na kraju ne hvata niti jedan niti drugi)....
    • Opet kazem hvata se DVB-T sa Psunja u ZG kvalitetno tek po neboderima i podsljemenskoj zoni i to kad je antena usmjerena tocno. Vise ide u istocnim dijelovima grada.

Najveci dio grada, manje zgrade i kuce ne hvataju ili skroz slabo DVB-T Psunj, tako da ne vidim nikakvu smetnju da se lovi DVB-T Austrija na dobroj mikrolokaciji i sa dobrom opremom samo ni taj signal nije jak kao nekad analogni ORF 2 na 23 UHF. Mislim da ce bolji prijem iz Austrije biti kad se pogasi sva nasa analogija medjutim tad ce Psunj biti jaci pa ce tek onda mozda stvarati prave probleme ali opet ne tako izrazeno u cijelom gradu.

The post was edited 1 time, last by b83 ().

• b83 wrote:

Najveci dio grada, manje zgrade i kuce ne hvataju ili skroz slabo DVB-T Psunj, tako da ne vidim nikakvu smetnju da se lovi DVB-T Austrija na dobroj mikrolokaciji i sa dobrom opremom samo ni taj signal nije jak kao nekad analogni ORF 2 na 23 UHF.

Isti je slucaj sa austrijskim signalom, sto je pozicija visa, to je signal bolji, dakle pogodniji su uvjeti za medjusobno mijesanje i ometanje dva digitalna signala....
      Zato se Austrijanci na 23 UHF vise ne hvataju, dok se na 26 UHF love bez problema....
    • Viktor wrote:

b83 wrote:

Najveci dio grada, manje zgrade i kuce ne hvataju ili skroz slabo DVB-T Psunj, tako da ne vidim nikakvu smetnju da se lovi DVB-T Austrija na dobroj mikrolokaciji i sa dobrom opremom samo ni taj signal nije jak kao nekad analogni ORF 2 na 23 UHF.

Isti je slucaj sa austrijskim signalom, sto je pozicija visa, to je signal bolji, dakle pogodniji su uvjeti za medjusobno mijesanje i ometanje dva digitalna signala....
      Zato se Austrijanci na 23 UHF vise ne hvataju, dok se na 26 UHF love bez problema....

To je istina. Ne znam da li jos itko na 23 Uhf hvata Austrijance u ZG.

Meni nije jasno zasto ako sa sobnom antenom skoro odlicno lovim na 5. katu analogne sa Psunja onda ne lovim i DVB-T. Hvatao sam normalno na 23 UHF sve dok prije nekoliko mjeseci nije proradila DVB-T Moslavacka gora, od tada nema ni traga ni glasa Psunju ni na 23 a kamoli na 39 UHF iako su analogne slike odlicne. Na nekoliko lokacija u ZG kod prijatelja sam isto to primjetio pa zato mislim da se Psunj normalno hvata bas na visim katovima po ZG.
      Dok Mirkovicu na 30 UHF hvatam 100 %.

Isto tako za Austriju treba biti dobra mikrolokacija i dobra oprema na visim katovima.
    • Neki prijemnici ne podnose dobro SFN ukoliko je jednaka razina signala sa dva odasiljaca. Zbune se i ne pronadju nista, ne signaliziraju bas nikakv signal iako on postoji. Takav je slucaj sa prijemnikom Topfield 4000T koji mi na 23 UHF ne pronalazi nista. Signal se pojavi samo ako antenu namjestim tako da primam signal samo sa Psunja (dakle samo onda kad mi se antena nalazi u najcudnovatijem polozaju), tada ga odmah prikaze, i postojan je i ako antenu okrenem tako da prima signal i sa Psunja i sa Moslavacke, no ako prebacim na neki program sa drugog mux-a (npr. 42 UHF) i vratim ga na neki program koji se nalazi na 23 UHF opet ne dobijem nista signala dok ponovno ne namjestim antenu tako da prima signal samo sa jednog odasiljaca. Mozda je u tome problem....

Neki drugi prijemnici npr. Topfield 7700 HTCI nemaju problema sa SFN-om i pronalazenjem signala i prikazu mi kvalitetu signala na 23 UHF od 90-99% bilo kako da je okrenuta antena.

Pokusaj pronaci polozaj antene u kojem analogno dobro primas Moslavacku a vrlo lose ili nikako Psunj i obrnuto, pa pokusaj onda pronaci signal, mozda ti se pojavi....

Igraj se malo sa antenom, mislim da je isti problem kako i kod mene, los prijemnik, tim vise sto su problemi poceli kad je proradila Moslavacka....

The post was edited 1 time, last by Viktor ().

• Imam 3 prijemnika, XORO HRT 7500, Skymaster (s kojim sa do skora OK hvatao Psunj) i imam mali LCD prijenosni 7 incha koji ima dvb-t tuner (jako osjetljiv). Medjutm nista sada nema na 23 UHF. Svakako sam sobnu antenu okretao, nosio po sobi ali ni traga. Inace NET mi je sad skoro pa odlican. Shvacam da bi vjerovatno lovio Psunj uredno kad bi imao vanjsku antenu na zgradi ali... Vidim da ti sve to odlicno lovis sa istom sobnom, ali opet je stvar i do mikrolokacije.

Moslavacka Gora ne bi trebala digitalno ni pokrivati Zagreb jer je prigusena u tom smjeru jer je taj smjer predvidjen za D4 ali jos taj signal nije krenuo. Zato je pitanje kad se gasi Moslavacka gora, 29.6. ili 5.10.?!
    • Evo da se i ja malo uključim u zanimljiv razgovor. Jučer sam probao po kišnom vremenu u ZG malo skenirati cijelo UHF područje i dobio zanimljive rezultate, bar što se tiče Austrijanaca. Na 26K, a već sam o tome pisao imam signal/kvalitetu u prosjeku 50/50. Nemam sliku, ali povremeno se u trajanju možda 1 sekunde i kraće pojavi zvuk. Uredno mi kod skeniranja tog kanala prijemnik napiše 4 kanala ORF1, ORF2 St, ORF2 B i ATV. Jučer sam probao skenirat 23K i za čudo dobio signal 45/50 sa popisom kanala Puls4, 3Sat i ORF Sport Plus. Očito da je kiša napravila svoje. Jasno da sam odmah probao i sa ovih tri prijemnika koja pored ovog Topfielda 7700HTCI imam, ali slijepi do daske. Čak mislim da će možda biti nešto od gledanja austrijanaca, jer sam na krovu zgrade (5 katova cca 19m) u kasnu jesen postavio novi antenski sistem sa za sada 4 antene, od kojih su ustvari bitne 2, jer ove druge dvije su za FM i VHF (HRT1), tako da nisam imao poslije vremena to još podešavat. Uglavnom jedna antena UHF91X je usmjerena skoro prema Sljemenu (2-3° sjevernije), točnije prema Pohorju, jer sam se nadao da ću možda uhvatiti nešto sa te pozicije. Na žalost ništa od toga, kao i nekad analogno. Pošto mi je Shockl još sjevernije nekih 12°, postoji mogućnost radi boljeg usmjerenja popraviti signal, ali ova antena (UHF91X) ima u donjem pojasu pojačanje od nekih 12dB (po prospektu 14db, ali to su ustvari krivi podaci. to se odnosi na dBi, a ne na dB), što je manje nego neke kanalne antene do kojih je danas teško doći. Ja sam naručio preko jedne firme u ZG elradovu antenu TV4022 (nemojte gledati tu antenu na njihovim stranicama, jer su podaci posve krivi pa i slika). Uglavnom pokriva područje od 21-26K i ima srednje pojačanje od "pravih" 14,5dB. Prepoznatljiva je po 3 reflektora i dužine 2,65m. Ona se je nekad kupovala kao najbolja antena za ORF2 K23 sa Shockla i to potvrđujem. Kada nju postavim umjesto ove UHF91X, i usmjerim je kako treba, mislim da bi se 26K mogao bar na mojoj lokaciji primat. Za 23K nisam siguran radi Psunja, mada je on ustvari čisto istočno od Zagreba (skoro pod 90° prema Shocklu), pa radi toga možda i prođe. Čak ako treba, napravit ću kanalno pojačalo pa da vidim rezultate.
      Druga antena (UHF71X) mi je okrenuta prema Sv. Geri gdje su mi signali maksimalni, a ujedno s njom primam Mirkovicu (isto max. signal) te možda jednog dana kada se ugasi analogija i Nanos, pogotovo ako umjesto nje postavim UHF91X (analogno sam mogao gledat TV Koper), jer je skoro u istom pravcu kao i Sv. Gera. Uglavnom sve će mi biti malo jasnije kada se popnem na krov i to sve izmjerim (nabavio mjerač polja).

The post was edited 6 times, last by Tomcat ().